dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Luk01

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-695
    Posty
    16

    Domyślnie Z czego ten dom? Finalny koszt muru.

    Cześć,
    Przymierzam się do budowy domu, wydaje mi się , że wszystko mam ogarnięte ale oczywiście wpadłem w rozterki z czego? Porotherm czy H+H (625x240x250). Teoretycznie byłem zdecydowany na H+H tylko.. wyceny dają do myślenia. Ceramika sama w sobie zaczyna wychodzić mi sporo taniej.
    I teraz pytanie. Czy tak faktycznie jest?
    Czy do ceramiki nie trzeba potem doliczyć droższego ocieplenia, zaprawa wychodzi drożej? Słyszałem też, że robocizna jest droższa. Jak to wygląda z Waszych obserwacji?
    Czy finalny koszt ściany będzie ze wszystkim porównywalny? Czy ceramika faktycznie jest obecnie tańsza całościowo jako ściana bo sam Bloczek wychodzi prawie 40% mniej za m2.

    I przy okazji.. mam w projekcie H+H 625.. Jest ich mało i są dużo droższe niż 590. Widzicie sens pchania się w Bloczek 625?
    Dzięki!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    co jest tańsze a spełnia założenia wytrzymałościowe.
    Bloczki to tylko materiał konstrukcyjny.
    Za izolację termiczną odpowiada styropian/wełna, więc nie rozpatruj tego dla materiału konstrukcyjnego.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Koleżanka dobrze podsumowała.
    Izolacja materiałów ma małe znaczenie. Większe mają walory użytkowe - delikatność, ciężar, akumulacja, wiercenie etc.
    Jeśli murujesz sam, to bierz lekki - gazobeton. Jeśli firma, to silikat (lepsza akumulacja). To moje zdanie. Słyszałem (u mnie tak nie było), że niektórzy wykonawcy wołają więcej $ za murowanie z silikatu - ciężki i trzeba mieć lepszą piłę do jego cięcia.
    Sugeruję wybrać ten, który jest w lepszej cenie w okolicy.
    Ostatecznie koszt materiału nośnego to może 2% kosztów budowy - nie ma większego znaczenia. Byle spełniał założenia konstrukcyjne
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luk01 Zobacz post
    Widzicie sens pchania się w Bloczek 625?
    IMO 500 to optimum.
    O porthermie tutaj a o BK w sygnaturce.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Za izolację termiczną odpowiada styropian/wełna, więc nie rozpatruj tego dla materiału konstrukcyjnego.
    Której od dołu muru nie dajesz a dookoła stolarki zazwyczaj tyle, co kot napłakał.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8073088

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Której od dołu muru nie dajesz a dookoła stolarki zazwyczaj tyle, co kot napłakał.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8073088
    No i? Mam siedemnaście okien, ciepły montaż we własnym zakresie, silikat i nic sie złego nie dzieje. W styczniu i lutym zużyłem po 150kwh na CO i CWU (oszczędnie, temp w najzimniejszym pokoju 20 stopni). Pamiętam Twoje wyliczenia dla @fotohobby, jak to silikat na płycie powoduje przemarzanie ścian, zgodził sie i ocenił stratę na bodaj 50zł rocznie.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Pamiętam Twoje wyliczenia dla @fotohobby, jak to silikat na płycie powoduje przemarzanie ścian, zgodził sie i ocenił stratę na bodaj 50zł rocznie.
    Pamięć Cię zdecydowanie zawodzi, bo tego nikt mi nie chciał policzyć ja podejmowałem decyzję płyta czy ławy. Dopiero niedawno w megawątku o płytach ktoś podrzucił namiary naWufi Pro który podobno potrafi dokładnie policzyć te straty. Ale nie będę wydawał 2600 EUR + VAT żeby to policzyć.

    Przemarzania nie może powodować, skoro pod płytą jest dodatnia temperatura - też coś pokręciłeś.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Luk01

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-695
    Posty
    16

    Domyślnie

    [QUOTE=Kaizen;8186548]IMO 500 to optimum.
    O porthermie tutaj a o BK w sygnaturce.


    Dziękuję za odpowiedź
    To tak, jeśli pójdę w H+H będzie 500 gęstość ale moje pytanie, wybacz, może namieszałem, chodzi mi o rozmiar bloczka.
    W projekcie mam 625 mm a większość dostępnych to 590 mm i cenowo na m2 wychodzi sporo taniej. Zastanawiam się czemu konkretnie projekt ma akurat te 625 mm. Czy to o czymś świadczy? Bo już koszty zostawiam poza dyskusją w tym momencie.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luk01 Zobacz post
    Zastanawiam się czemu konkretnie projekt ma akurat te 625 mm. Czy to o czymś świadczy? Bo już koszty zostawiam poza dyskusją w tym momencie.
    Nie ma większego znaczenia długość bloczka ani producent. Ale projektanci często wpisują konkretne rozwiązania (ja np. miałem wełnę konkretnego producenta wszędzie - również na ścianę fundamentową). Nie ma się co tym specjalnie przejmować, chociaż w tym przypadku, być może, wymiary ścian pozaokrąglał do takiego bloczka i będzie trochę cięcia przy innym (do sprawdzenia). Ale cięcie przy BK nie jest żadnym problemem. W sumie długość to drobiazg. Gorzej, jakbyś miał Ytonga nietypowej grubości i by się np. okazało, że nie ma takiego bo fabryka nie wyrabia czy miała przestój a na budowie zabrakło materiału i stoi robota.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony