dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Kocioł na pellet

    Nowy dom ok 220m2 (150m2 grzane normalnie, reszta to piwnica z niższą temperaturą), całość ogrzewanie podłogowe, planowany bufor ciepła 1000l, zasobnik CWU 250l 4 osoby w domu. Policzone zapotrzebowanie na ciepło to ok 12kW.
    Planowany kocioł na pellet marki Kołton PellDuox 18kW https://www.kolton.pl/produkty/kotly...llet/pellduox/.
    Wybór tej firmy w związku z lokalizacją (fabryka jest w mojej miejscowości).
    Czy ktoś zna ten kocioł?
    Czy możecie go polecić?
    A może ktoś zaproponuje cos lepszego lub jakieś wytyczne czym się kierować przy wyborze kotła.
    Tylko proszę nie proponujcie mi pompy ciepłą bo już to rozważałem i na dzień dzisiejszy mnie na nią nie stać, a jest w planach jak piec "się skończy" a ja sie wprowadzę i uzbieram na nią kasę.
    Ostatnio edytowane przez sliwki ; 10-05-2023 o 13:37

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliwki Zobacz post
    A może ktoś zaproponuje cos lepszego lub jakieś wytyczne czym się kierować przy wyborze kotła
    Najważniejszy jest wymiennik, palnik i oprogramowanie sterownika. Później dochodzi prawidłowe podłączenie i zakup dobrego paliwa.
    Reszta to bajery które lubią szwankować i nabijają kasę za reklamy przy drogach.
    Regulamin forum

  3. #3

    Domyślnie

    Można ocenić ten piec (podzespoły o których piszesz) na podstawie poniższego opisu? Czy te informacje nic konkretnego nie mówią?
    Na stronie jest napisane że "pozioma konstrukcja wymiennika, która posiada zawirowywacze spalin pełniące rolę turbulatora, przez co kocioł osiąga stałą, wysoką sprawność oraz rurowy wymiennik, który spełnia funkcję chłodzenia płyt ogniotrwałych – wydłuża ich żywotność. Wyłożenie komory paleniskowej ceramiką w postaci specjalnych płyt optymalizuje przebieg spalania"
    Palnik pelletowy z obrotową komorą paleniskową KIPI
    Sterownik K700 (sterowanie trzema pompami niezależnie, współpraca z regulatorami pokojowymi, sterowanie zaworem mieszają).

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.781

    Domyślnie

    Ale ja nauczony życiem wiem jedno jak jest dobry piec to najnormalniej o nim nie ma wiadomości a ni na forach też o nim nie rozprawiają a jak coś do dupy to elaboraty na tysiące postów np na temat kotła MPM a np nigdy nie słyszałem opini złej czy dobrej w zasadzie żadnej o kotle Zębiec Agat typowo peletowy a czemu akurat o nim mówię bo mam odpowiednik węglowy na ekogroszek nazywa się zębiec saturn 10kw już go nie używam ale kocioł rewelacyjny 10kw a waga 420kg więc wymiennik rozbudowany niesamowicie mimo małych gabarytów , na palenisku ledwo co się paliło a w 160m2 starszego domu 24 stopnie , zobacz sobie Zębiec Agat być może ci podejdzie i na twoim miejscu nie pchałbym się w bufor tylko kupił 10 kw i to w zupełności wystarczy ,
    ps zapomniałbym , do mojego domu przed dociepleniem wyszło że miałbyć 23 kw ja kupiłem wtedy 20kw i okazało się że ono tlił a nie palił bo był dwa razy przewymiarowany po dociepleniu na cały dom jak bym stale grzał po podłogach ponad 200m2 potrzebowałbym 7kw a podajnikowiec ten właśnie Zębiec nigdy nie przekraczał 4,5 kw bo mam w sterowniku opcję pokazującą moc w kw tak więc po pierwsze primo nie bierz do obliczeń bojlera bo to stary bezsens a mrozów już minus 21 nie ma a jak są nawet kilka dni to każdy kocioł da sobie z tym rady bo najgotrsze to przewymiarowany kocioł , ależ się naklepałem .
    Ostatnio edytowane przez goguś ; 10-05-2023 o 21:10

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    tysiące postów np na temat kotła MPM
    Mówisz o kotle na drewno lub węgiel a temat jest o kotle pelletowym. MPM DS czy DS WOOD to kotły wymagające perfekcyjnego przygotowania drewna, wiedzy i umiejętności palenia. Kotły które są naszpikowane różnymi bajerami i elektroniką ułatwiają ich obsługę kosztem koszmarnego zwiększonego zużycia opału.
    Regulamin forum

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliwki Zobacz post
    planowany bufor ciepła 1000l
    Właśnie, na cholerę ten bufor?.
    Czy te informacje nic konkretnego nie mówią?
    Palnik może być - reszta kiepsko.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 10-05-2023 o 21:54
    Regulamin forum

  7. #7

    Domyślnie

    bufor celem zmniejszenia częstotliwości załączania się kotła

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliwki Zobacz post
    bufor celem zmniejszenia częstotliwości załączania się kotła
    A co mu się stanie? od tego jest. Poza tym i tak będzie się włączał celem utrzymania swojej zadanej temp. powyżej histerezy. Bufor ma sens tylko do kotła nieautomatycznego, np. drewno, węgiel, itd.
    Regulamin forum

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.781

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliwki Zobacz post
    bufor celem zmniejszenia częstotliwości załączania się kotła
    Nie przewymierujesz pieca to on sobie da radę z modulacją i pojedzie na niskich parametrach cały czas co jest najlepsze dla niego .bufor zbędny.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.781

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Mówisz o kotle na drewno lub węgiel a temat jest o kotle pelletowym. MPM DS czy DS WOOD to kotły wymagające perfekcyjnego przygotowania drewna, wiedzy i umiejętności palenia. Kotły które są naszpikowane różnymi bajerami i elektroniką ułatwiają ich obsługę kosztem koszmarnego zwiększonego zużycia opału.
    Miałem na myśli to że jak coś jest dobrego to o tym się nie pisze bo i po co a jak coś nie do końca (MPM) to tysiące postów a o Zębiec Agat nic a sporo sprzedanych więc wychodzi na to że sprzęt dobry.

  11. #11

    Domyślnie

    Zawsze myślałem że lepiej żeby nie szedł na niskich parametrach, a im wyższa temperatura na piecu tym lepiej dla pieca i komina.
    Częstsze załączanie chyba skraca żywotność elementów zapalarki.
    A co sądzicie o Kostrzewa EEI 16kW ?
    Ostatnio edytowane przez sliwki ; 11-05-2023 o 16:26

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.781

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliwki Zobacz post
    Zawsze myślałem że lepiej żeby nie szedł na niskich parametrach, a im wyższa temperatura na piecu tym lepiej dla pieca i komina.
    Częstsze załączanie chyba skraca żywotność elementów zapalarki.
    A co sądzicie o Kostrzewa EEI 16kW ?
    Ale przecież to ze sobą gra , możesz mieć wysoką temperaturę bo zawór mieszający do podłogóki ci ją obniża więc na piecu śmiało 65-70 stopni ja miałem zawsze stałą 65 stopni a na podłogę szło 28 stopni i to najlepsze rozwiązanie bo nie wiem czy wiesz ale wszystkie kotły mają modulację i nie ważne czy wypluwa z siebie 10 kw czy 3 kw temperatura zawsze taka sama co do 1 stopnia w zasadzie więc z doświadczenia praktycznego bufor to zbędny wydatek i to nie mały bo skoro ty planowałeś 1000 litrów to pewnie ok 6 tys trzeba dać a za 6 tys zł to zrobisz na gotowo pompę ciepła z klimatyzatora np haier/heiko bo to też jest opcja (ja mam).

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliwki Zobacz post
    Zawsze myślałem że lepiej żeby nie szedł na niskich parametrach, a im wyższa temperatura na piecu tym lepiej dla pieca i komina.
    Wystarczy że będzie wyższa o 7'C od zalecanej na powrocie (55'C).
    Częstsze załączanie chyba skraca żywotność elementów zapalarki.
    Słaby argument zważywszy na cenę bufora.
    A co sądzicie o Kostrzewa EEI 16kW ?
    Ładny to może być mebel, samochód a nie kocioł. Słabiutki wymiennik nie mówiąc o palniku.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 14-05-2023 o 20:30
    Regulamin forum

  14. #14

    Domyślnie

    Zobacz sobie kocioł Kepo pionowy wymiennik automatyczne czyszczenie dobra modulacja
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony