dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Z której strony świata najkorzystniej dołożyć panele?

    Chcę dołożyć paneli. Na kierunku południowym nie mam miejsca na dachy. Mam wolne połacie dachowe od wschodu i zachodu. Z której strony najlepiej zainstalować dodatkowe panele?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Najlepiej będzie w obu kierunkach.
    Zakładasz dodatkowy falownik ?

    Stare czy nowe zasady?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Idealnie wschód/zachód, czy jakiś odchył? Wrzuć zdjęcie satelitarne może będzie łatwiej podpowiedzieć

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Chcę dołożyć paneli. Na kierunku południowym nie mam miejsca na dachy. Mam wolne połacie dachowe od wschodu i zachodu. Z której strony najlepiej zainstalować dodatkowe panele?
    Ile masz wolnych kanałów MPPT?
    Jaki zakres napięcia działania MPPT na każdym kanale?
    Generalnie należy dokładać tak, żeby na jednym kanale były panele skierowane w jedną stronę i dające napięcie w zakresie jego pracy.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ile masz wolnych kanałów MPPT?
    Jaki zakres napięcia działania MPPT na każdym kanale?
    Generalnie należy dokładać tak, żeby na jednym kanale były panele skierowane w jedną stronę i dające napięcie w zakresie jego pracy.
    Nie zawsze. Identyczną liczbę (+-5%) takich samych paneli można położyć na połaci wschodniej i zachodniej i połączyć równolegle pod jeden MPPT i będzie to działac prawidłowo. Przeczytałem to w dość szczegółowej analizie, zastosowałem w praktyce i potwierdzam, że tak jest.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ile masz wolnych kanałów MPPT?
    Jaki zakres napięcia działania MPPT na każdym kanale?
    Generalnie należy dokładać tak, żeby na jednym kanale były panele skierowane w jedną stronę i dające napięcie w zakresie jego pracy.
    Nie zawsze. Identyczną liczbę (+-5%) takich samych paneli można położyć na połaci wschodniej i zachodniej i połączyć równolegle pod jeden MPPT i będzie to działać prawidłowo. Przeczytałem to w dość szczegółowej analizie, zastosowałem w praktyce i potwierdzam, że tak jest.

    Zwykle najbardziej efektywnie będzie właśnie tak zrobić, bo równomiernie uzyskujemy energię przez maksymalną część dnia, oraz "zużywamy" najmniej rezerwy mocy falownika.

  7. #7

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat bo chciałem rozbudować swoją instalację 6kWp do 10kWp. W tym momencie mam na dachu 16 paneli Longi 375Wp podpięte na jednym stringu do falownika Huawei (SUN2000-6KTL-M1). Dach skierowany na południowy zachód. Raczej nie dostanę już tych samych paneli i nie zmieszczę 4kWp na połaci dachu. Zostaje więc położenie reszty na nowych panelach na gruncie i teraz zastanawiam się jaki scenariusz jest najlepszy?
    A. Nowa instalacja na gruncie na południe, sprzedaż obecnego falownika i kupno falownika 10kWp ? Wtedy na jednym stringu 6kWp z dachu a na drugim stringu 4kWp z gruntu ?
    B. Nowa instalacja na gruncie na południe, dokupienie dodatkowego falownika 3kW-4kW do obsługi nowej instalacji a bieżący falownik obsługuje starą instalacje?
    C. Nowa instalacja na gruncie skierowana na wschód i pozostanie przy bieżącym falowniku. Każda instalacja na osobnym stringu. Zakładam, że nie muszę wtedy dokupować falownika i obserwuje jak daje radę obecny. Często słoneczna pogoda utrzymuje się do południa, a później przychodzą chmury więc może bym wyciągał jakieś profity z tego.

    PS. Do tej pory (2.5 roku) nie miałem żadnych problemów z wyłączaniem się falownika przez zbyt wysokie napięcia. Czy rozbudowując instalacje jest ryzyko, że będę podbijał napięcie? Czy jest wtedy różnica czy mam panele wpiętę na 2 stringach do falownika 10kW czy dwa falowniki 6kW + 4kW a w każdym po jednym stringu? Które rozwiązanie zwiększa ryzyko zbyt wysokich napięć? Reasumując lepiej jeden falownik czy dwa ?

  8. #8

    Domyślnie

    Miałem podobną sytuację.
    Na dachu 7,4kWp azymut południe + falownik 6kW. Dołożyłem paneli na gruncie o mocy 2,4kWp również skierowanych na południe i wymieniłem falownik na 8kW. Przed decyzją o wyborze takiego rozwiązania przeprowadziłem symulacje programem PvSol.
    Myślę, że jeśli dokupienie drugiego falownika dla instalacji na gruncie i pozostawienie obecnego dla paneli na dachu było by tańszą opcją niż sprzedaż obecnego i zakup takiego o większej mocy to również można brać takie rozwiązanie pod uwagę. Jeśli natomiast pozostaniesz przy jednym inwerterze ale większej mocy to nie musisz kupować 10kW. Jeśli znajdziesz tańszy to moc 8kW w zupełności wystarczy. Skalkuluj sobie ile musisz wydać na zakupy w związku z rozbudową instalacji i weź to pod uwagę. Opcja z panelami na gruncie skierowanymi na wschód nie jest pozbawiona sensu ale musiałbyś policzyć czy to będzie opłacalne. Na przykład czy rano będziesz miał dużą autokonsumpcję, która dodatkowo zrekompensuje słabszy uzysk energii z paneli w porównaniu do sytuacji, gdyby były skierowane na południe. Na Twoim miejscu przeliczyłbym wszystkie opcje w cyklu rocznym np we wspomnianym programie. Dodatkowa moc z paneli może "podbić" napięcie. W moim przypadku dodatkowe 2,4kWp podniosło napięcie o ok 2V. To o ile podskoczy napięcie zależy od jakości sieci, długości i średnicy przewodów od falownika do licznika i jeszcze pewnie kilku innych czynników.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 04-11-2023 o 22:36

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkan Zobacz post
    Podepnę się pod temat bo chciałem rozbudować swoją instalację 6kWp do 10kWp. W tym momencie mam na dachu 16 paneli Longi 375Wp podpięte na jednym stringu do falownika Huawei (SUN2000-6KTL-M1). Dach skierowany na południowy zachód. Raczej nie dostanę już tych samych paneli i nie zmieszczę 4kWp na połaci dachu. Zostaje więc położenie reszty na nowych panelach na gruncie i teraz zastanawiam się jaki scenariusz jest najlepszy?
    A. Nowa instalacja na gruncie na południe, sprzedaż obecnego falownika i kupno falownika 10kWp ? Wtedy na jednym stringu 6kWp z dachu a na drugim stringu 4kWp z gruntu ?
    B. Nowa instalacja na gruncie na południe, dokupienie dodatkowego falownika 3kW-4kW do obsługi nowej instalacji a bieżący falownik obsługuje starą instalacje?
    C. Nowa instalacja na gruncie skierowana na wschód i pozostanie przy bieżącym falowniku. Każda instalacja na osobnym stringu. Zakładam, że nie muszę wtedy dokupować falownika i obserwuje jak daje radę obecny. Często słoneczna pogoda utrzymuje się do południa, a później przychodzą chmury więc może bym wyciągał jakieś profity z tego.

    PS. Do tej pory (2.5 roku) nie miałem żadnych problemów z wyłączaniem się falownika przez zbyt wysokie napięcia. Czy rozbudowując instalacje jest ryzyko, że będę podbijał napięcie? Czy jest wtedy różnica czy mam panele wpiętę na 2 stringach do falownika 10kW czy dwa falowniki 6kW + 4kW a w każdym po jednym stringu? Które rozwiązanie zwiększa ryzyko zbyt wysokich napięć? Reasumując lepiej jeden falownik czy dwa ?
    Podaj napięcia w południe, rano, i po południu przy pełnym słońcu.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.788

    Domyślnie

    Idealne byłoby to pod skosem na osi płn/płd i pochylanie wg słońca za pomocą siłownika ech.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Podaj napięcia w południe, rano, i po południu przy pełnym słońcu.
    04.06.2023
    9:00: Faza A: 249.4V, Faza B: 246.6V Faza C: 245V
    12:30: Faza A: 250.6V, Faza B: 252.9V Faza C: 235.8V
    17::00: Faza A: 246.7V, Faza B: 244.9V Faza C: 243.3V

    08.07.2023
    9:00: Faza A: 236.1V, Faza B: 238.4V Faza C: 241.1V
    13:00: Faza A: 233V.6, Faza B: 245.2V Faza C: 251.3V
    17::00: Faza A: 237.2V, Faza B: 242.8V Faza C: 244.1V


    12.08.2023
    9:00: Faza A: 240.1V, Faza B: 239.6V Faza C: 239.1V
    13:30: Faza A: 234V, Faza B: 241.8V Faza C: 249.V
    17::00: Faza A: 238.6V, Faza B: 243.5V Faza C: 241V

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    Miałem podobną sytuację.
    Na dachu 7,4kWp azymut południe + falownik 6kW. Dołożyłem paneli na gruncie o mocy 2,4kWp również skierowanych na południe i wymieniłem falownik na 8kW. Przed decyzją o wyborze takiego rozwiązania przeprowadziłem symulacje programem PvSol.
    Myślę, że jeśli dokupienie drugiego falownika dla instalacji na gruncie i pozostawienie obecnego dla paneli na dachu było by tańszą opcją niż sprzedaż obecnego i zakup takiego o większej mocy to również można brać takie rozwiązanie pod uwagę. Jeśli natomiast pozostaniesz przy jednym inwerterze ale większej mocy to nie musisz kupować 10kW. Jeśli znajdziesz tańszy to moc 8kW w zupełności wystarczy. Skalkuluj sobie ile musisz wydać na zakupy w związku z rozbudową instalacji i weź to pod uwagę. Opcja z panelami na gruncie skierowanymi na wschód nie jest pozbawiona sensu ale musiałbyś policzyć czy to będzie opłacalne. Na przykład czy rano będziesz miał dużą autokonsumpcję, która dodatkowo zrekompensuje słabszy uzysk energii z paneli w porównaniu do sytuacji, gdyby były skierowane na południe. Na Twoim miejscu przeliczyłbym wszystkie opcje w cyklu rocznym np we wspomnianym programie. Dodatkowa moc z paneli może "podbić" napięcie. W moim przypadku dodatkowe 2,4kWp podniosło napięcie o ok 2V. To o ile podskoczy napięcie zależy od jakości sieci, długości i średnicy przewodów od falownika do licznika i jeszcze pewnie kilku innych czynników.
    Moim celem jest gromadzenie energii na potrzeby przyszłego zużycia przez pompę ciepła. Co do autokonsumpcji to mogę trochę regulować rano jak pralka, zmywarka, suszarka, pompa, ale naturalnie więcej się tego dzieje popołudniu.

    PS. Czy słyszeliście coś o łączeniu falowników Master-Slave? Widzę, że chyba Huawei ma taką opcje, ale nie wiem jakie są zalety tego. Pewnie jeden dongle WiFi, który przesyła dane. Zastanawiam się czy jakbym kupował drugi falownik to czy to przemawia za zakupem drugiego Huawei czy np. jednak tańszy Foxess.
    Ostatnio edytowane przez tomkan ; 07-11-2023 o 13:44

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkan Zobacz post
    04.06.2023
    9:00: Faza A: 249.4V, Faza B: 246.6V Faza C: 245V
    12:30: Faza A: 250.6V, Faza B: 252.9V Faza C: 235.8V
    17::00: Faza A: 246.7V, Faza B: 244.9V Faza C: 243.3V

    08.07.2023
    9:00: Faza A: 236.1V, Faza B: 238.4V Faza C: 241.1V
    13:00: Faza A: 233V.6, Faza B: 245.2V Faza C: 251.3V
    17::00: Faza A: 237.2V, Faza B: 242.8V Faza C: 244.1V


    12.08.2023
    9:00: Faza A: 240.1V, Faza B: 239.6V Faza C: 239.1V
    13:30: Faza A: 234V, Faza B: 241.8V Faza C: 249.V
    17::00: Faza A: 238.6V, Faza B: 243.5V Faza C: 241V
    Dzięki.
    Podałeś pewnie z losowych dni.
    Poobserwuj, bo w zasadzie dokładając dodatkowy falownik, możesz sam siebie odłączać.
    Falowniki będą ze sobą konkurować i podbijać napięcia.
    Ponadto masz duże wahania napięć. Może to świadczyć o niewydolności sieci i trafo.
    Z mojej strony proponuję jeden falownik.
    Jakbym tam widział maksymalne wahania o 5V w tym co podałeś, to byłoby ok.

    Masz tam 19V różnicy na napięciach, gdzie w jednym dniu było na granicy do wyłączenia falownika.
    U mnie jest problem z napięciami.
    Jakoś sobie radzę, obniżając je grzalkami przez ich płynną regulację.
    Oczywiście może się okazać, że ktoś z sąsiadów dołoży pv i już nie będziesz mieć tak.kolorowo.
    Także proponuje jeden falownik na wszystko.

    Edit.
    Właśnie sprawdziłem.
    W danych które podałeś, masz jedną niedzielę i dwie soboty.
    A jak w tygodniu to wygląda?
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 07-11-2023 o 22:47
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #14

    Domyślnie

    Poprzednio wybrałem te 3 dni, bo miały największą produkcje w ostatnim półroczu i było słońce przez cały dzień.
    Przykładowe inne dni:

    07.11.2023 (wtorek)
    10:00: Faza A: 239.6V, Faza B: 244.4V Faza C: 241.8V
    12:00: Faza A: 243.1V, Faza B: 242.8V Faza C: 246.6V
    14:00: Faza A: 240.5V, Faza B: 240.6V Faza C: 246.0V

    02.11.2023 (czwartek)
    9:00: Faza A: 237.6V, Faza B: 238.7V Faza C: 243.6V
    11:30: Faza A: 240.2V, Faza B: 247.1V Faza C: 246.2V
    15:00: Faza A: 234.6V, Faza B: 239.5V Faza C: 240.1V

    18.10.2023 (środa)
    9:00: Faza A: 239.0V, Faza B: 239.1V Faza C: 241.1V
    12:00: Faza A: 242.1V, Faza B: 249.1V Faza C: 248.4V
    15:00: Faza A: 244.9V, Faza B: 246.3V Faza C: 247.7V

    PS. Dwa falowniki tak jak napisałeś ze sobą konkurują. Rozumiem, że jak mam jeden falownik i dwa stringi to już takiej samej konkurencji nie ma ?

    PS.2. W sąsiedztwie najbliższym jest mało fotowoltaiki i póki co nie widzę, żeby się miało to zmienić, ale kto wie co będzie w przyszłości.
    Ostatnio edytowane przez tomkan ; 08-11-2023 o 04:51

  15. #15

    Domyślnie

    Mieszkasz na końcu linii?
    Falownik po wyłączeniu, czeka aż na wszystkich 3 fazach napięcie spadnie do 250V. A wyłącza się kiedy już na jednej fazie przekroczy 253V średnio w określonym czasie.
    W czasie pracy podbija napięcie o 2-3 volty u mnie, bo mam słabą sieć (30 lat).
    Jakie masz przewody od falownika do licznika ZE? Przekroje i długości?
    Tutaj także to ma znaczenie, kiedy balansujesz na granicy 253V.
    Nie jestem monterem.
    Sam mam kłopoty, więc zacząłem interesować się problem.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony