dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 6
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 118
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.774

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Pozwól, że przypomnę o co w tym wątku chodzi...

    "Czy magazyn energii jest rozwiązaniem? Czy można go tak ustawić , by pobierał energię tylko w chwili zwiękdzonego napięcia w sieci i zabezpieczał pv przed wyłączeniem?"

    Więc - są sposoby, aby nie tracić już pozyskanej energii jednocześnie zapewniając niewyłączanie PV.
    Problem ten występuje głównie latem.
    Latem też, lub zwłaszcza, trzeba się umyć.
    Dlatego piki mocy chowane w jakim baniaku mają sens!

    Co Ty robiłeś całe życie, że teraz aby mieć jaki bufor czy gruntówkę musisz krocie płacić?
    Nie możesz sobie "tymi ręcami" poskładać tego, co potrzebne?
    Brak Ci wiedzy i umiejętności czy chęci?
    Wylewasz żale, że na kazdym rogu darmo tych urządzeń nie dają. Że drogie.
    Przecież w każdym z nich większość ceny to robocizna.
    Zrób sam to będzie tanio a jaka przy tym satysfakcja!

    Adam M.
    No ja już sobie pompę ciepła tym ręcoma skleciłem więc mam tanio co nie znaczy że energia potrzebna mi latem tylko zimą , latem pompa skrobnie 1-3 kwh i mam pełne dwa baniaki ciepłej wody (mam też na razie 4kwp paneli) ale to się nie liczy bo mnie interesuje tylko i wyłącznie zima ,zima wszystko dobrze zlicza i mówi że bezsensem są magazyny energi elektrycznej i to kompletnym bezsensem.

  2. #42

    Domyślnie

    Padło to co ważne
    czy grzałka trójfazowa potrafi obniżyć napięcie do odpowiedniego poziomu.

    No i tu sa dwie szkoły falenicka że potrafi i otwocka że nie Kolega na śląsku odpala 6 kw i nic to nie daje - podniósł na falowniku napięcie graniczne po tym jak mu Tauron odpisał że w zasadzie to normę pomiędzy - 207 a 253 V trzyma a wyższe napięcia występują jedynie jako pojedyncze piki. Te pojedyncze piki na jego wykresie mocy wyglądaja jak zęby rekina od zera do maxa i to kilkanaście razy w ciągu słonecznego dnia. Sa inni którym wystarcza odpalenie grzałki 2kw. Tak czy inaczej chowanie nadmiarowej energii ma sens a budowę instalacji od zera zacząłbym właśnie od zbiornika wtedy da się poszaleć ze źródłami ciepła i prądu na wszelkie sposoby. Zima to jednak całkiem inna bajka i patrząc na MOJE instalacje widzę że od spalania całkowicie nie dam rady odejść- 1,2zł za 1 kwh w styczniu gdy COP jest najniższy skuecznie mnie namawia do zejścia do kotłowni. W tym roku spaliłem przyczepę drewna sosnowego i 200 kg węgla - reszta z potrzebnych mi 14 MWh ciepła poszła już z pompy. I to pomimo iż do marca prad kosztował poniżej złotówki. Drewno nawet zakupionego od złodziejskich handlarzy i tak wypadło o połowę taniej.

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Dajcie już spokój z tymi grzałkami. To jest półśrodek, a nie magazyn energii. Tak, ciepło to też energia, tylko nie za bardzo wiadomo co zrobić latem z takim ciepłem.
    Nie lepiej pomyśleć o magazynie elektrycznym i zamiast puszczać ciepło nocami w atmosferę odsprzedawać EE? Jest sporo przesłanek za wybudowaniem magazynu EE, z ładowaniem auta własnego albo nawet udostępniania ładowarki czy choćby samego gniazdka publicznie. Po co się bawić w baniaki na wodę skoro można w baniak na elektrony.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Nikomu tu nie zależy na magazynowaniu ciepła!
    Zwłaszcza - latem!
    Ale...
    Jak ma baniak i PV i NIE MOŻE oddać nadmiaru EE do sieci, bo sieć ma za wysokie napięcie - to CO ma zrobić?
    Patrzeć w błękitne niebo bez jednaj chmurki i cierpieć z mocą 10kWp ?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Odpowiedź jest inna dziś a inna będzie za rok. Można dziś odpowiedzieć tak jak za rok, ale do tego trzeba wyjść w przyszłość, a nie żyć przeszłością czy nawet teraźniejszością i zamiast łazić wokół baniaka wywalić go i wstawić akumulatory. Przynamniej wziąć to pod uwagę i uczciwie rozrysować plan.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    O takich myślisz?
    https://pl.taihangbattery.com/ni-fe-.../57225422.html

    Cenę znasz?


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.774

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Odpowiedź jest inna dziś a inna będzie za rok. Można dziś odpowiedzieć tak jak za rok, ale do tego trzeba wyjść w przyszłość, a nie żyć przeszłością czy nawet teraźniejszością i zamiast łazić wokół baniaka wywalić go i wstawić akumulatory. Przynamniej wziąć to pod uwagę i uczciwie rozrysować plan.
    Sam mówisz że nie znasz dnia ani godziny więc pakowanie się w tych idiotycznych czasach w coś co w zasadzie nic nie daje to bezsens , nam zimą trzeba energi więc po uja mi te baterie skoro ciemno przez 7 miesięcy od września do czerwca bo tak to wygląda od kilku lat ,masz koniec maja a w tym roku od stycznia było raptem może z 10 dni słonecznych ,zimno pochmurnie i kijowo to czym to naładować ? wiatrakiem ?

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    O takich myślisz?
    https://pl.taihangbattery.com/ni-fe-.../57225422.html

    Cenę znasz?


    Adam M.
    Jak ktoś znalazł hajs na 10 kWp na dachu, to i na magazyn poszuka. Logika podpowiada, żeby energię w cieczy magazynować jeśli na dachu ciecz ją odebrała, z kolei w jonach jeśli elektrony ją przyniosły. Tanio jest grzałką, ale entropia nagrzanej wody jest tak wysoka, że można z nią zrobić tylko jedno i tylko w ciepłe dni. Jonizacja pozwala proces uelastycznić, bo i samochód naładować i przygotować CWU i zasilić laptopa. Zrób to samo z ciepłą wodą w wielkim buforze, który zajmuje miejsce NB, to miejsce też kosztuje, tak jak i np przygotowanie posadzki pod taki ciężar.

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Sam mówisz że nie znasz dnia ani godziny więc pakowanie się w tych idiotycznych czasach w coś co w zasadzie nic nie daje to bezsens , nam zimą trzeba energi więc po uja mi te baterie skoro ciemno przez 7 miesięcy od września do czerwca bo tak to wygląda od kilku lat ,masz koniec maja a w tym roku od stycznia było raptem może z 10 dni słonecznych ,zimno pochmurnie i kijowo to czym to naładować ? wiatrakiem ?
    Poczytaj, zorientuj się, popytaj. Były inicjatywy stworzenia sieci ładowarek, powstały już modele o mocy ponad 350kW (!!!). Prądu nie wystarczy, będą problemy i magazyny staną się koniecznością. Zimą może dojść do reglamentacji EE albo wysokich cen za kWh, to kwestia nasycenia rynku samochodami elektrycznymi i pompami ciepła. UE ciśnie na elektryczność w sektorze prywatnym aż do obłędu. Kto ma własny prąd z dachu i spiżarkę na niego, ten wygra.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 25-05-2023 o 16:10
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #49
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Kto ma własny prąd z dachu i spiżarkę na niego, ten wygra.
    Tylko znajdź tu fajną spiżarkę, która jakiś czas nam posłuży... Od kilku dekad się newsy pojawiają o kondensatorach oddających energię przez kilka godzin, a na rynku jak bida była, tak jest...
    Akumulatora nie miałbym sumienia katować przerywanym prądem, bo akurat słońce zasłoniła chmura na minutę.

    I w dalszym ciągu pytanie, czym grzać zimą?
    Niedawno przysiadłem do obliczeń i wychodzi mi najopłacalniej dopakować paneli pod dużym kątem i liczyć na szczątki słońca w zimowe dni. Gdy nie było śniegu w grudniu miałem produkcję 2-3kW dziennie z PV 10kW. Dopeklowując do 20kW już mam szansę na pokrycie zużycia stałego (bez grzania klimatyzatorami), a latem zużycie minimalne, więc produkcja sobie pójdzie w kurek, ale nie będzie mi to wielce przeszkadzać...
    Przecież nasze odśnieżarki też stoją odłogiem przez większą część roku, a nie slyszałem kogokolwiek narzekającego na ten fakt.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie lepiej pomyśleć o magazynie elektrycznym
    Jakim konkretnie? Taka Luna np. ma maksymalną moc ładowania 2,5kW. To pomoże jak trupowi kropidło na przekraczanie napięcia - zwłaszcza przy inwerterze trzyfazowym. Grzałki możesz mieć o dowolnej mocy i odpalać na tej fazie akurat, na której masz przekroczone napięcie (a falownik przestaje pchać prąd do sieci na wszystkich fazach gdy przekroczenie jest chociaż na jednej).

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Akumulatora nie miałbym sumienia katować przerywanym prądem, bo akurat słońce zasłoniła chmura na minutę.

    I w dalszym ciągu pytanie, czym grzać zimą?"

    Brakuje Ci wiedzy, chęci czy kasy?
    Idealnym rozwiązaniem niezależnym od pogody jest postawienie kogeneracji, a jak kto potrzebuje to trigeneracji.
    Wywalasz małego busa pełnego kasy i Ci przywożą, montują i uruchamiają.
    I masz!
    Możesz też jak niektórzy napisać wtedy - ZROBIŁEM SOBIE...

    Wszyscy narzekają - bida, panie... cinżko, oj cinżko...
    A do roboty się nie wezmą.
    A w klasycznym podejściu można wykorzystać niewolniczą pracę drożdży lub bakterii metanowych.
    Tylko wtedy tego własnego generatora mocy doglądać trzeba.
    Gorzelnię przydomową lub biogazownię postawić... No i je obsługiwać.
    Ale narzekajacy roboty nie lubią...
    Bezobsługowość im się do kompletu marzy.

    No to...
    Zostaje oparcie się o jaki nadsprawny proces.
    Choćby zbudowanie silnika na wodę.
    Da się, ale wiedzy trochę do tego potrzeba.
    Deszczówka jest gratis.
    (na razie jeszcze)
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 26-05-2023 o 08:02
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Brakuje Ci wiedzy, chęci czy kasy?
    Idealnym rozwiązaniem niezależnym od pogody jest postawienie kogeneracji, a jak kto potrzebuje to trigeneracji.
    Wiedzy.

    Kogenerację myślę czy nie kupić do portfolio, choć sektor raczej podupadły i mało przyszłościowy...Trigeneracji nie kojarzę nawet

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rupicapra Zobacz post
    Tylko znajdź tu fajną spiżarkę, która jakiś czas nam posłuży...
    Victron ma takie magazyny jak również rekomenduje inne, 3x tańszy. Wczoraj się nie urodziłem, więc podejrzewam, że rekomenduje producenta, który robi dla Victrona. Konkretnie chodzi o Pylontecha i raczej LFP niż AGM. Trwałość AGM to 10 lat, LFP co najmniej 15, a raczej 18-20
    I w dalszym ciągu pytanie, czym grzać zimą?
    Każdy dom jest inny. Mój potrzebuje 600 kWh prądu na sezon grzewczy (wg OZC). Pewnie będzie mniej przy takich zimach. Obydwa dobrze ocieplone i to jest podstawa.
    Niedawno przysiadłem do obliczeń i wychodzi mi najopłacalniej dopakować paneli pod dużym kątem i liczyć na szczątki słońca w zimowe dni. Gdy nie było śniegu w grudniu miałem produkcję 2-3kW dziennie z PV 10kW. Dopeklowując do 20kW już mam szansę na pokrycie zużycia stałego (bez grzania klimatyzatorami), a latem zużycie minimalne, więc produkcja sobie pójdzie w kurek, ale nie będzie mi to wielce przeszkadzać...
    Przecież nasze odśnieżarki też stoją odłogiem przez większą część roku, a nie slyszałem kogokolwiek narzekającego na ten fakt.
    Ja planuję na dachu jakieś 19 kWp. Magazyn rozplanowany tak, żeby można go było rozbudować. Być może uda mi się postawić pod płotem ładowarkę 50 kW, a do tego potrzeba magazyn 100 kWh, bo przyjmuje się zgrubnie, że moc ładowania/rozładowania wynosi liczbowo 0,5 pojemności, czyli na każdą 1 kWh max 0,5 kW mocy.
    Jestem po kilku spotkaniach i już nie mam wątpliwości, że magazyny to przyszłość. Na własne potrzeby wziąłbym magazyn 15-20 kWh, ale płyty grzewcze w kuchni trzeba by sobie podarować (w moim przypadku).

    I jeszcze jedno: zimą w zasadzie trzeba ciągnąć prąd z sieci. Pompa ciepła pomaga, podłogówka pomaga, jakiś kominek na drewno itd też pomagają, ale tego nie ominiemy. Natomiast jak dom jest zbudowany z głową, niewielki, ciepły itd, to nas te ciemne miesiące bez produkcji z PV nie zjedzą. Potem jesteśmy już tylko na plus. Żaden kocioł gaz, węgiel, drewno, słomę, tylko prąd i magazyn.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakim konkretnie? Taka Luna np. ma maksymalną moc ładowania 2,5kW. To pomoże jak trupowi kropidło na przekraczanie napięcia - zwłaszcza przy inwerterze trzyfazowym. Grzałki możesz mieć o dowolnej mocy i odpalać na tej fazie akurat, na której masz przekroczone napięcie (a falownik przestaje pchać prąd do sieci na wszystkich fazach gdy przekroczenie jest chociaż na jednej).
    Nie wiem co to jest Luna, ja wybrałem Pylontecha + falownik 3x Victron 15 kVA, 3 fazy. W jakieś Deje/Deye czy inne chinczyki bym się nie bawił. Tylko dopracowany sprzęt.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rupicapra Zobacz post
    Wiedzy.

    Kogenerację myślę czy nie kupić do portfolio, choć sektor raczej podupadły i mało przyszłościowy...Trigeneracji nie kojarzę nawet
    Nie upadły tylko przyszłościowy.
    Na razie egzotyczny jak kiedyś pompy ciepła.
    Kogeneracja to ciepło i prąd.
    Trigeneracja to chłód, ciepło i prąd.
    Ale widzę, że wolicie tradycyjnie.
    Dach pokryty panelami i falownik.
    Tylko największy łan paneli do dupy jak słoneczka nie ma.
    A kogenerator pracuje niezależnie od pory dnia, roku i pogody.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Z czego ma być to ciepło w kogeneratorze? Konkretnie proszę.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Natomiast jak dom jest zbudowany z głową, niewielki, ciepły itd, to nas te ciemne miesiące bez produkcji z PV nie zjedzą. Potem jesteśmy już tylko na plus. Żaden kocioł gaz, węgiel, drewno, słomę, tylko prąd i magazyn.
    Ja mam stary dom, zbudowany bez głowy, 350m2, nieocieplony i bez wentylacji, więc lubi porastać grzybem... Ogrzewam tylko parę pomieszczeń, bo przecież nie przebywam we wszystkich równocześnie. Ale prądu wciąż mało

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rupicapra Zobacz post
    Ja mam stary dom, zbudowany bez głowy, 350m2, nieocieplony i bez wentylacji, więc lubi porastać grzybem... Ogrzewam tylko parę pomieszczeń, bo przecież nie przebywam we wszystkich równocześnie. Ale prądu wciąż mało
    Też miałem taki dom i ... go wyburzyłem. Tak było taniej i lepiej. Zrobisz jak zechcesz, ale do takiego domu energii zawsze będzie mało.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Z czego ma być to ciepło w kogeneratorze? Konkretnie proszę.
    Kogenerator to silnik spalinowy napędzajacy prądnicę.
    Skąd w silniku ciepło?
    No z bloku i spalin.
    Silnik można zasilić holcgazem, gazem miejskim, lpg, biogazem, alkoholem czy benzyną.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie wiem co to jest Luna
    [...]

    ja wybrałem
    Jak nie wiesz, co to Luna to nie wybierałeś. Jakbyś wybierał, to nie tylko wiedziałbyś co to, ale też znał parametry i je porównywał z innymi opcjami.

Strona 3 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony