dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 70
  1. #1

    Domyślnie Czy warto robić kominek / kozę w nowym domu?

    Wydatek rzędu pewnie 8-10 tys. myślę o kozie z dolotem przy rekuperacji - Komin systemowy lub stalowy ocieplany + Koza. Dużo ludzi mi odradza mówiąc, że mają i tak nie palą. Funkcja głównie estetyczna dla mnie, ewentualnie na takie lekko zimne wieczory może, a znając siebie też za dużo w nim palił nie będę.

    Druga sprawa już ograniczają do jakiś ekokominków, zaraz mogą w ogóle zabronić, nawet grila rozpalić, chyba, że użyjemy niemieckiego grilla ekologicznego.

    Biokominek 300 zł, ale idąc w tę stronę można też odpalić nagranie ogniska w TV
    Ostatnio edytowane przez KowalM ; 13-04-2023 o 12:50

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    ja szukalem wkladu i cały koszt z zabudowa do 25k max ( wkład bez rewelacji) THORMA koza atika chyba 16k

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    co ma oznaczać słowo "warto"?
    W docieplonym domu zwracać się będzie bardzo długo, jak ktoś nie ma własnego lasu.
    Ale jeśli jedynym kryterium jest spełnienie marzenia, to warto odnosi się do potrzeby duchowej a nie finansowej.

  5. #5

    Domyślnie

    U znajomych była potrzeba duchowa na kominek - w praktyce od 20 lat nikt już nie palił, piwnica załadowana drewnem pod sufit z którym nie ma co zrobić. Z plusów to kominek wygląda całkiem nieźle, służy jako połka na fotografie.

    Jak w okolicy występują kilkudniowe przerwy w dostawie pradu to może jest jakis sens praktyczny.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.866

    Domyślnie

    Gdzie, gdzie to zbędne drewno?
    Bezpłatnie zutylizuję...
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Nie chcą oddać

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    woan

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-000
    Posty
    366

    Domyślnie

    Warto i nie warto. Ja mam kozę i w pierwszych latach paliłem taczkę miesięcznie. Teraz palę taczkę rocznie. Nie patrz na kasę, dziś 10 koła za 5 lat będzie g ...warte. Kiedyś awaria była sieci , moi sąsiedzi mieli zimno i ciemno ,a ja miałem ciepło i widno....to był 1 raz kiedy koza robiła robotę.

  9. #9

    Domyślnie

    A ja uważam że warto. Skoro dom to tylko z kominkiem, Bez kominka to było inwestowac w miezkanie
    Kominek tak, ale taki w którym da się palić efektywnie, czysto i ekonomicznie a brudna szyba nie jest zjawiskiem "codziennym".
    Sąsiedzi postawili kominki z wkładami za wtedy 1999 PLN z marketu i zapalili dwa razy, teraz stoi to i zdobi salon.

    Dobre palenisko/wkład w kominku zrobionym zgodnie ze sztuką pozwala cieszyć się z jego użytkowania i ogrzać dom. Trzeba jednak umieć w nim świadomie palić aby nie był ozdobnym zimnym pomnikiem.

  10. #10

    Domyślnie

    Kominek/ Koza to mi się kojarzy z najdroższym meblem w domu, kosztowało to majątek (na 8 lat rachunków za prąd by starczylo), zajmuje kupę miejsca (1m2) a kolejne metry są przez niego niewykorzystane; potrzebuje drogiego komina a do tego ucieka przez ten komin ciepło z domu - mam nadzieje że mało bo zapchalem worem wełny od góry i nałożyłem czape- nie uzywam kominka od dwóch lat. Wczesniej użyłem 3 razy w ciągu dwóch zim.
    Jak nie lubisz zapachu trujących spalin w salonie i widoku ognia który mozesz sobie puścić na tv to odpuść. Ja bym teraz za darmo nie chciał - jakby ktoś mi to zdemontował za darmo nie rozpierniczając połowy salonu to jeszcze bym flaszke postawił. Kominek oddałbym na Ukrainę.

  11. #11

    Domyślnie

    Odkąd mam PC, to kominek używany jest sporadycznie, ale gdybym budował kolejny dom, to kominek - a nawet kocioł, bo z płaszczem wodnym - by w nim był.

  12. #12

    Domyślnie

    To nie ma najmniejszego sensu. Koszt kominka, czy nawet kozy, razem z kominem i doprowadzeniem powietrza, z dużym zapasem wystarczy na generator i paliwo do niego na czas wszystkich awarii zasilania, jakie wystąpią do końca istnienia budynku.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    To nie ma najmniejszego sensu. Koszt kominka, czy nawet kozy, razem z kominem i doprowadzeniem powietrza, z dużym zapasem wystarczy na generator i paliwo do niego na czas wszystkich awarii zasilania, jakie wystąpią do końca istnienia budynku.
    Mnie kominek ze wszystkim kosztował podobną kwotę, co agregat 8kW. Za to paliwo do kominka znacznie tańsze. I bardziej eko.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.782

    Domyślnie

    Kominek powinien być jak również koza ale też piec na olej opałowy oczywiście piec gazowy to normalne ale warto mieć też piec na trociny i mile widziany piec na słomę ale nie zapominajmy tez o piecu na chrust i podstawa to magazyn energi za minimum 80 tys bo tańszy nie ma sensu a no i do tego też oczywiście pompę ciepła bo to oczywistość i nie byle jaką za jakies 40 tys tylko dobrą porządną z odwiertami za co najmniej 80 tys zł no aby tak czy siak nie siedzieć po ciemku to agregat prądotwórczy najlepiej diesel o reszcie nie pamiętam ,normalnie zalatuje to wszystko na tragikomedię.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 17-04-2023 o 13:19

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    Dla mnie warto. mam ogrzewanie gazowe ale w kozie palimy właściwie co dzień choć nie mocno. 1. Jest atmosfera. 2. Jest źródło ciepła. Przy dobrze izolowanym domu piec gazowy włącza się stosunkowo rzadko i kaloryfery też. I... no właśnie, termometr pokazuje 23 st ale jest uczucie zimna. Po napaleniu w kozie to znika, robi się ciepło (piec milknie zupełnie). Nie zrezygnowałabym.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w moim dobrze izolowanym domu bez kominka piec też włącza się rzadko...

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Wg mnie warto, ale co kto lubi.
    Nam znajomi odradzali, że nie używają, ja pracując do 18, będą w domu o 19 też nie zakładałem częstego używania, raczej dla klimatu w weekendy. Przyszła pandemia, siedzenie w domu, praca zdalna i zacząłem palić 2-3 razy w tygodniu, czasem jeszcze częściej. Niedawno dorobiłem DGP i ciepło rozchodzi się również na 3 pokoje na poddasze. Ja to lubię, używam, z kompem przeniosłem się w zimie do salonu, dla mnie zdecydowanie warto mieć kominek

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Jeśli ktoś ma miejsce, lubi pobawić się siekierą, zapach drewna (nie koniecznie palonego: to oczywiście, że warto, kominki czy kozy są różne tak samo jak ich ceny.
    Gdybym wydał np 20tys na coś czego nie używam od kilkunastu lat to bym się nie odzywał bo świadczyło by to o mojej bezmyślności delikatnie mówiąc.

  19. #19

    Domyślnie

    Najtańszy wkład - 4-5 tysięcy, komin systemowy od 2-3. Robocizna i materiały do zabudowania tego ustrojstwa w salonie - kolejne kilka tysięcy. Dziurawienie dachu, obróbki, ryzyko przeciekania wody przy kominie, kominiarz. Monstrualny mostek cieplny w samym środku domu. Last but not least metr kwadratowy powierzchni użytkowej zajęty przez kloc kominka i kolejne dwa na potrzebną wolną przestrzeń wokół niego. Koszty zakupu opału i czas plus praca na jego przygotowanie. Jak ktoś lubi bo ma takie hobby, czemu nie. Osobiście nie chciałbym kominka nawet za dopłatą.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Najtańszy wkład - 4-5 tysięcy, komin systemowy od 2-3.
    Mnie konkretnie kosztowały:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Komin Jawar Izostatyczny - 1700 zł z dostawa
    Klinkier 160 x 1,5zł= 256
    Zaprawa do klinkieru 8x30=240
    Koza, sznur, farba (pomalowałem własnoręcznie sprayem wysokotemperaturowym), rury do przyłączenia - 1500zl
    Koza to używany Jotul no. 1.

    Niby podrożało, ale jak popatrzyłem na Allegro, OLX i Ceneo to w 5K zł powinno się zmieścić.

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Robocizna i materiały do zabudowania tego ustrojstwa w salonie - kolejne kilka tysięcy.
    Do kozy zabudowy nie trzeba. Robocizny za rezygnację z komina w kotłowni nic mi wykonawca nie chciał obniżyć. Dekarz też robociznę podał z m2 dachu i tego się trzymał od pierwszej do ostatniej rozmowy. Owszem, trochę blachy i taśmy do obróbki doszło - ale to grosze.

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Dziurawienie dachu, obróbki, ryzyko przeciekania wody przy kominie, kominiarz. Monstrualny mostek cieplny w samym środku domu.
    Dach jest dziórawiony od wieków i dekarze mają to obcykane. Znacznie większym mostkiem jest wentylacja kanalizacji.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8037851

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Last but not least metr kwadratowy powierzchni użytkowej zajęty przez kloc kominka i kolejne dwa na potrzebną wolną przestrzeń wokół niego. Koszty zakupu opału i czas plus praca na jego przygotowanie. Jak ktoś lubi bo ma takie hobby, czemu nie. Osobiście nie chciałbym kominka nawet za dopłatą.
    Kominek metr na metr... Spora kobyła. Owszem, są takie. Ta mi się bardzo podoba:
    Cytat Napisał bagi69 Zobacz post
    I jeszcze posiedzieć i powygrzewać się na nim można.

    Przestrzeń wolna jest tak samo zajęta i zmarnowana jak korytarz - można korzystać.
    Opał jest najtańszy od innych źródeł energii a wielu ma go i darmowego z ciecia pielęgnacyjnego czy wycinania drzew na działce. Ja ponad trzy pierwsze lata paliłem tym, co wycięte było w czasie budowy na działce i ścinków tarcicy. A namawiam jeszcze żonę na dalsze wycinki, bo gałązki i liście brzozy oraz igły błyskawicznie mi tępią noże w robocie koszącym a przecież nie będę codziennie rano grabił.

    No i pizza inaczej smakuje, niż z piekarnika.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony