dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Prośba o opinie instalacji PV + magazyn energii

    Witam,

    otrzymałem poniższą ofertę na instalacje PV z magazynem energii

    Panele Luxor ECO LINE 425Wp x 23 (łączna moc = 9775 kWp)
    Falownik SMA STP 10.0 SE
    Magazyn energii BYD HVS 5,1
    Licznik SMA Energy meter
    Materiały, transport, montaż, przyłączenie

    62000 PLN brutto

    srednie roczne zużycie prądu: ~10000 kWh

    Pytania:
    - Co myślicie o tych komponentach, czy są dobrej jakości?
    - Czy cena jest w porządku?
    - Czy magazyn energii na 5 kWh jest wystarczający przy takim zużyciu (moim zdaniem nie)?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Co z magazynu byłoby zasilane?
    Jak potrzeby bytowe po zachodzie słońca to może i wystarczy, trzeba poobserwować licznik aby określić pobór i zrobić bilans

    Obecnie montując 10kW to nie robisz tego dla siebie a dla operatora, z 10 kW w słoneczny dzień będzie ok 60kWh, 5 na magazyn, następnie z 7 autokonsumpcja a 48 sprzedasz po ok. 50 groszy, moim zdaniem bez sensu, jak teraz robić to 3-4 kW

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Obecnie montując 10kW to nie robisz tego dla siebie a dla operatora, z 10 kW w słoneczny dzień będzie ok 60kWh, 5 na magazyn, następnie z 7 autokonsumpcja a 48 sprzedasz po ok. 50 groszy, moim zdaniem bez sensu, jak teraz robić to 3-4 kW
    Szczerze mówiąc nie rozumiem tego wyliczenia. Tak, jak napisałem, średnie zużycie roczne mam 10000 kWh, co daje średnie dzienne zużycie 27 kWh.

    Poza tym, dzienna produkcja 60kWh może się zdażyć bardzo rzadko w ciągu roku czy się mylę?

    Wszystkie artykuły, poradniki, itd. które do tej pory przeczytałem mowią, że na każde 1000 kWh trzeba dobrać około 1 kWp mocy instalacji PV. Poza tym według kalkulatora produkcji fotowoltaiki PVGIS, fotowoltaika o mocy 10 kWp w ciągu roku wyprodukuje właśnie ok. 10000 kWh prądu.
    Ostatnio edytowane przez achechen ; 15-04-2023 o 21:56

  4. #4

    Domyślnie

    A ten magazyn jest konieczny? Chyba mocno obniża opłacalność inwestycji.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    A ten magazyn jest konieczny? Chyba mocno obniża opłacalność inwestycji.
    właśnie troche więcej czytałem na ten temat i wygląda na to, że masz rację. Magazyn energii 5 kWh kosztuje ok. 20000 zł a przy obecnych cenach energii przynosi bardzo mało zysku. Chyba taka inwestycja by nigdy nie zwróciła. Chyba, że będzie dofinansowanie.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Policz jaka będzie różnica w rachunku rocznym za prąd obecnie (pomimo gwarantowanych cen do 2ooo kwH) i po zainstalowaniu PV i kwotę inwestycji po odliczeniach chyli ok 50 000 zł podziel przez tę różnicę i to da ci odpowiedź czy warto inwestować w coś co będzie wię zwracało 15 do 20 lat i czy będzie wtedy jeszcze działało.

    Najkorzystniej jest zmniejszyć zużycie prądu np poprzez docieplenie domu, gdyż zakąłdam że te 10 000 kWh to z ogrzewaniem.
    Nie planowałem ale ociepliłem 2 ściany i komin a zużycie pradu spadło lekko po 200kwh za miesiące grzewcze. Koszt tej inwestycji to ok koszt 1 kilowatopika.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 16-04-2023 o 05:47

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony