dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Dziwny problem z cyrkulacja cwu

    Mam dziwny problem z cyrkulacja cwu. Mianowicie po 3 latach od wprowadzenia do domu w końcu zdecydowałem sie na montaż pompy LFP Ergo do cyrkulacji cwu. Instalacja cyrkulacji cwu była robiona przez developera. Mam 2 obiegi cyrkulacji spięte w 1 przed sama pompa. Za pompą jest zawór zwrotny. Problem jest taki, że cyrkulacja nie działa, pompa mieli w miejscu, rurki przed i za pompa sa zimne. Natomiast jeśli zaczynam używać cieplej wody z kranu/prysznica to po chwili rurki od cyrkulacji robią sie cieple i wtedy zaczyna ona działać, woda jest ciepła od razu w każdym kranie w obydwóch pętlach cyrkulacji. Co może być przyczyna, że cyrkulacja działa tylko podczas odkręcenia kurka z ciepłą wodą? Pompa za słaba i nie ma siły pchnąć? Pętle nie są długie. Nie wiem czy to ważne, ale nie mam póki co wody z sieci tylko własne ujecie - hydrofor ze zbiornikiem 100l, zbiornik od cwu 100l jak sie nie mylę. Naczynie wyrównawcze zamontowane na doprowadzeniu zimnej wody do zbiornika cwu. Hydraulik, który mi montował pompę też jest zdziwiony tą sytuacją, mówił, że spotkał sie z podobnym problemem ale tylko wtedy jeśli zimna woda z sieci miała ponad 5bar ciśnienia. U mnie jest 2-4 bar bo tak jest ustawiona pompa od hydroforu.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Zmień kierunek obiegu pompy wszystko się wyjaśni.
    Coś mi się wydaje, że zawór zwrotny jest odwrotnie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Niestety to było pierwsze co sprawdziłem i strzałki na pompie i zaworze zwrotnym sa w kierunku zbiornika cwu.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    To coś jest pomieszane w podłączeniach. Ta pompa działa u mnie na trzech obwodach po ok 9m. Po 3 odbiorniki na obwód rura 16 bo zasilania to 20 i 25. Bez problemu w ciągu 20-25s wymienia wodę w układzie pomiędzy zbiornikiem i odbiornikami.
    Musisz sprawdzić na zbiorniku i przy odbiornikach chyba, że wogóle nie masz cyrkulacji, a tylko imitacja na zasadzie jest i daleko podłączona w instalację od odbiornika.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    To u mnie 1 obwód 3 odbiorniki, drugi tez powinien miec 3, ale mam tylko 1 umywalkę wiec jest umywalka i wanna. Imitacja nie sadzę, inaczej bym nie miał na drugiej pętli ciepłej wody od razu w momencie jak na pierwszej gdzie mam prysznic puszczam ciepłą wodę. Może zawór zwrotny sie przycina albo cos. powroty mam na pexach 16, zasilanie na 20 pexy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230228_211822.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	463901
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230228_211944.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	90,1 KB
ID:	463902

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    Cytat Napisał volvo132 Zobacz post
    Mam dziwny problem z cyrkulacja cwu. Mianowicie po 3 latach od wprowadzenia do domu w końcu zdecydowałem sie na montaż pompy LFP Ergo do cyrkulacji cwu. Instalacja cyrkulacji cwu była robiona przez developera. Mam 2 obiegi cyrkulacji spięte w 1 przed sama pompa. .
    Naczynie wyrównawcze zamontowane na doprowadzeniu zimnej wody do zbiornika cwu.

    Raczej naczynie przeponowe?

    Możliwe że zawór zwrotny dopiero jak dostanie kopa to się otwiera
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 28-02-2023 o 21:09
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    rury cyrkulacji ida do zbiornika cwu jak na zdjeciu. Zle napisalem mialo byc naczynie przeponowe, rowniez widoczne na zdjeciu.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Mareks77 może mieć rację -trzeba "kopa" Układ może być zapowietrzony!!! i raczej jest na pewno, bo to bardzo niefortunne umieszczenie pompy cyrkulacyjnej(tam jest z reguły odpowietrznik) i zgromadzone powietrze blokuje zawór zwrotny, a pompa nie przepchnie takiej ilości powietrza tym bardziej że instalacja idzie zaraz w dół..
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Mareks77 może mieć rację -trzeba "kopa" Układ może być zapowietrzony!!! i raczej jest na pewno, bo to bardzo niefortunne umieszczenie pompy cyrkulacyjnej(tam jest z reguły odpowietrznik) i zgromadzone powietrze blokuje zawór zwrotny, a pompa nie przepchnie takiej ilości powietrza tym bardziej że instalacja idzie zaraz w dół..
    Jeśli się nie mylę to zasobnik Vaillant-a. U mnie jest podobnie......odpowietrznika brak, pompa UP-15 Grundfosa co prawda nie idzie poziomo tylko pionowo w dół ale wszystko działa.
    Pompa jest na powrocie więc zapowietrzać się tam nie ma skąd.
    Owszem..... jest trochę wysoko bo instalator mógł puścić to poziomo a pompę dać pionowo już zboku zasobnika.
    Albo zmienić typ zaworów zwrotnych na membranowe lub je całkowicie wywalić.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 01-03-2023 o 06:45
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Zapowietrzony nie jest uklad. Zgodnie z intrukcja pompy otworzylem wszystkie ujscia cieplej wody i uklad sie odpowietrzył. Dokladnie zasobnik vaillanta. Tez obstawiam ten zawor zwrotny, tylko czy napewno mozna go usunac? Wszedzie instalacje cyrkulacji posiadaja taki.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak po odkręceniu wody powrót cyrkulacji robi się ciepły, to znaczy, że albo zawór zwrotny jest odwrotnie, albo się wcale nie zamyka. Skoro pompa obiegowa nie potrafi przepchać wody, to najbardziej prawdopodobny jest odwrotny montaż zaworu bo gdyby się nie zamykał, to woda by płynęła. Podobnie, gdyby gdzieś rura była przytkana, to nie robiłaby się ciepła po odkręceniu ciepłej wody.
    Gdyby pompa była za słaba (za mocna sprężyna w zaworze zwrotnym) to odkręcenie wody niczego by nie zmieniło.

    Jeszcze tylko jedno rozwiązanie przychodzi mi do głowy - nie zamykający się zawór zwrotny (albo odwrotnie zamontowany) i zakręcone wyjście CWU z zasobnika i cały czas wszystko idzie rurą powrotu cyrkulacji.

    Wrzuć fotkę pompy i zaworu oraz z dalszej perspektywy podłączenia zasobnika do instalacji.

  12. #12

    Domyślnie

    Fotki niczego nowego nie pokaza. Nie mam zaworu na wyjsciu cwu z zasobnika. Sa tylko te 2 male przed pompa cyrkulacyjna. Strzalki na zaworze zwrotnym i pompie sa w kierunku zasobnika. Wiem ze kiedys mialem zamieniona faze w gniazku ale to poprawilem i raczej nie ma znaczenia chyba dla takiej pompy gdzie faza.

    Jedno mi sie przypomnialo. Jak hydraulik podlaczyl pompe ale jej nie uruchomił to z kranow poleciala na poczatku smierdzaca zastala woda. Czyli wychodziloby ze zawor zostal zle oznaczony i woda ma latwiej plynac powrotem?
    Ostatnio edytowane przez volvo132 ; 01-03-2023 o 09:13

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    Cytat Napisał volvo132 Zobacz post
    Zapowietrzony nie jest uklad. Zgodnie z intrukcja pompy otworzylem wszystkie ujscia cieplej wody i uklad sie odpowietrzył. Dokladnie zasobnik vaillanta. Tez obstawiam ten zawor zwrotny, tylko czy napewno mozna go usunac? Wszedzie instalacje cyrkulacji posiadaja taki.
    Zawór musi się zacinać czyli nie otwierać pod wpływem pompy cyrkulacji, lub nie domykać . Dopiero odkręcenie wody powoduje jego domknięcie i powrót do położenia spoczynkowego a po zakręceniu kranu otwiera go pompa i powoduje rozruch cyrkulacji.
    .
    Usunięcie go to mały żart..... zapomniałem dodać uśmiechu.

    Zawór powinien być na powrocie do zasobnika za pompą czyli u ciebie 2 niebieskie zawory trójnik, pompa, zawór zwrotny i zasobnik.
    Strzałka pompy i zaworu skierowana do zasobnika.

    Element 10C na schemacie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	post-72318-0-96705300-1514239348.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	463908

    Zamieniona faza i N w pompie kierunku obracania nie zmienia
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 01-03-2023 o 09:19
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #14

    Domyślnie

    Zdjecie pompy i zz. Strzalki tak jak pisalem ida w kierunku zasobnika
    https://photos.app.goo.gl/FjjoCctEWVsCAa6M8

    Panowie chyba mam teorie i przyczynę, która rozjaśni poniższe zdjęcie. Powroty cyrkulacji są 2, jeden jest schowany za PCV od odprowadzenia kondensatu z kotła.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230301_141445.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	463914

    Mianowicie, moim zdaniem, pompa nie zaciąga wody z zasobnika tylko zaciąga ją z jednej bądź drugiej nitki zasilania cieplej wody, która jest rozdzielona od zasilania od zbiornika. Sprawdziłem to w następujący sposób, przy wyłączonej pompie zawór zwrotny jest ciepły ponieważ ciepło idącej od cyrkulacji lekko go nagrzewa. Następnie włączyłem pompę i zawór zwrotny robił się chłodniejszy, czyli czerpał wodę z rozdzielonych zasilań cieplej wody a nie bezpośrednio ze zbiornika. Remedium na ten problem to moim zdaniem wstawienie 2x zaworu zwrotnego na tym rozdzieleniu zasilania, żeby cyrkulacja brała wodę z zasobnika a nie z rozdzielonych zasilań.
    Ostatnio edytowane przez volvo132 ; 01-03-2023 o 13:33

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał volvo132 Zobacz post
    Zdjecie pompy i zz. Strzalki tak jak pisalem ida w kierunku zasobnika
    https://photos.app.goo.gl/FjjoCctEWVsCAa6M8

    Panowie chyba mam teorie i przyczynę, która rozjaśni poniższe zdjęcie. Powroty cyrkulacji są 2, jeden jest schowany za PCV od odprowadzenia kondensatu z kotła.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230301_141445.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	463914

    Mianowicie, moim zdaniem, pompa nie zaciąga wody z zasobnika tylko zaciąga ją z jednej bądź drugiej nitki zasilania cieplej wody, która jest rozdzielona od zasilania od zbiornika. Sprawdziłem to w następujący sposób, przy wyłączonej pompie zawór zwrotny jest ciepły ponieważ ciepło idącej od cyrkulacji lekko go nagrzewa. Następnie włączyłem pompę i zawór zwrotny robił się chłodniejszy, czyli czerpał wodę z rozdzielonych zasilań cieplej wody a nie bezpośrednio ze zbiornika. Remedium na ten problem to moim zdaniem wstawienie 2x zaworu zwrotnego na tym rozdzieleniu zasilania, żeby cyrkulacja brała wodę z zasobnika a nie z rozdzielonych zasilań.
    To nic nie zmieni. Cyrkulacja zawsze bierze wodę z zasobnika, bo skąd niby ma brać? Pompa wyciąga wodę z zasobnika do instalacji i dalej rurami cyrkulacyjnymi wtłacza ja z powrotem do zasobnika. Sprawdź czy pompa nie ma zablokowanego wirnika. Jeśli nie to na 100% jest zapowietrzona. Między zaworem zwrotnym a pompą wstaw trójnik i daj tam zaworek do spuszczania wody.
    Ostatnio edytowane przez Awinion ; 01-03-2023 o 22:43

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    Cytat Napisał volvo132 Zobacz post
    Zdjecie pompy i zz. Strzalki tak jak pisalem ida w kierunku zasobnika
    https://photos.app.goo.gl/FjjoCctEWVsCAa6M8

    Panowie chyba mam teorie i przyczynę, która rozjaśni poniższe zdjęcie. Powroty cyrkulacji są 2, jeden jest schowany za PCV od odprowadzenia kondensatu z kotła.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230301_141445.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	463914

    Mianowicie, moim zdaniem, pompa nie zaciąga wody z zasobnika tylko zaciąga ją z jednej bądź drugiej nitki zasilania cieplej wody, która jest rozdzielona od zasilania od zbiornika. Sprawdziłem to w następujący sposób, przy wyłączonej pompie zawór zwrotny jest ciepły ponieważ ciepło idącej od cyrkulacji lekko go nagrzewa. Następnie włączyłem pompę i zawór zwrotny robił się chłodniejszy, czyli czerpał wodę z rozdzielonych zasilań cieplej wody a nie bezpośrednio ze zbiornika. Remedium na ten problem to moim zdaniem wstawienie 2x zaworu zwrotnego na tym rozdzieleniu zasilania, żeby cyrkulacja brała wodę z zasobnika a nie z rozdzielonych zasilań.
    Rozumiem że zasilanie cwu jest rozdzielone i tak samo rozdzielone są powroty czyli cyrkulacja cwu. Dwie rurki pex które widzimy idą po prostu do węzła jedna do jednej a druga do drugiej rury zasilania.
    Pompa ciągnąc nie ma możliwości zaciągania wody z innego źródła jak tylko z obu rurek połączonych później w jedno zasilanie z zasobnika.

    Masz zawory więc po ich zamknięciu i zakręceniu dopływu wody z sieci zdemontuj na chwilę zawór zwrotny . Najlepiej abyś zawór zastąpił trójnikiem na którego 3 króćcu zamontujesz odpowietrznik .
    Po tej operacji odkręć wszystko i sprawdź cyrkulację.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #17

    Domyślnie

    Dzięki tak sprawdze. Jeszcze zastanawiam sie czy np ma sens odkręcenie śrubunkow przy zasobniku i odpalenie na chwile pompy czy w ogóle pcha wode. Oczywisice woda by do wiadra leciala.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    Taka próba możliwe że nie będzie miarodajna bo odbędzie się bez ciśnienia. Musiał byś nie odkręcać wody sieciowej dochodzącej do domu bo jej ciśnienie spowoduje otwarcie zaworu zwrotnego. A po drugie to układ ci się zapowietrzy.
    Sprawdź tak jak pisałem. Masz pex-y więc układ nie jest sztywny i dodając najpierw sam trójnik i odpowietrznik zobaczysz czy powodem nie jest zapowietrzenie a następnie rezygnując z zaworu zwrotnego zobaczysz czy powodem nie jest czasem on sam.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  19. #19

    Domyślnie

    Jeszcze takie pytanie. Czy jesli mam prysznic i wylewki w kuchni i lazience wyzej niz pompa to odpowietrznik przy pompie cos zmieni? Zdaje mi sie ze przy odkreceniu wszystkich kranow uklad sie powinien odpowietrzyc.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A jeszcze pytanie - jak długo czekasz po odpaleniu pompy cyrkulacji przed stwierdzeniem, że rura zimna?
    Jak długą drogę musi przebyć droga (długość rur, wliczając też odcinki pionowe) od wyjścia z zasobnika do powrotu?
    Pompa ustawiona na maksymalną wydajność? Ta pompa ma malutkie przepływy. Jak do tego rury leżą na chudziaku, to nie wystarczy, że ciepła woda wróci, bo wychłodzi się tak po drodze.
    Jak odkręcisz kran, to pompa musi "przepompować" tylko część drogi - i szybciej ciepła wraca.

    Puść pompę na minimum 15 minut i upewnij się, że dalej powrót zimny.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony