dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 66
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kamil.Kos83

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1

    Domyślnie Planuje montaż pompy ciepła

    Witam aktualnie ogrzewam dom 180m piecem na pelet i planuje zmienić go na pompę ciepła oraz fotowoltaike.Zastnawiam się nad pompą ciepła defro oraz nibe obie mają dobre opinie i chciałbym żebyście mi pomogli się zdecydować którą wybrać a może jeszcze jakaś inna i czy możecie kogoś polecić. Pozdrawiam Kamil

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Masz ogrzewanie podłogowe?
    Masz już policzone OZC?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil.Kos83 Zobacz post
    Witam aktualnie ogrzewam dom 180m piecem na pelet i planuje zmienić go na pompę ciepła oraz fotowoltaike.Zastnawiam się nad pompą ciepła defro oraz nibe obie mają dobre opinie i chciałbym żebyście mi pomogli się zdecydować którą wybrać a może jeszcze jakaś inna i czy możecie kogoś polecić. Pozdrawiam Kamil
    Fantasta...
    Czytaj, pytaj, ucz się i - SAM zadecydujesz!
    Albo...
    Zrobiszz a jelenia...
    (Jelenie się odstrzeliwuje)

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    A żebyś się nie wystraszył, to kilka podpowiedzi.
    Marka pompy to ostatnie co musisz wybrać. Najpierw musisz wiedzieć czego potrzebujesz i tu nie ma prostych odpowiedzi na odległość.
    Po pierwsze - ile energii potrzebuje twój dom. Jeśli masz jakieś notatki ile zużywałeś peletu, to jest to jakieś przybliżenie. Bardzo niedokładne przybliżenie, ale jakieś, na początek.
    Po drugie - jaka jest instalacja CO - podłogówka czy grzejniki.
    Po trzecie - jaka jest akumulacyjność budynku, czyli jak szybko spada temperatura po wyłączeniu ogrzewania.
    Po czwarte - jakie są zyski bytowe i słoneczne.
    Po piąte - ile chcesz tych paneli PV założyć i jak się z dostawcą energii rozliczać.
    I uzbierałoby się tych punktów jeszcze dobre kilka, a każdy z podpunktami.
    Możesz zrobić to sam, poświęcając sporo czasu na naukę, albo wynająć kogoś żeby to zrobił za ciebie. Haczyk jest taki, że jak się sam nie nauczysz to dalej nie będziesz wiedział czy ten wynajęty fachowiec umiał i czy chciał ci to zrobić dobrze.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil.Kos83 Zobacz post
    Witam aktualnie ogrzewam dom 180m piecem na pelet i planuje zmienić go na pompę ciepła oraz fotowoltaike.Zastnawiam się nad pompą ciepła defro oraz nibe obie mają dobre opinie i chciałbym żebyście mi pomogli się zdecydować którą wybrać a może jeszcze jakaś inna i czy możecie kogoś polecić. Pozdrawiam Kamil
    Jak już koledzy pytali - dom z ogrzewaniem podłogowym, czy grzejnikami ?

    Ogólne zasady grzania pompą ciepłą są takie same.
    W tych dwóch tematach podaję informacje jak dobierać i na co zwracać uwagę przy doborze PC:

    Pompa Ciepła - to nie zawsze oszczędność - glos rozsądku
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-rozs%C4%85dku

    Pompa Ciepła - powietrze woda - na grzejnikach - porady, uwagi
    https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Zrobiszz a jelenia...
    (Jelenie się odstrzeliwuje)

    Adam M.
    Dlaczego ""Jelenie się odstrzeliwuje ??
    Dla zaspokojenia chorej żądzy zabijania ??
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz197710

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    My zostajemy w UE !!

    #StopRussia
    Zostawiaj sobie swoje poglądy polityczne w domu
    Może inni wcale nie chcą zostawać w UE pomyślałeś o tym?
    My wychodzimy z DOMU !!

    #Start Zimbabwe !!




    Dom ok 180m2 ocieplony średnio żeby nie powiedzieć słabo OZC 10KW
    Temperatura w domu 22-23 stopnie

    panasonic t-cap 12kw

    cwu 400l nierdzewka dwie wezownice + 3 palskie kolektory bufor 100l

    99% grzejniki w części domu przewymiarowane

  8. #8

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz197710

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    105

    Domyślnie

    Ten irek to chyba kłamczuszek jakiś
    Jeszcze miesiąc temu szukał pompy ������
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SmartSelect_20230304_202246_Samsung Internet.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	41,7 KB
ID:	463962
    Ostatnio edytowane przez Tomasz197710 ; 04-03-2023 o 19:31
    My wychodzimy z DOMU !!

    #Start Zimbabwe !!




    Dom ok 180m2 ocieplony średnio żeby nie powiedzieć słabo OZC 10KW
    Temperatura w domu 22-23 stopnie

    panasonic t-cap 12kw

    cwu 400l nierdzewka dwie wezownice + 3 palskie kolektory bufor 100l

    99% grzejniki w części domu przewymiarowane

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz197710 Zobacz post
    Zostawiaj sobie swoje poglądy polityczne w domu
    Może inni wcale nie chcą zostawać w UE pomyślałeś o tym?
    Kiedyś tylko rodzina wiedziała...
    Teraz, w dobie internetu, wszystkim możesz "pochwalić się" żeś, jakby to ująć, "z Zakopanego"...
    PS
    Nie podoba się, wy....... do Chicago - tam pełno "patryjotuff" . JA ZOSTAJĘ w UE.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz197710

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Kiedyś tylko rodzina wiedziała...
    Teraz, w dobie internetu, wszystkim możesz "pochwalić się" żeś, jakby to ująć, "z Zakopanego"...
    PS
    Nie podoba się, wy....... do Chicago - tam pełno "patryjotuff" . JA ZOSTAJĘ w UE.
    HM jak by to ująć?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7J7MXNcQEy4Wkq4O_fb.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	59,3 KB
ID:	463963
    Zostawaj gdzie chcesz forum o ogrzewaniu nie jest miejscem do propagowania swoich poltycznych przekonań
    I sam w..... intelektualna miern..
    Ostatnio edytowane przez Tomasz197710 ; 04-03-2023 o 22:35
    My wychodzimy z DOMU !!

    #Start Zimbabwe !!




    Dom ok 180m2 ocieplony średnio żeby nie powiedzieć słabo OZC 10KW
    Temperatura w domu 22-23 stopnie

    panasonic t-cap 12kw

    cwu 400l nierdzewka dwie wezownice + 3 palskie kolektory bufor 100l

    99% grzejniki w części domu przewymiarowane

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Kiedyś tylko rodzina wiedziała...
    Teraz, w dobie internetu, wszystkim możesz "pochwalić się" żeś, jakby to ująć, "z Zakopanego"...
    PS
    Nie podoba się, wy....... do Chicago - tam pełno "patryjotuff" . JA ZOSTAJĘ w UE.
    no, no... nieźle, mam tylko poważne wątpliwości czy EU będzie chciała abyś TY w niej pozostawał ))))) po tym co tu prezentujesz....

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Zrobiłem hamulce w żonie samochodzie i od razu lepiej auto jedzie a jakie tarcze założyłeś ? nie wiem to mechanik robił bohater co ? nawiązuję do tego że mamy coraz więcej kalek technicznych niby faceci a jak baby , pompę można zrobić za 1/5 ceny i będzie działać ale po co są kredyty i zrobić można prze firmę co ?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Zrobiłem hamulce w żonie samochodzie i od razu lepiej auto jedzie a jakie tarcze założyłeś ? nie wiem to mechanik robił bohater co ? nawiązuję do tego że mamy coraz więcej kalek technicznych niby faceci a jak baby , pompę można zrobić za 1/5 ceny i będzie działać ale po co są kredyty i zrobić można prze firmę co ?
    a takie pytanie - zapewne używasz komputera ( bo skąd ten post), zapewne korzystarz też z oprogramowania operacyjnego i użytkowego, dużo na ten sprzęt wydałeś pieniędzy ?, czy też sam go sobie zrobiłeś i popełniłeś te trochę linii kodu na oprogramowanie operacyjne i użytkowe oszczędzając bardzo dużo pieniędzy ? ))), sporo ludzi ma takie umiejętności, czy Ty też do nich się zaliczasz ?

    A jak faktycznie chcesz być pomocny to opublikuj instrukcję " jak zrobić tanio PC z klimatyzatora" , forumowicze poczytają, ocenią, może ktoś skorzysta.

    Ja np. na podstawie postów forumowicza Kaizen i Owczar zbudowałem sobie dość dobry miernik CO2 - wyszło o wiele taniej niż miałbym kupić miernik o analogicznych parametrach od firmy )
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 05-03-2023 o 09:39

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    a takie pytanie - zapewne używasz komputera ( bo skąd ten post), zapewne korzystarz też z oprogramowania operacyjnego i użytkowego, dużo na ten sprzęt wydałeś pieniędzy ?, czy też sam go sobie zrobiłeś i popełniłeś te trochę linii kodu na oprogramowanie operacyjne i użytkowe oszczędzając bardzo dużo pieniędzy ? ))), sporo ludzi ma takie umiejętności, czy Ty też do nich się zaliczasz ?

    A jak faktycznie chcesz być pomocny to opublikuj instrukcję " jak zrobić tanio PC z klimatyzatora" , forumowicze poczytają, ocenią, może ktoś skorzysta.

    Ja np. na podstawie postów forumowicza Kaizen i Owczar zbudowałem sobie dość dobry miernik CO2 - wyszło o wiele taniej niż miałbym kupić miernik o analogicznych parametrach od firmy )
    Chcesz zrobić pompę ciepła z klimatyzatora to służę pomcą tylko kup sobie klimatyzator np haier tayga lub gree amber gold prestige lub innova titanium i pytaj jak już będziesz miał je stać na placu, dostaniesz schemat elektryczny i wszelką pomoc aby ci to zadziałało , a co do komputera po co samemu składać skoro za 5 stówek laptopa można kupić a systemów jest chyba z tysiąc darmowych więc po co sobie zaprzątać głowę natomiast ogrzewania nie kupisz za 500 zł gotowego tylko raczej za 50 000 więc chyba warto zrobić coś samemu aby wydać 6-7 czy 8 tys miast 50 000 zgadza się ? czy dalej masz jakiś problem ?
    Zrobiłem żonie hamulce w aucie i od razu lepiej pytam jakie dałes tarcze klocki odp nie wiem mechanik robił ot dzisiejsze chłopy do duupy .

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Chcesz zrobić pompę ciepła z klimatyzatora to służę pomcą tylko kup sobie klimatyzator np haier tayga lub gree amber gold prestige lub innova titanium i pytaj jak już będziesz miał je stać na placu, dostaniesz schemat elektryczny i wszelką pomoc aby ci to zadziałało , a co do komputera po co samemu składać skoro za 5 stówek laptopa można kupić a systemów jest chyba z tysiąc darmowych więc po co sobie zaprzątać głowę natomiast ogrzewania nie kupisz za 500 zł gotowego tylko raczej za 50 000 więc chyba warto zrobić coś samemu aby wydać 6-7 czy 8 tys miast 50 000 zgadza się ? czy dalej masz jakiś problem ?
    Zrobiłem żonie hamulce w aucie i od razu lepiej pytam jakie dałes tarcze klocki odp nie wiem mechanik robił ot dzisiejsze chłopy do duupy .
    raczej nikt nie kupi kota w worku ... pokaż instrukcję, parametry urządzenia to można podjąć decyzję po analizie czy to warte zachodu (koszt vs oczekiwane parametry, niezawodność, zastosowane oprogramowanie, energochłonność...etc).
    Co do laptopa - za 500 pln to pewnie można kupić ale hmm to do czego miałbym on służyć ?, używasz tych darmowych systemów w swoim komputerze ?.

    Oczywiście, że wolę wydać 8 tys. zamiast 50 000 tylko czy mówimy dokładnie o tych samych oczekiwaniach i możliwościach sprzętu ?. Rozumiem, że jak ktos zbuduje urządzenia zgodnie z Twoją rozpiską to udzielasz stosownej gwarancji i jak coś pójdzie nie tak to przyjedziesz i naprawisz ?)

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    raczej nikt nie kupi kota w worku ... pokaż instrukcję, parametry urządzenia to można podjąć decyzję po analizie czy to warte zachodu (koszt vs oczekiwane parametry, niezawodność, zastosowane oprogramowanie, energochłonność...etc).
    Co do laptopa - za 500 pln to pewnie można kupić ale hmm to do czego miałbym on służyć ?, używasz tych darmowych systemów w swoim komputerze ?.

    Oczywiście, że wolę wydać 8 tys. zamiast 50 000 tylko czy mówimy dokładnie o tych samych oczekiwaniach i możliwościach sprzętu ?. Rozumiem, że jak ktos zbuduje urządzenia zgodnie z Twoją rozpiską to udzielasz stosownej gwarancji i jak coś pójdzie nie tak to przyjedziesz i naprawisz ?)
    Chyba coś Ci się pomyliło. Kolega goguś niczego Ci nie sprzedaje, a ty chcesz od niego gwarancji, instrukcji i parametrów sprzętu? Absurdalne żądania. Chcesz wydać tylko 8 tyś? To łaskawie podwiń rękawki i do roboty. Nie pasuje, kupujesz gotowca za 50tyś.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Chyba coś Ci się pomyliło. Kolega goguś niczego Ci nie sprzedaje, a ty chcesz od niego gwarancji, instrukcji i parametrów sprzętu? Absurdalne żądania. Chcesz wydać tylko 8 tyś? To łaskawie podwiń rękawki i do roboty. Nie pasuje, kupujesz gotowca za 50tyś.
    Zgoda ze kol. gogus nie nie sprzedaje. Promuje nielegalne działania, producenci klimatyzatorów nikomu nie udzielają zgody na przeróbki swoich wyrobów, o czym bolesnie sie przekonała pewna firma z Katowic ktora takie przerobione na PC PW klimatyzatory sprzedawała, zapewne kol gogus nie ma uprawnien F-gazowych które są niezbedne aby działac na urzadzeniach zawierajacych f-gazy, nie prowadzi ewidencji f-gazów, a przeciez trzeba uzupełnic ilosc czynnika w ukladzie. Dla niego takie działania niezgodne z prawem są oznaką zaradnosci, sprytu i ogolnie radzenia sobie w tych niełatwych czasach. Poza tym szanowna redakcja tego forum tez nie reagujac na takie wpisy przyczynia sie do propagowania tego typu działan. Moderatorzy jakos w tej sprawie nie mają nic do powiedzenia, za to tam gdzie nie jest konieczne reagują.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Chyba coś Ci się pomyliło. Kolega goguś niczego Ci nie sprzedaje, a ty chcesz od niego gwarancji, instrukcji i parametrów sprzętu? Absurdalne żądania. Chcesz wydać tylko 8 tyś? To łaskawie podwiń rękawki i do roboty. Nie pasuje, kupujesz gotowca za 50tyś.
    nie zrozumiałeś przekazu... forumowicz goguś gdzie tylko może komunikuje, że może złożyć PC za cenę wielokrotnie niższą niż kupują to "zwykli" inwestorzy na rynku.
    Więc wypadało by udowodnić , że to co składa ma wartość (parametry pracy, koszty, gwarancję, oprogramowanie, niezawodność, bezpieczeństwo użytkowania, serwis, hałaśliwość...etc) porównywalną do innych urządzeń. Nie twierdzę, że nie ma racji ale racjonalną decyzję można podjąć poznając fakty.
    Jak to już napisał forumowicz goguś, laptopa można też kupić za 500pln tylko czy jego parametry będą porównywalne do tego za 10 tys. ?. Można pracować i na tym i na drugim... Ty którego byś wybrał ?

    ot taki artykuł pierwszy z brzegu:

    https://www.hojero.pl/pl/blog/Dlacze...zly-pomysl/334
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 05-03-2023 o 12:42

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Zgoda ze kol. gogus nie nie sprzedaje. Promuje nielegalne działania, producenci klimatyzatorów nikomu nie udzielają zgody na przeróbki swoich wyrobów, o czym bolesnie sie przekonała pewna firma z Katowic ktora takie przerobione na PC PW klimatyzatory sprzedawała, zapewne kol gogus nie ma uprawnien F-gazowych które są niezbedne aby działac na urzadzeniach zawierajacych f-gazy, nie prowadzi ewidencji f-gazów, a przeciez trzeba uzupełnic ilosc czynnika w ukladzie. Dla niego takie działania niezgodne z prawem są oznaką zaradnosci, sprytu i ogolnie radzenia sobie w tych niełatwych czasach. Poza tym szanowna redakcja tego forum tez nie reagujac na takie wpisy przyczynia sie do propagowania tego typu działan. Moderatorzy jakos w tej sprawie nie mają nic do powiedzenia, za to tam gdzie nie jest konieczne reagują.
    No i co stracę gwarancję i co się stanie ? łeb mi urwie że nie mam gwary ??? daj że spokój wiem dbasz o swój interes ale ja też dbam o swój a co do tych sławetnych F-gazów za 400 zł online ja mogę ich nie mieć nawet ale mogę przecież zatrudnić fachowca do próźni i wypuszczenia czynnika do wymiennika to żadne przestępstwo bo wymiennik taki czy siaki każdy ma dopuszczenie do takich celów wszak stworzony , zabronione jest może kupno wymiennika płytkowego ? nie słyszałem a po co one i do czego służą ? paplanina zwykła bicie piany i dbanie o swoje interesy rączka rączkę myje

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony