dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Pompa Ciepła i program Moje Ciepło - jakie awaryjne ogrzewanie?

    Tegoroczne wichury z brakiem prądu przez 2 dni dały mi trochę do myślenia. Program moje ciepło daje dofinansowanie do pomp ciepła ale wymogiem jest brak źródła ciepła na paliwo stałe, czyli co, kocioł gazowy? A jak nie ma sieci gazowej? W moim projekcie mam zaplanowany kominek ale z tego co czytam to warunkiem przyznania dotacji jest to aby przy kominku zadbać aby cało ciepło poszło w komin nie nagrzewając przypadkiem mieszkania Myślał ktoś z Was nad opłacalnymi alternatywami?
    Da się oczywiście nagrzać i kominkiem tzw rekreacyjnym ale trzeba będzie spalić 10x drewna więcej a nie o to chodzi mając na myśli ekologię...
    Ostatnio edytowane przez sztyga20 ; 07-03-2023 o 07:36

  2. #2

    Domyślnie

    Mnie też ten temat mocno zastanawia.
    Mam już PC 9kwh na którą ubiegam się o dotację z CP a co za tym idzie musiałem polikwidować inne źródła ciepłą tzn co oczywiste
    kocioł na ekogroszek i kominek (nie spełniał warunków eko) w związku z tym jedynym źródłem ciepła jest u mnie PC.
    Gazu nie ma w drodzę więc ta opcja odpada. Zostaje moim zdaniem agregat prądotwórczy i tu moje pytanie.
    Ktoś mi powie jaki do mojej PC 9kwh 3fazowa dobrać agregat ? taki by był bezpieczny dla PC, sprawny i taki by choć oprócz PC mogła chodzić na nim choć lodówka. I również ważna kwestia by nie kosztował miliona monet.
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztyga20 Zobacz post
    ...warunkiem przyznania dotacji jest to aby przy kominku zadbać aby cało ciepło poszło w komin nie nagrzewając przypadkiem mieszkania
    A gdzież to takie rewelacje wyczytałeś ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Mnie też ten temat mocno zastanawia.
    Mam już PC 9kwh na którą ubiegam się o dotację z CP a co za tym idzie musiałem polikwidować inne źródła ciepłą tzn co oczywiste
    kocioł na ekogroszek i kominek (nie spełniał warunków eko) w związku z tym jedynym źródłem ciepła jest u mnie PC.
    Gazu nie ma w drodzę więc ta opcja odpada. Zostaje moim zdaniem agregat prądotwórczy i tu moje pytanie.
    Ktoś mi powie jaki do mojej PC 9kwh 3fazowa dobrać agregat ? taki by był bezpieczny dla PC, sprawny i taki by choć oprócz PC mogła chodzić na nim choć lodówka. I również ważna kwestia by nie kosztował miliona monet.
    Temat był tu gdzieś rozgryzany i z tego co pamiętam, agregat, który byłby bezpieczny dla PC, raczej dużo będzie kosztował.
    Moim zdaniem lepiej mieć zasobnik na ciepła wodę wyposażony w grzałkę, a ciepło z farelki, olejaka czy innych takich, w razie dłuższej awarii sieci, zasilane niedrogim agregatem.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 07-03-2023 o 11:09
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  5. #5

    Domyślnie

    48 godzin nie miałeś prądu?
    Hmmm... trochę długo. Ja nie pamiętam u siebie wyłączenia planowanego lub przerwy spowodowanej awarią dłuższej niż 2-3 godziny.
    Mimo wszystko nawet jak 48 godzin nie będzie zasilania to chyba nie zamarzniesz, a budować kominek czy kupować drogi agregat tylko po to żeby spać spokojnie, że jak raz na 20 lat przyjdzie wichura to będę zabezpieczony, to moim zdaniem - bez sensu.
    Za tą kasę co wydasz na agregat weź dzieciaki i jedźcie sobie do Karpacza na te dwa dni albo do Kołobrzegu - na jedno wyjdzie
    Ewentualnie do rodziców na dwie nocki wskoczycie jak kasy szkoda.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    48 godzin nie miałeś prądu?
    Hmmm... trochę długo. Ja nie pamiętam u siebie wyłączenia planowanego lub przerwy spowodowanej awarią dłuższej niż 2-3 godziny.
    Mimo wszystko nawet jak 48 godzin nie będzie zasilania to chyba nie zamarzniesz, a budować kominek czy kupować drogi agregat tylko po to żeby spać spokojnie, że jak raz na 20 lat przyjdzie wichura to będę zabezpieczony, to moim zdaniem - bez sensu.
    Za tą kasę co wydasz na agregat weź dzieciaki i jedźcie sobie do Karpacza na te dwa dni albo do Kołobrzegu - na jedno wyjdzie
    Ewentualnie do rodziców na dwie nocki wskoczycie jak kasy szkoda.
    W sumie u mnie to dłuższej awarii niż max 3h nie było. Z drugiej strony pamiętam kilka lat temu w moim rejonie przy awarii przez morzy nie było prądu kilka dni.
    Myślę, że a przynajmniej dla mnie nie jest problemem to, że kilka dni będzie mi zimno bo faktycznie ma mnie i moją rodzinę kto ew przenocować ale to, że brak ogrzewania przez kilka dni może spowodować jakieś uszkodzenia w instalacji hydraulicznej czy też w samej PC.

    Moje zabezpieczenie póki co jest właśnie takie jak wspomniał Pytajnick czyli niewielki agregat, mały grzejnik elektryczny i grzałka elektryczna w zasobniku CWU
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    U nas jest koza w salonie , zapas drewna , do tego agregat 2kW który został po budowie i wykończeniu domu , a na wszelki wypadek jeszcze przetwornica 12V --> 230 V o mocy 500W i dwa auta zasilane LPG.... Do tego została nam po ogródku działkowym kuchenka turystyczna na naboje z gazem. Kilka nabojów zawsze jest w domu

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Ja jesienią ( późną ) zaopatrzyłem się ( za silną prośbą żony) w agregat Fogo FH 9000R. Nie ma ani rozrusznika , ani dużego zbiornika , silnik chiński (podróbka hondy),głośny ,ale generator z AVR z mocą ciągłą prawie 7kW. Testowany w domu przez ponad 2,5h ,przy normalnym użytkowaniu ( włączone tv , próbowana indukcja , mikrofala , i przede wszystkim PC z grzaniem CWU , wszystko działało ok.

    Ten agregat raczej do pracy ciągłęj się nie nadaje ( nawet w instrukcji silnika jest coś o tym) , raczej ,żeby po południu nagrzać dom ,wodę cwu , zgasić i iść spać
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony