dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    83piotrek

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    39

    Domyślnie Wybór falownika, ocena propozycji instalacji.

    Witam, po wielu spotkaniach najbardziej merytorycznie przypadła mi do gustu jedna firma. Problem, to trochę egzotyczny sprzęt na który się upierają i mocno polecają:
    - panele Suntech bifacjal 10x530kwp (są na liście Tier)
    - problem główny to falownik, bo zachwalają Solax X3 5.0kw
    -oraz system montażu Renusol na gruncie
    I tu sam nie wiem, bo Sofar jest popularny i ogarnięty przez wszystkich a Solax? Niby długa gwarancja, też chinol, ale nie wiadomo jak z softem,aktualizacjami? Podobno w środku lepiej wykonany-ale to twierdzi instalator.
    Może ktoś coś więcej napisac, doradzić ?? O panelach i systemie Renusol też chętnie poczytam...
    Za całą instalację 5.6kwp na gruncie plus solax albo Sofar 5kwp chcą 25.800zl. To w sumie najtańsza oferta, instalator wydaje się ogarnięty,firma na rynku od wielu lat(mała firma),cena po rabatach z polecenia...

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Prąd modułu to prawie 13A więc falownik powinien mieć powyżej, solax jak i sofar G2 podaje 11 a to za mało dla pracy na jednym wejściu mppt, chyba że wejścia zrównoleglą , sofar w wersji G3 ma w karcie 15 więc dla mnie byłby to prawidłowy dobór, foxxes też ma raczej powyżej 13.
    Poproś o karty katalogowe produktów i wtedy dobór

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.788

    Domyślnie

    Foxess jest tani a dobry więc po co przepłacać ,złotych jajek żaden z nich nie znosi więc ?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    83piotrek

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    39

    Domyślnie

    Z foxess ten instalator wogóle nie współpracuje. Więc nie ma takiej opcji, poniżej wkleiłem karty katalogowe. Pierwsze zdjęcie to panele + solax, drugie to sofar.
    Z tego co ja widzę, choć nie znam się specjalnie, to chyba oba falowniki obsłużą 10 paneli, choć pewny nie jestem.....
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	foto.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	64,1 KB
ID:	464672
    Ostatnio edytowane przez 83piotrek ; 19-04-2023 o 10:13

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    83piotrek

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    39

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	foto2.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	49,2 KB
ID:	464673

    O co chodzi z tym sofarem ??
    Maksymalne natężenie wejściowe mppt 11A.
    Wejściowy prąd dla każdego mppt 14A?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał 83piotrek Zobacz post
    Z foxess ten instalator wogóle nie współpracuje. Więc nie ma takiej opcji, poniżej wkleiłem karty katalogowe. Pierwsze zdjęcie to panele + solax, drugie to sofar.
    Z tego co ja widzę, choć nie znam się specjalnie, to chyba oba falowniki obsłużą 10 paneli, choć pewny nie jestem.....
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	foto.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	64,1 KB
ID:	464672
    Skąd taki wniosek że obydwa?

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    83piotrek

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    39

    Domyślnie

    Z tego co widzę to maksymalny prąd dla solax to 16A i 14A dla Sofar, chyba że czegoś nie wiem i źle odczytuje karty techniczne falowników...

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    83piotrek

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    39

    Domyślnie

    W przypadku solax, w jego karcie,nigdzie nie widzę żeby miał pozycję 11A...

  9. #9

    Domyślnie

    Solax jak najbardziej 16 w/g tej karty którą przedstawiłeś, ale widziałem też karty gdzie było 11. Sofar w wersji G2 to na pewno 11A, to 14 to zwarciowy, w sieci krąży kilka różnych wersji kart jak i kilka różnych tłumaczeń, wersja G3 chyba 15A ale sprawdź u dostawcy sprzętu jaką wersje oferuje

  10. #10

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    83piotrek

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    39

    Domyślnie

    Przyjmując za pewnik że oba falowniki pasują prądowo, można stwierdzić że któryś jest lepszy? Ja np. zauważam jeden fakt,że solax waży 15kg a Sofar ponad 20, a w elektryce często ma to znaczenie...

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    83piotrek

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    39

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MAPAFOTO.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	71,5 KB
ID:	464802
    Witam, propozycja wybrana. Zostaje 10 paneli bifacjalnych, falownik solax.
    A teraz pytanie.
    Wstępnie ustalono, ze panele bedą jak na zdjęciu skierowane na idealne południe.
    Może ktoś poradzić, czy nie zrotować ich bardziej na zachód (dach patrzy na południowy zachód) ??
    Bo nastawiam się na autokonumpcję a nie na sprzedaż, ale mam tylko szczątkową wiedzę o produkcji, tzn wiem ze o 12 bedzie maks, ale co przed 12 (od rana słonce by swieciło z tyłu wiaty) i co po 12??
    Wieczorem, co by wynikało ze zdjęcia (i rano) można spodziewać się jakiejś produkcji ??
    Co sądzicie o tym ustawieniu ??

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.788

    Domyślnie

    Cytat Napisał 83piotrek Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MAPAFOTO.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	71,5 KB
ID:	464802
    Witam, propozycja wybrana. Zostaje 10 paneli bifacjalnych, falownik solax.
    A teraz pytanie.
    Wstępnie ustalono, ze panele bedą jak na zdjęciu skierowane na idealne południe.
    Może ktoś poradzić, czy nie zrotować ich bardziej na zachód (dach patrzy na południowy zachód) ??
    Bo nastawiam się na autokonumpcję a nie na sprzedaż, ale mam tylko szczątkową wiedzę o produkcji, tzn wiem ze o 12 bedzie maks, ale co przed 12 (od rana słonce by swieciło z tyłu wiaty) i co po 12??
    Wieczorem, co by wynikało ze zdjęcia (i rano) można spodziewać się jakiejś produkcji ??
    Co sądzicie o tym ustawieniu ??
    Panele na połódnie to teraz totalny bezsens chyba że zależy ci na bogaceniu kogoś nie siebie , chcesz z sensem robić to rób wschód-zachód , bo za chwilę wprowadzają godzinowe rozliczenie i dostaniesz 2 grosze za kwh albo jeszcze gorzej każą ci dopłacić za wprowadzenie energi do sieci przy cenach minusowych a takie będą coraz częściej , na opak co ??? ale to fakt .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony