dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Piwnica, robić czy nie robić w moim przypadku

    Wiem że tematów podobnych jest mnóstwo ale jednak każda budowa to trochę co innego i chciałbym poznać opinię co poradzilibyście moim przypadku a ja nakreślę sytuację.

    Planuje budować się niemal na wierzchołku górki ok. 400mnpm. Grunt to glina z kamieniami nieprzepuszczalna. Działkę pd budowę mam lekko pochyloną, patrząć wzdłuż osi długiej domu jakieś 12m jedna część będzie o ok. 60-80cm wyżej od drugiej.
    Odwierty geologiczne robili mi w grudniu po tym jak stopniały pierwsze niemałe śniegi i poziom wód gruntowych był wysoki ok. 1m poniżej poziomu terenu, ale jaki miał być o tej porze roku Natomiast w lecie okresie suszy wyschła mi studnia głębokości 7m, no może 50l na dobę mi się tam wody zbierało.
    Piwnicy potrzebuję na różne instalacje, hydrofor, stacje uzdatniania wody, ewentualnie w przyszłości pompę ciepła i różne technologie przyszłości, w domu szkoda na to miejsca a działka która mam jest dość wąska.
    Gość od fundamentów mówi że całą piwnicę można zrobić laną betonem W8 i powinno być ok. Dodam też że oczywiście do tego planowany jest pełny drenaż opaskowy. Ukształtowanie terenu mam takie ze na działce sąsiadującej (mojej) mam ostry spadek terenu i wodę z drenażu można odprowadzić właśnie na tą działkę grawitacyjnie, w zależności od tego jak długi wykop na sąsiedniej działce się zrobi mogę odprowadzić wodę na powierzchnię nawet 10m poniżej poziomu ław fundamentowych planowanego domu.
    Z kolei projektant ze wzgledu na wysoki poziom wód gruntowych bardzo bardzo odradza, poza tym mówi że koszty będą astronomiczne. Nie mam doświadczenia ile to teraz kosztuje, piwnica ma mieć coś koło 90m2 ale jak bym się zmieści w 200tys zł. z całą piwnicą robotami ziemnymi, drenażami, betonem stalą itp to byłoby jeszcze do przełknięcia.
    Orientacyjny kosztorys wychodzi mi taki:
    100m3 betonu w8 - ok. 36tys zł. u mnie
    8t stali - pewnie też koło 36tys
    robota - gość za robotę z funadamentami chce około 40tys (wykop , ściany, strop, izolacja, dren).
    Do tego jeszcze pewnie masa różnych mniejszych rzeczy, ale najdroższe rzeczy wymieniłem wyżej, może się zmieszczę z budżetem.
    Tylko czy jest sens sie na to decydować? I czy zmieszczę się w budżecie?
    Ostatnio edytowane przez sztyga20 ; 25-02-2023 o 07:15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony