Witam.
W roku 1993 sąsiad wybudował dom w granicy mojej działki, za moją zgodą. Kilka lat później chciałem wybudować garaż, i zbliżyć się na metra do domu sąsiada a nie dostałem jego zgody. Mam teraz na działce 3 metrową dziurę, i znacznie ograniczoną powierzchnię. Do tego jak już rozpocząłem budowę sąsiad starał się storpedować pisząc donos i sprawdzając dokumenty.
Teraz przyszedł czas, że sąsiad chce wymienić dach. Jego dom ma dach dwuspadowy a część okapu wraz z rynna wystaje nad moją działkę.
W myśl stwierdzenia, budując się w granicy nie idź na wojnę z sąsiadem nie zamierzam wyrażać zgody na jakiekolwiek wejście na mój teren w celu przeprowadzenia prac. Samo wykonanie wymiany dachu nie przeszkadza mi.
Chciałem dowiedzieć się jeszcze w temacie dwóch kwestii:
- czy część dachu sąsiada może wystawać nad moją działkę ?
- czy dach dwuspadowy jaki wykonali jest zgody z przepisami ?
Znajomi mieli podobną sytuację w 2019 roku, i żadna część domu sąsiada nie może wystawać poza granicę działki, dach również został wybudowany jako jednospadowy.

Wiem, że to złośliwe, ale interesuje mnie jedynie aspekt prawny. Sąsiad niejednokrotnie zalazł mi za skórę, Wybitnie utrudniać mu życia nie zamierzam, ale chce znać swoje prawa.