dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 6
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 118
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Kogenerator to silnik spalinowy napędzajacy prądnicę.
    Skąd w silniku ciepło?
    No z bloku i spalin.
    Silnik można zasilić holcgazem, gazem miejskim, lpg, biogazem, alkoholem czy benzyną.

    Adam M.
    I to wszystko jest cały czas dostępne za darmo tak jak słoneczko jest za darmo a;e dostępne tylko w określonych porach dnia i roku.
    Kogenerator to jest coś takiego
    https://www.nissan.pl/gama/samochody-e-power.html ??
    ale zasilane benzyną.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  2. #62
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak nie wiesz, co to Luna to nie wybierałeś.
    Mnie trochę zostało Luny w zeszłym roku kupowanej po 20$...

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Na własne potrzeby wziąłbym magazyn 15-20 kWh, ale płyty grzewcze w kuchni trzeba by sobie podarować (w moim przypadku).
    To będziesz gotował na gazie?

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ja planuję na dachu jakieś 19 kWp. Magazyn rozplanowany tak, żeby można go było rozbudować. Być może uda mi się postawić pod płotem ładowarkę 50 kW, a do tego potrzeba magazyn 100 kWh, bo przyjmuje się zgrubnie, że moc ładowania/rozładowania wynosi liczbowo 0,5 pojemności, czyli na każdą 1 kWh max 0,5 kW mocy.
    Jestem po kilku spotkaniach i już nie mam wątpliwości, że magazyny to przyszłość. Na własne potrzeby wziąłbym magazyn 15-20 kWh, ale płyty grzewcze w kuchni trzeba by sobie podarować (w moim przypadku).
    0,5 x 15-20 kWh daje 7,5-10 kW więc pozwala podłączyć płytę indukcyjną.
    Pobór mocy limituje też jest falownik obsługujący magazyn energii.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #65
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    0,5 x 15-20 kWh daje 7,5-10 kW więc pozwala podłączyć płytę indukcyjną.
    Pobór mocy limituje też jest falownik obsługujący magazyn energii.
    Nie można tak przeliczać energii z kWh na moc w kW, to czy płyta ruszy zależeć będzie od mocy falownika, inwertera

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Nie można tak przeliczać energii z kWh na moc w kW, to czy płyta ruszy zależeć będzie od mocy falownika, inwertera
    Masz rację ale to była odpowiedź na wpis @Ratpaw - post #53.
    Pierwsze to moc falownika a drugie to ciągła moc rozładowania baterii.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #67
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Kogenerator to silnik spalinowy napędzajacy prądnicę.
    Skąd w silniku ciepło?
    No z bloku i spalin.
    Silnik można zasilić holcgazem, gazem miejskim, lpg, biogazem, alkoholem czy benzyną.

    Adam M.
    Przecież prosiłem: konkretnie. Nie co może się spalać, tylko co proponujesz. Mowa jest o magazynie energii, więc fajnie byłoby ten kogenerator z magazynem sprzęgnąć. Póki co widzę powyżej listę szalonych albo niedługo zakazanych paliw. Trzeba zawsze mieć na uwadze, że paliwa mają być dostarczane w sposób ciągły, a gaz ziemny UE stara się wybić cywilom z głów. Bierzesz to pod uwagę, prawda?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #68
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    To będziesz gotował na gazie?
    Dlaczego? Podarowanie płyty w sensie nie podłączanie jej do falowników, przynamniej nie od razu. Po dołożeniu akumulatorów obciążalność magazynu wzrasta.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #69
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    0,5 x 15-20 kWh daje 7,5-10 kW więc pozwala podłączyć płytę indukcyjną.
    Pobór mocy limituje też jest falownik obsługujący magazyn energii.
    Nie czytasz uważnie. Falowniki będą 3x 15 kVA, więc wystarczy. Pisałem, że podłączę dwa domy, a więc dwie płyty. Do tego wszystkie grzałki w zbiornikach CWU, odkurzacze, piekarnik (tylko w moim domu), suszarka w łazience, pompy ciepła etc
    Na falownikach mocy ciągłej będę miał 36 kW na trzech fazach. W tym będzie ładowarka do samochodu, początkowo pewnie do 11 kW. Ograniczeniem jest magazyn, a raczej kasa na niego.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 28-05-2023 o 22:27
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #70
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Nie można tak przeliczać energii z kWh na moc w kW, to czy płyta ruszy zależeć będzie od mocy falownika, inwertera
    Nikt nie przelicza mocy na energię. Pisałem, że liczbowo tak można (i powinno się robić). Rozmawiałem z jednym instalatorem i on przyjmuje 1:1, ale coś czuj, że taki magazyn długo nie pociągnie. Słyszałeś o prądzie dziesięciogodzinnym? Ja przyjmuję dwugodzinny jako bezpieczny dla akumulatorów LFP.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #71
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak nie wiesz, co to Luna to nie wybierałeś. Jakbyś wybierał, to nie tylko wiedziałbyś co to, ale też znał parametry i je porównywał z innymi opcjami.
    To napisz o co Ci chodzi. Czemu mam sie domyślać, że to np jakiś produkt Huawei. Jeśli o niego chodzi, to ciekaw jest jak wygląda praca takiego urządzenia przy asymetrii obciążenia faz powyżej 50%, czyli norma przy podłączaniu domowych urządzeń.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    To napisz o co Ci chodzi. Czemu mam sie domyślać, że to np jakiś produkt Huawei. Jeśli o niego chodzi, to ciekaw jest jak wygląda praca takiego urządzenia przy asymetrii obciążenia faz powyżej 50%, czyli norma przy podłączaniu domowych urządzeń.
    To Ty wybierałeś, więc Ty powinieneś to wiedzieć.
    Ale zdradzę Ci, że Luna nie jest trzyfazowa. Ba, jest na prąd stały.
    Nie mów, że masz trzyfazowy AC magazyn energii...

    Dziwny masz dom. U mnie jak odpalę piekarnik to ta faza ma nie 2x ale kilkanaście x większe obciążenie niż kolejna najbardziej obciążona. Tak samo zresztą z pralką, zmywarką czy płytą grzewcza.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-05-2023 o 07:19

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Przecież prosiłem: konkretnie. Nie co może się spalać, tylko co proponujesz. Mowa jest o magazynie energii, więc fajnie byłoby ten kogenerator z magazynem sprzęgnąć. Póki co widzę powyżej listę szalonych albo niedługo zakazanych paliw. Trzeba zawsze mieć na uwadze, że paliwa mają być dostarczane w sposób ciągły, a gaz ziemny UE stara się wybić cywilom z głów. Bierzesz to pod uwagę, prawda?
    No, biorę.
    Za to Ty nie pamiętasz, że im tańsze źródło energii tym wększą porcją potu trzeba je podlać.
    Chcesz SWOJEGO prądu?
    -Zbuduj SWOJĄ elektrownię a nie jakąś kulawą namiastkę.
    Albo kup elektrownię.
    No, i potem ją obsługuj, dbaj o nią...
    Jak tego nie lubisz to korzystaj z cudzej elektrowni.
    Licznik Ci założą i fakturę przyślą.
    Nic nie robisz a prąd masz...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #74
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To Ty wybierałeś, więc Ty powinieneś to wiedzieć.
    Ale zdradzę Ci, że Luna nie jest trzyfazowa. Ba, jest na prąd stały.
    Nie mów, że masz trzyfazowy AC magazyn energii...

    Dziwny masz dom. U mnie jak odpalę piekarnik to ta faza ma nie 2x ale kilkanaście x większe obciążenie niż kolejna najbardziej obciążona. Tak samo zresztą z pralką, zmywarką czy płytą grzewcza.
    Nie muszę przebierać w każdym modelu, zwłaszcza chińczykach na cenzurowanym. Nie rozumiem o co chodzi z tym AC - aku są DC, ale falownik produkuje AC i z tego korzystam w domu. Ta Luna coś innego robi?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    No, biorę.
    Za to Ty nie pamiętasz, że im tańsze źródło energii tym wększą porcją potu trzeba je podlać.
    Chcesz SWOJEGO prądu?
    -Zbuduj SWOJĄ elektrownię a nie jakąś kulawą namiastkę.
    Albo kup elektrownię.
    No, i potem ją obsługuj, dbaj o nią...
    Jak tego nie lubisz to korzystaj z cudzej elektrowni.
    Licznik Ci założą i fakturę przyślą.
    Nic nie robisz a prąd masz...

    Adam M.
    Być może nie wiesz, ale elektrownie zawodowe potrzebują energii z zewnątrz. Czy się ją dostarczy z sieci czy z generatorów na olej napędowy - nie ma znaczenia. Więc sa tak samo kulawe jak elektrownie prosumenckie. Tylko tu nie o elektrowni zawodowej, a o magazynie energii.
    Magazyn do tej pory był za darmo, bo inwestor nie ponosił kosztów logistycznych (czyli przesyłu i magazynowania). Niestety nie można było na tym zarobić. Jednak posiadając własny magazyn EE można zarabiać, jeśli nie teraz to pewnie w niedalekiej przyszłości.

    I powtarzam: z prądem można bardzo wiele zrobić, z ciepłą wodą prawie nic. Zresztą, jak sam słusznie zauważyłeś, trzeba włożyć pracę w układ, żeby energia z niego była tania Kogo mam oszukać, siebie?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #76
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Ratpaw, a po co Ci ta łądowarka 50KW? Chcesz komuś odsprzedawać swój "tani" prąd? Bo tylko dla takich celów można uzasadnić potrzebę posiadania takiej ładowarki.
    Ja u sobie właśnie ogarnąłem 22KW z AC.
    I... w sumie to nie wiem po co. Bo Pobór większy jak 11KW nie jest konieczny.
    Mam 8,2KW z Froniusa, planuję dorzucić ze 4~6KW z off gridu aby mieć te 11KW z własnych źródeł + standardowe obciążenie domowe.
    Dodatkowo magazyn z 9,9 na 14,8 rozbudować muszę - ale to też czasowo bo marzy mi się 19- 24kW.
    To raczej zupełnie wystarczające i jeszcze da się finansowo zrealizować... Bo też można rozdzielić na etapy.
    Ale... Twoja instalacja to już absurdalne monstrum będzie

  17. #77
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Ja zakładałem dla siebie 22 kW, bo garaż jest pod dwa samochody. Za niedługo, być może, będą w nim stały dwa elektryki, w każdym po np 100 kWh pojemności. Czy 11 kW zawsze da radę?

    Tak, zamierzam sprzedawać EE, a przynamniej przewiduję ładowarkę dostępną dla publicznego użytku. Oczywiście będę doliczać marżę do EE, ale PV mocno mi tę marżę podniesie. Sytuacja jest podobna do tej sprzed 2003 roku, gdy monopolistą na rynku telekomunikacji była jedna firma państwowa. Rynek energii będzie uwolniony w podobny sposób.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #78
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ja zakładałem dla siebie 22 kW, bo garaż jest pod dwa samochody. Za niedługo, być może, będą w nim stały dwa elektryki, w każdym po np 100 kWh pojemności. Czy 11 kW zawsze da radę?

    Tak, zamierzam sprzedawać EE, a przynamniej przewiduję ładowarkę dostępną dla publicznego użytku. Oczywiście będę doliczać marżę do EE, ale PV mocno mi tę marżę podniesie. Sytuacja jest podobna do tej sprzed 2003 roku, gdy monopolistą na rynku telekomunikacji była jedna firma państwowa. Rynek energii będzie uwolniony w podobny sposób.
    też o tym myślałem... ale widzę duże ryzyko zwrotu dodatkowych nakładów.
    Nie wiemy jak będzie kształtował się rynek a w szczególności polityka.
    W ładowarki aktualnie inwestuje wiele osób... duża z nich nie ma pojecia o elektrykach... po prostu mają gotówke wolną i to jest modne - bo jest "wcześnie".

    Rzadko będą występować sytuacje kiedy będziesz ładował się całą noc z mocą 11KW . Chyba, że robisz 50~100tyś rocznie.
    Temat trudny, być może się zwróci ale ja obstawiam 2/5 że może kiedyś się uda.
    A jak nie... to instalacja i tak już będzie Twoja i będą z niej mniejsze/większe profity.

    Wiekszosc użtkowników EV nie wykorzystuje więcej jak 7~8KW na pojazd.
    Dziennie robisz powiedzmy 100km i zużyjesz... jadąc potworem suwopodobnym ze 30KWh
    To już sam policz ile typowo zużyjesz energii...
    Naprawdę niezwykle rzadko będzie potrzeba większej mocy niż 11KW w domu.... Jedynie jak zapomnisz podłączyć się wieczorem czy w dzień. I trzeba na szybko coś dobić...

    ps. Ja zostawiłem sobie puste aroty i miejsce w skrzynkach i dachu wciąż mam...

  19. #79
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Wrzuć jakieś fotki ze swojej instalacji, OK?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #80
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Wrzuć jakieś fotki ze swojej instalacji, OK?
    Instalacja jest w ciągłej rozbudowie.
    Aktualnie jest tak:
    On-Grid 8.2 z Froniusa
    Magazyn 9,6 - 4x 2,4kWh


    Potrzebuje więcej mocy... bo ogólnie bilansuje się prawie na 0 albo brakuje czasem 1MWh
    Wieć chcę dołożyć ze 6KWp z samego OFF-grid
    Wystarczy tracker mppt do magazynu i panele pod niego. Więc to powinno być nieco taniej. A da również sporo mocy.
    Będe musiał dorzucic co najmniej 2x 2,4kWh chociaż to i tak będzie takie przesadzone minimum, powinno być więcej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	victron.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	88,9 KB
ID:	465184

Strona 4 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony