dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Jaka pompa ciepła gruntowa, wymiennik poziomy + CWU + klimakonwerter

    Właśnie jestem na etapie adaptacji projektu domu, ze zmian jakie sobie wymyśliłem ma być zastąpienie kotła gazowego (nie mam na tym odludziu gdzie cię buduje instalacji gazowej) pompą ciepła.
    Planuję pompę ciepła gruntową, mam chyba dość dobre warunki, glina i wysoki poziom wód gruntowych w miesiącach zimowych, obecnie coś 30cm, latem bardzo znacznie spadnie ale nawet w czasie suszy glina jest mocno wilgotna na głębokości 1.5-2m. Mam miejsce na działce dobrze nasłonecznione od strony południowej.
    Dom o powierzchni użytkowej 155m2, nie jakiś super energooszczędny, po prostu spełniający współczesne standardy z izolacyjnością ścian 0,2W/m2.
    Lata ostatnio są bardzo gorące a w domu jest poddasze użytkowe, działka ładna jasna od południa więc trzeba będzie schłodzić to jakoś.
    Pomieszczenie gospodarcze mam małe, 3,2x2,2m a chcę tam upchnąć masę rzeczy dlatego zależy mi aby pompa ciepła była w miarę kompaktowa.
    Co myślicie aby pompę ciepła gruntową wykorzystać do schładzania domu, do ogrzewania mam podłogówkę, trochę boję się schłodzenia pasywnego podłogówką bo ponoć słabo działa a podnosi wilgotność w domu.
    Co myślicie aby zamontować w domu ze dwa klimakonwertery (np. kasetonowe na poddaszu), albo zwyczajne ścienne?
    Czy takie klimakonwertery powoduja zmniejszenie wilgotności powietrza? tzn. czy powstają na nich skropliny które wymagają odprowadzenia do kanalizacji?
    Jak to widzicie?
    Czy są modele pomp ciepła które obsługują chłodzenie aktywne bez konieczności zakupu jakiś dodatkowych peryferyjnych urządzeń, i mają jeszcze zasobnik CWU?
    Jak to zrobić sensownie i kompaktowo? W pomieszczeniu gospodarczym chciałbym jeszcze odkurzacz centralny, pralkę z suszarką, stacje odmanganiająco-odżelaziającą, hydrofor, no i jeszcze główną rozdzielnie prądu

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztyga20 Zobacz post
    Co myślicie aby pompę ciepła gruntową wykorzystać do schładzania domu, do ogrzewania mam podłogówkę, trochę boję się schłodzenia pasywnego podłogówką bo ponoć słabo działa a podnosi wilgotność w domu.
    Bardzo dobry pomysł. Większość dzisiejszych pomp jest rewersyjna.
    By móc nią chłodzić trzeba przede wszystkim zaplanować inaczej instalację - sposób dystrybucji ciepła, izolacje rurociągów itp.
    Do klimatyzacji i ogrzewania optymalny jest układ podłogówki na parterze z klimakonwektorem w pomieszczeniach typu salon i same klimakonwektory na poddaszu.

    Cytat Napisał sztyga20 Zobacz post
    Co myślicie aby zamontować w domu ze dwa klimakonwertery (np. kasetonowe na poddaszu), albo zwyczajne ścienne?
    Kasety są dość drogie, w dodatku musisz się liczyć z odprowadzeniem wody z sufitu.
    Cytat Napisał sztyga20 Zobacz post
    Czy takie klimakonwertery powoduja zmniejszenie wilgotności powietrza? tzn. czy powstają na nich skropliny które wymagają odprowadzenia do kanalizacji?
    Tak. Takie jest ich zadanie (osuszyć powietrze)
    Kluczowe w takich instalacjach jest mądre zaplanowanie grawitacyjnej instalacji odpływu skroplin.
    Cytat Napisał sztyga20 Zobacz post
    Czy są modele pomp ciepła które obsługują chłodzenie aktywne bez konieczności zakupu jakiś dodatkowych peryferyjnych urządzeń, i mają jeszcze zasobnik CWU?
    Jak to zrobić sensownie i kompaktowo? W pomieszczeniu gospodarczym chciałbym jeszcze odkurzacz centralny, pralkę z suszarką, stacje odmanganiająco-odżelaziającą, hydrofor, no i jeszcze główną rozdzielnie prądu
    Większość PC jest rewersyjna i obsługuje chłodzenie.

  3. #3

    Domyślnie

    Kod html:
    Większość PC jest rewersyjna i obsługuje chłodzenie.
    Wypatrzyłem szukając o chłodzeniu aktywnym pompę firmy Nibe i np. do chłodzenia aktywnego ale pasywnego chyba też trzeba dokupić coś takiego jak Hpac, i nie dość że to dość drogie chociaż do przełknięcia to jeszcze wielka kobyła... , nie da rady zrobić bez tego albo są urządzenia które mają coś takiego od razu w zestawie?

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Nie bawiłbym się w rozbudowę automatyki pompy ciepła i chłodzenie za jej pomocą, czy to aktywne, czy pasywne.
    Poszedłbym w 100% podłogówki i tylko grzanie, a chłodzenie załatwił klimatyzatorami.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztyga20 Zobacz post
    Dom o powierzchni użytkowej 155m2, nie jakiś super energooszczędny, po prostu spełniający współczesne standardy z izolacyjnością ścian 0,2W/m2.
    Co myślicie aby pompę ciepła gruntową wykorzystać do schładzania domu, do ogrzewania mam podłogówkę, trochę boję się schłodzenia pasywnego podłogówką bo ponoć słabo działa a podnosi wilgotność w domu.
    Mając podłogówkę po całości to;
    - PC do ogrzewania - niski parametr grzewczy,
    - klimatyzatory - do klimatyzacji ; zimne powietrze opada, a więc głowa chłodna a nogi gorące
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #6

    Domyślnie

    @Sztyga20: na tym forum raczej nie znajdziesz dużo zwolenników klimakonwektorów bo niewiele osób je ma i uchodzą za "drogie". W poprzednim domu miałem ogrzewanie gazowe i standardową klimatyzację split dobrej jakości. W obecnym (od 10 lat) mam pompę ciepła która obsługuje ogrzewanie (podłoga i ściany), CWU i chłodzenie właśnie przez klimakonwektory. To jest rozwiązanie o 2 klasy lepsze od klimatyzacji split i porównywalne tylko z klimatyzacją kanałową. Kultura pracy jest znacznie lepsza a wymuszony obieg powietrza (wylot i wlot) dają świetny rozkład temperatury przy dobrze zrobionej instalacji. W swoim domu mam 4 klimakonwektory. Nie pamiętam sytuacji, żeby wszystkie musiały pracować łącznie - zwykle 2 lub 3 wystarczą dla utrzymania w całym domu temp 22*C w czasie upałów.
    Przyglądając się klimakonwektorom proponuję zwrócić uwagę na sterowanie. U mnie to jest jedyny minus: 10 lat temu Galetti (taki mam system) nie miało zdalnego sterowania, więc chcąc uruchomić klimatyzację w którymś z pomieszczeń muszę podejść do sterownika i włączyć ją przyciskiem. Pewnym minusem może też być to, że do funkcji ogrzewania klimakonwektor potrzebuje wyższej temperatury zasilania niż niskotemperaturowa podłogówka. Dla mnie to nie ma znaczenia, ale gusta są różne. Dodatkowo instalacja klimakonwektorów, jak wcześniej napisał @_John, wymaga dobrego zaplanowania (odprowadzenie skroplin, izolacja, umieszczenie samych urządzeń itp.) i dla części instalatorów to może być za trudne.
    Dom 300 m2, kubatura 900 m3, OZC 10 kW, ogrzewanie podłogowe i ścienne, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, chłodzenie via klimakonwektory, zasobnik CWU 200 l z cyrkulacją, PC Panasonic Aquarea HP 9 kW 3f gen. H, kotłownia biwalentna z gazowym kotłem kondensacyjnym 11 kW jako źródło szczytowe. Taryfa Tauron G12w, fotowoltaika net-metering.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Navy1 Zobacz post
    chłodzenie właśnie przez klimakonwektory. To jest rozwiązanie o 2 klasy lepsze od klimatyzacji split i porównywalne tylko z klimatyzacją kanałową. Kultura pracy jest znacznie lepsza a wymuszony obieg powietrza (wylot i wlot) dają świetny rozkład temperatury przy dobrze zrobionej instalacji.
    A na czym polega ten lepszy rozkład temperatury przy chłodzeniu klimakonwektorem w porównaniu do klimy?
    I czemu kanałówka, przy której nie da się praktycznie sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, ma być lepsza od splitów? Jest tańsza - i to jej jedyna zaleta.

    Podłogówka zawsze będzie lepsza od każdego ogrzewania nadmuchowego.

  8. #8

    Domyślnie

    @Kaizen, sprawdź w Google.
    Dom 300 m2, kubatura 900 m3, OZC 10 kW, ogrzewanie podłogowe i ścienne, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, chłodzenie via klimakonwektory, zasobnik CWU 200 l z cyrkulacją, PC Panasonic Aquarea HP 9 kW 3f gen. H, kotłownia biwalentna z gazowym kotłem kondensacyjnym 11 kW jako źródło szczytowe. Taryfa Tauron G12w, fotowoltaika net-metering.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Navy1 Zobacz post
    @Kaizen, sprawdź w Google.
    Google też nie potrafi znaleźć różnicy przy chłodzeniu klimakonwektorem i splitem.

  10. #10

    Domyślnie

    Patrząc na powiedzmy zakup 3 klimakonwektorów i w alternatywie robienie sieci klimatyzacyjnej która przecież też swoje kosztuje to określanie ich jako drogie robi się kontrowersyjne, a odpada montowanie jakiejś huczącej budy na elewacji i konieczność walki z grzybem i zarodnikami. Widziałem że są do kupienia 3kW dwururkowe za 1900zł sztuka, co prawda nie Gallini (oni ceny jakoś trzymają w tajemnicy, w kilku sklepach cena jest dopiero na zapytanie). Dołożenie rur z cieczą chłodzącą oraz odpływu skroplin zanim wejdą tynkarze nie wydaje mi się rzeczą wyjątkowo trudną, trudniejsze będzie spięcie to z pompą ciepła albo chociaż tylko z GGWC w trybie pasywnym (chociaż wolałbym też mieć możliwość chłodzenia aktywnego) Najtrudniejsze wydaje mi sie inteligentne wpięcie tego w instalacje, aby nie wyglądało to tak że za każdym razem trzeba zmieniać położenie wielu zaworów i ręcznie regulować wydajność pompy obiegowej, mamy niby 21 wiek Muszę chyba rozejrzeć się za jakimś zdolnym instalatorem.
    Navy1 - instalacje projektowałeś sobie samemu czy korzystałeś z usług specjalistycznych?

  11. #11

    Domyślnie

    @sztyga20: praktycznie wszystkie instalacje w domu (za wyjątkiem elektrycznej) projektowała i wykonywała jedna firma. Inaczej bym tego nie ogarnął.
    Dom 300 m2, kubatura 900 m3, OZC 10 kW, ogrzewanie podłogowe i ścienne, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, chłodzenie via klimakonwektory, zasobnik CWU 200 l z cyrkulacją, PC Panasonic Aquarea HP 9 kW 3f gen. H, kotłownia biwalentna z gazowym kotłem kondensacyjnym 11 kW jako źródło szczytowe. Taryfa Tauron G12w, fotowoltaika net-metering.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    A o gruntówce już zapomnieli i pitolą o klmakonwektorach , gruntówki można kupić na zamówienie inwerterowe moc ok 9kw w cenie ok 12 tys zł ale przecież lepiej kredyt wziąść na 80 tys .

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    A o gruntówce już zapomnieli i pitolą o klmakonwektorach , gruntówki można kupić na zamówienie inwerterowe moc ok 9kw w cenie ok 12 tys zł ale przecież lepiej kredyt wziąść na 80 tys .
    Tak tanich jak mówisz to nie widziałem, tzn są jakieś chińczyki z aliexpres ale chyba bym się nie skusił
    Tu gość pod Bydgoszczą składa zestawy i za 18k do negocjacji można kupić
    https://www.olx.pl/d/oferta/pompa-ci...8-IDTk8Vp.html

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony