dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie instalacja elektryczna od poczatku

    warunki przyłaczenia sa,
    projekt instalacji wewnetrznej i WLZ jest.
    I co dalej?

    Zaprojektowano jeden wyłącznik róznicowy 3 fazowy.

    W internecie piszą ,ze lepiej miec roznicowkę na kazdej fazie.

    Mozna samodzielnie zamontować instalacje elktryczna?
    Ktoś ja pozniej odbiera? Co w przypadku gdy instalacje bedzie sie rózniła od projektu? Czy ktos sprawdza projekt?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał nieogarniam Zobacz post
    warunki przyłaczenia sa,
    projekt instalacji wewnetrznej i WLZ jest.
    I co dalej?
    Jeśli Twój longin ma istotne znaczenie to szukaj elektryka.

    Cytat Napisał nieogarniam Zobacz post

    Zaprojektowano jeden wyłącznik róznicowy 3 fazowy.

    W internecie piszą ,ze lepiej miec roznicowkę na kazdej fazie.
    Zadaj sobie podstawowe pytanie, wierzysz wykształconemu projektantowi czy osobom piszącym różnorakie opinie o niewiadomym wykształceniu.
    To wszystko jest uzależnione od wielkości instalacji elektrycznej i rozwiązań jakie przyjął projektant.

    Cytat Napisał nieogarniam Zobacz post

    Mozna samodzielnie zamontować instalacje elktryczna?
    Ktoś ja pozniej odbiera? Co w przypadku gdy instalacje bedzie sie rózniła od projektu? Czy ktos sprawdza projekt?
    Można ją zrobić samodzielnie, nie musi się ona zgadzać z projektem chociaż szanujący się elektryk dołącza do protokołu lub instalacji schemat wraz z opisem poszczególnych obwodów itp.
    Ekektryka tak czy inaczej będziesz potrzebował do wykonania pomiarów oraz uzyskania protokołu z badań instalacji.
    Jego oświadczenie o gotowości instalacji do przyłączenia jest potrzebne i dołączane dla zakładów energetycznych z którym podpisujesz umowę.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał nieogarniam Zobacz post
    Zaprojektowano jeden wyłącznik róznicowy 3 fazowy.

    W internecie piszą ,ze lepiej miec roznicowkę na kazdej fazie.
    To zależy co tam zasilisz w instalacji, jak urządzenia na dwie, trzy fazy to wyłącznik różnicowy 3 fazowy.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał nieogarniam Zobacz post
    Zaprojektowano jeden wyłącznik róznicowy 3 fazowy
    Bo tego wymaga prawo. Jednak w użytkowaniu to jest tak, jakbyś miał jeden klucz do wszystkich zamków w domu. Zgubisz go i wszystkie zamki trzeba wypruwać. Kompletnie się nie opłaca. Trzeba instalować co najmniej kilka, w zależności od wielkości instalacji i potrzeb użytkownika.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał nieogarniam Zobacz post
    warunki przyłaczenia sa,
    projekt instalacji wewnetrznej i WLZ jest.
    I co dalej?
    Projekt jest do papierów, a instalację trzeba zrobić według potrzeb, ale musi odpowiadać normom prawnym i być bezpieczna.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał nieogarniam Zobacz post
    Mozna samodzielnie zamontować instalacje elktryczna?
    Pewnie, że można. Na takiej samej zasadzie, jak wygrać z Małyszem na skoczni. Uważasz, że pierwszy raz przypinając narty dasz se radę...
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jeśli Twój longin ma istotne znaczenie to szukaj elektryka.



    Zadaj sobie podstawowe pytanie, wierzysz wykształconemu projektantowi czy osobom piszącym różnorakie opinie o niewiadomym wykształceniu.
    To wszystko jest uzależnione od wielkości instalacji elektrycznej i rozwiązań jakie przyjął projektant.



    Można ją zrobić samodzielnie, nie musi się ona zgadzać z projektem chociaż szanujący się elektryk dołącza do protokołu lub instalacji schemat wraz z opisem poszczególnych obwodów itp.
    Ekektryka tak czy inaczej będziesz potrzebował do wykonania pomiarów oraz uzyskania protokołu z badań instalacji.
    Jego oświadczenie o gotowości instalacji do przyłączenia jest potrzebne i dołączane dla zakładów energetycznych z którym podpisujesz umowę.
    nauczony krótkiem doswiadczeniem budowalnym:
    -wiele osob tutaj wypisuje bzdury, trzeba traktować tutejsze wpisy nalezy traktowac z przymrózniem oka.
    - projekntant to tylko człowiek itez sie myli, dodatkowo wiekszość idzie po najmnijszej linii oporu bo tak jest im wygodniej.
    - projekantów trzeba weryfikować...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jeśli Twój longin ma istotne znaczenie to szukaj elektryka.



    Zadaj sobie podstawowe pytanie, wierzysz wykształconemu projektantowi czy osobom piszącym różnorakie opinie o niewiadomym wykształceniu.
    To wszystko jest uzależnione od wielkości instalacji elektrycznej i rozwiązań jakie przyjął projektant.



    Można ją zrobić samodzielnie, nie musi się ona zgadzać z projektem chociaż szanujący się elektryk dołącza do protokołu lub instalacji schemat wraz z opisem poszczególnych obwodów itp.
    Ekektryka tak czy inaczej będziesz potrzebował do wykonania pomiarów oraz uzyskania protokołu z badań instalacji.
    Jego oświadczenie o gotowości instalacji do przyłączenia jest potrzebne i dołączane dla zakładów energetycznych z którym podpisujesz umowę.
    nauczony krótkiem doswiadczeniem budowalnym:
    -wiele osob tutaj wypisuje bzdury, trzeba traktować tutejsze wpisy nalezy traktowac z przymrózniem oka.
    - projekntant to tylko człowiek itez sie myli, dodatkowo wiekszość idzie po najmnijszej linii oporu bo tak jest im wygodniej.
    - projekantów i ich prace trzeba weryfikować... np projekt instalacji swoje a 2 oddzielnych wykonawców ogladajac projekt i parametry stwierdziło za małe przekrtoje przy danym zapotrzebowaniu

  9. #9

    Domyślnie

    Witam. Robię generalkę, zostały ściany zewnętrzne, reszta od nowa. Teraz muszę się zdecydować co chcę, jeżeli chodzi o instalacje elektryczną i takie pytanie co warto zrobić żeby instalcja była naprawdę użytkowa?

  10. #10

    Domyślnie

    rozłącznik izol, RCD, nadprądowy oddzielne na lodówkę, na resztę obwodów conajmniej 2 RCD (a więc w sumie 3), każde urządzenie w kuchni oddzielny obwód (zmywarka, piekarnik, gniazda ogólne z mikrofalówką). Każdy pokój na oddzielnym wył. nadprądowym. Na korytarzu schodowe z krzyżowymi (aby można było zapalić gdy wychodzimy z każdego pokoju). Dzwonek też na oddzielnym wył. (aby można było wyłączyć jak dziecko śpi). RG nie nad drzwiami tylko w łatwo dostępnym miejscu bez wchodzenia na drabinę/taboret/krzesło. Obwody na zewnątrz włączane włącznikiem 16 A.

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki, to co napisałeś jest istotne że strony bezpieczeństwa, mi chodzi już o sprawy typu "mogłem pociągnąć jeszcze jeden obwód tutaj skoro robiłem od nowa" tzn żeby o czymś nie zapomnieć no np. gniazdo niedaleko kibla żeby ładowarkę do telefonu podłączyć albo gniazdo na każdej ścianie min. co 2m. puszki kieszeniowe na automatykę gdzieśtam. kable z większa ilością żył itp. Potrafię pociagnąć kable, pomierzyć, fachowo ogarnąć temat, ale nie robiłem tego na co dzień, pracuje w innej branży, tylko na własne potrzeby.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał stanick Zobacz post
    Dzięki, to co napisałeś jest istotne że strony bezpieczeństwa, mi chodzi już o sprawy typu "mogłem pociągnąć jeszcze jeden obwód tutaj skoro robiłem od nowa" tzn żeby o czymś nie zapomnieć no np. gniazdo niedaleko kibla żeby ładowarkę do telefonu podłączyć albo gniazdo na każdej ścianie min. co 2m. puszki kieszeniowe na automatykę gdzieśtam. kable z większa ilością żył itp. Potrafię pociagnąć kable, pomierzyć, fachowo ogarnąć temat, ale nie robiłem tego na co dzień, pracuje w innej branży, tylko na własne potrzeby.
    Najlepiej jeśli przyszłą instalację dostosujesz do planowanego umeblowania oraz do funkcji pomieszczenia.
    W przyszłej kuchni gniazd nigdy nie jest za dużo.
    W pomieszczeniach zamiast w każdym rogu sciany planuj tak aby gniazda nie wyszły za szafą lub blisko odbiorników ( TV SAT, itp )
    Reszta według upodobań, gniazdo przy WC potrzebne raczej dla osób uzależnionych.
    W łazience kinkiety przy lustrze, i umywalve oraz gniazda do szczoteczki, golarki itp.

    O tym czy zapomniałeś okaże się dopiero podczas uzytkowania dlatego musisz przewidywać sytuacje które mogą się zdażyć. Krótki kabel od odkurzacza wyznaczy jego miejsce w długim przedpokoju
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13

    Domyślnie

    U mnie kuchnia ma jakieś 2,2 x 2,5 m i gniazd ogólnych (nad blatem) tylko 4 podwójne (czyli 8 gniazd).
    W korytarzu dostępne 2 gniazda (do podłączania odkurzacza i prac na klatce schodowej).
    W łazience daj do pralki, suszarki (jak chcesz), suszarki do włosów/ładowania urządzeń.
    W pokoju przy urządzeniach gniazda sieciowe i na wtyk F. Ilość to w zależności ile urządzeń (TV, tuner naziemnej, sat, dvd, zasilacz antenowy, głośniki).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony