dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 9
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 166
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Odsyłam cię do Wujka Googla... napisz :
    GRZEJNIKI Z WKŁADEM KOALITOWYM
    Kilka firm oferują...
    Wszystko jest tam napisane.
    Ja wybrałem z obudową aluminiową..
    Trzeba uwzględnić wyłaczenia grzejników w godzinach pracy i nocnej np od 22 do 4 rana i też trzeba zyski z energii słonecznej uwzględnić
    Grzejniki nie grzeją przez 24 godz
    Pozdrawiam
    Zadałem pytania aby porównać to rozwiązanie z kosztem pompy ciepła która ma być 2 razy droższa od kosztu samych grzejników.
    Mając do dyspozycji wiedzę o zużyciu prądu z COP=1 można policzyć kiedy "zwróci się" różnica kosztów przy PC z COP=3-4.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Prosumencka fotowoltaika 10 kWp plus elektr. grzejniki z płytą koalitową do powierzchni około 100 m2 i do ocieplonego domu... opłaca się
    Z PV 10 kWp wyprodukuje ok 10 MWh z czego na cele użytkowe zużyje się np. 4 MWh.
    Na ogrzewanie pozostaje więc 6 MWh.
    PC z COP=3 - 4 powinna więc zużywać ok. 2 MWh rocznie.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #23

    Domyślnie

    Wczoraj, u mnie, na 24 godz grzejnik koalit 700W zużył 6,41 kWh, czyli przeciętnie 0,27 kWh na 1 godz. Dużo, czy mało?
    - kubatura pokoju 60,1 m3
    - temp. nad ranem 8 st, w południe 14 st
    - pokój podpiwniczony, brak docieplenia podłogi
    - dom docieplony 12 cm wełną, łączna grubość muru 62 cm, dom po rodzicach, rozbudowany o 1 piętro
    - co najważniejsze, mur z pełnych cegieł, więc pełna kumulacja ciepła
    - do tego pokoju, zaplanowany jest zakup 2 grzejnikow o mocy po 1500W... kubatura razy 50, czyli 60,1 x 50 = 3000W
    - na ogrzewanie potrzeba 6 MWh... na parter o pow. 94 m2 z grzejnikami koalit w zupełności wystarczy.Koszt grzejników z koalitem około 12k-14k. A pompa ile kosztuje?

  4. #24

    Domyślnie

    Wczoraj w południe miałeś 14C? U mnie było 24C.

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Wczoraj w południe miałeś 14C? U mnie było 24C.
    U mnie jest w tej chwili 12,7 na zewnątrz, wczoraj 11.
    Od ok dwóch tygodni na ziemiach zachodnich jest zimniej niż w Suwałkach, więc z mojego punktu widzenia klimat się oziębia
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Wczoraj, u mnie, na 24 godz grzejnik koalit 700W zużył 6,41 kWh, czyli przeciętnie 0,27 kWh na 1 godz. Dużo, czy mało?
    - kubatura pokoju 60,1 m3
    - temp. nad ranem 8 st, w południe 14 st
    - pokój podpiwniczony, brak docieplenia podłogi
    - dom docieplony 12 cm wełną, łączna grubość muru 62 cm, dom po rodzicach, rozbudowany o 1 piętro
    - co najważniejsze, mur z pełnych cegieł, więc pełna kumulacja ciepła
    - do tego pokoju, zaplanowany jest zakup 2 grzejnikow o mocy po 1500W... kubatura razy 50, czyli 60,1 x 50 = 3000W
    - na ogrzewanie potrzeba 6 MWh... na parter o pow. 94 m2 z grzejnikami koalit w zupełności wystarczy.Koszt grzejników z koalitem około 12k-14k. A pompa ile kosztuje?
    Zapomniałem dopisać temp. we wspomnianym pokoju...
    - na zadaną temp. 21,5 w grzejniku, temp. w pokoju przez 24 godz. od 21,5 do 21,7 st

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    - na zadaną temp. 21,5 w grzejniku, temp. w pokoju przez 24 godz. od 21,5 do 21,7 st
    Siedzisz i obserwujesz termometr, czy masz wykres?

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Wczoraj, u mnie, na 24 godz grzejnik koalit 700W zużył 6,41 kWh
    U mnie od ponad miesiąca ogrzewanie działa tylko w łazienkach. Na początku 3x1,5h (545W x 2 x 3 x 1,5h = 4,9kWh/d) ale od gdzieś dwóch tygodni było za gorąco (chociaż ciepła podłoga to czysta przyjemność - jakbym miał nadprodukcję z PV to grzałbym podłogę i chłodził powietrze klimą) i zmniejszyłem do 3 x 0,5h czyli 1,6kWh./d.
    Więc tak, 6,41kWh wczoraj to bardzo dużo. Do tego u mnie 100% zużycia w taniej strefie. A u Ciebie?

  8. #28

    Domyślnie

    Specjalnie włączyłem grzejnik z koalitem na 24 godz, czyli przecietnie zuzycie na 1h - 0,27 kWh. - U Ciebie w łazience 3x1.5h = 4,5h/d , czyli u mnie 4,5h x 0,27 kWh = 1,22 kWh
    -Zmniejszyłeś do 3x0,5=1,5h czyli 1,6 kWh
    - U mnie 1,5h x 0,27 kWh = 0,407 kWh
    @kaizen, z całym szacunkiem... wszystkie elektryczne grzejniki na rynku nie przebiją grzejnikom z wkładem koalitowym... i tyle aż tyle... i cieszę się, że znalazłem alternatywę do pompy ciepla. Pompa ciepła tylko dla nowobudujących...
    Acha... rozmawialem ze znajomym elektrykiem, ktory ma podlogówke grzane kablem grzejnym... bardzo chwalił... i kto wie może u mnie w przyszlosci na parterze w podłodze...
    Pozdrawiam

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    ..
    @kaizen, z całym szacunkiem... wszystkie elektryczne grzejniki na rynku nie przebiją grzejnikom z wkładem koalitowym... i tyle aż tyle... i cieszę się, że znalazłem alternatywę do pompy ciepla. Pompa ciepła tylko dla nowobudujących...
    .....
    Kaizen nie jest odkrywcą zasady zachowania energii, kazdy grzejnik ma zblizoną do 1 sprawność. Nikt i nic tego zmieni. Porównywanie wielkosci energii w róznych domach, róznych pomieszczeniach, dla róznych temperatur jest bez sensu i calkiem niewiarygodne. Za to mozna sie pocieszyc jakie sie ma super grzejniki lub uprawia sie kryproreklamę.
    Co do pompy ciepła dla nowobudujacych to kolejna negatywna narracja która ma pokazac ze pompy i podłogowka w nowym domu to komplet który ma sens. Inne kombinacje nieopłacalne. Akurat w tamtym roku (czerwcu) instalowalem mojej pracownicy Daikin Altherma 3 8 kW w domu gdzie 90% to grzejniki. Po sezonie grzewczym odczytałem podlicznik, zuzycie na ogrzewanie i cwu w tym okresie (9 m-cy) wyniosło 2950 kWh, Dom z 2010 roku, srednio ocieplony, okna 2 szybowe, rekuperacji brak, temperatura wewnętrzna srednio 21 oC, powierzchnia grzana ok 120 m2. Mozna zaklamywac rzeczywistosć, tylko po co?
    Zadne grzejniki z sprawnoscią = 1 nigdy nie będą zadna alternatywą dla PC, w szczegolnosci dla domów o stosunkowo duzym zapotrzebowaniu na ciepło, nie wspominając juz cwu gdzie grzałki tez mają sprawnosc = 1.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Odsyłam cię do Wujka Googla... napisz :
    GRZEJNIKI Z WKŁADEM KOALITOWYM
    Wystarczy jakikolwiek z wkładem ceramicznym. Działa to dokładnie tak samo

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    @kaizen, z całym szacunkiem... wszystkie elektryczne grzejniki na rynku nie przebiją grzejnikom z wkładem koalitowym... i
    oczywiście, że nie .
    KAŻDY grzejnik elektryczny, aby wyprodukować 1kWh energii cieplnej pociągnie z gniazdka 1kWh energii elektrycznej
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 25-04-2023 o 15:49
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    -Zmniejszyłeś do 3x0,5=1,5h czyli 1,6 kWh
    - U mnie 1,5h x 0,27 kWh = 0,407 kWh
    Czemu raz uśrednione mnożysz znowu przez 1,5h? Skoro, jak napisałeś, "na 24 godz grzejnik koalit 700W zużył 6,41 kWh " to tyle zużył, a nie 0,407kWh. Ja nie puszczam samopas, tylko 1,5h grzania ze 100% mocą (bez termostatu), więc i bez miernika mogę policzyć, ile prądu wzięły.

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    nie przebiją grzejnikom z wkładem koalitowym...
    A co za różnica, z czego masa akumulacyjna? Moje betonowe grzejniki zmagazynują więcej ciepła
    Czy koalit, czy gips, czy beton, czy ceramika, czy żeliwo - bez większego naczenia (no, może poza tym, że to ostatnie szybciej zacznie grzać, bo ma mniejszy opór cieplny).

    Pompa ciepła PC PW albo gruntowa wręcz przeciwnie - w nowych domach o niskim zapotrzebowaniu na kWh nie ma sensu ekonomicznego - za mało zarobi a za dużo kosztuje serwis. Właśnie w starych, energochłonnych domach ma szansę się zwrócić zanim się rozsypie.
    Ale dla "koalitu" to klima (PC PP jak kto woli) jest konkurencją, która pozbawia go sensu. Jest dla naiwnych i jak nie jesteś sprzedawcą tego, to dałeś się zmanipulować jak małe dziecko.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 25-04-2023 o 16:05

  12. #32

    Domyślnie

    "Koalit" właczony został na 1 dobę. Doba ma 24 godz, w ciagu 24h zużył 6,41 kWh, czyli przeciętnie zużył 0,27 kWh w ciągu jednej godz.
    6,41 kWh : 24 godz = 0,27 kWh
    Masz grzejnik prądożerniejszy od "koalita", i wyrzuć-wyzłomować, i tyle...
    Powtarzam, klima w mrozach słabo grzeje, w rodzinie ktoś to ma... i dlatego zamówił pompę ciepła. Dzisiejsze pompy ciepła nie są takie jak 3 lata temu. Nawet wyczytałem nie dawno, że te slynne Daikiny się psują. A klimy? No cóż... nie będę dziury w ścianach wiercił i szpecił "klatkami", a dom jest piękny... w swoim rodzaju, nawet do konkursu został zgloszony w Poznaniu
    Mam fotowoltaikę 10kWp, z przelicznikiem 0,8, 8000 kWh.
    3600 kWh na cele bytowe, pozostałe 4400 kWh na grzejniki koalitowe na parterze, a na pietro 2-2,5 t pelletu.. i to wszystko.
    Koszt 5 grzejników koal. w granicach 12k-14k
    A pompa ciepła, panie Asolt, ile kosztuje?
    I to tyle.... aż tyle.
    Pozdrawiam handlarzy wszelkiej maści.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    6,41 kWh : 24 godz = 0,27 kWh
    Nie 0,27kWh a 0,27kW
    U mnie średnia moc jest
    1,6kWh/24h=0,067kW 4x mniej, niż u Ciebie. To Ty masz energochłonne ogrzewanie. I na ile m2? U mnie 115.

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    szpecił "klatkami", a dom jest piękny... w swoim rodzaju, nawet do konkursu został zgloszony w Poznaniu
    Mam fotowoltaikę
    I ta PV dodała mu punktów do uroku?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 25-04-2023 o 19:08

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie 0,27kWh a 0,27kW
    U mnie średnia moc jest
    1,6kWh/24h=0,067kW 4x mniej, niż u Ciebie. To Ty masz energochłonne ogrzewanie. I na ile m2? U mnie 115.
    I ta PV dodała mu punktów do uroku?
    Nie 0,27 kW, a 0,27 kWh
    PV gruntowa, nie widać od ruchliwej ulicy
    Wiesz co, mam dość dyskutowania z Tobą o koalitach, robisz ze mnie balona... skąd u Ciebie nienawiść do koalitów... nie rób z siebie d...nia.
    Kup koalita, choćby do gabinecika, to się przekonasz. Na żywo nie widzialeś, nie wiesz jak to działa... to się nie mądruj.
    Powodzenia w handliwaniu kabli
    To ci pa !

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    ".... Dzisiejsze pompy ciepła nie są takie jak 3 lata temu. Nawet wyczytałem nie dawno, że te slynne Daikiny się psują....
    A pompa ciepła, panie Asolt, ile kosztuje?
    I to tyle.... aż tyle.
    Pozdrawiam handlarzy wszelkiej maści.
    Masz dane dotyczące awaryjnosci Daikina, czasu usuniecia awarii to sie nimi podziel na forum. Najlepiej jak to bedzie porównanie róznych producentow PC.
    Nikt nigdy nie twierdził ze Daikiny sie nie psują, nie ma takich urządzen na rynku ktore sie nie psują, zapewne te koality tez. Istotnym jest ilosc awarii i czas usuniecia tych awarii.
    Daikin ma 24 h na reakcje serwisu fabrycznego nie instalatorskiego. PC kosztuje wiecej niz koality ale w odróznieniu od nich grzeje równiez cwu i pobiera 3-3,5 mnej energii. Jej opłacalnosc zwieksza sie wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ciepło. Szczegolnie wyraznie to widac w statystykach czystego powietrza gdzie wnioskowane PC (wszystkie rodzaje) to prawie 60% wszystkich wymian zródeł ciepła w latach 2022-2023. Na drugim biegunie ogrzewanie elektryczne (wszystkie rodzaje) na poziomie 1,69%. O koalitach nawet nie wspomnę bo to nisza czekająca na kolokwialnie mówiąc energetycznych i ekonomicznych frajerów. Po co wydawac tyle na osławione grzejniki skoro zwykłe konwektory które pobiorą dokladnie tyle samo energii są wielokrotnie tańsze?
    Co do pozdrowien dla handlarzy widac bardzo słabo sie te grzejniki sprzedają skoro tyle postów z udowodnianiem niemozliwego (perpetum mobile) trzeba napisac. Kazdy jeden wpis byc moze spwoduje ze znajdzie sie smiałek który zechce te alternatywę PC zakupic i wypróbować.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 25-04-2023 o 20:07

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie 0,27kWh a 0,27kW
    U mnie średnia moc jest
    1,6kWh/24h=0,067kW 4x mniej, niż u Ciebie. To Ty masz energochłonne ogrzewanie. I na ile m2? U mnie 115.
    Alessandro pisze o zużyciu energii elektrycznej a nie o mocy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Wczoraj, u mnie, na 24 godz grzejnik koalit 700W zużył 6,41 kWh, czyli przeciętnie 0,27 kWh na 1 godz. Dużo, czy mało?
    - kubatura pokoju 60,1 m3
    - temp. nad ranem 8 st, w południe 14 st
    - pokój podpiwniczony, brak docieplenia podłogi
    - dom docieplony 12 cm wełną, łączna grubość muru 62 cm, dom po rodzicach, rozbudowany o 1 piętro
    - co najważniejsze, mur z pełnych cegieł, więc pełna kumulacja ciepła
    - do tego pokoju, zaplanowany jest zakup 2 grzejnikow o mocy po 1500W... kubatura razy 50, czyli 60,1 x 50 = 3000W
    - na ogrzewanie potrzeba 6 MWh... na parter o pow. 94 m2 z grzejnikami koalit w zupełności wystarczy.Koszt grzejników z koalitem około 12k-14k. A pompa ile kosztuje?
    Bardzo dużo. U mnie pompa ciepła 2.9 zrobiona z klimy wzięła 3.2 kWh na cały dom. Dom jak w stopce. Straszna wtopa z tymi grzejnikami.
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Kurde to wiela takich koalitów bym musiał zapodać do domu w którym są 3 sypialnie, salon, kuchnia , łazienka , WC ,komunikacja , wiatrołap ?

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Nie 0,27 kW, a 0,27 kWh
    Jak dzielisz kWh przez h to h się redukuje i zostają kW. To podstawówka.

  20. #40

    Domyślnie

    Uwielbiam wątki o źródłach ciepła i ogrzewaniu.
    Po 2-3 # regularna bitwa. Moja prawda jest najmojsza.
    Dziwne że nikt nie skomentował #1. Tematem wątku jest porównanie amortyzacji pieca na węgiel i pompy ciepła (w wersji z fotowoltaiką).

    Nie wiem czy ktoś jeszcze do nowobudowanych domów pakuje węgiel? Może gdzieś na wsi tak.
    Ja osobiście wolałbym mieć sąsiada ogrzewającego gazem lub prądem.

    Co do filmu autora wątku - chyba nawet jasnowidz Jackowski nie wie ile będzie kosztował prąd i gaz za 15-20 lat.
    A biorąc pod uwagę obecną sytuację - to nawet ciężko powiedzieć jakie ceny energii będą za rok.
    I po co te wykłady akademickie z fizyki skoro za 2-3 lata sytuacja może być zupełnie inna.

    Z własnego doświadczenia - mieszkałem 12 lat w domu ogrzewanym ekogroszkiem. Od pół roku (pierwszy sezon grzewczy ) mieszkam w domu z pompą ciepła (na razie bez fotowoltaiki). I powiem tak - choćby Mateusz za darmo ekogroszek rozdawał - ja już bym do tego nie wrócił. Nigdy. Luksus, wygoda, spokój, czystość, cisza, zdrowie. Ja jestem w stanie wydać na ten prąd do pompy 2x więcej niż na ekogroszek. I do nikogo nie mam pretensji o to.
    I każdemu, który jeszcze waha się czy wywalić kopciucha lub ekogroszek i nie wstawić pompy - powiem TAK, ZRÓB TO.

Strona 2 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony