Witam,

Mam taki problem, czytałem masę artykułów, ale nie mogę dalej znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.

Ogólnie sytuacja wygląda tak:
- sprzedawca sprzedaje kilka działek wydzielonych z większej, do wszystkich prowadzi droga wewnętrzna (część drogi należy do gminy, ale część przylegająca do działek jest prywatna)
- sprzedawca przekaże mi udział w drodze, obecnie ma on większość udziałów, resztę udziału mają inne osoby co kupiły wcześniej działki
- na działce drogowej nie ma ustalonej służebności (w dziale III KW nic nie ma)
- działki te są puste, nikt jeszcze nic nie wybudował, a prąd jest dalej w drodze publicznej i trzeba by było go doprowadzić tą drogą prywatną
- mój architekt twierdzi, że mimo udziału w drodze, właściciel musi mi przekazać służebność dojścia, dojazdu i mediów
- notariusz twierdzi, że wystarczy, że dostanę udział w drodze, a ze służebnością to trzeba by było wszystkich współwłaścicieli wezwać

Moje pytania:
- czy jak kupię tę działkę i będę miał udział w drodze, czy będę mógł bez problemu doprowadzić prąd i zrobić drogę?
- jeśli sam udział nie wystarczy, czy trzeba ustalać służebność w działce, czy wystarczy, że właściciel większości udziałów wyrazi zgodę na doprowadzenie mediów i zrobienie drogi?

Dziękuję z góry za pomoc.