dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Nowa szeregówka spełnia tylko WT2014 w 2023 roku - czy da się zejść do 55 kWh/m2/rok?

    Cześć,
    Na wstępie wspomnę, że chcę kupić swój pierwszy dom, w SSZ od dewelopera - chodzi o szeregówkę, skrajny segment.
    Dom już jest postawiony w SSZ, z możliwością wykończenia do stanu deweloperskiego, nie mniej jednak przed podjęciem decyzji otrzymałem projektową charakterystykę energetyczną, i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, jasno z niego wynika, że dom spełnia WT2014

    Wskaźnik energii pierwotnej wynosi 106 kWh/m2/rok, przy czym WT2021 obowiązujące obecnie obliguje do posiadania tego wskaźnika poniżej 70 :O
    W bazowym wariancie tego świadectwa jest ogrzewanie gazem i podłogówka, natomiast w wariancie alternatywnym jest pompa ciepła z COP 3,3 oraz PV. W wariancie alternatywnym wynosi 78 kWh/m2/rok. Wychodzi na to, że pozwolenie na budowę było wydane relatywnie dawno, kiedy obowiązywały WT2014.

    Technologia budowy to - dach dwuspadowy, beton komórkowy 500, styropian biały 15cm. Dach wyłożony wełną isover. Jeżeli ktoś jest lepiej obyty w temacie, mogę później dopisać dokładne parametry wynikające z tego świadectwa...

    Pytanie zasadnicze- czy jeżeli ocieplę dach pianką PIR to czy jestem w stanie zejść na tym świadectwie do co najmniej 70 z gazem? I do 55 z pompą ciepła?
    Rozważałem pompę ciepła i dofinansowanie z Mojego Ciepła, ale żeby się załapać, należy wykazać co najmniej 55 kWh/m2/rok, a to spora różnica licząc od 106 :O

    Z góry dzięki za pomoc i sugestie
    Pozdrawiam!

  2. #2

    Domyślnie

    rekuperacja z odzyskiem ciepla sporo by poprawila ep

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał websterpl1 Zobacz post
    Pytanie zasadnicze- czy jeżeli ocieplę dach pianką PIR to czy jestem w stanie zejść na tym świadectwie do co najmniej 70 z gazem? I do 55 z pompą ciepła?
    Rozważałem pompę ciepła i dofinansowanie z Mojego Ciepła, ale żeby się załapać, należy wykazać co najmniej 55 kWh/m2/rok, a to spora różnica licząc od 106 :O
    Na pewno masz na myśli PIR? Nie PUR?
    Tak czy inaczej poczytaj najpierw co to jest EP (link w sygnaturce). Zmienisz gaz na pelet i już masz EP z 25kWh/m2/r.
    EK zmniejszysz najbardziej montując rekuperację którą z wielu względów polecam (rekuperator z odzyskiem ciepła, wilgoci i wentylatorami EC).

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przede wszystkim jeśli chodzi o koszty eksploatacji to wskaźnik Ep ma dla ciebie pomijalne znaczenie. Kluczowy jest EUco, EK.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki panowie za odpowiedzi
    @Kaizen Tak, chodziło o PIR, z tym, że pomieszałem płyty PIR z pianką PUR w każdym razie docieplenie dachu
    @Adis - rekuperację zostawiam na melodię przyszłości, wiadomo, wiele by zmieniła. kocioł biomasowy załatwiłby sprawę i zeszedłbym na 25, z tym, że nie chcę biegać do kotłowni w zimie ;d
    @Elfir - jasne - energia pierwotna - jako pojęcie w budownictwie i jego interpretacja w myśl przepisów budowlanych to totalna bzdura - nie mniej jednak dom spełnia WT2014, chcę go dokończyć i już teraz widzę, że nie spełni WT2021 ponieważ stolarka okienna i drzwi mają wyższe współczynniki U niż przewidują wymagania - np. drzwi mają 1,4 W/m2K zamiast 1,3, okna mają 1,05 zamiast 0,9 - i nie będę teraz wyrzucał wszystkich okien z domu ani drzwi zewnętrznych

    Natomiast zastanawiam się - czym to "grozi" i czy nie będzie problemów przy odbiorze domu w momencie zakończenia budowy - dom jest na tą chwilę w SSZ, muszę go dokończyć do 'deweloperskiego' a następnie pod klucz i pod siebie....

    I dajmy na to, żeby załapać się na program Moje ciepło, w tej chwili trzeba wykazać EP na poziomie 55 kWh/m2/rok - a warunki załapania się na różne tego typu programy z czasem będą tylko rosły.

    EU CO+W to 42 kWh/m2rok
    EU CWU 24 kWh/m2/rok

    Jeśli chodzi o "energooszczędność" i rachunki - to sobie muszę przeliczyć- rozważam wszystkie możliwe "ludzkie" warianty (czyt. wszystkie nie wymagające biegania do kotłowni - pellet i węgiel odpadają) począwszy od gazu, kończąc na PC z pionowym wymiennikiem (muszę rozpytać o ceny odwiertów w okolicy, ale pewnie są zabójcze). Najbardziej skłaniam się do PC powietrznej z PV, dobrze skalkulowanej cenowo instalacji, bez akumulatorów - zimy nie są teraz takie srogie.
    Ostatnio edytowane przez websterpl1 ; 01-06-2023 o 21:55 Powód: dodanie dwóch linijek o EU CWU i EU CO+W

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał websterpl1 Zobacz post
    Natomiast zastanawiam się - czym to "grozi" i czy nie będzie problemów przy odbiorze domu w momencie zakończenia budowy - dom jest na tą chwilę w SSZ, muszę go dokończyć do 'deweloperskiego' a następnie pod klucz i pod siebie....
    Jeżeli budowa nie została przerwana to obowiązują WT z momentu wydania PnB.

    Cytat Napisał websterpl1 Zobacz post
    I dajmy na to, żeby załapać się na program Moje ciepło, w tej chwili trzeba wykazać EP na poziomie 55 kWh/m2/rok - a warunki załapania się na różne tego typu programy z czasem będą tylko rosły.
    Każda złotówka wydana na polepszenie energooszczędności względnie energooszczędnego domu przyniesie mniejszy efekt, niż wydana na dom energochłonny. Chyba, że masz na myśli docelowe efekty jakie ma przynieść dofinansowanie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adiš Zobacz post
    rekuperacja z odzyskiem ciepla sporo by poprawila ep
    rekuperacja to własnie odzysk ciepła
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony