dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Zakładnie nowego trawnika na starym

    Hej,

    rok temu na działce pierwszy raz zakładałem nowy trawnik - niestety popełniłem dużo błędów m.in nie poczekałem na usunięcie chwastów, wybrałem kiepską trawę, mało podlewania. Sama stara trawa juz prawie znikła z obecnego trawnika - pewnie m.in z powodu jej mieszanki która była następująca:

    Życica trwała 25%,
    życica mieszańcowa 20%,
    życica wielokwiatowa 15%,
    życica westerworldzka 40%

    W tym roku chciałbym jeszcze przed zimą zasiać trawę na nowo, mam na to plan i jednocześnie chciałbym się poradzić czy to ma szansę wypalić:

    Obecnie kończę budowę systemu automatycznego podlewania. Gdy wszystko będzie już skończone chcę cała działkę spryskać jakiś środkiem typu orkan aby wypalić wszystkie chwasty którę zdążyły się zakorzenić(m.in skrzyp polny) - po około 1-2 tyg. ma przyjechać facet z glebogryzarką separacyjną i wałkiem aby przekopać cały teren.

    W tym miejscu mam klilka pytań
    Czy po tym etapie siać od razu trawę czy czekać na nowe chwasty?
    Teraz gdy kopię pod system nawadniania widzę że momentami ziemia jest bardzo mocno zbita - ciężko się kopie - nie wiem czy powinienem przed wjechaniem glebogryzarki wysypać coś na ziemie aby potem to zmieszać i nieco spulchnić glebę? Czy może samo to że ziemia będzie przekopana a trawa regularnie podlewana wystarczy?


    Niezależnie od powyższych dwóch pytań gdy teren będzie przygotowany chcę wysiać trawę dobrej jakości(jakiś barenburg sportowy?), potem wszystko przegrabić, uwałować i regularnie podlewać. Tutaj pewnie dobrze będzie jeszcze dodać jakiś nawóz jesienny?


    Sama działka to było kiedyś zwykłe pole uprawne - sprawdzałem ostatnio nawet pH w kilku miejsach i wdaje się być odpowiednie dla trawy - około 5,5 - 6.


    Generlanie jak widać dylematów mam sporo ale cel jeden - aby w przyszłym roku mieć w miarę ładny trawnik a nie myśleć o ponownym jego zakładaniu
    Ostatnio edytowane przez frytkiicola ; 27-06-2023 o 15:20

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zabij stary trawnik herbicydem. Glebogryzarka separacyjna. Jesli masz glinę to obowiązkowo trzeba rozluźnić. Najlepiej drobniutkim żwirem + kompost (przekopujesz jak najbardziej głęboko jak się da). Odczekaj i usuń chwasty (mogą być w kompoście, jak nie był parowany). Połowa dawki nawozu wieloskładnikowego i siew.


    Coś ty posiał? łąkę kośną?
    życica wielokwiatowa i mieszańcowa - gatunek łąkowy do koszenia na kiszonki i siano, dwuletnia
    życica westerworldzka 40% - to gatunek jednoroczny i pastewny

    Zamierzasz urządzać mecze piłki nożnej? jeśli nie, to po co ci trawa sportowa? Nudzisz się i zamierzasz co 3 dni biegać z kosiarką?
    Normalna mieszanka rekreacyjna, najlepiej z kostrzewami i wiechliną.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 02-07-2023 o 19:05

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź!

    Co do ziemi - w sumie chyba nie jest tak źle - glina zaczyna się dopiero gdzieś 80-100cm poniżej poziomu gruntu. Wszystko co wyżej to czarna ziemia, momentami tylko rzeczwyiscie była mocno zbita z powodu tego ze w tamtym roku po działce jeździł ciezki sprzet przez chwile. Gdy teraz trochę deszcz popadał to ziemia raczej jest taka nie za luźna, nie za zbita.

    Co do trawy, czy jest jakaś która polecasz? Może rzeczywisie ta sportowa to przesada - czy jest coś co polecisz?

    Wstępnie chyba wybrałem to: https://www.barenbrug.pl/trawniki-pr...-blue-lawn.htm

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Barenbrug to dobra mieszanka ze sredniej półki.

    Jesli masz system nawadniania nie musisz szukać mieszanek suchoznośnych. Ale widzę ze Barenbrug ma tę mieszankę jako podstawową.

  5. #5

    Domyślnie

    Tak z ciekawosci - jaką mieszankę ty byś poleciła? Powiedzmy jedną z średniej półki i jedną z wysokiej/najwyższej?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Wyższa półka to DSV (np. 110) i Kiepenkerl (np. Royal Majestic)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony