dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Za wysoko przepust na kanalizację w fundamencie

    Witam mam problem, zrobiłem przepust na kanalizację tylko 46 cm od góry chudziaka. Czyli jeśli chudziak będzie miał 15 cm to zostaje 31 cm na rure i spadek, czyli przy rurze 16 cm mam 15 cm na zrobienie spadków. Problem w tym że poziom ma 12m, więc jeśli chciałbym zachować 1,5 cm spadku na metrze to wychodzi mi 18cm czyli w chudziaku. I teraz pytanie jak to rozwiązać.
    1. Zrobić spadek 1 cm na metrze (rura fi 160)
    2. Zachować spadek 1,5 cm na metrze i dać rury w chudziaku owijając je dylatacją
    3. Tam gdzie rury miałyby wystawać z podsypki dać cieńszego chudziaka na 10cm.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanaliza.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	19,4 KB
ID:	464844
    Ostatnio edytowane przez arks20192 ; 03-05-2023 o 09:11

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.329

    Domyślnie

    Spadek ma być akurat 2%.
    Można posadowić końcówkę rury w chudziaku ale to nie rozwiązuje problemu ze spadkami.
    Pod chudziakiem instalacja jest akurat bardzo ważnym elementem gdyż raz zabudowana nie podlega odkryciu.
    Z jakiego względu przepust jest 46 cm pod poziomem.
    Jeśli można to kuć nowy otwór pod przepustem.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    2% jest dla rury fi 110, dla rury fi 160 jest 1,5%. Przepust jest za wysoko bo posłuchałem się hydraulika żeby robić maksymalnie wysoko, ale nie obliczyłem ile będę potrzebował miejsca na zrobienie spadków

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.329

    Domyślnie

    1,5% dla średnicy 160 tyczy się przewodów odpływowych PN-92/B-01707. Ty mówisz o chudziaku więc podejścia prowadzi się z minimalnym spadkiem 2%
    Przepusty i posadowienie przykanalika powinno być prowadzone przynajmniej 0,2m pod poziomem przemarzania gruntu.
    Wszystko zależy czy to jest szambo czy kanalizacja
    Jakie są długości kanalizacji pod domem.
    Zamieść plan.
    Według mnie półśrodki w zakrytej części kanalizacji to błąd.a więc tylko kucie nowego przepustu
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Nawet się nie zastanawiaj 50cm to żadna głębokość - wykop to i popraw na głębiej i dobrze zrób - świadomość błędu na tym etapie dla mnie dręczyła by mnie zawsze, tym bardziej że jest to nie do naprawienia w późniejszym etapie budowy, albo wiąże się z ogromnymi kosztami.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał arks20192 Zobacz post
    Przepust jest za wysoko bo posłuchałem się hydraulika żeby robić maksymalnie wysoko, ale nie obliczyłem ile będę potrzebował miejsca na zrobienie spadków
    Może miał do tego powód, żeby tak doradzić? Jaką masz odległość i wysokość do przyłącza od tego przepustu?
    Jak masz zapas, to daj, żeby na całej długości od najdalszego pionu do przyłącza był taki sam spadek cały czas.

  7. #7

    Domyślnie

    W projekcie mam spadek 1.5% na rurze fi 160 potem podeślę projekt. Argument że za wysoko i zamarznie nie przekonuje mnie jeszcze żeby wiercić w żelbecie, można na wyjściu z domu dać studnie i obniżyć
    Podagam jeszcze z hydraulikiem ale skłaniam się do rozwiązania żeby dać spadek 1 cm i ewentualnie jak coś wyjdzie ponad podsypkę to obwine dylatacja i zaleje

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Przepusty i posadowienie przykanalika powinno być prowadzone przynajmniej 0,2m pod poziomem przemarzania gruntu.
    Z czego wynika ta powinność? Pytam, bo z tego co wiem kanaliza to tzw. instalacja sucha i dlatego zamarzanie jej nie grozi.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.329

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Z czego wynika ta powinność? Pytam, bo z tego co wiem kanaliza to tzw. instalacja sucha i dlatego zamarzanie jej nie grozi.
    Instalacja sucha?
    A czym spłukujesz

    Spadki są dobrane w zależności od średnicy i prędkości samooczyszczania czyli w ten sposób aby rura była przez dłuższy czas czas mokra bo to zapewnia rozkład cięższych rzeczy.

    O głębokości posadowienia mówi norma P N -9 2/В -1 0 7 3 5 p 4.1.4

    Jeśli nie mamy możliwości głębszego posadowienia to przy samym budynku zaleca się stosowanie studzienki która pozwoli na gwałtowne zagłębienie kanału poniżej tego poziomu.
    Studzienka pełni od razu formę rewizyjną.


    Pobaw się rynną i zobacz czy na jej skraju gdzie zlatuje woda nie utworzy się coś w rodzaju menisk-u wypukłego .
    On tam pozostanie nie spływając dalej a więc zamarznie.
    Następne dopływy wody spowodują napiętrzanie się tego zjawiska aż do zatoru.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 04-05-2023 o 09:51
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Instalacja sucha?
    A czym spłukujesz

    Spadki są dobrane w zależności od średnicy i prędkości samooczyszczania czyli w ten sposób aby rura była przez dłuższy czas czas mokra bo to zapewnia rozkład cięższych rzeczy.

    O głębokości posadowienia mówi norma P N -9 2/В -1 0 7 3 5 p 4.1.4

    Jeśli nie mamy możliwości głębszego posadowienia to przy samym budynku zaleca się stosowanie studzienki która pozwoli na gwałtowne zagłębienie kanału poniżej tego poziomu.
    Studzienka pełni od razu formę rewizyjną.


    Pobaw się rynną i zobacz czy na jej skraju gdzie zlatuje woda nie utworzy się coś w rodzaju menisk-u wypukłego .
    On tam pozostanie nie spływając dalej a więc zamarznie.
    Następne dopływy wody spowodują napiętrzanie się tego zjawiska aż do zatoru.
    Spadki to świętość i muszą być zachowane. Ale moja architektka mówiła mi, że wcale nie trzeba zagłębiać kanalizy poniżej granicy przemarzania, bo woda w niej nie stoi. Sporadyczne spłukiwanie nie powoduje zamarzania. Nie mam dostepu do powyższej normy, więc nie wiem czemu nakazuje ona takie posadowienia.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie mam dostepu do powyższej normy, więc nie wiem czemu nakazuje ona takie posadowienia.
    Wystarczy zerknąć do sklepu z normami, że ta norma została wycofana 21 lat temu. A norma, która ją zastąpiła została wycofana 8 lat temu.

    Trudno, żeby rura poprowadzona choćby na głębokości 10cmw której płynie z 8* minimum (a często ponad 30*) zamarzła.
    Polecam https://www.meteo.waw.pl/hist.pl i wybrać temperaturę -10 i -50 cm pod powierzchnią.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.329

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wystarczy zerknąć do sklepu z normami, że ta norma została wycofana 21 lat temu. A norma, która ją zastąpiła została wycofana 8 lat temu.

    Trudno, żeby rura poprowadzona choćby na głębokości 10cmw której płynie z 8* minimum (a często ponad 30*) zamarzła.
    Polecam https://www.meteo.waw.pl/hist.pl i wybrać temperaturę -10 i -50 cm pod powierzchnią.
    Wycofana 8 lat temu i dalej nie doszedłeś bo w nieprzyjaznym języku ?
    Wycofana nie oznacza że nie zastąpiono jej niczym

    PN-EN 1610:2002

    Jak wersja po polsku nie trafia to :
    PN-EN 1610:2015-10 - obowiązująca wersja angielska
    Dokładnie to samo.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PEN.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	58,3 KB
ID:	464864
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PN.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	99,3 KB
ID:	464865
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 04-05-2023 o 13:47
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    PN-EN 1610:2002

    Jak wersja po polsku nie trafia to :
    PN-EN 1610:2015-10 - obowiązująca wersja angielska
    Dokładnie to samo.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PEN.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	58,3 KB
ID:	464864
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PN.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	99,3 KB
ID:	464865
    W 1610 nie ma w ogóle takiego punktu. Ani co do numeru, ani co do treści.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony