dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie SCOP 4,53 na grzejnikach, czyli Daikin EPRA.

    Wczoraj odwiedziłem inwestora, u którego w zeszłym roku (latem) zainstalowałem pompę Daikin Altherma 3 H MT W 12kW, czyli średniotemperaturowa pompa o symbolu EPRA - nowoczesna, cicha i bardzo efektywna jednostka, nie wiedziałem, że aż tak bardzo.

    Oczywiście brak bufora w instalacji (który mocno psuje SCOP).
    Pompa nie ma roku, ale ma pełny sezon grzewczy za sobą (we wrześniu już grzała budynek), więc pomijając CWU można zrobić podsumowanie.

    Fakty są takie:
    - pobór energii wg. wskazań pompy (CO+CWU) - 5613kWh,
    - pobór energii wg. podlicznika - 5782kWh,
    - pompa zaniża wskazanie o 3%
    - pobór energii wg. pompy na cele ogrzewania pomieszczeń - 5094kWh,
    - powiększamy go o 3% (bo pompa zaniża), czyli 5250kWh,
    - wyprodukowana energia cieplna na cele CO - 23782kWh,
    - SCOP 23782/5250 = 4,53

    Instalacja grzejnikowa, krzywa grzewcza przy -20*C ma 52*C, Wieluń, temperatura obliczeniowa -20*C. W budynku około 21-22*C.

    Pompa zużycie energii szacuje na podstawie mapy parametrów, podobnie jak szacowane jest zużycie paliwa przez komputery samochodowe, więc nie jest to całkiem dokładne, mamy dokładny podlicznik. Ale wyprodukowane ciepło jest liczone dość dokładnie, pompa ma czujniki temperatury na zasilaniu i powrocie oraz przepływomierz, więc jest to ciepłomierz - może bez certyfikatu, ale dość dokładny. Zresztą, budynek w poprzednich latach był zasilany z ciepłowni, oglądałem faktury i wychodziło około 25 tys. kWh rocznie, wygląda na to, że wszystko się zgadza i ten wynik SCOP jest prawdziwy.

    Na zwykłych Althermach 3 R, czyli bardzo popularnych pompach o mocach 4-6-8kW, na grzejnikach SCOP wychodzi na moich instalacjach bezbuforowych między 3,2 a 3,6, tutaj 4,5 to wynik kosmiczny i niewiarygodny, ale wszystko się zgadza, brak podstaw żeby go podważyć. Dla większości urządzeń wynik nieosiągalny nawet na podłogówkach.

    Zdjęcia instalacji i wskazań liczników tutaj
    https://www.facebook.com/Instal.Expe...BZtnvskMQ4Hrjl
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 28-05-2023 o 14:03

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony