dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek28

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    30

    Domyślnie Ludzie pomozcie

    Witam. Od jakiegoś czasu nosze się z zamiarem zabudowy pompy ciepła. Im więcej o tym czytam, tym mniej wiem! Odechciewa się już powoli. Na aplikacji moje ciepło wyliczyłem, ze maksymalna moc grzewcza dla mojego domu to 11kw co+cwu., 4,7 przeciętna moc grzewcza, 6,2kw moc w temp biwaletnej przy -5st. Panowie jakiej mocy pompę powinnes założyć? Tak aby w domu było ciepło i nie zerzarly mnie rachunki za prąd? Ogrzewanie w większości grzejnikami, bez wentylacji mechanicznej. Z tego co wyczytałem to w grę wchodzą jedynie pompy średnio i wysoko temperaturowe.
    Do tej pory przewinęło się kilku instalatorów proponując pompy w przedziale od 6 do 12 kw….
    Przychodzi Wam do głowy jakiś konkretny model?
    Bardzo proszę oszczędźcie sobie komentarzy ze fachowcy policzą OZC

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Ile kosztuje OZC ?

    PS Dałeś niewłaściwy tytuł tematu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemek28 Zobacz post
    ...
    ... Bardzo proszę oszczędźcie sobie komentarzy ze fachowcy policzą OZC
    No skoro chcesz wstawić PC "na pałę", to z tego co proponują instalatorzy:

    Cytat Napisał przemek28 Zobacz post
    ... kilku instalatorów proponując pompy w przedziale od 6 do 12 kw….
    ...bierz największą, tj. 12kW (jednostki mocy piszemy z dużej litery).
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemek28 Zobacz post
    Na aplikacji moje ciepło wyliczyłem, ze maksymalna moc grzewcza dla mojego domu to 11kw co+cwu.,
    Pokaż te wyliczenia
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Niestety nie jest to takie proste. Zakładając że prawidłowo oszacowałeś zapotrzebowanie budynku na ciepło, musisz zwrócić uwagę na parametry jakie osiągają poszczególne modele PC w różnych temperaturach. Osiągalna moc jest zależna od temperatury zewnętrznej i wymaganej temperatury zasilania.
    Te parametry znajdziesz w tabelach które podaje producent danego urządzenia.(o ile podaje).
    Jak twój budynek będzie potrzebował 11kW mocy cieplnej przy -20st to urządzenie razem z grzałkami musi dostarczyć minimum tyle mocy aby utrzymać temperaturę w budynku.
    Przykładowo gdy zainstalujesz PC o mocy 9KW która przy -20st będzie w stanie oddać 5kW to resztę muszą dołożyć grzałki, czyli grzałki muszą mieć minimum 6kW mocy.
    Nie wiem skąd masz wyliczenia punktu biwalentnego, ale nie znając tabel konkretnego urządzenia nie jesteś w stanie tego punktu określić.
    Chyba że chodzi o takie dobranie PC aby ten punkt wypadał przy -5st to również z tabel odczytujesz czy PC osiągnie 6,2kW przy -5st. Poniżej dołaczać sie będą grzałki.
    Co do temperatury zasilania na grzejnikach też różnie to wychodzi. Ja mam starą instalację grzejnikową, z dużymi grzejnikami i nigdy nie było potrzeby przekraczać 40st na zasilaniu.
    To wszystko przy założeniu, że nie bedziesz wymagał róznej temperatury w dzień i w nocy, bo wtedy potrzebujesz większej mocy grzewczej.
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony