dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Fajne wybrnięcie z pisania głupot
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Od tych spraw jest myślący i planujący instalacje elektryk.

    Amen - szkoda bić pianę - autor już zapewne dawno wyciągnął wnioski i zrobił co uznał za stosowne a tłumaczenie o zastosowaniu i wyborze zabezpieczeń nijak się ma do zapytania autora.
    W naturze tacy elektrycy występują równie często, co jednorożce.
    A i oni robią fuszerki jak im się na ręce nie patrzy.

    Taka mała dygresja. Dawno temu robiłem remont mieszkania. Razem z wymianą elektryki. Instalacja zrobiona przez fachowca, pomiary który chciała spółdzielnia robione przez innego fachowca wykazały, że wszystko OK. Rok czy dwa później były pomiary pięcioletnie ze spółdzielni - wg tego fachowca też OK. Pięć lat później kolejne i... jedno gniazdko nie OK. Trafił się elektryk pedant który miernik wkładał do każdego gniazda - a nie do jednego w danej grupie. I co się okazało? Jedno gniazdo nie miało podpiętego PE. Elektryk zapomniał dać kabelka łączącego PE dwóch gniazd koło siebie. Jako, że było robione "po bożemu" to tylko to jedno gniazdo nie miało uziemienia. "Po twojemu" każde następne też byłoby go pozbawione. A wykrycie trwało z 7 lat i super, że wyszło przy pomiarach - a nie w sytuacji, gdy brak uziemienia komuś uczyniłby krzywdę.
    Fakt, że przy gniazdach "po Twojemu" większa szansa byłaby na wykrycie przy pomiarach. Ale kto w domach jednorodzinnych robi pomiary? A i szansa na wykrycie tego "organoleptycznie", co dla żywego stworzenia może być niebezpieczne, jest przy większej liczbie nieuziemionych gniazd większa.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Jak pomiarowiec krzyknie za dom 6-7 stówek to larum ale jak we wspólnocie robi pomiary za 3 dychy za mieszkanie no to masz to za co płacisz. Zawsze można zrobić uprawnienia , kupić miernik i zrobić samemu.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  4. #24

    Domyślnie

    Pewniejsze jest łączenie na porządne zaciski i obarczone mniejszym ryzykiem - to włąśnie łączenie z gniazda do gniazda ma większą szansę się rozpiąć - pomijam tu już ten moment o tym że zapomniał bo każdy powinien swoją robotę skontrolować. Nadal jednak nikt mi nie wytłumaczy jak wpiąć te druty 2,5 lub 4 mm 2 w te -przeważnie liche i przeważnie chińskie przewidziane dla drutu 1,5 mm blaszki. Poproszę zdjęcia .
    Nie chce mi się po raz kolejny odpowiadać więc posłużę się linkiem
    https://budujemydom.pl/instalacje/in...-krok-po-kroku

    Ja robię tak jak zaleca ta strona tyle że używam zacisków zamiast wago - po prostu za dużo jest tandetnych podróbek tego zacisku na rynku.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 29-08-2023 o 22:34
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W naturze tacy elektrycy występują równie często, co jednorożce.
    A i oni robią fuszerki jak im się na ręce nie patrzy.

    .
    Fuszerki robi każdy, nie tylko elektrycy.
    Nie znając się na elektryce, budowlance, hydraulice możesz im patrzeć na ręce i nic Ci to nie da bo tym bardziej podczas małej nieuwagi zrobią specjalnie psikusa.
    Ci ostatni akurat zagadają Cię na śmierć, a ich dar przekonywania jest taki że bez mrugnięcia okiem wcisną Ci każdy kit.
    Rozgranicz jednak fuszerkę budowlańca przez którego będziesz się męczył z problemem nie rozliczając go bo bez umowy o faktury jak jest najczęściej po wzięciu kasy i trzaśnięciu drzwiami nie odbierze od Ciebie telefonu.
    Elektryk natomiast który podpisał się pod pomiarami może zostać rozliczony i w zależności od wagi zdarzenia nawet pociągnięty do odpowiedzialności.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	86,1 KB
ID:	466084

    [B]"Tak wykonane połączenie jest poważnym błędem i przyczyną wielu awarii. Pęknięcie żyły lub wysunięcie jej z zacisku oznacza przerwę w obwodzie i reszta gniazdek traci zasilanie. Jeszcze gorzej, gdy stanie się tak z przewodem ochronnym. Nawet nie będziemy wiedzieć, iż tej ochrony już nie mamy! Poza tym, pojedynczy przewód miedziany o przekroju żyły 2,5 mm² jest dość sztywny, a tutaj mamy tych żył aż sześć! Próba ukształtowania ich w taki sposób aby zmieścić w puszce jeszcze gniazdo, często prowadzi do uszkodzeń jego elementów, do wyłamania części i/lub do poluzowania zacisku śrubowego, a to z kolei do jego wypalenia się w czasie użytkowania."[/B]


    1. Pęknięcie żył, wysunięcie z zacisku będzie oznaczało przerwę zarówno dla zacisku dodatkowego skręcanego jak i tego pokazanego na fotce.

    2.Przewód 2,5mm2 jest sztywny ale mamy ich 2 na jednym zacisku a nie 6, lub 3 na jednym zacisku WAGO lub skręcanym.

    3.Fakt.....ukształtowanie tego typu połączeń w zależności od głębokości puszki i typu gniazd jest problemem.

    Wadą w tych przypadkach nie jest samo rozwiązanie ale konstrukcja gniazda która niejednokrotnie jest owocem podwykonawcy trzepiącego gdzieś w garażu zaciski lub obudowy na wtryskarce .
    Zaciskiem jest przetłoczona nagwintowana blaszka 0,5mm bez czworokątnej dodatkowej nakrętki lub zacisk którego sprężystość maleje po instalacji żyły kabla.

    Przypomnijcie sobie lub poszperajcie w necie o praktycznie bezawaryjnych przez dziesięciolecia ebonitowych lub bakelitowych gniazdach rodem z PRL którego zaciski montowane były na ceramicznej odlewanej kształtce.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stare-gniazdka-z-czasow-prl-glucholazy-567647546.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	64,9 KB
ID:	466085

    Który dzisiejszy producent jest na tyle szanujący się że ważna jest dla niego solidność i bezawaryjność a nie jak największy zysk przy najmniejszym wkładzie w jakość.
    Można by powtórzyć zwrot że tacy występują równie często, co jednorożce
    Pomijam fakt że badana i dopuszczana do sprzedaży, rynku i użytkowania jest seria próbna czasem odbiegająca od tej pojawiającej się na rynku.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    2.Przewód 2,5mm2 jest sztywny ale mamy ich 2 na jednym zacisku a nie 6, lub 3 na jednym zacisku WAGO lub skręcanym.
    1. Linka sztywna nie jest.
    2. Na jednym zacisku masz jeden przewód.
    3. 3 złączki podwójne w każdej puszce zajmują więcej miejsca i zwiększają plątaninę kabli w porównaniu z jedną na 5 przewodów.
    4. Gdyby liczba łączeń w puszce była kryterium, to najmniej ich byłoby przy łączeniu na zaciskach gniazd. I, jak na początku pisałem, to jest dopuszczalne. I da się to zrobić dosyć dobrze dobierając odpowiednio sprzęt. Dla przykładu Legrand Niloe:


    co jednak pozostawia wadę:
    5. Mnożenie liczby łączeń dla każdego kolejnego gniazda, co zwiększa ryzyko.
    6.
    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Nie chce mi się po raz kolejny odpowiadać więc posłużę się linkiem
    https://budujemydom.pl/instalacje/in...-krok-po-kroku

    Ja robię tak jak zaleca ta strona tyle że używam zacisków zamiast wago - po prostu za dużo jest tandetnych podróbek tego zacisku na rynku.
    Nie, nie robisz tak:


    To jest to, co ja polecam. Wejście, wyjście i krótkie przewody wpięte do jednej złączki (przy czym ja te króciaki polecam zrobić z linki dla wygody i złączki porozkładać po różnych puszkach - ale schemat łączenia na fotce jest dokładnie "mój" i na nim się wzorowałem montując gniazda).
    Jak nie widzisz różnicy, to wrzuć wreszcie zdjęcie okablowania swojego zestawu gniazd, to pokażę Ci różnice.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LegrandNiloe.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	12,4 KB
ID:	466092   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ŁączenieGniazd.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	55,4 KB
ID:	466093  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-08-2023 o 21:17

  7. #27

    Domyślnie

    Nie, nie robisz tak:

    Faktycznie nie robię - bo robię tak

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gniazdo.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	81,0 KB
ID:	466094

    tyle że na pojedyncze zaciski z listwy gdzie wsuwam 2x2,5 i jeden 1,5 na pełną długość i dociskam oboma śrubkami


    A zestawy podobnie bo już dawno są zespolone . Zdjęć nie będzie bo już dawno nie robiłem instalacji od a do z ale zdarza mi sie pomagać tam gdzie coś nie działa u znajomych a wtedy raczej zdjęć nie robię
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Nie, nie robisz tak:

    Faktycznie nie robię - bo robię tak

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gniazdo.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	81,0 KB
ID:	466094

    tyle że na pojedyncze zaciski z listwy gdzie wsuwam 2x2,5 i jeden 1,5 na pełną długość i dociskam oboma śrubkami
    Tia. 1,5mm to faktycznie "drobna" różnica. A wciskania kilku przewodów do jednej dziurki, jak zalecasz, też tu nie widzę.

    Wrzucałem zdjęcie Nileo - jak widać nie zespolone. Zespolone odradzam. Kupujesz tanią tandetę i się dziwisz, że masz " chińskie przewidziane dla drutu 1,5 mm blaszki". Kupuj porządny osprzęt modułowy (może być i chiński) i będziesz miał niezespolone i dowolną liczbę dowolnych modułów sobie zepniesz. Znajdź mi np. taki zespolony zestaw:


    Edyta. Dopiero do mnie dotarło, że Ty na 1,5mm podpinasz po dwa albo więcej gniazd. I można sobie podpiąć dwa urządzenia po 10 A bez żadnego problemu i nikt nawet nie pomyśli (włącznie z pomiarowcem) że coś może być w tym niebezpiecznego? To już szczyt głupoty.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gniazda[13578].jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	92,3 KB
ID:	466095  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-08-2023 o 21:39

  9. #29

    Domyślnie

    Dopiero do mnie dotarło, że Ty na 1,5mm podpinasz po dwa albo więcej gniazd.

    A do mnie że nie rozumiesz co czytasz albo specjalnie przekręcasz żeby bić pianę .


    cytuję co powyżej wsuwam 2x2,5 i jeden 1,5 na pełną długość i dociskam oboma śrubkami

    zgadnij misiu co ma zacisk w pysiu ? Jak nie wiesz to już się nie dowiesz .

    Sensu już nie widzę - kto zrozumiał to dobrze kto nie chce nie umiel ub musi wypisywać pierdoły to już jego sprawa.
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony