dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 90
  1. #1

    Domyślnie Który projekt domu z poddaszem użytkowym jest praktyczniejszy?

    Witam,
    Znalazłem dwa projekty domu z poddaszem, które z grubsza nam odpowiadają. Który waszym zdaniem jest lepiej pomyślany i praktyczniejszy? Rodzina w przyszłości mam nadzieję 2+2 lub +3
    https://www.extradom.pl/projekt-domu-erazm-LBA1006
    https://www.extradom.pl/projekt-domu-karmel-b-WRD2837

    W Erazmie rzeczy które byśmy zmienili to:
    1. Połączenie pomieszczenia 9 i 10 oraz powiększenia go kosztem pomieszczenia 11. Byłaby tam średniej wielkości łazienka. W 11 byłoby pom. gospodarcze/kotłownia na piec/pompę, reku, pralkę i może odkurzacz centralny.
    2. Może udałoby się poszerzyć pom. 6 kosztem 7 i w 7 zrobić mały ghabinet do pracy zdalnej. Byłby od wschodniej strony także nie wiem czy najlepiej.
    Nie wiem co to jest pom. 18 opisane jako strych. To jest zwykły pokój jak inne czy co?

    W Karmel B:
    1. Powiększyć pom. 4 kosztem 5

    Nie wiem jak tam są schody zrobione bo wyglądają jakby były zaraz za TV bez żadnej ścianki itd co chyba średnio wygląda. Nie podoba mi się też to, że pom. gospodarcze jest w środku domu, a jest za małem żeby tam zrobić łazienkę.

    Proszę o opinię, który wy byście wybrali i ew. co byście zmienili. Może przyda mi się opinia z innego punktu widzenia.

  2. #2

    Domyślnie

    Żaden. Poddasza są dla gołębi. Same z nimi kłopoty.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie znaleźliśmy żadnego projektu piętrowego który by nam pasował, a z całej gamy mieliśmy do wyboru tylko 3. W domach z poddaszem wybór projektów jest ogromny.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzonzi Zobacz post
    Nie znaleźliśmy żadnego projektu piętrowego który by nam pasował, a z całej gamy mieliśmy do wyboru tylko 3. W domach z poddaszem wybór projektów jest ogromny.
    W domach bez poddasz i piętra też jest duży wybór. A schody to zło.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie stać nas na dom bez poddasza ani piętra. Poza tym chcemy mieć wszystko dla nas na parterze, więc piętro będzie tylko dla dzieci, a młodym przyda się trochę ruchu w tych czasach. Może na piętro wystarczy wejść raz na tydzień żeby posprzątać z grubsza, a nie codziennie chodzić po 5x góra dół.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzonzi Zobacz post
    Nie stać nas na dom bez poddasza ani piętra.
    Jakie wyceny porównujesz? W sygnaturkę klikałeś?

  7. #7

    Domyślnie

    Przyjmuje się, że dom parterowy jest droższy o jakieś 10%, czyli na budowie całego domu będzie droższy o 60-70 tys. złotych. Dobrze liczbę?
    jakby co to działkę mam gigantyczną.

  8. #8

    Domyślnie

    Poza tym wjazd na działkę mam od zachodu, więc jeżeli chciałbym ustawić dom równolegle do drogi to salon i kuchnia byłyby od południa, a reszta pomieszczeń miałaby utrudniony dostęp do światła.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzonzi Zobacz post
    Poza tym wjazd na działkę mam od zachodu, więc jeżeli chciałbym ustawić dom równolegle do drogi to salon i kuchnia byłyby od południa, a reszta pomieszczeń miałaby utrudniony dostęp do światła.
    Weźmy taką Arosę II (jakbym teraz budował dom z 4 "sypialniami" to ją bym wybrał z kilkoma adaptacjami - np. dach kopertowy z dużym okapem który zapewnia cień latem i słońce zimą):


    Przy wjeździe od zachodu pasuje lustrzana wersja - od północy możesz dokleić wiatę czy garaż.
    Tak czy inaczej najlepiej mieć okna na wschód i zachód. Od południa niby fajnie dla energooszczędności zimą, ale latem przegrzewają. Jak masz od południa kuchnię, salon i tu skupiają się zyski słoneczne i bytowe - montujesz jedną klimę i sprawa rozwiązana. Jak masz od południa sypialnie (zwłaszcza przy małym okapie) albo zamykasz rolety zewnętrzne i siedzisz przy sztucznym świetle, albo w każdym pomieszczeniu montujesz klimę.

  10. #10

    Domyślnie

    A taki układ byłby możliwy? Projekt Laguna 2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-06-15 122122.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	465401

    Kotłownie i łazienki dałbym od północy. Chociaż nie wiem czy to dobrze, żeby obie łazienki były na drugim końcu domu. A może dobrze? Z drugiej strony jak byliśmy u znajomych i jeden z gości poszedł do łazienki która była przy wejściu i niedaleko salonu to było słychać jak sika
    Poza północy będzie oczyszczalnia, zbiornik na deszczówkę i tego typu sprawy więc byłaby krótka droga kanalizacyjna.
    Podsumowując pokoje byłyby od wschodu i zachodu. Od wschodu na pewno sypialnia i może gabinet do pracy zdalnej?
    A od zachodu pokoje dla ciebie co by po przyjściu ze szkoły miały trochę światła jeszcze?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzonzi Zobacz post
    A taki układ byłby możliwy?
    Arosa II jest przemyślana. Ta Laguna ma rozstrzelone punkty poboru CWU - duże straty ciepła i koszty instalacji. Bez sensu połamana bryła i skomplikowany dach (koszty budowy i straty ciepła). Narożne okno to proszenie się o kłopoty. Kotłownia/pomieszczenie techniczne za ścianą sypialni to słaby pomysł. Generalnie nie widzę najmniejszej przewagi na Arosą II.

    Co do światła po południu dla dzieci... Wydaje się, że to dobre rozwiązanie - ale moje zasłaniają okna jak słońce im bezpośrednio wali.

  12. #12

    Domyślnie

    A gdyby zainstalować podgrzewacz przepływowy w kuchni? Woda byłaby instant gorącą i ogromna oszczędność na CWU.
    A co byłoby tańsze. Wsunąć salon z kuchnią do linii pozostałej części budynku i zrobić prosty dach dwuspadowy czy zostawić tak jak jest?
    Przeróbka byłaby gigantyczna i pewnie kosztowałoby to z 10-15k. Dobrze mówię?
    Podoba mi się w tym projekcie to, że jest wszystko co chcemy. Partnerka bardzo chce kuchnię ze spiżarnią, oboje chcemy dużą strefę dzienną i pokoje są trochę większe. Okno narożne może dałoby się wywalić i zrobić dwa zwykłe od frontu i od boku. Też takich okien nie lubimy i są drogie.

    Jedynie nie wiadomo co zrobić z kotłownią obok sypialni. Może udałoby się wybudować z silki i trochę wygłuszyć? Albo oddzielić łazienką?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzonzi Zobacz post
    A gdyby zainstalować podgrzewacz przepływowy w kuchni? Woda byłaby instant gorącą i ogromna oszczędność na CWU.
    Porównując z bojlerem elektrycznym kWh byś oszczędził - złotówek raczej nie, bo używałbyś więcej w drogiej strefie. A w porównaniu z pompą ciepła to i więcej i droższych kWh byś ciągnął.


    Cytat Napisał Dzonzi Zobacz post
    Podoba mi się w tym projekcie to, że jest wszystko co chcemy. Partnerka bardzo chce kuchnię ze spiżarnią, oboje chcemy dużą strefę dzienną i pokoje są trochę większe.
    Ten 7,89m2 to jest trochę większy od czego? Master Bedroom jest wręcz identyczny. A trzy pozostałe sypialnie mają w Lagunie 31,69m2 a w Arosa 34,8m2, czyli więcej a w sporym zakresie możesz sobie ścianki działowe poprzesuwać i zmienić wielkość poszczególnych pokoi (w Lagunie niewiele możesz ten najmniejszy powiększyć a i wielkość 11 jest trochę naciągana, bo część to de facto przejście nie do wykorzystania.

    Powiększenie strefy dziennej przez wydłużenie budynku jest stosunkowo proste. Pytanie, czy faktycznie w praktyce wykorzystasz różnicę pomiędzy 40 a 50m2.

    Wydzielenie spiżarki to też drobiazg. Tylko zauważ, że jakbyś w Lagunie miał zamiast spiżarki szafki, to powierzchnia przechowywania byłaby większa i równocześnie przestrzeń dzienna też byłaby większa.

  14. #14

    Domyślnie

    Przeniosę sobie ten projekt do programu i zobaczę jak to będzie wyglądać. Jak szacujesz koszt stanu deweloperskiego tego Arosa II? Dałoby radę zmieścić się w 400k plus 200k na wykończenie czyli podłogi, meble, AGD itd.
    Ogrzewanie raczej gazowe, ale może PC. O tym chyba zdecyduję na końcu.

    System gospodarczy, jakieś małe ekipy do każdego etapu, sam też bym coś tam pomagał. Budowa pewnie rozciągnięta na dwa lata żeby to wszystko ładnie powysychało i nie było wilgoci, pęknięć itd? Czy warto w 1 sezon?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzonzi Zobacz post
    Jak szacujesz koszt stanu deweloperskiego tego Arosa II? Dałoby radę zmieścić się w 400k plus 200k na wykończenie czyli podłogi, meble, AGD itd.
    Nie podjąłbym się wyceny jakbyś wszystkie koszty miał ponieść dzisiaj - a co dopiero w ciągu następnych dwóch lat. Ale jestem skłonny się założyć, że w 600 tys. się nie da zmieścić w stanie do zamieszkania nawet przy dużym nakładzie pracy własnej i z samym budynkiem (a trzeba jeszcze zrobić przyłącza, ogrodzenie, zagospodarować działkę itd.).

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Ja bym się skupił na czysto technicznych zagadnieniach które nie dość że komplikują całą budowę to podrażają koszty razy dwa , np na ścianie kolankowej cymbał potrafi zaprojektować 10 słupów z 6-cioma prętami fi 16mm a na przeciwległej ścianie kolankowej jedyne tylko (pojeb) 9 słupów a na w Niemczech słupy na ścianach kolankowy się stawia co 3,5 metra i domy stoją a tu nawet 1,5 ytonaga nie szło w nie wcisnąć , radosna twórczość projektantów potrafi obrzydzić budowę i zrujnować finansowo.

  17. #17

    Domyślnie

    Nie ma się czemu dziwić. Projektant za budowę nie będzie płacił, a może przez to jest trochę bezpieczniej dla niego jak przewymiaruje wszystko.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzonzi Zobacz post

    2. Może udałoby się poszerzyć pom. 6 kosztem 7 i w 7 zrobić mały ghabinet do pracy zdalnej. Byłby od wschodniej strony także nie wiem czy najlepiej.
    Nie wiem co to jest pom. 18 opisane jako strych. To jest zwykły pokój jak inne czy co?
    Masz ścianę nosną między 6 i 7 - nie poszerzysz bez zmiany konstrukcji domu.
    18 jest po prostu tak niskie pod skosem, że jako pokój byłoby niefunkcjonalne. Dlatego jest tak opisany.

    Cytat Napisał Dzonzi Zobacz post
    W Karmel B:
    1. Powiększyć pom. 4 kosztem 5
    Połączyłabym też 1 i 2 robiąc duży wiatrołap. Możesz zamienić miejscami spiżarnię i pom. gospodarcze.

    Schody sa fatalnie umiejscowione. Dzieciaki z kolegami będą ci biegać wokół kanapy by dostać się do swoich pokoi.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 15-06-2023 o 21:08

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzonzi Zobacz post
    Przyjmuje się, że dom parterowy jest droższy o jakieś 10%, czyli na budowie całego domu będzie droższy o 60-70 tys. złotych. Dobrze liczbę?
    jakby co to działkę mam gigantyczną.
    Skąd te szacunki? Powierzchnia czy w piętrowym czy w parterówce kosztuje w wykończeniu tyle samo. Moze w takim razie 10% więcej kosztuje stan surowy i to nawet nie zamknięty. Warto się męczyć? Literalnie wszyscy moi znajomi, sąsiedzi i przypadkowo spotkane np w pracy ludzie żałują, że mają skosy i muszą biegać po schodach. Moze lepiej posłuchaj co pozostali w tym wątku Ci radzą, bo ze wskazanych projektów widać, że małe piekiełko sobie szykujesz.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Wg mnie koszt parterówki jest wyższy na początku (fundamenty, dach) a potem piętro zaczyna "żreć" - schody, balustrady, ocieplenie skosów, elewacja, okna dachowe. itp itd
    Często też ludziom ucieka, że mają w domu z poddaszem do wykończenia 130 metrów podłóg a dostają 110 powierzchni użytkowej (albo mniej jak kolankowa nisko).
    Z drugiej strony rozłożysta parterówka z 4 sypialniami też może nie być zbyt wygodna.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony