dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 39
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 779
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Dokładnie tak , dodałbym że większość która buduje domy to na kredytach siedzi a ktoś mu każe kupować bezsensowne auto za spore pieniądze gdzie każdy spalinowiec jest nie dość że tańszy to i bardziej przewidywalny .
    W to mi graj, tak poprawdze bardzo podoba mi się nasza narodowa mentalność do negowania wszystkiego ot tak dla zasady.

    co do aut elektrycznych... one nie są dla wszystkich ale... dla wielu są wprost idealne, bardzo opłacalne i pozwalające mocniej uniezależnić się od krwiopijczego państwa i unii.
    Dla 90% wypadów jeżdżę na swoim prądzie, brak serwisów olejów i większości "typowych" awarii i kosztów eksploatacyjnych.

    Warunek taki, że jednak 9,9 instalacja to zbyt mało aby zaspokoić potrzeby komunikacyjne. Ogarniam rozbudowę off grid 5~7kWp.
    Zimą... no wiadomo gorzej... ale zdarzy się jakiś dzień aby doładować samochód i to wystarczy na kilka dni jazdy wokół komina.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Pytanie kierowałem do tych, co mają instalację PV + magazyn, przygotowaną wstępnie pod okazje cenowe. Jak kogoś nie stać, to nie stać, nic na siłę
    Szczerze to mnie trochę śmieszy zakup PV, magazynu i elektryka w sumie za kilkaset tys. a potem czyhanie na okazje cenowe no ale w sumie znajdą się bardziej rozrzutne hobby

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Szczerze to mnie trochę śmieszy zakup PV, magazynu i elektryka w sumie za kilkaset tys. a potem czyhanie na okazje cenowe no ale w sumie znajdą się bardziej rozrzutne hobby
    Cały wolnorynkowy handel opiera się o zasadę "kup tanio, sprzedaj drogo". Faktycznie, śmieszna ta zasada, normalnie boki zrywać.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ogarniam rozbudowę off grid 5~7kWp.
    Zimą... no wiadomo gorzej... ale zdarzy się jakiś dzień aby doładować samochód i to wystarczy na kilka dni jazdy wokół komina.
    Zima, kiedy akurat zaświeci słońce, jestem w pracy. I tak nie naładuję auta, chyba że z aku.
    Takie bezsensowne przelewanie.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Cały wolnorynkowy handel opiera się o zasadę "kup tanio, sprzedaj drogo". Faktycznie, śmieszna ta zasada, normalnie boki zrywać.
    Zasada jest dobra ale żeby tanio kupić trochę prądu i drożej go sprzedać trzeba zainwestować dużo więcej niż koszt zakupu tego taniego prądu.
    Np. trzeba zainwestować 40 tys. zł w magazyn o pojemności netto 10 kWh.
    Przyjmując że różnica między drogim a tanim prądem wynosi np. 0,50 PLN/kWh to przy użytecznej pojemności 10 kWh i jednym cyklu ładowania i rozładowania dziennie uzyskujemy zysk 5 PLN dziennie (przykład z sufitu).
    Potrzeba 8000 cykli na zwrot zainwestowanych pieniędzy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Podobnie liczono PV - nigdy się nie zwróci, mówiono. Ba! Sam tak mówiłem, pamiętam dobrze. A teraz wielu żałuje, że w odpowiednim momencie nie założyli na swój dach.

    Wliczasz dotacje na magazyn? Coś chyba z 50% można urwać z ceny jeśli dobrze pamiętam.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Dotacji nie wliczałem. Sprawności, spadku pojemności też nie wliczałem.

    Zawsze mówiłem, że własna PV się opłaca i że magazynowanie w sieci za 20% się opłaca.

    Wielu pisało o tym że te 20% czy 30% to jest haracz i złodziejstwo.
    Teraz chętni by instalowali na starych zasadach.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.786

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dotacji nie wliczałem. Sprawności, spadku pojemności też nie wliczałem.

    Zawsze mówiłem, że własna PV się opłaca i że magazynowanie w sieci za 20% się opłaca.

    Wielu pisało o tym że te 20% czy 30% to jest haracz i złodziejstwo.
    Teraz chętni by instalowali na starych zasadach.
    Tak po prawdzie jak by mi na starych zasadach dawali 50 procent to z mety w to wchodzę bo mogę planować , ale auta elektycznego nie bo nie. nawet bym przełknął i 40 procent ,policzę ile zjada dom i pompa zimą i tyleż mogę budować instalację ale wiem że tego nie będzie .

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Cały wolnorynkowy handel opiera się o zasadę "kup tanio, sprzedaj drogo". Faktycznie, śmieszna ta zasada, normalnie boki zrywać.
    No te 20kWp + victron + elektryk są rzeczywiście śmiesznie tanie - tak tanie że nawet nie żal tracić dotacji z MP która ma limit 10kWp. Potem tylko stanąć na ulicy z tabliczką z napisem 10zł/kWh - komu komu bo idę do domu i biznes pójdzie jak z bicza strzelił.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dotacji nie wliczałem. Sprawności, spadku pojemności też nie wliczałem.

    Zawsze mówiłem, że własna PV się opłaca i że magazynowanie w sieci za 20% się opłaca.

    Wielu pisało o tym że te 20% czy 30% to jest haracz i złodziejstwo.
    Teraz chętni by instalowali na starych zasadach.
    Ja żałuję, ale wtedy to nawet nie miałem na co zakładać tych paneli
    Teraz za to jest czas zorientować się powoli w technologiach. kiedyś jeden biznesmen powiedział, że jeśli ktoś chce wiedzieć w jaki przyszłościowy biznes wchodzić, powinien zerknąć co się sprawdza za naszą zachodnią granicą. UE sprawuje u nas władzę de facto, czy się to komuś podoba czy nie. Nikt nie każe kupować megawatogodzin magazynu, ale w razie czego mieć na podorędziu technologie, wykonawców, prognozy - czemu nie?

    Naprawdę wierzycie, że elektryki nie wyprą u nas spalinówek?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    No te 20kWp + victron + elektryk są rzeczywiście śmiesznie tanie - tak tanie że nawet nie żal tracić dotacji z MP która ma limit 10kWp. Potem tylko stanąć na ulicy z tabliczką z napisem 10zł/kWh - komu komu bo idę do domu i biznes pójdzie jak z bicza strzelił.
    Biznes pójdzie do przodu z Tobą lub bez Ciebie. Jak chcesz, możesz jeździć autobusami, tylko, że one też zaraz będą na prąd.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Naprawdę wierzycie, że elektryki nie wyprą u nas spalinówek?
    Znaczy, że wierzysz w masową poprawę finansów Polaków i będzie nas stać na elektryki w takiej skali jak na spalinowce? Obyś miał rację
    Z tego co wiem,cena najtańszej Daci skoczyła z 70k na ponad 100k...powiało raczej grozą niż optymizmem.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jak chcesz, możesz jeździć autobusami, tylko, że one też zaraz będą na prąd.
    Przecież już chyba są, nie?

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Naprawdę wierzycie, że elektryki nie wyprą u nas spalinówek?
    Ja wierzę że wyprą bo po prostu stanieją jak tv LCD. I że będzie wiele tysięcy publicznych punktów ładowania. I że będzie dziesiątki, z czasem setki tysięcy prywatnych magazynów w domach dużo tańszych w zakupie niż dzisiaj. I że twój biznes nadal do tego czasu będzie głęboko pod woda. Oto moje wyznanie wiary.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 13-06-2023 o 17:34

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Ja wierzę że wyprą bo po prostu stanieją jak tv LCD. I że będzie wiele tysięcy publicznych punktów ładowania. I że będzie dziesiątki, z czasem setki tysięcy prywatnych magazynów w domach dużo tańszych w zakupie niż dzisiaj. I że twój biznes nadal do tego czasu będzie głęboko pod woda. Oto moje wyznanie wiary.
    Czemu maja stanieć magazyny? Popyt wzrośnie, to i cena wzrośnie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Naprawdę wierzycie, że elektryki nie wyprą u nas spalinówek?
    Liczyłeś kiedyś ile potrzebować będziemy energii elektrycznej na te wszystkie samochody elektryczne?
    Osobowe, dostawcze i ciężarowe?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Liczyłeś kiedyś ile potrzebować będziemy energii elektrycznej na te wszystkie samochody elektryczne?
    Osobowe, dostawcze i ciężarowe?
    Wielu liczyło... uważasz, że czegoś brakuje?
    Mamy już sporo technologii baterii... Pierwiastków ziem rzadkich do niektórych nawet nie potrzeba. A litu mamy sporo.
    W dodatku surowce użyte do wytworzenia magazynu nie znikają w niewiadomych okolicznościach. Tworzą obieg zamknięty.
    TAK, magazyny i baterie będą tanieć. Kwestia najbliższych 5 lat. Od dziś poczynając.

    Mnie ciekawi ile energii kosztuje samo wydobycie i rafinacja ropy naftowej. Bo nikt i nigdzie nie uwzględnia tego w ogólnym rozrachunku w bilansie "przeciw" elyktryfikacji.
    Ja jestem za elektryfikacją, ale wielu się ona nie podoba... bo wiele biznesów ucierpi. Ropa i cały ciąg powiązań ma głębokie korzenie.
    Z prądem są... całkiem inne korzenie. Walka 2 obozów trwa...

    Auta elektryczne negują osoby które je tylko na zdjęciach widziały. Ale fakt... wciąż zbyt drogie... i możliwości mogły by być lepsze adekwatnie do ceny. Jednak postęp z roku na rok jest na plus.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czemu maja stanieć magazyny? Popyt wzrośnie, to i cena wzrośnie.
    A czemu PV staniało skoro popyt na świecie wzrósł milion-krotnie? Bo zapominasz o podaży.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Wielu liczyło... uważasz, że czegoś brakuje?
    Mamy już sporo technologii baterii... Pierwiastków ziem rzadkich do niektórych nawet nie potrzeba. A litu mamy sporo.
    W dodatku surowce użyte do wytworzenia magazynu nie znikają w niewiadomych okolicznościach. Tworzą obieg zamknięty.
    TAK, magazyny i baterie będą tanieć. Kwestia najbliższych 5 lat. Od dziś poczynając.

    Mnie ciekawi ile energii kosztuje samo wydobycie i rafinacja ropy naftowej. Bo nikt i nigdzie nie uwzględnia tego w ogólnym rozrachunku w bilansie "przeciw" elyktryfikacji.
    Ja jestem za elektryfikacją, ale wielu się ona nie podoba... bo wiele biznesów ucierpi. Ropa i cały ciąg powiązań ma głębokie korzenie.
    Z prądem są... całkiem inne korzenie. Walka 2 obozów trwa...

    Auta elektryczne negują osoby które je tylko na zdjęciach widziały. Ale fakt... wciąż zbyt drogie... i możliwości mogły by być lepsze adekwatnie do ceny. Jednak postęp z roku na rok jest na plus.
    1. Brakuje prądu.
    2. Samochody elektryczne obecnie neguję bo:
    - są za drogie
    - są za ciężkie
    - mają ograniczone zasięgi które powodują konieczność planowania podróży
    - mają za długi czas ładowania
    - brakuje stacji ładowania
    - spada pojemność baterii w miarę upływu czasu
    - zasiąg jest uzależniony od szybkości i od pogody
    - brakuje tanich samochodów używanych
    - i pewnie jeszcze kilka innych

    3. Jazda czy oglądanie na zdjęciach nie ma wpływu na powyższe moje zdanie.
    4. Tanie koszty eksploatacji w stosunku do spalinowych - tylko dlatego bo prąd nie ma takich podatków jak paliwa.
    5. Ekscytacja mocą jest śmieszna. Ta moc w normalnym użytkowaniu nikomu nie jest potrzebna.
    6. Zasięg i moc to podstawowa informacja na reklamach elektryków
    7. Prąd generalnie powstaje z paliw kopalnych.
    8. Te 5 lat na tanie magazyny energii to chyba jeszcze nie ma technologicznego uzasadnienia?
    Takie myślenie życzeniowe.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 13-06-2023 o 20:21
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Liczyłeś kiedyś ile potrzebować będziemy energii elektrycznej na te wszystkie samochody elektryczne?
    Osobowe, dostawcze i ciężarowe?
    Tutaj jest wyliczenie.
    W późniejszym materiale. Na początku jest, jak Tauron wypiął się na zbyt wysokie napięcia.
    W.kazdym razie, w dalszej części materiału są wyliczenia na zapotrzebowanie u nas na "prąd" do 2032r.
    Czyli samochody elektryczne, pompy ciepła i wzrost ogólny na zapotrzebowanie w energię elektryczną.
    Oczywiście, do tego czasu nie powstanie żadna EJ.
    https://youtube.com/watch?v=LQxrPgrACyQ&feature=share
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 13-06-2023 o 20:45
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  20. #40

    Domyślnie

    Z tego co wiem, tiry są wyłączone z aku po 35r.
    Nadal na paliwie.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Strona 2 z 39

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony