dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie nieszczelna rurka czynnika ubywa

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1340.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	62,8 KB
ID:	463828

    Czym zacisnąć/połączyć połączenie rury miedzianej z aluminium; jest nieszczelne, powoli ubywa czynnika, pompa zgłasza błędy

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.785

    Domyślnie

    Zalutuj i tyle skoro jest to w miarę sztywne to palnik topnik lut podgrzej i lutuj chyba że lut twardy jak to duże ciśnienia nic trudnego ale jak lut twardy to pałkę kup z domieszką srebra ok 45 proc koszt ok 3 dychy .

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    @gogus masz jakieś doświadczenie w "zalutowywaniu"?
    Ja np. nie mam żadnego ,ale wiem ,że luty są miękkie, czyli cyna (koniecznie bezolowiowa) i twarde (miedziano-fosforowe)...
    Ale nie mam pojęcia, czy mówiąc zalutuj ,co masz konkretnie na myśli, czy trzeba spuscic czynnik ....
    Mam przeczucie ,że trzeba wyrównać ciśnienia, bo inaczej po roztopieniu lut wyrzuci na zewnątrz, albo wessie do środka (jak wyciągniemy gaz i zrobimy proznie).
    Wiec chyba trzeba napuścić suchego powietrza...
    Poza tym rurka miedziana po podgrzaniu palnikiem zrobi się czerwona ,ale nie wiem co się stanie z aluminiowa... Czy nie spłynie, albo nie peknie...
    Stąd takie rzeczy są dla specjalistów, a nie wez palnik i grzej...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    ...
    Stąd takie rzeczy są dla specjalistów, a nie wez palnik i grzej...
    Bo to jest porada wujka dobra rada.
    Na początek trzeba miec stację odzysku czynnika, musimy odzyskac czynnik, nastepnie wpuszczamy azot z niewielkim nadcisnieniem. Nastepnie lutujemy uzywając lutu ALU3000. Po zalutowaniu wykonujemy próbę cisnieniową azotem (ok 40 Bar), po próbie (powninna trwac ok 24 h, uzwzgleniamy róznice temperatur z poczatku i konca proby) wykonujemy próznie i uzupelniamy czynnik. NIe wspominam ze wykonujący powinien miec uprawnienia f-gaz i wykonac to wszystko zgodnie z procedurami łacznie z wymaganą papierologią

  5. #5

    Domyślnie

    Już samo podgrzewanie spowoduje ,że będzie lekkie nadciśnienie , i jak nie zostawi się ujścia , to rozpuszczony lut będzie wydmuchiwany a przy chłodzeniu wsysywany....
    Stąd trzeba naprawdę wiedzieć jak to zrobić , i na pewno nie na napełnionym układzie ( może R410a jest niepalny ,ale czy nie ma może tam propanu ?) ,więc gaz do odessania ( a w zasadzie to co z niego zostało) , później próżnowanie , odpowiednia ilość czynnika....

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    No i robi się z tego cała procedura warsztatowa...
    Połączenia alu-miedź są wredne.
    Często grubość złączki jest tak dobrana, że połączenie pada w dwa dni po upływie gwarancji i rękojmii.
    To rurka "zimna" co skutkuje wykraplaniem się wilgoci z powietrza, tworzy się ogniwo i elektrokorozja robi resztę.
    Można to naprawić metodą "domową".
    Układ należy pozbawić czynnika, aby nadciśnienie nie psuło roboty.
    Czyścimy złączkę jakim papierkiem ściernym.
    Złączkę bandażujemy paskiem płutna nasączonym żywicą epoksydową (np. Epidian 5).
    Odczekujemy do związania tych "naście" godzin.
    Próżniowanie, napełnienie NOWYM czynnikiem zgodnie z parametrami urządzenia (ilość i rodzaj powinien być podany na jakiejś nalepce).
    I to wszystko.
    Działa dobrze, wiem z własnego doświadczenia.
    Tam nie ma dużych ciśnień , bo to strona ssawna (chyba, że ktoś zbudował wyjątkowo głupie urządzenie i złączkę alu - miedź dał po stronie tłocznej).

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Można jak radzi Asolt...
    Zdemontować, na warsztacie odzysk czynnika... lutowanie, co łatwe nie jest, test 30-40 bar suchym azotem przez 24h, próżniowanie, odczekać 6-12 godzin, ponowne próżniowanie, napełnianie, i montaż ponowny.
    Sporo zabawy...
    Ale jest za co płacić.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    w lecie pompa zgłaszała błąd i został tylko nabity czynnik; 6 miesięcy trwało zanim ciśnienie spadło na tyle, że znowu pojawił się błąd; wygląda na to że 'uchodzi' wolno i może spróbuje to pokleić żywicą bez spuszczania czynnika; chyba mi jej nie 'wydmucha' zanim zwiąże

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Pomaluj" złączkę roztworem wodnym jakiegoś płynu do garów.
    Obejrzyj gdzie się pojawi bąbelek.
    Wysusz i kapnij tam jakiegoś cjanopanu, kropelki...
    Potem bandażuj z epoksydem.
    Może się uda...
    Nadciśnienie psuje tu robotę, ale może nie będzie tak duże, żeby się nie udało.

    R407 i R410 to wieloskładniki.
    Dobrze by było zdjąć ciśnienie, zakleić, wypróżniowaćc nabić nowego czynnika, bo ten co został może mieć już niewłaściwy skład.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_...C5%82odniczych

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 24-02-2023 o 13:51
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1340.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	62,8 KB
ID:	463828

    Czym zacisnąć/połączyć połączenie rury miedzianej z aluminium; jest nieszczelne, powoli ubywa czynnika, pompa zgłasza błędy
    Znajdź fachowca od chłodnictwa który zrobi to bez problemu złączką LOKRING. Są też kleje epoksydowe na gorąco. dziesiątki razu uszczelniałem bez reklamacji. (Praca z palnikiem)
    Nie słuchaj powyższych porad bo stracisz tylko czas i nerwy. Żaden epidian i inne gówna -prędzej czy później problem powróci.

    Przede wszystkim - jesteś pewien że to na łączeniu Al-Cu cieknie???
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Co Ci się w akurat TYM epoksydzie nie podoba?

    Oczywiście, najlepiej zainwestować w azot z wodorem i eksplozymetr.
    Wtedy bez ludwika się dziurę znajdzie...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony