dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysiek8819

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    05-816
    Posty
    34

    Domyślnie Domy wybudowany w granicy działki - zmiana dachu

    Witam.
    W roku 1993 sąsiad wybudował dom w granicy mojej działki, za moją zgodą. Kilka lat później chciałem wybudować garaż, i zbliżyć się na metra do domu sąsiada a nie dostałem jego zgody. Mam teraz na działce 3 metrową dziurę, i znacznie ograniczoną powierzchnię. Do tego jak już rozpocząłem budowę sąsiad starał się storpedować pisząc donos i sprawdzając dokumenty.
    Teraz przyszedł czas, że sąsiad chce wymienić dach. Jego dom ma dach dwuspadowy a część okapu wraz z rynna wystaje nad moją działkę.
    W myśl stwierdzenia, budując się w granicy nie idź na wojnę z sąsiadem nie zamierzam wyrażać zgody na jakiekolwiek wejście na mój teren w celu przeprowadzenia prac. Samo wykonanie wymiany dachu nie przeszkadza mi.
    Chciałem dowiedzieć się jeszcze w temacie dwóch kwestii:
    - czy część dachu sąsiada może wystawać nad moją działkę ?
    - czy dach dwuspadowy jaki wykonali jest zgody z przepisami ?
    Znajomi mieli podobną sytuację w 2019 roku, i żadna część domu sąsiada nie może wystawać poza granicę działki, dach również został wybudowany jako jednospadowy.

    Wiem, że to złośliwe, ale interesuje mnie jedynie aspekt prawny. Sąsiad niejednokrotnie zalazł mi za skórę, Wybitnie utrudniać mu życia nie zamierzam, ale chce znać swoje prawa.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Nie pomogę prawnie.
    Ale wpadłem jako wsparcie mentalne

    Twoje zachowanie jest właściwe. Jasne, że nie ma co specjalnie, wybitnie utrudniać życia sąsiadowi. Ale ułatwiać też nie trzeba a nawet nie powinno się skoro taki niewdzięczny.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie pomogę prawnie ale pocieszę. Możesz mieć darmową deszczówkę.

    W mojej ocenie niezgodne z prawem

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie może wystawać na twoją działkę ale jednocześnie sąsiad bez problemu uzyska zgodę na wejście na twoją działkę by dokonać niezbędnych napraw i remontów (oczywiście musi naprawić wyrządzone szkody)

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysiek8819

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    05-816
    Posty
    34

    Domyślnie

    na jakiej podstawie i jakim prawem uzyska zgodę na wejście na moją działkę ?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiek8819 Zobacz post
    na jakiej podstawie i jakim prawem uzyska zgodę na wejście na moją działkę ?
    "Zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) - dalej pr. bud. jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu (najemcy) na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu. Jeżeli nie uda się uzgodnić warunków zajęcia sąsiedniej nieruchomości (np. właściciel nie wyraża zgody), to zgodnie z art. 47 ust. 2 pr. bud. inwestor może wystąpić do organu administracji architektoniczno-budowlanej (generalnie jest nim starosta lub prezydent miasta) z wnioskiem o udzielenie zgody na zajęcie sąsiedniej nieruchomości. Organ ten, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, rozstrzyga, w drodze decyzji, o niezbędności wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości. W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora, właściwy organ określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości. Na podstawie tej decyzji inwestor może wejść na teren sąsiedniej nieruchomości w celu wykonania robót budowlanych. Gdyby, pomimo wydania decyzji, właściciel nieruchomości sąsiedniej nie chciał wpuścić inwestora na teren swojej działki - decyzja ta może zostać wyegzekwowana na zasadach określonych w ustawie 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 z późn. zm.) - dalej u.p.e.a.
    Należy również pamiętać, ze zgodnie z art. 47 ust. 3 pr. bud. inwestor, po zakończeniu robót jest obowiązany naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu - na zasadach określonych k.p.a."


    Czytaj więcej na Prawo.pl:
    https://www.prawo.pl/biznes/jak-post...ji,145300.html

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysiek8819

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    05-816
    Posty
    34

    Domyślnie

    Znalazłem ten artykuł i wybaczcie ale to cholernie glupie. Place podarki, ziemia jest moja od pokoleń, i jakiś urzędas bedzie decydował czy ktoś może tak sobie wejść na mój teren. Dobrze, że mam znajomego adwokata, sprobuje z nim porozmawiać. Tak czy inaczej w PNB na budowę ich domu zawarta jest informacja o budowie m.in piorunochronu, którego nie wykonali. Doliczając dach który wystaje na moją stronę mogą probowac uzyskać decyzję Starosty o wejściu na mój teren, nie mam zamiaru pozostać im dłużny.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysiek8819

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    05-816
    Posty
    34

    Domyślnie

    Jeszcze jedna kwestia. W PNB na budowę domu sąsiada jest tylko info o odprowadzeniu wody na jego stronę. Jak już pisałem dach wystaje na moją stronę, co jest niezgodnością. Ale czy w ogóle nie powinna mieć dachu jednospadowego na swoją stronę?

    Dodatkowo dochodzi kwestia interpretacji przepisów.Czy wymiana dachu jest robota budowlana czy praca przygotowawcza ? Zgodnie z art 41.1 2. Pracami przygotowawczymi są:
    1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
    2) wykonanie niwelacji terenu;
    3) zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
    4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.
    Ni jak nie pasuje to do wymiany dachu.
    Na wymianę dachu nie potrzebuja PNB, w tym przypadku na chłopski rozum nie dotyczą sąsiada przepisy ustawy.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    powinen.
    Wymiana dachu to remont lub przebudowa (jeśli następują zmiany w konstrukcji)

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysiek8819

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    05-816
    Posty
    34

    Domyślnie

    Czyli reasumując, przepis ustawy prawo budowlane w tym przypadku nie obowiązują, ponieważ wymiana dachu to nie pracę budowlane a no tez pracę orzygotowawcze. Przeczuwam ze sąsiad zdjenie pokrycie eternitem i zamontuje blache na stara więźbę.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to nie są prace przygotowawcze. To remont.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysiek8819

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    05-816
    Posty
    34

    Domyślnie

    O to mi chodziło. Przepisy ustawy prawo budowlane nie obowiązuja to mi wystarczy, żeby nie pomagać sąsiadowi .

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiek8819 Zobacz post
    Witam.
    W roku 1993 sąsiad wybudował dom w granicy mojej działki, za moją zgodą. Kilka lat później chciałem wybudować garaż, i zbliżyć się na metra do domu sąsiada a nie dostałem jego zgody. Mam teraz na działce 3 metrową dziurę, i znacznie ograniczoną powierzchnię. Do tego jak już rozpocząłem budowę sąsiad starał się storpedować pisząc donos i sprawdzając dokumenty.
    Teraz przyszedł czas, że sąsiad chce wymienić dach. Jego dom ma dach dwuspadowy a część okapu wraz z rynna wystaje nad moją działkę.
    W myśl stwierdzenia, budując się w granicy nie idź na wojnę z sąsiadem nie zamierzam wyrażać zgody na jakiekolwiek wejście na mój teren w celu przeprowadzenia prac. Samo wykonanie wymiany dachu nie przeszkadza mi.
    Chciałem dowiedzieć się jeszcze w temacie dwóch kwestii:
    - czy część dachu sąsiada może wystawać nad moją działkę ?
    - czy dach dwuspadowy jaki wykonali jest zgody z przepisami ?
    Znajomi mieli podobną sytuację w 2019 roku, i żadna część domu sąsiada nie może wystawać poza granicę działki, dach również został wybudowany jako jednospadowy.

    Wiem, że to złośliwe, ale interesuje mnie jedynie aspekt prawny. Sąsiad niejednokrotnie zalazł mi za skórę, Wybitnie utrudniać mu życia nie zamierzam, ale chce znać swoje prawa.
    czy część dachu sąsiada może wystawać nad moją działkę ?
    - nie może. Minimalna odległość okapu od granicy działki to 1,5m
    czy dach dwuspadowy jaki wykonali jest zgody z przepisami ?
    - jeśli Warunki Zabudowy lub zapisy Planu Miejscowego dają taka możliwość - to tak, mógłby taki dach być, pod warunkiem spełnienia innych kluczowych uwarunkowań prawnych ! Są nimi przede wszystkim odległości pożarowe od granicy działki .
    Bez względu na to, czy jest zgoda sąsiada, czy też nie ( taka czy inna ) ściana budynku w granicy działki MUSI spełniać wymogi ściany oddzielenia pożarowego oraz pokrycie dachu musi być niepalne, w przeciwnym wypadku taki obiekt ( bez względu na funkcję, wielkość obiektu ) stanowi zagrożenie pożarowe.
    Zazwyczaj zgłoszenie problemu do Nadzoru Budowlanego kończy się doprowadzeniem obiektu istniejącego do stanu zgodnego z przepisami budowlanymi lub ( w skrajnych przypadkach ) rozbiórką obiektu.
    W przypadku bezpieczeństwa pozarowego - żadne obopólne zgody sąsiedzkie nie mają mocy prawnej, ponieważ nie mogą kwestionować obowiązującego prawa ( w tym budowlanego )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    co do wejścia w teren
    - nie można tego zabronić. W przypadku " veta " jest procedura administracyjna o której pisze Elfir
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Zazwyczaj zgłoszenie problemu do Nadzoru Budowlanego kończy się doprowadzeniem obiektu istniejącego do stanu zgodnego z przepisami budowlanymi lub ( w skrajnych przypadkach ) rozbiórką obiektu.
    W przypadku bezpieczeństwa pozarowego - żadne obopólne zgody sąsiedzkie nie mają mocy prawnej, ponieważ nie mogą kwestionować obowiązującego prawa ( w tym budowlanego )
    tylko budnek był budowany na bazie starych przepisów, które umozliwiały budowę w granicy działki. Nie wydaje mi się, że NB może ingerowac w obiekt wybudowany zgodnie ze starym prawem.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Jesteś pewna, że stare przepisy umożliwiały budowę w granicy bez zabezpieczeń pożarowych ściany i pokrycia dachu ?
    Wydaje mi się, że zawsze w tym zakresie te przepisy obowiązywały.
    Dobrze byłoby to sprawdzić, niestety nie mam archiwalnych Warunków Technicznych, tym niemniej każda np. przebudowa istniejącego budynku ( np. zmiana geometrii dachu ) powoduje, że projekt powinien odnosić się do aktualnych przepisów budowlanych w zakresie zmian w budynku. A jeżeli nie da się danej "rzeczy" doprowadzić do zgodności z przepisami - to mamy ( w uzasadnionych przypadkach ) procedurę odstępstwa od przepisów budowlanych, przy czym w zakresie " pożarowym " wymagana jest ekspertyza rzeczoznawcy pożarowego, który wskazałby rozwiązania zamienne.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 24-07-2023 o 09:06
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysiek8819

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    05-816
    Posty
    34

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi
    Nie zgadzam się jedynie, że zgodnie z przepisami Urząd może mi nakazać wpuszczenie sąsiada na mój teren. Nie wykonuje on prac przygotowawczych i budowlanych, remont nie zalicza się do tych prac. W przypadku gdy sąsiad będzie się upierał postraszę go zmianę dachu a wystarczyłoby gdyby zgodzili się na budowę moje garażu metra od ich granicy, nie byłoby takich akcji.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiek8819 Zobacz post
    Nie zgadzam się jedynie, że zgodnie z przepisami Urząd może mi nakazać wpuszczenie sąsiada na mój teren.
    jak sam napisałeś " zgodnie z przepisami " ma do tego prawo, nawet jeżeli Ci się to nie podoba.

    Cytat Napisał krzysiek8819 Zobacz post
    ... gdyby zgodzili się na budowę mojego garażu metr od ich granicy,...
    sąsiad nie musi się zgadzać ! nie ma nic tutaj " do gadania " !
    Jeśli chcesz realizować garaż na swojej działce - masz do tego prawo, przy czym ( co jest oczywiste ) powinien on spełniać wymagania wpisane z Plan Miejscowy ( lub Warunki Zabudowy ) oraz wymagania budowlane, w tym ścianę oddzielenia pożarowego budynku garażu i pokrycie dachu niepalne, w przypadku zbliżenia tego budynku na odległość mniejszą niż 3m od granicy Twojej działki budowlanej.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    jak sam napisałeś " zgodnie z przepisami " ma do tego prawo, nawet jeżeli Ci się to nie podoba.


    sąsiad nie musi się zgadzać ! nie ma nic tutaj " do gadania " !
    Jeśli chcesz realizować garaż na swojej działce - masz do tego prawo, przy czym ( co jest oczywiste ) powinien on spełniać wymagania wpisane z Plan Miejscowy ( lub Warunki Zabudowy ) oraz wymagania budowlane, w tym ścianę oddzielenia pożarowego budynku garażu i pokrycie dachu niepalne, w przypadku zbliżenia tego budynku na odległość mniejszą niż 3m od granicy Twojej działki budowlanej.
    Tak jest. Sąsiad nie musi się na nic zgadzać. Ile razy to trzeba powtarzać na tym forum, że nie ma czegoś takiego jak "zgoda sąsiada", a raz na miesiąc wyskakuje ktoś z tym tematem? Budynek ma spełniać przepisy. Jeżeli nie spełnia przepisów, to zgoda sąsiada nic ni pomoże i odwrotnie: jeżeli spełnia przepisy to blokada przez sąsiada jest bez znaczenia.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysiek8819

    Zarejestrowany
    Apr 2023
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    05-816
    Posty
    34

    Domyślnie

    Witam ponownie. U mnie sprawa zakończyła się dość gładko. Sąsiad chciał wejść na mój teren na co kategorycznie się nie zgodziłem. Dach jednak zmienił bez mojej pomocy. Jak będzie robił awantury postaram się doprowadzi kwestie ściany pożarowej do porządku. Chciałbym jednocześnie przestrzec, żeby nikt nie dał naciągnąć się tak jak ja.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony