dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Strefowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym a rekuperacja

  1. #1

    Domyślnie Strefowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym a rekuperacja

    Cześć,
    Jestem na etapie przygotowania instalacji na budowie i właśnie zastanawiam się nad zasadnością podziału domu na strefy, w ramach których miałbym różne temperatury zadane w pomieszczeniach. Posiadam projekt podłogówki od VIESSMANN, w którym znajdują się informacje o różnych temperaturach zadanych dla różnych typów pomieszczeń.
    Tutaj pojawia się pytanie. Czy montaż sterowników pokojowych w każdym pomieszczeniu i próby sterowania temperaturą mają rację bytu? Czy raczej ograniczyć się do jednego sterownika na cały dom i ustaleniu jednej temperatury? Z jednej strony chciałbym mieć możliwość sterowania temperaturą między pomieszczeniami (albo przynajmniej strefami), jednak jeśli jest to nietrafiony pomysł ze względu na chociażby dużą bezwładność podłogówki, obrót powietrza w całym domu przez rekuperator, który będzie powodował wyrównywanie temperatury, jestem w stanie zrezygnować z pomysłu.
    Dwie wspomniane wyżej rzeczy są głównymi wątpliwościami, które mam: bezwładność podłogówki i obrót powietrza w całym domu przez reku.
    Jestem otwarty na wszelkie porady jak ugryźć temat.
    Z góry dzięki!

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    293

    Domyślnie

    Żeby mieć różna temperatury w pomieszczeniach trzeba mieć albo różne temperatury zasilania albo różne przepływy.
    Różne temperatury zasilania: raczej mało które źródło ciepła oferuje więcej niż dwa obiegi, a pomieszczeń pewnie będzie więcej, zatem trzeba by mieć skomplikowaną baterię zaworów mieszających podłączonych do termostatów pokojowych.
    Różne przepływy: tu realizacja jest łatwiejsza, bo przepływami można sterować na rotametrach, więc wystarczy zaprojektować i wykonać co najmniej jedną pętlę na pomieszczenie, co nie jest niczym nadzwyczajnym, a potem założyć sobie siłowniki na rotametry, które będą sterowane termostatami pokojowymi.
    Obie opcje są wykonalne, pytanie czy warto, moim zdaniem nie.
    Wystarczająca jest manualna regulacja rotametrów, ustawisz sobie raz jak chcesz i koniec.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał xxseba95xx Zobacz post
    Dwie wspomniane wyżej rzeczy są głównymi wątpliwościami, które mam: bezwładność podłogówki i obrót powietrza w całym domu przez reku.
    Użyj szukajki bo temat powtarzany do znudzenia.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Użyj szukajki bo temat powtarzany do znudzenia.
    Używałem szukajki, ale żaden z wątków nie dał jednoznacznej sensownej odpowiedzi. Zdania są podzielone i tyle ile wpisów, tyle opinii. Nie znalazłem informacji, która by potwierdziła albo zaprzeczyła temu, że rekuperacja i tak wymiesza powietrze, i ustali jednakową temperaturę wszędzie.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał xxseba95xx Zobacz post
    Używałem szukajki, ale żaden z wątków nie dał jednoznacznej sensownej odpowiedzi. Zdania są podzielone i tyle ile wpisów, tyle opinii. Nie znalazłem informacji, która by potwierdziła albo zaprzeczyła temu, że rekuperacja i tak wymiesza powietrze, i ustali jednakową temperaturę wszędzie.
    Wentylacja nie miesza powietrza w budynku (chyba, że masz z recyrkulacją - ale tego w domach się nie praktykuje). Natomiast projekt podłogówki powinien uwzględniać obciążenie cieplne każdego pomieszczenia (a to zależy również od wentylacji). Ideałem byłoby również uwzględnianie zysków bytowych i słonecznych - ale tego AFAIK nikt nie uwzględnia w projektowaniu więc "na oko" IMO warto zmniejszyć moc podłogówki w przestrzeniach z większymi zyskami słonecznymi i bytowymi (zazwyczaj to przestrzeń dzienna z wieloma oknami na każdą stronę z kuchnią w której grzeją nie tylko przychodzące na myśl sprzęty kuchenne generujące w sposób oczywisty ciepło, jak kuchenka, czajnik, piekarnik, toster itp. ale i lodówka 24/7).

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8131796
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132119
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132525
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132755
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-06-2023 o 08:42

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony