dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Zmiana zagospodarowania przestrzennego budynku

    Witam,
    zakupiłem mieszkanie w dość kiepskim stanie 2 lata temu. Budynek, w zasadzie jego bryła jest pod ochroną konserwatora zabytków.
    Ja żadnych ingerencji w zmiane elewacji, rozmiaru okien nie dokonywałem, niczego na czym siedzi konserwator. Pomimo niekorzystnego usytuowania okien (okna są wysoko) jakoś to "ugryzłem" budując między innymi antresole. W remont wpakowałem około 170 tysięcy zł na dzień dzisiejszy, mieszkanie jest duże ponad 100m2. Ostatnimi czasy dowiedziałem się, że mój sąsiad, który ma taki sam układ okien odkrył pod grubą warstwą tynku zamurowane okna, które były niegdyś dużo niżej. Wyszło na to, że budynek wybudowany ponad 100 lat temu miał właśnie niskie okna a zmienione zostały gdzieś po roku 1945 na wysokie. Konserwator zgodził się na przywrócenie pierwotnych otworów, gmina wydała nowy plan zagospodarowania przestrzennego,. i teraz pytanie, czy ja też będę musiał pozmieniać okna pod zgode konserwatora? Okna idą w jednej linii 6 jest moich a 6 sąsiada. Kupiłem mieszkanie gdzie zagospodarowanie było inne, nie naruszyłem żadnych kwestii dotyczących konserwatora, wyremontowałem w zasadzie już całe mieszkanie i nie chciałbym teraz wywalać w błoto niemal 200k tys zł, żadnych oficjalnych pism, decyzji nie otrzymałem, jedynie informację od prezesa wspólnoty mieszkaniowej przez telefon, że taka sytuacja ma miejsce.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - jeżeli budynek jest pod ochrona konserwatorską, to WSZYSTKIE zmiany ( w tym antresola ) powinny być uzgodnione z Konserwatorem na piśmie.

    Zmiana planu Miejscowego - nie stanowi automatycznego nakazu dostosowania istniejących budynków do zapisów w Planie Miejscowym.
    Wyobraź sobie sytuację, że na danym terenie objętym Planem jest np. 70% budynków z dachami płaskimi, a Nowy Plan Miejscowy określa, że dachów płaskich nie może być, tylko mogą występować dachy np. dwuspadowe o kącie nachylenia połaci 45 stopni.
    Jw. nie znaczy, że włąściciele tych 70% budynków istniejących z dachami płaskimi są z automatu zmuszeni do realizacji dachów dwuspadowych.
    Analogicznie dot. innych zapisów w Planie.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony