dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Układ funkcjonalny domu,

    Witam!

    chciałbym prosić o uwagi odnośnie przedstawionych układów. Wniosek o Warunki Zabudowy wymaga określenia czy budynek będzie kalenicą prostopadły czy równoległy do drogi, a to implikuje różne rozkłady funkcjonalne.
    Układ równoległy z centralnym salonem cechuje się wyraźnym oddzieleniem głównej sypialni od pozostałych pokoi a także małym metrażem straconym na komunikacje.
    W przypadku domu prostopadłego można zastosować pustkę nad salonem i wysokie okno w ścianie szczytowej (efekt wow - moje widzimisię ). Działka jest spora z frontem skierowanym na północny-zachód, wokół płasko, głównie pola. Na zachód od działki jest widok na niewiele oddalony las, z niewielką szansą na jakiekolwiek nowe zabudowania pomiędzy, dlatego chcielibyśmy aby to stanowiło główny widok

    Jakie mogą być potencjalne wady i zalety takich układów?
    Będę wdzięczy za wszelką krytykę i uwagi

    Pozdrawiam!

    PS. Oczywiście są to tylko szkice, m.in. zostały naniesione tylko "główne" okna mające dawać widok na ogród i pobliski las
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	B.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	16,7 KB
ID:	464754   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	A.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	17,1 KB
ID:	464755  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dużo zalezy od działki i tego jaki widok będziesz miał z okien. Wielkie przeszklenia w widokiem na stojący obok dom sąsiadów nie są specjalnie atrakcyjne.

    Układ drugi ma sensowniej rozplanowane strefy w domu. Zastanów się czy naprawdę potrzebujesz aż 3 sedesów. może lepiej zrobić pralnię? Spiżarnia powinna mieć wejscie od kuchni a nie salonu.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wrzuć obrazki w lepszej jakości (być może wrzucasz w za dużej rozdzielczości i FM tak zmniejsza, że niewiele widać - zmniejsz ręcznie żeby większy wymiar nie przekraczał 1080 pikseli).

  4. #4

    Domyślnie

    Faktycznie, nie zwróciłem uwagi, że tak skompresowało. Wrzucam poprawione

    @Elfir
    Najbliższy sąsiad to jakieś 60m, a od strony dużych przeszkleń jest tylko 300m pola i las. Nic tam nie powstanie w ciągu najbliższych 100 lat
    Co do sedesów to zakładaliśmy, że w domu powinny być minimum dwie ogólnodostępne toalety (głupio, żeby dzieci lub goście wchodzili do naszej sypialni by skorzystać z łazienki). Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli to niewystarczający argument .

    Czy ktoś realizował takie przeszklenie (ok 6 m długości)? Cenę samego okna znam, martwi mnie czy nie będzie to wymagało jakiegoś absurdalnie drogiego nadproża. Wtedy kolejny argument za opcją A

    Pozdrawiam!
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	A.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	67,2 KB
ID:	464777   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	B.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	63,5 KB
ID:	464778  

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Nadprożem będzie wieniec więc bez problemu. Mieszkam w podobnym układzie do B i powiem ci, że ten pokój 10m z wejściem od jadalni to będzie nieporozumienie.

  6. #6

    Domyślnie

    @casual

    Dlaczego nieporozumienie? Domyślam się, że chodzi o hałasy, ale faktycznie jest tak źle?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Hałas, prywatność. Wiadomo w 110 metrowej parterówce ciężko o cichy kąt ale coś można porzeźbić. Tu masz wyjście z sypialni prosto na stół w jadalni. Do toalety wieczorem strach wyjść przy gościach.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał langusta39 Zobacz post
    Faktycznie, nie zwróciłem uwagi, że tak skompresowało. Wrzucam poprawione
    Układ A jest bliski Arosa II którą uważam za idealne rozplanowanie takiej ilości pomieszczeń. Jak potrzebujesz dodatkowego WC to w Arosa II wygospodarowałbym zmniejszając troch "pralnię" i likwidując szafę. Jak często masz gości czy klientów, to bym rozważył - jak sporadycznie, to IMO jedna łazienka ogólnodostępna wystarczy.

    W wersji B masz rozciągniętą na maksa hydraulikę (długo czekać będziesz na ciepłą wodę albo będziesz miał duże straty na cyrkulacji). Oddzielenie salonu od sypialni tylko cienką ścianą działową to słaby pomysł - będziesz imprezował czy oglądał film to nie da się spać. Trzeba przynajmniej grubą ścianę nośną a jeszcze lepiej inne pomieszczenie (łazienka czy gabinet, gdzie cisza nie taka istotna).

    Pustkę nad salonem też chciałem - zrezygnowałem ze względów praktycznych. To spora komplikacja termoizolacji i koszt. Trzeba postawić i ocieplić ściankę na stropie. Dach to "dziura akustyczna". Jak dajesz normalny strop to termoizolację dajesz na niego - najtaniej, najprościej, najmniejsze straty ciepła.

    Co do dużych przeszkleń - cenę na jakich profilach i z jakimi szybami znasz? Alu + hartowanie nie wyrwało z butów?

    Co do nadprożowieńca - tak miałem w projekcie. Tylko, że nad oknem była tam jeszcze roleta nadstawna. Jak zrezygnowałem z rolet to musiałem zrobić osobne nadproża, bo ponad pół metra miałby taki nadprożowieniec, a to przesada (zbędna komplikacja, koszt i mostek cieplny przy BK).

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał langusta39 Zobacz post
    Najbliższy sąsiad to jakieś 60m, a od strony dużych przeszkleń jest tylko 300m pola i las. Nic tam nie powstanie w ciągu najbliższych 100 lat
    Co do sedesów to zakładaliśmy, że w domu powinny być minimum dwie ogólnodostępne toalety (głupio, żeby dzieci lub goście wchodzili do naszej sypialni by skorzystać z łazienki). Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli to niewystarczający argument .!
    Goście z dziecięcej łazienki nie skorzystają? Głownie robisz sobie samej robotę mając aż trzy łazienki do sprzątania. Za to żadnej pralni.
    Chyba, że faktycznie masz oficjalnych gości do biura lub urządzasz przyjęcia.

    Masz mało miejsca do przechowywania ubrań przy sypialni.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 26-04-2023 o 16:12

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Goście z dziecięcej łazienki nie skorzystają? Głownie robisz sobie samej robotę mając aż trzy łazienki do sprzątania. Za to żadnej pralni.
    Chyba, że faktycznie masz oficjalnych gości do biura lub urządzasz przyjęcia.

    Masz mało miejsca do przechowywania ubrań przy sypialni.
    Argument ze sprzątaniem najbardziej do mnie trafia Obawy dotyczyły tego, że przy zajętej głównej łazience goście/dzieci nie będą czekać na swoją kolej tylko pójdą skorzystać z tej w sypialni, niepotrzebnie się tam kręcąc. Ale może faktycznie to przesadzony problem.

    Pralnia ma być w pomieszczeniu gospodarczym

    PS. Jestem mężczyzną
    Ostatnio edytowane przez langusta39 ; 27-04-2023 o 06:24

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W wersji B masz rozciągniętą na maksa hydraulikę (długo czekać będziesz na ciepłą wodę albo będziesz miał duże straty na cyrkulacji). Oddzielenie salonu od sypialni tylko cienką ścianą działową to słaby pomysł - będziesz imprezował czy oglądał film to nie da się spać. Trzeba przynajmniej grubą ścianę nośną a jeszcze lepiej inne pomieszczenie (łazienka czy gabinet, gdzie cisza nie taka istotna).
    Czy zastosowanie w tym miejscu ściany działowej z silikatów, tudzież zastosowanie jakieś izolacji mogłoby zapewnić komfort, czy sprawa jest przegrana przy takim ustawieniu?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co do dużych przeszkleń - cenę na jakich profilach i z jakimi szybami znasz? Alu + hartowanie nie wyrwało z butów?
    Około 30 tys zł netto, profil aluminiowy 6000x2300, dwa skrzydła po 3m - jedno stałe drugie przesuwne

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    IMO i tak najwięcej hałasu przepuszczają drzwi, niezależnie od tego z czego będzie ściana.

  13. #13

    Domyślnie

    Aby drzwi przepuszczały mniej hałasu, musisz wykonać uszczelki. Jeśli nie możesz tego zrobić sam, możesz wynająć Serwis eksperta https://oto-mistrz.pl/. Szybko wykonają za Ciebie wszystkie niezbędne prace. Strona pozwala łatwo i szybko znaleźć kontrahenta, który może zrealizować Twoje zamówienie. Otomistrz upraszcza i usprawnia proces znajdowania kontrahentów do odrobienia pracy domowej. Dzięki jego pomocy masz pewność, że znajdziesz odpowiedniego wykonawcę, który szybko i sprawnie zrealizuje Twoje zlecenie.
    Ostatnio edytowane przez vei10370 ; 04-08-2023 o 14:38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony