dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 66
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    Po krótce, to fakty są takie, że dzisiaj już nie kupisz nowego klimatyzatora, tylko pompę ciepła... czemu pompa ciepła powietrze-powietrze jest 4x tańsza niż powietrze-woda, pozostaje tajemnicą księgowych i marketingowców. Dla inżynierów sprawa jest dość jasna.

    Nieco upraszczając, parametry przerobionej PC PP na PC PW są tożsme z oryginałem, a nieraz nawet nieco lepsze, jeżeli zastosujesz właściwy wymiennik i masz dobrze położoną podłogówkę. Poza tym PC PP nie mają grzałek, więc należy się liczyć z tym, że temperatura biwalentna takiego źródła ciepła może być wyżej, niż PC wyposażonej w grzałki. Kwestii pozatechnicznych typu gwarancja czy nawet interfejs użytkownika, serwis i montaż, świadomie nie poruszam, bo często to indywidualna sprawa, a jak widać chociażby po takich wpisach https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8180035 , to ma się wrażenie, że fabryka też przerabia PC z klimatyzatorów

    Życie niestety jest brutalne i jak pojawią się kłopoty z pompą nawet za 50kPLN, to sprzedawca/monter napisze Ci coś a'la:



    chociaż zanim mu zapłaciłeś, to myślałeś, że to specjalista od OZC i monter markowych PC i wszystko masz dobrane i wykonane na tip-top.
    ok, dziękuję za wyjaśnienia - mam PC Mitsubishi, ta firma ma w mojej opinii doskonałe oprogramowanie do "krzywej pogodowej" - wiem bo jak już to ustawiłem to zawsze PC niezależnie od warunków utrzymuje temperaturę w domu w przedziale 21,5 - 22,5 aż sam się dziwię że to możliwe, PC grzeje mi też CWU, raz na miesiąc wygrzewanie Legionelii ( 65 stopni), pompa ma 5 lat gwarancji, serwis producenta (inżynierowe) dostępny on-line. Za PC Mitsubishi SUZ- SWM80VA z wymiennikiem płytowym, zaworem trójdrogowym, pompą obiegową i zespołem grzałek elektrycznych zapłaciłem 3 lata temu 25 tys.
    Z drugiej strony dostaję przerobiony klimatyzator do ceny którego muszę dodać koszty przerobienia, brak gwarancji, brak wsparcia technicznego.
    Nie wolno zapominać, że PC np. to jedyne źródło ciepła w domu - w Polsce mogą się zdarzyć mrozy w okolicach -30 , co będzie gdy ta przerobiona PC się zepsuje, kto to ja szybko naprawi, udzieli chociażby wsparcia telefonicznego jak sobie z problemem poradzić... etc. Co jak sama żona zostanie w domu z dziećmi bo mąż w miesięcznej delegacji...
    reasumując ja bym w te przeróbki nie wszedł, fakt na pewno wydałem więcej ale "spokój" jest wart tych pieniedzy

  2. #42

    Domyślnie

    Nooo, toście chłopakowi podpowiedzieli że hej.
    #41 pierwsza odpowiedź na zadane w temacie wątku pytanie.

    Kamil - chociaż pewnie już tu nie tu zaglądasz - nie wybieraj producenta. To nie tak jak w samochodach. Niech ci ktoś tylko dobrze moc pompy dobierze i kup taką która ma serwis gdzieś pod nosem.
    Ja mam Aristona 7kW. W zaszłym roku coś koło 22 tys. Nie wiem jakie ceny dzisiaj. W chałupie ciepło, Rachunki do przeżycia. To tyle co mogę o niej powiedzieć.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    ok, dziękuję za wyjaśnienia - mam PC Mitsubishi, ta firma ma w mojej opinii doskonałe oprogramowanie do "krzywej pogodowej" - wiem bo jak już to ustawiłem to zawsze PC niezależnie od warunków utrzymuje temperaturę w domu w przedziale 21,5 - 22,5 aż sam się dziwię że to możliwe, PC grzeje mi też CWU, raz na miesiąc wygrzewanie Legionelii ( 65 stopni), pompa ma 5 lat gwarancji, serwis producenta (inżynierowe) dostępny on-line. Za PC Mitsubishi SUZ- SWM80VA z wymiennikiem płytowym, zaworem trójdrogowym, pompą obiegową i zespołem grzałek elektrycznych zapłaciłem 3 lata temu 25 tys.
    Z drugiej strony dostaję przerobiony klimatyzator do ceny którego muszę dodać koszty przerobienia, brak gwarancji, brak wsparcia technicznego.
    Nie wolno zapominać, że PC np. to jedyne źródło ciepła w domu - w Polsce mogą się zdarzyć mrozy w okolicach -30 , co będzie gdy ta przerobiona PC się zepsuje, kto to ja szybko naprawi, udzieli chociażby wsparcia telefonicznego jak sobie z problemem poradzić... etc. Co jak sama żona zostanie w domu z dziećmi bo mąż w miesięcznej delegacji...
    reasumując ja bym w te przeróbki nie wszedł, fakt na pewno wydałem więcej ale "spokój" jest wart tych pieniedzy
    Jak pisałem - każdy to rozważa indywidualnie... ja na przykład nie pozwoliłbym sobie, żeby PC była jedynym źródłem zasilania CO/CWU, bo nic mi po nawet najlepszej PC, jak przy -30*C nie wytrzyma sieć, bo wszystkie PC włączą grzałki i sytuacja będzie analogiczna, jak z PV latem, tylko odwrotnie . Wtedy Twoja żona, dzieci, pies i kto tam jeszcze, i tak pozostaną nie dość, że w zimnej, to i czarnej "d". Niemniej - szanuję Twoje wybory, bo podpierasz je rozsądnymi argumentami, a nie straszysz jakąś kontrolą, co wpadnie mi do domu i będzie etykietkę sprawdzała

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    Jak pisałem - każdy to rozważa indywidualnie... ja na przykład nie pozwoliłbym sobie, żeby PC była jedynym źródłem zasilania CO/CWU, bo nic mi po nawet najlepszej PC, jak przy -30*C nie wytrzyma sieć, bo wszystkie PC włączą grzałki i sytuacja będzie analogiczna, jak z PV latem, tylko odwrotnie . Wtedy Twoja żona, dzieci, pies i kto tam jeszcze, i tak pozostaną nie dość, że w zimnej, to i czarnej "d". Niemniej - szanuję Twoje wybory, bo podpierasz je rozsądnymi argumentami, a nie straszysz jakąś kontrolą, co wpadnie mi do domu i będzie etykietkę sprawdzała
    Ale wiesz..straszeniem można też nazwać te -30stC Pomijam już, że na okoliczność braku energii są agregaty, które ciepło jak i ciepłą wodę zapewnić mogą. Ba, po panice spowodowanej artykułami o blackoutach, które nastąpić miały a ich nie było, dostępne są od ręki.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie poznasz ich od kol. gogus, dla niego najwazniejszym i jedynym faktem jest formuła CCC.
    Cudze, Czyste i Cycate ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Cudze, Czyste i Cycate ?
    Dziwne skojarzenie z tematem, rozumiem ze to zart.
    Niektóre skroty mają wiele znaczeń, ale w tym konkretnym przypadku chodzi o "cena czyni cuda". Tłumaczac szerzej, pisał tez o tym kol. MiroMirek, cena nie jest dla wszystkich jednym wyznacznikiem czy kryterium wyboru. Są tacy dla ktorych wazny jest serwis (jego rodzaj), (bez)awaryjnosc, parametry i wiele innych czynników okreslających własciwosci
    zamontowanego/zakupionego sprzetu/wyrobu.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Ale wiesz..straszeniem można też nazwać te -30stC Pomijam już, że na okoliczność braku energii są agregaty, które ciepło jak i ciepłą wodę zapewnić mogą. Ba, po panice spowodowanej artykułami o blackoutach, które nastąpić miały a ich nie było, dostępne są od ręki.
    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    Nie wolno zapominać, że PC np. to jedyne źródło ciepła w domu - w Polsce mogą się zdarzyć mrozy w okolicach -30 , co będzie gdy ta przerobiona PC się zepsuje, kto to ja szybko naprawi, udzieli chociażby wsparcia telefonicznego jak sobie z problemem poradzić... etc. Co jak sama żona zostanie w domu z dziećmi bo mąż w miesięcznej delegacji...
    reasumując ja bym w te przeróbki nie wszedł, fakt na pewno wydałem więcej ale "spokój" jest wart tych pieniedzy
    Wiem, wiem, ale to nie ja "straszę"

    O CO i CWU z agregatu chętnie bym poczytał, jakbyś zechciał przybliżyć temat (niekoniecznie w tym wątku).

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    Wiem, wiem, ale to nie ja "straszę"

    O CO i CWU z agregatu chętnie bym poczytał, jakbyś zechciał przybliżyć temat (niekoniecznie w tym wątku).
    Mój zbiornik Mileo posiada grzałkę na okoliczność braku zasilania, którą można agregatem nagrzać wodę. Agregatem PC nie planuję w razie czego napędzać ale farelkę itp już tak.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dziwne skojarzenie z tematem, rozumiem ze to zart.
    Niektóre skroty mają wiele znaczeń, ale w tym konkretnym przypadku chodzi o "cena czyni cuda". Tłumaczac szerzej, pisał tez o tym kol. MiroMirek, cena nie jest dla wszystkich jednym wyznacznikiem czy kryterium wyboru. Są tacy dla ktorych wazny jest serwis (jego rodzaj), (bez)awaryjnosc, parametry i wiele innych czynników okreslających własciwosci
    zamontowanego/zakupionego sprzetu/wyrobu.
    dobrze podsumowane , dziekuję; jakoś chciałem to wcześniej przekazać ale widać słaby jestem w efektywnej komunikacji.
    "pisał tez o tym kol. MiroMirek, cena nie jest dla wszystkich jednym wyznacznikiem czy kryterium wyboru", nie wiem dlaczego a potwierdzają to również badania - w Polsce głównym kryterium zakupu " ma być tanio".

    Czy "tanio" = małe zużycie energii (moja PC ma klasę +++), współpracę z fotowoltaiką w standardzie, jakość, niezawodność, nowoczesny design, dobre parametry, bardzo niski poziom generowanego hałasu, bezpieczeństwo działania, profesjonalne wsparcie, niski negatywny wpływ na środowisko, gwarantowany zakres pracy urządzeń zewnętrznych do bardzo niskich temperatur ...etc. to niech każdy sobie sam odpowie.
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 07-03-2023 o 07:21

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.794

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    dobrze podsumowane , dziekuję; jakoś chciałem to wcześniej przekazać ale widać słaby jestem w efektywnej komunikacji.
    "pisał tez o tym kol. MiroMirek, cena nie jest dla wszystkich jednym wyznacznikiem czy kryterium wyboru", nie wiem dlaczego a potwierdzają to również badania - w Polsce głównym kryterium zakupu " ma być tanio".

    Czy "tanio" = małe zużycie energii (moja PC ma klasę +++), współpracę z fotowoltaiką w standardzie, jakość, niezawodność, nowoczesny design, dobre parametry, bardzo niski poziom generowanego hałasu, bezpieczeństwo działania, profesjonalne wsparcie, niski negatywny wpływ na środowisko, gwarantowany zakres pracy urządzeń zewnętrznych do bardzo niskich temperatur ...etc. to niech każdy sobie sam odpowie.
    Ty naprawdę lubisz być dymany ? płacić za coś co warte 15 tys 50 tys ? naprawdę to lubisz ? marketing ma jednak siłę oj ma .

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Ty naprawdę lubisz być dymany ? płacić za coś co warte 15 tys 50 tys ? naprawdę to lubisz ? marketing ma jednak siłę oj ma .
    nie szanujesz ludzi i ich wyborów, to co piszesz to w mojej opinii objaw zwykłego buractwa. To taki niestety objaw drobnego cwaniaczka, który jest w stanie nazwać innych ludzi nieudolnymi, jeleniami... tylko dlatego, że przyjęli inne kryteria wyboru niż " ma być tanio" - smutne.
    Nie byleś w stanie podać jakichkolwiek plusów tych przeróbek poza "jest tanio" - to słabe argumenty. Oby to Twoje "tanio" za parę lat po podliczeniu wszystkich kosztów, czasu, nerwów nie okazało się "bardzo drogo" .
    Podaj chociaż parametry tych swoich ulepów w/g zestawienia poniżej: bardzo ciekawa tabela, przed chwila znalazłem w innym wątku

    https://naforum.zapodaj.net/86b014035484.png.html

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	porównanie.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	18,6 KB
ID:	464073

    ps. jak to już napisałem wcześniej nie wydałem 50 tys. tylko 25 tys. ))
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 07-03-2023 o 08:41

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Tanio to tanio. Nie każdy sobie poradzi z taką przeróbką - powiem więcej - niewielu jest ludzi którzy sobie z tym poradzą bezproblemowo. Więc pisanie o 'dymaniu' jest co najmniej nie na miejscu. Ludzie pytają co to jest krzywa grzewcza po forach i jak ją ustawić a ty chcesz żeby gościu złożył z klimatyzatora pompę ciepła - tak.

    Tanio to może mieć ktoś kto się zna na chłodnictwie i ma papiery fgazowe (żeby było koszernie). Robienie papierów i kupowanie sprzętu żeby założyć jedną klimę przerabianą na PC u siebie to też musisz doliczyć ten sprzęt i szkolenia więc już jest miej tanio.

    W mojej opinii jako laika tym zakresie, teoretycznie sprawa wydaje się prosta jednostkę wew należy rozbebeszyć i wymiennik jednostki wew wrzucić do zbiornika CO razem z czujnikiem temp. To w oczywiście w bardzooo dużym uproszczeniu logicznym.

    Tak na to patrząc to faktycznie płacenie za PC 5-6-7 razy więcej niż za klimatyzator wydaje się 'drogo' ale to sterowanie i oprogramowanie jest jednak zgoła odmienne - co nie oznacza że doskonałe, parę rzeczy jest w mojej opinii zrobionych dziwnie.

    Pytanie czy Mitsu i Daikin są warte swojej ceny to nie wiem, miałem ofertę na Daikina i Panasa i różnicy było kilka tysięcy (~4 tys Daikin droższy) ale Daikin miał mniejszy zasobnik CWU (chyba nie był z nierdzewki - nie pamiętam) i ostatecznie wybór padł na Panasa. 7kW Panas J kosztował z zbiornikiem z nierdzewki 300l z robotą na gotowo 34tys, Gree Amber Prestige na internetach można kupić za 8 tys, ale do tego trzeba doliczyć rurki rureczki zbiorniki CO/CWU, poskładanie tego.

    Ja sam bym się nie podjął takiej roboty. Wolę robić to co robię zlecić i teoretycznie mieć święty spokój.
    Natomiast jak ktoś się na tym zna i chce się pobawić to ma taką zaletę że ma 'serwis' na miejscu ale z pomyłkami i poprawkami wcale nie musi wyjść taniej.
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    nie szanujesz ludzi i ich wyborów, to co piszesz to w mojej opinii objaw zwykłego buractwa. To taki niestety objaw drobnego cwaniaczka, który jest w stanie nazwać innych ludzi nieudolnymi, jeleniami... tylko dlatego, że przyjęli inne kryteria wyboru niż " ma być tanio" - smutne.
    Nie byleś w stanie podać jakichkolwiek plusów tych przeróbek poza "jest tanio" - to słabe argumenty. Oby to Twoje "tanio" za parę lat po podliczeniu wszystkich kosztów, czasu, nerwów nie okazało się "bardzo drogo" .
    Podaj chociaż parametry tych swoich ulepów w/g zestawienia poniżej: bardzo ciekawa tabela, przed chwila znalazłem w innym wątku

    https://naforum.zapodaj.net/86b014035484.png.html

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	porównanie.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	18,6 KB
ID:	464073

    ps. jak to już napisałem wcześniej nie wydałem 50 tys. tylko 25 tys. ))
    To może ja Ci pokażę te plusy?

    Występują jedynie wtedy, gdy takie konstrukcje popełnia się DLA SIEBIE.
    No, fakt - to nie jest dla wszystkich!
    Potrzebne jest jakie takie zaplecze warsztatowe i trochę wiedzy.
    Opowieści, że "co zrobić jak to padnie" są nietrafione, bo jak to JA i SOBIE to popełniłem to naprawa jest formalnością.
    Za to satysfakcja - bezcenna.

    Moja pierwsza PC, którą popełniłem lata temu kosztowała mnie jakieś grosze.
    Sprężarka i wymienniki - ze złomu.
    Trochę rurek miedzianych - groszówka.
    Wszystkie narzędzia od lat posiadam..
    Sterowanie na poziomie zwykłej lodówki. Im prostsze tym lepsze.
    Całość kosztowała nie więcej jak 1000zł (po cenach dzisiejszych).
    Korzyści?
    - Wiedza się zebrała, która pozwoliła na kolejne modyfikacje i doświadczenia.
    Różne czynniki... różne układy... różne sterowania...
    (R744 nie polecam, bo ciśnienia są paskudne, choć wszystkie klocki są dostępne juz teraz).
    Więc?
    MOŻNA zbudować SOBIE urządzenie o POTRZEBNYCH parametrach za niewielkie pieniądze.
    Tylko, ze to zabawa nie dla każdego.
    Chociaż...
    Bazując na jakimś klimatyzatorze - większość trudności się omija.

    Ja też uważam - że jak coś sobie kupię - jest MOJE i nawet chelikopter z tego mogę próbować zbudować!!!
    Wszelkie próby narzucenia mi co mogę a czego nie - uważam za zwykłe zbydlęcenie!
    (mam f-gazy)
    Próby skontrolowania tego, co SOBIE zbudowałem uważam za szpiegostwo przemysłowe i ograniczenie mojej wolności.
    Zresztą...
    Kontroler zwykle ma tylko jakiś papierek z pieczątką a wiedzy - zero, jeżeli chodzi o konstrukcję autorską i jednostkową.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #54

    Domyślnie

    Mirek nie karm trola. Szkoda wątku.

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.794

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    To może ja Ci pokażę te plusy?

    Występują jedynie wtedy, gdy takie konstrukcje popełnia się DLA SIEBIE.
    No, fakt - to nie jest dla wszystkich!
    Potrzebne jest jakie takie zaplecze warsztatowe i trochę wiedzy.
    Opowieści, że "co zrobić jak to padnie" są nietrafione, bo jak to JA i SOBIE to popełniłem to naprawa jest formalnością.
    Za to satysfakcja - bezcenna.

    Moja pierwsza PC, którą popełniłem lata temu kosztowała mnie jakieś grosze.
    Sprężarka i wymienniki - ze złomu.
    Trochę rurek miedzianych - groszówka.
    Wszystkie narzędzia od lat posiadam..
    Sterowanie na poziomie zwykłej lodówki. Im prostsze tym lepsze.
    Całość kosztowała nie więcej jak 1000zł (po cenach dzisiejszych).
    Korzyści?
    - Wiedza się zebrała, która pozwoliła na kolejne modyfikacje i doświadczenia.
    Różne czynniki... różne układy... różne sterowania...
    (R744 nie polecam, bo ciśnienia są paskudne, choć wszystkie klocki są dostępne juz teraz).
    Więc?
    MOŻNA zbudować SOBIE urządzenie o POTRZEBNYCH parametrach za niewielkie pieniądze.
    Tylko, ze to zabawa nie dla każdego.
    Chociaż...
    Bazując na jakimś klimatyzatorze - większość trudności się omija.

    Ja też uważam - że jak coś sobie kupię - jest MOJE i nawet chelikopter z tego mogę próbować zbudować!!!
    Wszelkie próby narzucenia mi co mogę a czego nie - uważam za zwykłe zbydlęcenie!
    (mam f-gazy)
    Próby skontrolowania tego, co SOBIE zbudowałem uważam za szpiegostwo przemysłowe i ograniczenie mojej wolności.
    Zresztą...
    Kontroler zwykle ma tylko jakiś papierek z pieczątką a wiedzy - zero, jeżeli chodzi o konstrukcję autorską i jednostkową.

    Adam M.
    W sedno , coraz mniej nas Adamie.

  16. #56
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    891

    Domyślnie

    Jak ktoś nie umie drutować to gotowe zestawy pomp z przerobionych klim są na OLX . Ceny 8 do 10k z najprostszym montażem w cenie i gwarancją na 2 lata....
    Można też kupić Haiera za 10k i samemu pozgrzewać kilka rurek, Panas 5kW monoblok też jest za 15k do wyhaczenia

    Ja dostałem wyceny na pompę od kilku firm. Rozrzut cen od 28k do 76k za domek 86m i mocy potrzebnej do jego ogrzania 4kW

    Na razie grzejemy klimą , czekamy aż przestaną gupieć z cenami. Już widać że największy szał mija bo sporo pomp znowu trafiło do cenników które były w ostatnim czasie niedostępne lub na zamówienie

  17. #57
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.794

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Jak ktoś nie umie drutować to gotowe zestawy pomp z przerobionych klim są na OLX . Ceny 8 do 10k z najprostszym montażem w cenie i gwarancją na 2 lata....
    Można też kupić Haiera za 10k i samemu pozgrzewać kilka rurek, Panas 5kW monoblok też jest za 15k do wyhaczenia

    Ja dostałem wyceny na pompę od kilku firm. Rozrzut cen od 28k do 76k za domek 86m i mocy potrzebnej do jego ogrzania 4kW

    Na razie grzejemy klimą , czekamy aż przestaną gupieć z cenami. Już widać że największy szał mija bo sporo pomp znowu trafiło do cenników które były w ostatnim czasie niedostępne lub na zamówienie
    Na twoim miejscu bym wychaczył tego panasonica czy haiera 5kw i samemu resztę bo gupieć nie przestaną z tymi cenami za głupi bojler już śpiewają po 5 tys wzwyż a co za rok dwa ? jak oczywiście nie czujesz się na siłach samemu wykonać swojej pompy bo miałbyś dwie zawsze to jedna w zapasie .

  18. #58

    Domyślnie

    Straszą już wszystkim cenami PC, warzyw i owoców. Twierdzą że cebula będzie kosztowała 15zł/kg a w sklepie worek 0,5 kg dymki do posadzenia to koszt 5 zł. Wyrośnie z tego pewnie i 10kg cebuli. Pomidory to samo 35zł/kg paczka nasion 2 zł i można z tego zrobić i 100kg pomidorów wystarczy byle działka ROD, bądź własny ogródek.
    1l wody ognistej to koszt 50 zł, a zrobienie tego samego we własnym zakresie max 8 zł. wystarczy chcieć i posiadać sprzęt za 300zł.

    Dziś wyjątkowo zabrakło mi mojego piwa... więc poszedłem do sklepu najtańsze piwo 3,5zł. a mnie zrobienie 25l kosztuje jakieś 60zł.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #59
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz197710

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    105

    Domyślnie

    Wszystko się da tylko problemem jest czas i nie wszyscy mogą
    Co mają powiedzieć ludzie którzy mają mieszkanko w bloku ?
    My wychodzimy z DOMU !!

    #Start Zimbabwe !!




    Dom ok 180m2 ocieplony średnio żeby nie powiedzieć słabo OZC 10KW
    Temperatura w domu 22-23 stopnie

    panasonic t-cap 12kw

    cwu 400l nierdzewka dwie wezownice + 3 palskie kolektory bufor 100l

    99% grzejniki w części domu przewymiarowane

  20. #60

    Domyślnie

    Że ich balkon ma około 4m2 na którym spokojnie można upchnąć 16 pomidorów w doniczkach.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony