dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 58 z 58
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Co nie zmienia faktu, że trzeba mieć uprawnienia na F-gazy albo zlecić to komuś, kto je ma.
    Bierzesz usługę podłączenia po stronie gazowej od firmy.
    Jeśli już masz wszystko przygotowane.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Albo bierzesz gotową "pompę" z klimy od pana z OLX za cenę 8500 z montażem jak masz wszystko przygotowane ( w cenie jest najprostszy montaż )

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Co nie zmienia faktu, że trzeba mieć uprawnienia na F-gazy albo zlecić to komuś, kto je ma.
    Jak ktoś nie potrafi nie zna się to oczywiste a jak ma pojęcie to sam zrobi nic trudnego .

  4. #44

    Domyślnie

    Samemu, to musisz posiadać minimum kompresor, chyba że pożyczysz z allegro.
    Rurki także na wymiar z odpowiednimi kielichami kupisz.
    Tylko musisz jeszcze znaleźć firmę, która sprzeda klime z gazem.
    Co także się da
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 08-01-2024 o 16:02
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #45

    Domyślnie

    Witam pdothash.
    Od całkiem niedawana mam podobną pompę. Tylko, że 8KW i z wolnostojącym zbiornikiem CWU 208 litrów.

    Chciałbym poruszyć temat niskiej wydajności i może zasugerować jakieś pomysły. Bo u mnie wygląda to zupełnie inaczej. Od razu zaznaczę, że nie posiadam pod-licznika ale potrafię dość dokładnie oszacować ile prądu zużywa pompa.

    - Zużycie prądu: Maja pompa akurat bez pomocy je podaje. Ma nabite 10kwh na CWU, i jest to całkowite zużycie bo jeszcze nie grzała CO, według moich obliczeń wychodzi 8.5-10kwh, więc nieprawdopodobnym jest by znacząco zaniżała.
    - Wyprodukowywane ciepło, pompa podaje 44kwh, starałem się przez ten tydzień liczyć zużycie ciepłej wody, oszacować straty statyczne itp, i też wychodzi mi podobny wynik. Na początku pompa grzała kiedy chciała, później przestawiłem by nie grzała w nocy i w praktyce włącza się tylko rano na około godzinę i wody starcza na cały dzień. Ustawiłem grzanie do 47°C, ale widzę że dobija do około 48°C, przy wielkości mojego zbiornika wystarcza mi taka temperatura, np. do wanny wlewam tylko ciepłą wodę, nie dodaje nic zimnej i mam gorącą kąpiel. Jeszcze nie uruchomiłem na stałe cyrkulacji jednak po krótkich testach widzę, że więcej z niej szkody niż pożytku.

    Od razu widać, że u mnie COP przy grzaniu CWU i jestem tego na 100% pewny to nie jest żadne 1.8 albo 2.0 tylko nawet zaniżając 4.0, a bywało, że nad ranem było po 10°C na zewnątrz, więc pompa też nie miała jakoś bardzo lekko. Nawet gdybym bardzo się pomylił to może COP wyszło by np. 3.8 to wciąż nie byłby gorszy wynik niż podaje producent przy temperaturze zasilania ponad 50°C i obecnych warunkach na zewnątrz.

    Widać, że moja pompa teraz ma optymalne warunki pracy a nie dobijanie po 3°C co 2 godziny bo cyrkulacja chodzi non stop i mniejsza wodę w zbiorniku. To nic dziwnego, bo ludzie którzy chwalą się dobrymi wynikami zwykle mają optymalne ustawienia.

    To co mógłbym ze swojej strony zasugerować. To może sprawdzenie jaką wydajność może mieć twoja pompa gdybyś np. wyłączył CWU i cyrkulację, zaczekał aż cały zbiornik zapełni się woda z sieci o temperaturze np. 12°C. Później włączył CWU, niech dogrzeje do np. 50°C, zmierzyć zużycie prądu na pod-liczniku, obliczył ze wzoru ile ciepła wyprodukowała. Przy wyłączonym CO sprężarka powinna uruchomić się tylko raz! Tutaj u siebie spodziewałbym się wyniku COP gruba ponad 4.0 bo jednak na początku grzejesz zimą wodę. Chyba, że jesteś pewien, że i tak wynik będzie słaby, to nie ma to sensu.

    Druga sprawa to dość nieoczywiste ustawienia które trzeba zrobić raz a porządnie. Reszta to raczej kosmetyka. Tutaj widzę 3 tematy. Od razu mówię, że nie wiem co robią te parametry.
    Po pierwsze parametry CN1 i CN2. Znajdziesz je w instrukcji, przy twojej pompie powinny wynosić 9 i 7. Da się je znaleźć głęboko w menu. Wynikają z tego, że jednostka wewnętrzna jest zawsze taka sama, niezależnie od mocy jednostki zewnętrznej.
    Druga sprawa to w instrukcji piszę: "Ustawić przełącznik SW8–3 (za wyjątkiem AWHP 4.5 MR) płytki elektronicznej urządzenia zewnętrznego w pozycji ON". Trzeba zdjąć osłonę by to sprawdzić.
    Przydało bo się też zmierzyć, czy długość rurociągów z cieczą i gazem to nie jest ponad 10 metrów, bo wtedy nawet nie mając wycieku będzie za mało czynnika a instalatorom niekoniecznie chce się go dobijać.

    Trochę się namierzyłem i rozpisałem bo zaniepokoiły mnie informację o tej pompie ale teraz przynajmniej jestem pewien, że u mnie działa w prządku.
    Ostatnio edytowane przez Krzych1991 ; 14-04-2024 o 18:18

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Wiesz w jakim tempie spada ci temperatura CWU? U mnie wychodzi od 7-10C na pięć godzin.
    U mnie spada (zakładając hipotetycznie brak używania ciepłej wody) o 5°C na dobę. Więc jeżeli też mówisz o wychładzaniu przy braku zużycia wody to ewidentne tutaj jest coś nie tak. Pewnie woda cyrkuluje grawitacyjnie po podłogówce, bo jak źle ten twój zintegrowany zbiornik nie byłby zaizolowany to nie powinna aż tak szybko spadać.

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    A tak z ciekawości zapytam czy macie porobione tzw półapki termiczne ? o tym chyba już zapomniano bo kiedyś to każdy paprok wiedział że wyjście z bojlera powinno iść co najmniej 60 cm w dół a dopiero potem rury szły gdzie miały iść bo temp sama z siebie nie promieniuje w dół , półapka termiczna jak się okazuje zawsze powinna być w modzie

  8. #48

    Domyślnie

    Po pierwszym roku użytkowania serwis widząc niskie COP przy ustawieniach krzywej grzewczej zaczął szukać wycieku gazu. Nie znalazł nieszczelności. Postanowił spuścić gaz i zważyć. Okazało się, że brakowało ~0,5kg. Po nabiciu instalacji do poziomu zgodnym z instrukcją, w każdym miesiącu zużycie wynosi ~60% tego samego miesiąca z przed roku. Odległość jednostki wewnętrznej od zewnętrznej u mnie to 8 metrów.

  9. #49
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    293

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    - Zużycie prądu: Maja pompa akurat bez pomocy je podaje. Ma nabite 10kwh na CWU, i jest to całkowite zużycie bo jeszcze nie grzała CO, według moich obliczeń wychodzi 8.5-10kwh, więc nieprawdopodobnym jest by znacząco zaniżała.
    Przyjmuję do wiadomości, ale pozostaję sceptyczny. Nawet w innych pompach (np Panasonic), w których instrukcja nie mówi nic o konieczności podłączania zewnętrznego licznika energii wartości podawane przez pompę są co najwyżej orientacyjne. Jeśli faktycznie Twoja podaje dobrze, to jest to moim zdaniem zbieg okoliczności i z czasem przekonasz się że pokazuje bzdury.

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Jeszcze nie uruchomiłem na stałe cyrkulacji jednak po krótkich testach widzę, że więcej z niej szkody niż pożytku.
    Kwestia uznaniowa, ja bez cyrkulacji nie wyobrażam sobie funkcjonować.

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    To co mógłbym ze swojej strony zasugerować. To może sprawdzenie jaką wydajność może mieć twoja pompa gdybyś np. wyłączył CWU i cyrkulację, zaczekał aż cały zbiornik zapełni się woda z sieci o temperaturze np. 12°C. Później włączył CWU, niech dogrzeje do np. 50°C, zmierzyć zużycie prądu na pod-liczniku, obliczył ze wzoru ile ciepła wyprodukowała. Przy wyłączonym CO sprężarka powinna uruchomić się tylko raz!
    Może się zdecyduję na taki eksperyment, niemniej jednak nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że sprężarka powinna uruchomić się tylko raz. Mamy w pompie taki parametr jak maksymalna temperatura wytwarzania CWU, załóżmy 60C. W zbiorniku mamy temperaturę 12C, chcemy podgrzać do 47C. Woda w zbiorniku nie jest w stanie odbierać ciepła w takim tempie, w jakim pompa podnosi temperaturę zasilania. W pewnym momencie temperatura zasilania osiągnie temperaturę 50C, a woda w zbiorniku będzie miała znacznie poniżej 47C. Sprężarka się wówczas wyłączy i włączy ponownie dopiero jak temperatura zasilania spadnie poniżej temperatury wody w zbiorniku.

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Po pierwsze parametry CN1 i CN2. Znajdziesz je w instrukcji, przy twojej pompie powinny wynosić 9 i 7.
    Tak właśnie mam ustawione.
    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Druga sprawa to w instrukcji piszę: "Ustawić przełącznik SW8–3 (za wyjątkiem AWHP 4.5 MR) płytki elektronicznej urządzenia zewnętrznego w pozycji ON".
    Instrukcja składa się z wielu punktów, dlaczego piszesz akurat o tym jednym?

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Przydało bo się też zmierzyć, czy długość rurociągów z cieczą i gazem to nie jest ponad 10 metrów, bo wtedy nawet nie mając wycieku będzie za mało czynnika a instalatorom niekoniecznie chce się go dobijać.
    Wydaje mi się, że nie jest więcej niż 10 metrów, aczkolwiek kolego poniżej napisał że u niego problem był przy 8, więc będę chciał to u siebie sprawdzić.]

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    U mnie spada (zakładając hipotetycznie brak używania ciepłej wody) o 5°C na dobę. Więc jeżeli też mówisz o wychładzaniu przy braku zużycia wody to ewidentne tutaj jest coś nie tak. Pewnie woda cyrkuluje grawitacyjnie po podłogówce, bo jak źle ten twój zintegrowany zbiornik nie byłby zaizolowany to nie powinna aż tak szybko spadać.
    Ten spadek jest przy włączonej cyrkulacji, jak pisałem wyżej wyłączenie cyrkulacji nie wchodzi w grę.

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    A tak z ciekawości zapytam czy macie porobione tzw półapki termiczne ? o tym chyba już zapomniano bo kiedyś to każdy paprok wiedział że wyjście z bojlera powinno iść co najmniej 60 cm w dół a dopiero potem rury szły gdzie miały iść bo temp sama z siebie nie promieniuje w dół , półapka termiczna jak się okazuje zawsze powinna być w modzie
    U mnie rury wychodzą z góry zbiornika i idą w podłogę, więc zdecydowanie jest odcinek pionowy w dół, ale jakie to ma znaczenie, skoro jest cyrkulacja?

    Cytat Napisał czan-el Zobacz post
    Po pierwszym roku użytkowania serwis widząc niskie COP przy ustawieniach krzywej grzewczej zaczął szukać wycieku gazu. Nie znalazł nieszczelności. Postanowił spuścić gaz i zważyć. Okazało się, że brakowało ~0,5kg. Po nabiciu instalacji do poziomu zgodnym z instrukcją, w każdym miesiącu zużycie wynosi ~60% tego samego miesiąca z przed roku. Odległość jednostki wewnętrznej od zewnętrznej u mnie to 8 metrów.
    Dzięki za tę uwagę, wydaje mi się że u mnie to również ok 8 metrów, zlecę u siebie takie sprawdzenie. Masz również pompę DeDietrich?
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  10. #50

    Domyślnie

    Aquarea 9kW gen. H
    OZC 50W/m2 (I str. -16°C/+22°C) 1980r.
    [styrop. 10cm + pustak 18cm + pustka 5cm + bloczek 18cm; blachodach. koperta; grawit wentyl.]
    - parter 86,5m² nieogrz., wełna 10cm sufit,
    - wys. parter 76,5m² ogrz. (12,5m² podłog., 64m² C33),
    - piętro 70,5m² ogrz. (C33),
    - poddasze 80m² nieogrz., wełna 15cm podłoga,
    - PV 9,99kWp [SE10k + LONGi 370] wsch.-płd.-zach.
    - Aquarea T-CAP 9kW gen. H (3-faz.), zład 270l (bufor 100l + C33 125l + rury 35l + podłog. 10l) CWU 300l 3,3m² - 6 os.

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Przyjmuję do wiadomości, ale pozostaję sceptyczny. Nawet w innych pompach (np Panasonic), w których instrukcja nie mówi nic o konieczności podłączania zewnętrznego licznika energii wartości podawane przez pompę są co najwyżej orientacyjne. Jeśli faktycznie Twoja podaje dobrze, to jest to moim zdaniem zbieg okoliczności i z czasem przekonasz się że pokazuje bzdury.
    Jeżeli tak będzie i wynik będzie się różnił o więcej niż 10% to na pewno o tym napiszę.

    Jednak sprawdziłem to na kilka sposobów. Np. wiem, że pompa pracuje dziennie około godzinę i z licznika głównego wiem, że cały dom pobiera wtedy lekko ponad 1kw, przy wyłączonych innych prądożernych urządzeniach. Tutaj rzeczywiście mocno szacuje bo nie siedziałem co rano ze stoperem przy pompie.
    Wiem też ile prądu zużywam bez pompy ciepła po trochę tak pomieszkałem. Tutaj w ciągu tygodnia mogę się pomylić o góra 1.5kwh, w zimie to będzie tyle co nic.

    Zauważ, że mój COP wychodzący z danych z pompy to 44/10=4.4. Dzisiaj jest to 48/11=4.36. Podawanie wartości z dokładnością do 1kwh jest nieprecyzyjne z czasem, przy większych liczbach się to poprawi. COP się może nie zgadzać bo jest zbyt dobry więc realnie mam pewnie tyle ile obiecuje producent.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Może się zdecyduję na taki eksperyment, niemniej jednak nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że sprężarka powinna uruchomić się tylko raz. Mamy w pompie taki parametr jak maksymalna temperatura wytwarzania CWU, załóżmy 60C. W zbiorniku mamy temperaturę 12C, chcemy podgrzać do 47C. Woda w zbiorniku nie jest w stanie odbierać ciepła w takim tempie, w jakim pompa podnosi temperaturę zasilania. W pewnym momencie temperatura zasilania osiągnie temperaturę 50C, a woda w zbiorniku będzie miała znacznie poniżej 47C. Sprężarka się wówczas wyłączy i włączy ponownie dopiero jak temperatura zasilania spadnie poniżej temperatury wody w zbiorniku.
    Rzeczywiście nie jestem pewien czy pierwsze nagrzewanie zbiornika pompa zrobiła na jeden raz. Niemniej każde kolejne robiła na raz a przypominam, że mam 208 litrów a nie 177. Można by się pokusić o porównanie powierzchni wężownicy, ja mam 2.1m2. Nie mogę znaleźć ile ma ALEZIO S V200.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Instrukcja składa się z wielu punktów, dlaczego piszesz akurat o tym jednym?
    Wszystko inne zostało poruszone w tym i drugim wątku na tym forum.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Kwestia uznaniowa, ja bez cyrkulacji nie wyobrażam sobie funkcjonować.
    Ten spadek jest przy włączonej cyrkulacji, jak pisałem wyżej wyłączenie cyrkulacji nie wchodzi w grę.
    Oczywiście. Zauważ jednak co to może powodować. Sam piszesz, że moja pompa pewnie źle podaje zużycie prądu a skąd wiesz ile twoja produkuje ciepła? Ja te dane też starałem się u siebie sprawdzić. Mając włączoną cyrkulację nigdy nie doszedłbym ile kwh na podgrzanie ciepłej wody faktycznie zużywam. Chyba, że masz założony licznik ciepła w przeciwnym wypadku nie możesz być pewny jaki masz COP.

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    293

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Rzeczywiście nie jestem pewien czy pierwsze nagrzewanie zbiornika pompa zrobiła na jeden raz. Niemniej każde kolejne robiła na raz a przypominam, że mam 208 litrów a nie 177. Można by się pokusić o porównanie powierzchni wężownicy, ja mam 2.1m2. Nie mogę znaleźć ile ma ALEZIO S V200.
    SV200 ma 1,7m2.
    Jaki masz model pompy?
    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Sam piszesz, że moja pompa pewnie źle podaje zużycie prądu a skąd wiesz ile twoja produkuje ciepła? Ja te dane też starałem się u siebie sprawdzić. Mając włączoną cyrkulację nigdy nie doszedłbym ile kwh na podgrzanie ciepłej wody faktycznie zużywam. Chyba, że masz założony licznik ciepła w przeciwnym wypadku nie możesz być pewny jaki masz COP.
    Pompa podaje ilość wyprodukowanej energii cieplnej dla CO i CWU, nie masz u siebie tych informacji w sekcji Liczniki?
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  13. #53

    Domyślnie

    Alezio S
    Jednostka wewnętrzna: MIV-S 4-8/EM
    Jednostka zewnętrzna: AWHP 8 MR-2

    Moja pompa też podaje ilość wyprodukowanego ciepła dla CO i CWU.
    W jednostce wewnętrznej jest wszystko co potrzeba by mieć licznik ciepła: czujniki temperatury zasilania i powrotu oraz przepływomierz. Więc ilość wyprodukowanego ciepła powinna pokazywać precyzyjne. Ale nigdy nic nie wiadomo dopóki się nie sprawdzi, ja sprawdziłem i te wartości wydają się poprawne.
    Ostatnio edytowane przez Krzych1991 ; 16-04-2024 o 08:16

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Skoro komuś pompa przy grzaniu cwu się wyłącza to nie da się zmienić tz zmniejszyć Hz ? ja z 60 Hz zmieniłem na 47 Hz i teraz nawet nie wchodzi na pełny pobór prądu tylko max 2kw ale tylko chwulowo po czym spada na ok 1,2kw aż do końca czyli jakieś ok 50 minut na 200 litrowy baniak zjadając 1,2kwh przeważnie a od tzw zimnego startu to 1,5kwh teraz a zimą pewnie ciutkę więcej. ciekawostka taka że zmniejszona częśtotliwość sprężarki nie obniża temperatury gazu na wlocie do wymiennika.

  15. #55

    Domyślnie

    Myślałem, że w tym roku już nie będzie zimy ale jednak trzeba było przetestować też grzanie CO.

    Pompa startowała z zimnym buforem 210L i trochę wychłodzonym domem oraz złymi ustawieniami które sukcesywnie poprawiałem i dopiero przy końcu były jak trzeba. Więc zużycie ma się nijak do tego ile normalnie potrzebuje mój dom by utrzymać temperaturę. COP byłby lepszy gdyby nie zbyt częste deforsty na początku których ewidentnie dało się uniknąć gdybym od razu wszystko poustawiał a nie grzał na 100%, bo wcześniej przy graniu CWU pompa nawet się nie oszroniła. Później działała kilka godziny w jednym cyklu aż ją wyłączyłem.
    Wynik za 8h pracy: 12kwh pobranych (potwierdzone z licznikiem głównym), 47kwh wyprodukowanych (licznik ciepła już przetestowałem grzejąc CWU). Temperatura zewnętrzna 2-3°, wilgotno, leje, słaby czas bo powoduje częste defrosty.

    Uważam, że po takim wyniku mogę spokojnie czekać do nowego sezonu grzewczego.
    Poza tym przez obecne temperatury COP CWU spadł do 83/23=3.61 z czego też jestem zadowolony ale mam nadzieje, że średniorocznie wyjdzie lepiej.

    Mam kilka pomysłów ale nie będzie okazji ich przetestować w tym sezonie:
    - gdyby taktowała to widziałem, że jednak da się ustawić by nie grzała CO cały czas. Pewnie ustawie w Programie 1 - 6h, Programie 2 - 12h, Programie 3 -18h, tryb ręczny to zawsze jest 24h. I będę ręcznie przestawiał te programy na czas przejściowy, mrozów itd.
    - zobaczę co z grzałkami, nie widzę by miał być z nimi problem do -10°C. Wolałbym już dogrzać dom kominkiem lub włączyć klime niż te grzałki. Poza parametrami poruszanymi na forum ustawiłem też:
    Kod:
    Nastawa wejścia BL (AP001) = Wspom. odciążone
    Nast.blok. wejścia 2 (AP100)  = Wspom. odciążone
    Bl.styku logicz.we1 (AP098) = Zamknięty
    Bl.styku logicz.in2 (AP099) = Zamknięty
    Co do słabego COP autora tematu to zakładając, że nie jest to felerny egzemplarz, mało gazu albo inna usterka.
    - Słaby COP CWU może wynikać z tego, że wbudowany zbiornika CWU jest niezbyt duży i ma za małą wężownice. Częste dogrzewanie bo cyrkulacja i za mocna pompa potęgują problem. Tutaj widzę, że trochę mógłby pomóc parametr Wyb pompyCWU/zaw 3dr (DP213) który u siebie ustawiłem na 6 minut. Bo początkowo widziałem, że po skończeniu grzania CWU pompka obiegowa wyłączała się gdy temperatura zasilania wciąż była większa niż temperatura CWU. W ten sposób wyciągam jeszcze kilka 0.1°C z rozgrzanego wymiennika. W przypadku ALEZIO S V200 ten parametr pewnie powinien być znacznie wyższy.
    Rozważałbym też ustawienie wyższej temperatury komfortu i histerezy, może lepiej nagrzać więcej z niższym COP ale rzadziej. Tylko znowu nie wiem jak wysoko jest umieszczony czujnik CWU, bo jak na samym dole to pompa może załączyć się gdy do zbiornika wpadnie tylko trochę zimniej wody i nici z pomysłu. Ja swój "dolny" czujnik CWU celowo dałem na środku.
    - Słaby COP CO - nie widzę innego wytłumaczenia niż taktowanie. Jeżeli nie udało się ogarnąć jak ustawić harmonogram by pompa działała np. tylko w godzinach 10-20 to napiszę jak to zrobić bo jest to trochę nieoczywiste. Poza tym by bufor rzeczywiście ograniczał taktowanie to pompka cyrkulacyjna bufora powinna pracować także gdy pompa ciepła robi przerwę, inaczej to nie ma sensu. Ale nie wiem czy tak działa w praktyce. Widzę do tego parametry Czas wyb. pompy c.o. (PP015) i Wybieg pompy stref. CP040 Jak to nie pomoże to pozostaje podłączenie pompki do zewnętrznego termostatu, by pracowała zawsze gdy w buforze, u góry, jest np. ponad 24°C.
    Dom z poddaszem użytkowym - Dom w kortlandach (G)
    Powierzchnia użytkowa 146.27m2, całkowita 197.61‬m2

  16. #56
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    293

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Skoro komuś pompa przy grzaniu cwu się wyłącza to nie da się zmienić tz zmniejszyć Hz ? ja z 60 Hz zmieniłem na 47 Hz i teraz nawet nie wchodzi na pełny pobór prądu tylko max 2kw ale tylko chwulowo po czym spada na ok 1,2kw aż do końca czyli jakieś ok 50 minut na 200 litrowy baniak zjadając 1,2kwh przeważnie a od tzw zimnego startu to 1,5kwh teraz a zimą pewnie ciutkę więcej.
    Zmieniłeś to po prostu w menu swojego klimatyzatora? Skąd znasz tak dokładne wartości poboru energii, masz jak rozumiem jakiś inteligentny podlicznik?

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Wynik za 8h pracy: 12kwh pobranych (potwierdzone z licznikiem głównym)
    To na samo CO?
    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    - zobaczę co z grzałkami, nie widzę by miał być z nimi problem do -10°C.
    Zależy jeszcze jak zdefiniujesz "problem z grzałkami". U mnie pracowały one od początku roku aż do teraz przez 6 godzin, czyli 0,2% czasu, co uważam za w pełni akceptowalne.
    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Poza parametrami poruszanymi na forum ustawiłem też:
    Kod:
    Nastawa wejścia BL (AP001) = Wspom. odciążone
    Nast.blok. wejścia 2 (AP100)  = Wspom. odciążone
    Bl.styku logicz.we1 (AP098) = Zamknięty
    Bl.styku logicz.in2 (AP099) = Zamknięty
    Czy wiesz co oznaczają te parametry?

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Tutaj widzę, że trochę mógłby pomóc parametr Wyb pompyCWU/zaw 3dr (DP213) który u siebie ustawiłem na 6 minut. Bo początkowo widziałem, że po skończeniu grzania CWU pompka obiegowa wyłączała się gdy temperatura zasilania wciąż była większa niż temperatura CWU. W ten sposób wyciągam jeszcze kilka 0.1°C z rozgrzanego wymiennika.
    U mnie jest ustawiony na 3 minuty, natomiast z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że pompa przestaje chodzić po prostu w chwili, w której temperatura zasilania zrówna się z temperaturą w zbiorniku CWU i wydawało mi się oczywiste, że właśnie tak to powinno działać. Może to był zbieg okoliczności i po prostu trwało to po prostu 3 minuty...

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    - Słaby COP CO - nie widzę innego wytłumaczenia niż taktowanie. Jeżeli nie udało się ogarnąć jak ustawić harmonogram by pompa działała np. tylko w godzinach 10-20 to napiszę jak to zrobić bo jest to trochę nieoczywiste.
    Napisz proszę. Ja to pośrednio osiągnąłem w taki sposób, że na czas w którym chciałbym żeby pompa pracowała ustawiłem niższą temperaturę zadaną niż ta którą bym chciał osiągnąć i odwrotnie dla okresu w którym pompa ma nie pracować. To jednak nie eliminuje taktowania, no bo defrosty.

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Poza tym by bufor rzeczywiście ograniczał taktowanie to pompka cyrkulacyjna bufora powinna pracować także gdy pompa ciepła robi przerwę, inaczej to nie ma sensu. Ale nie wiem czy tak działa w praktyce.
    Na pewno są okresy, gdy sprężarka nie pracuje, a pracują pompy obiegowe CO. Nie wiem niestety czy dzieje się to tak efektywnie jak by mogło.
    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Widzę do tego parametry Czas wyb. pompy c.o. (PP015) i Wybieg pompy stref. CP040
    Podobnie jak w przypadku CWU, jestem zszokowany że tak prymitywnie miałoby to działać. Byłem przekonany, że jest jakaś wewnętrzna logika, która nie patrzy na zadany czas wybiegu, tylko na podstawie odczytów temperatury decyduje czy warto jeszcze mielić wodę z bufora, czy już włączać sprężarkę...
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  17. #57
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Zmieniłeś to po prostu w menu swojego klimatyzatora? Skąd znasz tak dokładne wartości poboru energii, masz jak rozumiem jakiś inteligentny podlicznik?


    To na samo CO?

    Zależy jeszcze jak zdefiniujesz "problem z grzałkami". U mnie pracowały one od początku roku aż do teraz przez 6 godzin, czyli 0,2% czasu, co uważam za w pełni akceptowalne.

    Czy wiesz co oznaczają te parametry?


    U mnie jest ustawiony na 3 minuty, natomiast z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że pompa przestaje chodzić po prostu w chwili, w której temperatura zasilania zrówna się z temperaturą w zbiorniku CWU i wydawało mi się oczywiste, że właśnie tak to powinno działać. Może to był zbieg okoliczności i po prostu trwało to po prostu 3 minuty...


    Napisz proszę. Ja to pośrednio osiągnąłem w taki sposób, że na czas w którym chciałbym żeby pompa pracowała ustawiłem niższą temperaturę zadaną niż ta którą bym chciał osiągnąć i odwrotnie dla okresu w którym pompa ma nie pracować. To jednak nie eliminuje taktowania, no bo defrosty.


    Na pewno są okresy, gdy sprężarka nie pracuje, a pracują pompy obiegowe CO. Nie wiem niestety czy dzieje się to tak efektywnie jak by mogło.

    Podobnie jak w przypadku CWU, jestem zszokowany że tak prymitywnie miałoby to działać. Byłem przekonany, że jest jakaś wewnętrzna logika, która nie patrzy na zadany czas wybiegu, tylko na podstawie odczytów temperatury decyduje czy warto jeszcze mielić wodę z bufora, czy już włączać sprężarkę...
    W sterowniku wszystko pokazuje i on wylicza z impulsów , ten sterownik to bajeczka , nie ma to już praktycznie związku z klimatyzatorem jaki znałeś , jednostka zew jak każda pompa ciepła nic innego ale też nie byle jaka bo 3 rzędowy parownik sprężarka dwustopniowa praca do minus 30 gdzie masz jeszcze 80 procent mocy a całą robotę robi sterownik ,np mozna ograniczyć częstotliwość sprężarki ja mam od 40Hz do 50 HZ na CWU i nie skacze jak wariat z poborem na max tylko do ok 2000 wat natomiast do CO mam Hz ustawione na 15HZ i pobór prądu wacha się od 330 wat do 400 wat grzejąc obecnie 130m2 podłogówki inaczej 860 metrów PEX-a.

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post


    To na samo CO?
    Tak. To nie jest tak, że na dobę przy 2-3°C pobrała by mi 3 razy więcej, przez te 8h wyprodukowała więcej ciepła niż mój dom potrzebował przez 24h. Chciałem przede wszystkim wstępnie sobie poustawiać krzywą itp.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Zależy jeszcze jak zdefiniujesz "problem z grzałkami". U mnie pracowały one od początku roku aż do teraz przez 6 godzin, czyli 0,2% czasu, co uważam za w pełni akceptowalne.
    Włączanie grzałek w czasie gdy uważam, że nie są one potrzebne. Bo np. wolę rozpalić w kominku gdy na zewnątrz jest -15 albo -20.
    Widziałem, że załączała grzałki przy defrostach ale tylko na początku, później gdy trochę podgrzała bufor już przestawała, w sezonie grzewczym takie załączanie grzałek raczej nie będzie się zdarzać, takie zachowanie uważam za poprawne.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Czy wiesz co oznaczają te parametry?
    Tak, są to "Warunki umożliwiające redukcję wspomagania" czyli wyłączenie grzałek, ale na powyżej wspominane defresty nie miało to wpływy, więc nie jest to wyłączenie całkowite. AP098 i AP099 też zmieniłem bo widziałem, że te wyjścia BL1 i BL2 są fabrycznie zwarte. Zmieniłem to dla obu wejść bo i tak jeszcze nie wiem co zrobić z drugim. Domyślnie jest na nich skonfigurowane wyłączenie ogrzewania (poza ochroną przed zamarzaniem) gdy wejścia są rozwarte więc, nie było to nic potrzebnego. Cytat z instrukcji:

    Jeżeli parametry Nastawa wejścia BL (AP001) lub Nast.blok. wejścia 2
    (AP100) są ustawione na Wspom. odciążone, Gen.i wspom. odciąż. albo
    Tylko f-wolt. p.ciep, a odpowiednie wejście BL jest aktywne, wspomaganie
    zostanie wyłączone.


    Poza tym nie polecam ustawiania mocy grzałek na 0kw bo to nie pomogło, grzałki i tak się załączą a nie wiadomo do czego jeszcze pompa używa tych parametrów.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Napisz proszę. Ja to pośrednio osiągnąłem w taki sposób, że na czas w którym chciałbym żeby pompa pracowała ustawiłem niższą temperaturę zadaną niż ta którą bym chciał osiągnąć i odwrotnie dla okresu w którym pompa ma nie pracować. To jednak nie eliminuje taktowania, no bo defrosty.
    Nie testowałem tego ale moim zdaniem wystarczy wykorzystać coś takiego jak "tryb zredukowany". Podaje też kody parametrów by gdyby opisy były inaczej przetłumaczone. W opcjach obiegu CO:
    Zmiana tryby grzania 1 (CP070) - domyśla wartość 16°C jest ok, warto przeczytać opis "Zmiana trybu grzania z komfortowego na zredukowany dla zadanej temperatury pomieszczenia"
    Tryb zredukowany 1 (CP340) - Zatrzymanie zapotrzebowania na ciepło.
    Teraz wystarczy dla którejś strefy np. Sen ustawiać zadaną temperatura na cokolwiek mniejszego niż 16°C np. 10°C, dokładana wartość nie ma znaczenia.
    W harmonogramie ustawić Sen w czasie gdy nie chcemy by pompa grzała CO.
    Dom z poddaszem użytkowym - Dom w kortlandach (G)
    Powierzchnia użytkowa 146.27m2, całkowita 197.61‬m2

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony