dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Balustrada zewnętrzna wykonanie proszę o podpowiedź

    Witam mam parę pytań odnośnie balustrad z profilu robionych w ten sposób https://stallmix.pl/balustrada-na-schody/ czyli nie cała długość przęsła ze spadkiem, tylko od końca schodów do słupka do prostego aby lukę zniwelować i było estetycznej. Tak jak jest pokazane na zdjęciu, to odstępy między przęsłami są nie takie same na całej długości. Na tym krótszym kawałku gdzie profil jest w poziomie są większe a tam gdzie zaczyna się spadek mniejsze i w związku z tym jak są kąty rozkładane? Jeśli zaczniemy od góry ,czyli przęsło, które łączy słupki, to następne musi względem tego musi zmienić kąt załamania aby zmniejszyć odstęp np 10 cm na 7 i tak każde do końca. Jakby każde miało taki sam kąt nachylenia, to by odstępy były równe na całej długości.

    Nie wiem, czy to dobrze rozumiem ale tak jak narysować na kartce, to tak wychodzi. Proszę o jakieś wyjaśnienie tak a chłopski rozum.

  2. #2

    Domyślnie

    Nikt nic? Chyba, że odstęp jest taki sam tylko się wydaje, że na górnym odcinku jest większy?!

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.401

    Domyślnie

    Odstępy pomiędzy profilami nigdy nie będą równe jeśli przejście z poziomu do pewnego kąta będzie pionowe.
    Przejście z poziomu do kąta musi następować pod kątem równym połowie kąta schodów.

    Dokument1.pdf
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 04-04-2023 o 11:59
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Odstępy pomiędzy profilami nigdy nie będą równe jeśli przejście z poziomu do pewnego kąta będzie pionowe.
    Przejście z poziomu do kąta musi następować pod kątem równym połowie kąta schodów.

    Dokument1.pdf
    Czyli każdy profil ma równy kąt pochylenia? . Próbowałem, to rysować na kartce w ten sposób, że każdy profil względem poręczy miał mniejsze załamanie i mniejszą odległość, tylko że kąt tak się zmieniał, że na końcu już był widocznie inny i coś mi nie pasowało.wiem, że to głupie ale tak pomyślałem i z jednej strony mi to nie pasowało a z drugiej odległości były inne na zdj i nie wiedziałem jak, to jest zrobione.

    Co do odległości, że zawsze jest Ina jak narysuje pozioma kreskę i do niej np kreskę 45 stopni w dół i odstęp ustalony i następnie tak samo, to odległości nie takie same?
    wl

    Kat nachylenia poręczy, to różnica między pierwszym schodkiem a ostatnim, więc jak połowę kąta schodów?
    Ostatnio edytowane przez bobek1989 ; 05-04-2023 o 12:00

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.401

    Domyślnie

    Nie chodzi o kąt nachylenia bo ten jest taki sam.
    Tu chodzi o pionową czerwoną linię która jest wyznaczona przez łączenie wszystkich profili:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	49,4 KB
ID:	464503

    Ta linia musi być oddalona od pionu o połowę kąta który wyznacza spadek schodów.
    Każda tralka pozioma i jej łączenie z tą pochyłą schodzącą w dół obecnie wyznacza właśnie pionową linię.
    Jeśli tralki poziome czyli 2, 4, 4, 5 itd, zostaną przedłużone o 1, 2, 3, 4 cm i dopiero wtedy zespawane z tralką idącą pod kątem to odległości tych pochyłych będą takie same jak tych poziomych.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	50,5 KB
ID:	464504
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Nie chodzi o kąt nachylenia bo ten jest taki sam.
    Tu chodzi o pionową czerwoną linię która jest wyznaczona przez łączenie wszystkich profili:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	49,4 KB
ID:	464503

    Ta linia musi być oddalona od pionu o połowę kąta który wyznacza spadek schodów.
    Każda tralka pozioma i jej łączenie z tą pochyłą schodzącą w dół obecnie wyznacza właśnie pionową linię.
    Jeśli tralki poziome czyli 2, 4, 4, 5 itd, zostaną przedłużone o 1, 2, 3, 4 cm i dopiero wtedy zespawane z tralką idącą pod kątem to odległości tych pochyłych będą takie same jak tych poziomych.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	50,5 KB
ID:	464504
    To na tym zdjęci odległości między profilami na odcinku w poziomie i na spadku są takie same, czy różne, bo już się pogubiłem. Nie da mi się dodać grafiki z tel e potem ci dodam zdj jak rysuje na kartce linie poziomą i następnie do niej pochyloną i mam tyle samo kratek. Trochę nie rozumiem czemu się nie da takich samych odległości.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.401

    Domyślnie

    Są różne. Pomiędzy profilami pochyłymi odległość jest mniejsza.
    To jest tak samo jak z trójkątem i długością przyprostokątnej i przeciwprostokątnej. np dla kąta 30*.
    Różnica jest mała ale jednak jest i rzuca się w oczy
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Są różne. Pomiędzy profilami pochyłymi odległość jest mniejsza.
    To jest tak samo jak z trójkątem i długością przyprostokątnej i przeciwprostokątnej. np dla kąta 30*.
    Różnica jest mała ale jednak jest i rzuca się w oczy
    https://zapodaj.net/daec0c66ca5ba.jpg.html

    Sorki za tragiczne wykonanie ale w samochodzie i bez linijki. Ale wychodzi na poziomie i na koncie po 4 cm czyli kratki, chyba, że ja coś dalej nie rozumiem. Kąt załamania też zrobiłe w tym samym miejscu. Możesz mi zapodać jakiś rysunek czemu jest różnica w odległości skoro jest taki sam kąt?!

    Będę wdzięczny.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.401

    Domyślnie

    Mierząc tralki pionowo różnicy nie ma natomiast mierząc tralki prostopadle do nich czyli tak jak się to powinno robić różnica jest.
    Weź sobie linijkę lub suwmiarkę. Jeśli są 4 kratki to znaczy że jest 20mm, natomiast na pochyłych mierząc prostopadle do nich 14mm

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	daec0c66ca5ba.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	83,3 KB
ID:	464505
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Mierząc tralki pionowo różnicy nie ma natomiast mierząc tralki prostopadle do nich czyli tak jak się to powinno robić różnica jest.
    Weź sobie linijkę lub suwmiarkę. Jeśli są 4 kratki to znaczy że jest 20mm, natomiast na pochyłych mierząc prostopadle do nich 14mm

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	daec0c66ca5ba.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	83,3 KB
ID:	464505
    Kurczę nie wpadłem na to. Pewnie sobie myślisz, że tuman jestem ale laik jestem a niektóre rzeczy, które nie wiem jak jest wykonane, to mnie trapi zawsze. Czyli ktoś ustalając odległości musi znać różnicę tą właśnie o której piszesz wyżej, żeby rozplanować miejsca spawania na przeciwnych słupkach znając ich wysokość. Względem poręczy, która ma określony kąt jaką dać odległość między poziomymi tralkami, i biorąc pod uwagę tę mniejszą odległość na pochyłych tralkach rozplanować tak aby wszystko się zgadzało. Jeśli mamy dla przykładu słupki po 120cm i podzielić na równo, to nie będzie oznaczać, że na dolnym słupku tak samo wyjdzie z powodu mniejszej odległości między nimi np. do góry 10cm a na dole 8cm.

    Nie wiem czy dobrze rozumiem.

    Chyba jednak źle bo teraz patrzę i słupek jest pionowo i odległość między profilami jeśli chodzi o przyleganie do słupków jes taka sama u góry i na dole? Daj my na, to że u góry jest 10cm między początkiem tralki i końcem drugiej w sensie przylegania na słupku, to na Dolnym będzie też taka sama, czy różna a konkretnie mniejsza tak jak na zdj pokazałeś?
    Ostatnio edytowane przez bobek1989 ; 05-04-2023 o 15:42

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony