dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Jaka podbitka? Dach kopertowy parterówka

    Zastanawiam się czy, nie zmniejszyć podbitki - mam w projekcie od osi murłaty 103 cm. Z uwzględnieniem od ściany - 20 cm styropianu, coś tam na tynk w projekcie około 70 cm + 12 cm na rynny. Sąsiad ma podobny dach i 60 cm. Nie wiem na ile to jest różnica, ale ja niespecjalnie lubię takie duże podbitki. Nawet myślałem, żeby zejść do 50 cm, ale może to błąd.

    Drugie pytanie z czego - pvc, drewno, blacha, czy osb + 2 cm styropianu i tynk?
    - PVC pewnie z czasem się odbarwia? Ale może najtańsze
    - Drewno - trzeba malować
    - Blacha powlekana pewnie najdroższa, ale bezobsługowa?
    - OSB + styropian to chyba też niezbyt ekonomiczne rozwiązanie?

    Czytałem artykuł też, o nadbitkach, że niby są tańsze, ale jeden fachowiec mi powiedział, że to nie prawda, a wręcz przeciwnie.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    Mam parterówkę z nadbitką.Wykonanie jej jest dużo prostsze niż podbitki.Zwykła sosnowa boazeria przybita do krokwi i zabezpieczona tak samo jak krokwie jakimś drewnochronem.I tyle.Kosztów nie podam bo firma robiła mi cały dach a po 7 latach raczej i tak nieaktualne .

  3. #3

    Domyślnie

    Mi powiedział, że trzeba krokwie szlifować, że więcej materiału, bo po długości dachu idzie, co też się przekłada na koszt robocizny za m2. Z kolei podbitka jest od krawędzi do elewacji. No dziwnie, bo tam przecież trzeba jakiś stelaż zrobić. Już się nawet zastanawiam czy sobie tego sam nie zrobię na tych profilach metalowych. Tylko one chyba są najdroższą opcją.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    Czytałem artykuł też, o nadbitkach, że niby są tańsze, ale jeden fachowiec mi powiedział, że to nie prawda, a wręcz przeciwnie.
    Jeżeli porównamy nadbitkę na krokwiach i podbitkę pod krokwiami (pod skosem takim, jak dach) to podbitka wyjdzie drożej.
    Ale jak podbitkę dasz w poziomie to wyjdzie znacząco taniej raz, że samej podbitki idzie mniej (Pitagoras się kłania) to jeszcze powyżej podbitki nie musisz robić tynku, więc w drugim miejscu oszczędzasz.

    Co do odbarwiania PVC - zależy od producenta i koloru. Słońce bezpośrednio nie operuje więc kolor powinien być w miarę trwały. Podobnie drewno powinno długo nie wymagać odnowienia. Policz koszty - pewnie PVC wyjdzie najtaniej. Będzie trwałe (jedne kolory bardziej, inne trochę mniej). A gdyby coś się stało, to dosyć tanio i łatwo wymienić. OSB + tynk pewnie najładniej (choć de gustibus) - ale koszt pewnie drastycznie wyższy. A jak będzie jakaś nieszczelność i będzie od góry dostawała się woda i szybko nie wykryjesz, to będzie kosztowny remont.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.369

    Domyślnie

    Jeśli jest to zwykła brązowa boazeria PVC to potwierdzam odbarwianie ale jeśli zastosujemy typową podbitkę np. Gramat, Boryszew to tego efektu nie ma.
    Poza tym jest on bardziej widoczny w ciemniejszych kolorach typu brąz, czerń.
    Jeśli na końcu krokwii mamy szerszą deskę czołową to puszczenie podbitki prostopadle do elewacji wyklucza ten defekt całkowicie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    Całą konstrukcję dachu pod dachówką mam obitą płytą OSB .Laminowaną i łączoną na pióro-wpust.Ostatni metr od krawędzi krokwi zamiast płyt przybili boazerię . Drzewo na więźbę miałem czterostronnie strugane , tylko na końcach zacieli je ozdobnie .Całość pomalowano czymś drewnochronnym.I cała filozofia.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    Zastanawiam się czy, nie zmniejszyć podbitki - mam w projekcie od osi murłaty 103 cm. Z uwzględnieniem od ściany - 20 cm styropianu, coś tam na tynk w projekcie około 70 cm + 12 cm na rynny. Sąsiad ma podobny dach i 60 cm. Nie wiem na ile to jest różnica, ale ja niespecjalnie lubię takie duże podbitki. Nawet myślałem, żeby zejść do 50 cm, ale może to błąd.

    Drugie pytanie z czego - pvc, drewno, blacha, czy osb + 2 cm styropianu i tynk?
    - PVC pewnie z czasem się odbarwia? Ale może najtańsze
    - Drewno - trzeba malować
    - Blacha powlekana pewnie najdroższa, ale bezobsługowa?
    - OSB + styropian to chyba też niezbyt ekonomiczne rozwiązanie?

    Czytałem artykuł też, o nadbitkach, że niby są tańsze, ale jeden fachowiec mi powiedział, że to nie prawda, a wręcz przeciwnie.
    Ja mam tzw "skrzynkę" czyli: stelaż z łat, na to OSB, 2 cm styropianu i tynk.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  8. #8

    Domyślnie

    A jakiej firmy podbitkę PCV możecie polecić? Słyszałem o problemach z kunami, które przechodzą przez taką podbitkę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony