dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Elektryka w garażu wolnostojacym

    Witam

  2. #2

    Domyślnie Elektryka w garażu wolnostojącym

    Witam.
    Potrzebuje porady w podłączeniu garażu do prądu.

    Garaż wolnostojący . Około 25m od domu, wkopany kabel 5x6 ziemny .
    Moje pytanie jest czy mogę podłączyć wszystkie fazy, zero i uziemienie pod kabel z domu czy muszę np robić osobne uziemienie w grazu , np wbijać pręty uziemiające dla garażu .

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał lugab Zobacz post
    Witam.
    Potrzebuje porady w podłączeniu garażu do prądu.

    Garaż wolnostojący . Około 25m od domu, wkopany kabel 5x6 ziemny .
    Moje pytanie jest czy mogę podłączyć wszystkie fazy, zero i uziemienie pod kabel z domu czy muszę np robić osobne uziemienie w grazu , np wbijać pręty uziemiające dla garażu .
    Możesz wszystko podciągnąć z domu, pamiętając że najważniejszy jest przewód ochronny PE (żółto-zielony), bo on decyduje o bezpieczeństwie - to jest zabezpieczenie podstawowe, a RCD to jest zabezpieczenie dodatkowe. Dobrze byłoby zmierzyć impedancję pętli zwarcia. Przewód PE musi być pewnie podłączony, a przy takiej odległości jeszcze lepiej, aby był grubszy niż pozostałe.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.392

    Domyślnie

    Nic nie musisz robić.
    Najlepiej abyś w garażu zainstalował wyłącznik różnicowoprądowy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    mareks77 - piszesz sprzeczności - jedno zdanie to nic nie musisz robić a następne, że jednak coś musisz zrobić czyli zainstalować RCD. A zabezpieczenia w tym garażu to co ? Czekam na następne bzdety.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.392

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    mareks77 - piszesz sprzeczności - jedno zdanie to nic nie musisz robić a następne, że jednak coś musisz zrobić czyli zainstalować RCD. A zabezpieczenia w tym garażu to co ? Czekam na następne bzdety.
    Zabezpieczenia do poszczególnych lini w garażu to oczywista oczywistość.
    Odpowiadałem na pytanie:

    Cytat Napisał lugab Zobacz post
    ......czy muszę np robić osobne uziemienie w grazu , np wbijać pręty uziemiające dla garażu .
    Ty domsat cokolwiek kiedykolwiek komuś doradziłeś ..... czepianie się słówek to Twoja specjalność ?
    Słyszałem że już ktoś Ci odpowiedni komentarz napisał.
    Ktoś Cię musi bardzo lubić .....że i mi podesłał o was opinię:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ocena.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	19,3 KB
ID:	463850
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    RCD to też oczywista oczywistość.
    Nie musiałeś, bo każdy chamski komentarz ogłaszam na forum. Czy zaliczasz się ich autorów ?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.392

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    RCD to też oczywista oczywistość.
    Tak......przynajmniej dla mnie w garażu.

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Nie musiałeś, bo każdy chamski komentarz ogłaszam na forum.
    Nie musiałem.....Ty także nie musisz robić za recenzenta...........
    Właśnie dostałem następny wpis reputacji....... w tym wypadku podeślę Tobie na priv...

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Czy zaliczasz się ich autorów ?
    Masz więcej wielbicieli ?
    Autorem nie jestem i chamstwa na forum nie popieram ale zważając na Twoje komentarze z nutką egocentryzmu nawet im zaczynam kibicować.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 25-02-2023 o 09:03
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9

    Domyślnie

    RCD oczywiście będzie . Zabezpieczenie na każdy obwód tez.

    Dziekuje za podpowiedzi.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    No i bzdety się pojawiły. Ich autorem jest elitarny forumowicz, który nie doczytał, że autor tematu ma już wkopany kabel 5x6 i mimo to pisze: " możesz podciągnąć z domu" i że przy takiej odległości żyła PE ma być grubsza. Ciekaw jestem jak ma to zrealizować, zresztą od jakiej odległości ta żyła w/g Lew2 ma być grubsza. Czy jest na to jakiś wzór ? A czym autor tematu ma zmierzyć IPZ ? Życzenie typu "dobrze byłoby" jest nie na miejscu, pomiar IPZ to konieczność. A gradacja ważności środków bezpieczeństwa też "ciekawa". A dobór wartości zabezpieczeń nadprądowych to gdzie ? Zaś porada "PE ma być pewnie podłączony " to taka instrukcja obsługi młotka, bo niby fazowe to mogą być mniej pewnie podłączone.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.392

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    No i bzdety się pojawiły. Ich autorem jest elitarny forumowicz, .............
    Nie denerwuj się........złość piękności szkodzi
    Koniecznie chcesz mieć następnego wielbiciela?

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Możesz wszystko podciągnąć z domu, pamiętając że najważniejszy jest przewód ochronny PE (żółto-zielony), bo on decyduje o bezpieczeństwie - to jest zabezpieczenie podstawowe, a RCD to jest zabezpieczenie dodatkowe. Dobrze byłoby zmierzyć impedancję pętli zwarcia. Przewód PE musi być pewnie podłączony, a przy takiej odległości jeszcze lepiej, aby był grubszy niż pozostałe.
    Ma kabel 5 żyłowy więc montując RCD i dokonując rozdziału w garażu jeden przewód jest zbędny.i dwa przewody N i PE może zewrzeć i potraktować jako PEN
    Wtedy pomiar IPZ na pewno mu wyjdzie o ile w ogóle będzie jakiekolwiek pomiary wykonywał..
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 26-02-2023 o 21:48
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Mareks77 pisze:
    "Ma kabel 5 żyłowy więc montując RCD i dokonując rozdziału w garażu jeden przewód jest zbędny. i dwa przewody N i PE może zewrzeć i potraktować jako PEN"
    to już nie są bzdety, to potężne bzdury ! Udzielasz niebezpiecznych rad !
    Autorze tematu - wezwij elektryka.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77
    Ma kabel 5 żyłowy więc montując RCD i dokonując rozdziału w garażu jeden przewód jest zbędny.i dwa przewody N i PE może zewrzeć i potraktować jako PEN
    Cytat Napisał domsat
    to już nie są bzdety, to potężne bzdury ! Udzielasz niebezpiecznych rad !
    Faktycznie, "porada" Mareks77 jest absurdalna, niestety.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.392

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Faktycznie, "porada" Mareks77 jest absurdalna, niestety.

    Bo za PEN może robić min 10mm2 a 2 x 6mm nie ?
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77
    Bo za PEN może robić min 10mm2 a 2 x 6mm nie ?
    Ano nie.
    Patrz :
    1. raz rozdzielonych przewodów na N i PE powtórnie łączyć nie można
    2. PN-HD 308 S2 p.3.1 i tablica 1
    3. PN-EN 60446:2010 - werska polska (zastąpiona wersją angielską PN-EN 60446:2011) czyli
    Ustalono ogólne zasady oznaczania przewodów kolorami albo znakami alfanumerycznymi, służące do ich identyfikacji, w celu uniknięcia dwuznaczności oraz zapewnienia bezpieczeństwa eksploatacji. Podano oznaczenia stosowane na kablach lub żyłach, na przewodach szynowych, na wyposażeniu elektrycznym i w instalacjach elektrycznych
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.392

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Ano nie.
    Patrz :
    1. raz rozdzielonych przewodów na N i PE powtórnie łączyć nie można
    2. PN-HD 308 S2 p.3.1 i tablica 1
    3. PN-EN 60446:2010 - werska polska (zastąpiona wersją angielską PN-EN 60446:2011) czyli
    Ustalono ogólne zasady oznaczania przewodów kolorami albo znakami alfanumerycznymi, służące do ich identyfikacji, w celu uniknięcia dwuznaczności oraz zapewnienia bezpieczeństwa eksploatacji. Podano oznaczenia stosowane na kablach lub żyłach, na przewodach szynowych, na wyposażeniu elektrycznym i w instalacjach elektrycznych
    A kto mówi o rozdzieleniu przewodów. Przecież jak je ponownie połączy to zadziała różnicówka która jest ewentualnie w domu..
    Mówię o puszczeniu obydwu z zacisku PEN rozdzielni głównej domu.
    Tragedia bo kolory się nie zgadzają?..... robi u siebie w garażu więc zastosuje dodatkowe oznaczenia.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77
    Ma kabel 5 żyłowy więc montując RCD i dokonując rozdziału w garażu jeden przewód jest zbędny.i dwa przewody N i PE może zewrzeć i potraktować jako PEN
    Cytat Napisał Mareks77
    Mówię o puszczeniu obydwu z zacisku PEN rozdzielni głównej domu.
    Narysuj, albo wytłumacz własciwie, bo do ładu nie dojdzie z takimi wypowiedziami.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.392

    Domyślnie

    Czego nie rozumiesz. Przecież montując 3F RCD w garażu dokona tam rozdziału na PE i N. Zatem z domu musi puścić zacisk PEN, ten sam który idzie do niego ze złącza w skrzynce np. w ogrodzeniu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  19. #19

    Domyślnie

    Przecież już dokonano podziału w domu kablem 5-żyłowym (do garażu), gdyż do niego dochodzą oddzielne żyły N i PE, czego nie rozumiesz?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.392

    Domyślnie

    A kto tego podziału dokonywał w domu.. Ja mu tego nie zalecałem.
    Pytający pytał czy musi w garażu robić dodatkowy uziom?
    Miał w garażu zastosować RCD więc po co mu robienie rozdziału w domu skoro zrobi go w garażu.

    Traktuj instalację w domu i garażu jako odrębne.

    Według pytającego garaż jest oddalony o 25m więc ciągnięcie osobno 25m N i 25m PE uważasz za dobre rozwiązanie ?

    Ja natomiast uważam że z domu pociągnę ciąg dalszy WLZ do garażu i tam dokonam ponownego podziału
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 27-02-2023 o 17:49
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony