dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Producenci aparatury modułowej

    Przygotowuje się do wyposażenia mojej skrzynki elektrycznej w aparaturę modułową. Przeglądam zatem internety, porady etc. Królują producenci EATON, Schneider, Simens, Legrand.

    Wszystkie te wymienione marki nie są ani polskie, ani nawet nie produkują w Polsce. Na moją skrzynkę wyjdzie tak kilka tysięcy, no może 2. Wolałbym te kilka tysięcy zostawić w polskiej fabryce, gdzie zapłacą polskie podatki, ZUSy etc. myślę, że większość kupujących też by tak wolała. Stąd zadaję sobie pytanie, czemu produkty polskich firm, takich jak Bemko (albo ich marka Schelinger, która polsko może i nie brzmi, ale ma przynajmniej polski EAN) nie są popularne?

    Czy to jest kwestia reklamy, czy jakości tych produktów?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Słaba jakość która ma odzwierciedlenie w cenie (są tanie).

  3. #3

    Domyślnie

    No więc grzebałem z dwa dni po internetach. Głównie szukałem jakiś negatywnych opinii. Jedyne czego się doszukałem, to to, że ktoś uznał, że plastik jest złej jakości. Nie znalazłem żadnych negatywnych opinii elektryków, jedyne co, to kilka opinii, że ktoś tam gdzieś zainstalował ileś lat temu i działa do dziś. Była jedna opinia stwierdzająca, że skoro to spełnia restrykcyjne niemieckie normy to nie może być jakiś totalny chłam.

    Zatem w dalszych moich poszukiwaniach na temat różnic kwestię jakościową należy pominąć. Nie ma żadnych namacalnych opinii, że działa źle, są pojedyncze, że po prostu działa. No bo co tu ma nie działać, to proste urządzenia.

    Wziąłem się zatem za kody EAN. Skupiłem się na producencie Bemko i jego produktach Schelinger. Podejrzewam, że te drugie produkowane na jakiejś niemieckiej licencji, patrząc na nazwę, ale skąpo o informację na ten temat. Jednak wszystkie te produkty mają kody EAN zaczynające się od 590, czyli są produkowane (albo co najmniej składane) w Polsce. Jako, że większość życia spędzam w Polsce, jeżdżę po polskich drogach, korzystam z polskiej kolei i generalnie całej infrastruktury jest to dla mnie ważne, żeby używać produktów których produkcja dokłada cegiełkę do tychże dóbr. Pozostałe produkty jakie sprawdzałem były produkowane we Francji, Niemczech, Irlandii i Słowenii (Eaton, Schneider, Siemens itd). Niektórych EANów nie udało mi się ustalić.

    Wniosek jaki mi się nasuwa jest taki, że niska cena wynika po prostu z niższych kosztów produkcji jakie mamy tu lokalnie, a nie z gorszej jakości. Do tego jest jeszcze jakiś tam koszt logistyczny.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał herakles Zobacz post
    Wniosek jaki mi się nasuwa jest taki, że niska cena wynika po prostu z niższych kosztów produkcji jakie mamy tu lokalnie, a nie z gorszej jakości. Do tego jest jeszcze jakiś tam koszt logistyczny.
    W jakim świecie żyjesz?
    Niestety, jak coś tańsze od konkurencji, to masz bardzo, bardzo małe szanse, żeby było zrobione u nas, a szanse, że z PRC graniczą z pewnością.

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bemko.jpg
Wyświetleń:	243
Rozmiar:	40,6 KB
ID:	466032  

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał herakles Zobacz post
    No więc grzebałem z dwa dni po internetach. Głównie szukałem jakiś negatywnych opinii. Jedyne czego się doszukałem, to to, że ktoś uznał, że plastik jest złej jakości. Nie znalazłem żadnych negatywnych opinii elektryków, jedyne co, to kilka opinii, że ktoś tam gdzieś zainstalował ileś lat temu i działa do dziś. Była jedna opinia stwierdzająca, że skoro to spełnia restrykcyjne niemieckie normy to nie może być jakiś totalny chłam.

    Zatem w dalszych moich poszukiwaniach na temat różnic kwestię jakościową należy pominąć. Nie ma żadnych namacalnych opinii, że działa źle, są pojedyncze, że po prostu działa. No bo co tu ma nie działać, to proste urządzenia.

    Wziąłem się zatem za kody EAN. Skupiłem się na producencie Bemko i jego produktach Schelinger. Podejrzewam, że te drugie produkowane na jakiejś niemieckiej licencji, patrząc na nazwę, ale skąpo o informację na ten temat. Jednak wszystkie te produkty mają kody EAN zaczynające się od 590, czyli są produkowane (albo co najmniej składane) w Polsce. Jako, że większość życia spędzam w Polsce, jeżdżę po polskich drogach, korzystam z polskiej kolei i generalnie całej infrastruktury jest to dla mnie ważne, żeby używać produktów których produkcja dokłada cegiełkę do tychże dóbr. Pozostałe produkty jakie sprawdzałem były produkowane we Francji, Niemczech, Irlandii i Słowenii (Eaton, Schneider, Siemens itd). Niektórych EANów nie udało mi się ustalić.

    Wniosek jaki mi się nasuwa jest taki, że niska cena wynika po prostu z niższych kosztów produkcji jakie mamy tu lokalnie, a nie z gorszej jakości. Do tego jest jeszcze jakiś tam koszt logistyczny.
    Kup te tanie Bemko a nie bezsensu wyszukujesz po internetach potwierdzenia ich wątpliwej jakości.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    możesz jeszcze poszukać ABB - są mało popularni, bo są nie najtańsi i stosowani raczej w dużych budynkach/przemyśle - co prawda podstawowe rzeczy typu MCB/RCD nie są produkowane w Polsce (ale w Europie), za to produkują inne rzeczy w Polsce i co ciekawe jedno z ich centrów centrów badawczo-rozwojowych jest w Krakowie (w tym zajmują się aparaturą DIN Rail, systemami KNX, ładowarkami do samochodów (ciężarowych/autobusów))

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Tu nie chodzi przecież o miejsce produkcji tylko o cenę...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał herakles Zobacz post

    Wziąłem się zatem za kody EAN. Skupiłem się na producencie Bemko i jego produktach Schelinger. Podejrzewam, że te drugie produkowane na jakiejś niemieckiej licencji, patrząc na nazwę, ale skąpo o informację na ten temat. Jednak wszystkie te produkty mają kody EAN zaczynające się od 590, czyli są produkowane (albo co najmniej składane) w Polsce. Jako, że większość życia spędzam w Polsce, jeżdżę po polskich drogach, korzystam z polskiej kolei i generalnie całej infrastruktury jest to dla mnie ważne, żeby używać produktów których produkcja dokłada cegiełkę do tychże dóbr. Pozostałe produkty jakie sprawdzałem były produkowane we Francji, Niemczech, Irlandii i Słowenii (Eaton, Schneider, Siemens itd). Niektórych EANów nie udało mi się ustalić.
    kod gtin zaczynający się od 590 wcale nie oznacza że dany produkt jest produkowany/składany w Polsce tylko że numer został zarejestrowany w polskim oddziale instytucji GS1 zarządzającej kodami kreskowymi

    ba są produkty z kodem 590 made in china a np. odrdzewiacz typu coca cola produkowana w Polsce ma kod z innego kraju

    to całe bemko to produkuje tylko oprawy oświetleniowe aparatura jest prawdopodobnie chińska

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał herakles Zobacz post
    Królują producenci EATON, Schneider, Simens, Legrand.

    Wszystkie te wymienione marki nie są ani polskie, ani nawet nie produkują w Polsce.
    W ramach jednego producenta nawet poszczególne typy aparatów mogą się różnić krajem produkcji, ale z tego co widzę to na wyłącznikach nadprądowych Legranda napisane jest Made in Poland. Podobnie jest np. z rozłącznikami izolacyjnymi Hagera.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    W ramach jednego producenta nawet poszczególne typy aparatów mogą się różnić krajem produkcji, ale z tego co widzę to na wyłącznikach nadprądowych Legranda napisane jest Made in Poland. Podobnie jest np. z rozłącznikami izolacyjnymi Hagera.

    Made in Poland to już jest jakiś postęp jak dla mnie. A na różnicówkach co jest napisane?

    W ogóle czemu wszyscy to mają w tak głębokiej pompie, a potem płaczą na słabą służbę zdrowia? No jak fabryka jest gdzieś na zachodzie, to jej pracownicy tam na tą służbę zdrowia płacą a nie tu, to chyba jasne gdzie wtedy ta służba zdrowia będzie lepsza.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał herakles Zobacz post
    No jak fabryka jest gdzieś na zachodzie, to jej pracownicy tam na tą służbę zdrowia płacą a nie tu, to chyba jasne gdzie wtedy ta służba zdrowia będzie lepsza.
    Tam, gdzie przemysł nie zanieczyszcza środowiska (a więc go nie ma albo jest ekodrogi).

  12. #12

    Domyślnie

    Witam, prowadze hurtownie elektryczną i sprzedaje zarówno eatona schnaidera legranda hagera eti itp itp itp itp itp i powiem tak. Jeżeli chodzi o aparature modułową do DOMU , to osobiście poleciłbym producenta np LC, sprzedajemy tego w masakrycznie sporych ilościach i jest ok przechodzi wszystkie testy, ma dokumenty . co do reklamacji to różnicówki z eatona i hagera czy legranda też są reklamowane nie da sie jasno stwierdzić który producent jest najmniej awaryjny - a różnica w cenie jest duża. Jedynie na czym bym nie oszczędzał to na ograniczniku przepięć , różnicówki i wyłączniki nadprądowe dawałbym tańsze lecz spotykane na rynku nie tzw NO NAME z portali aukcyjnych, Co do produkcji to COVID pokazał że kazdy producent KAŻDY ma produkcje w chinach lub wszystkie komponenty plastiki podzespoły elektronika idzie z chin a w polsce jest to tylko składane
    w razie pytań o ceny zapraszam do kontaktu chętnie doradze

  13. #13

    Domyślnie

    Wiem, że minęło trochę czasu i być może temat nieaktualny.
    Aparatura modułowa produkowana w Polsce, bywa że jest niedostępna na naszym rynku. Producenci często stosują regionalizację kierując dane serie do konkretnych krajów. Niżej podaje to co najczęściej pojawia się na polskim rynku z etykietą "made in ...". Zdarza się, że brakuje informacji o kraju pochodzenia.
    Legrand (Francja) - wyłączniki nadprądowe w Polsce (Ząbkowice Śląskie, daw. Fael), Turcji, RCD Turcja/Francja
    ETI (Słowenia) - wyłączniki nadprądowe, rozłączniki w Polsce (Pułtusk, daw. Polam), RCD w Słowenii, produkcja również w Niemczech w zakupionej fabryce Kopp.
    Hager (Niemcy) - rozłączniki izolacyjne w Polsce (Tychy - daw. Polo, Bieruń, Kórnik), wyłączniki nadprądowe (eksport), RCD (eksport do Włoch), wyłączniki nadprądowe i RCD dostępne w Polsce produkcja we Francji.
    General Electric/AEG (USA, kupił część niemieckiego AEG) - wyłączniki nadprądowe na Węgrzech, RCD na Węgrzech i Hiszpanii (prawdopodobnie Schneider).
    Schneider Electric (Francja, kupił Merlin Gerin, Telemecanique) - wyłączniki nadprądowe w Indiach, Bułgarii, Francji, RCD w Hiszpanii.
    Siemens (Niemcy) - wyłączniki nadprądowe w Turcji, Rumunii, rozlączniki w Chinach, RCD w Niemczech.
    ABB (Szwajcaria) - wyłączniki nadprądowe w Niemczech, Bułgarii, RCD Włochy/Niemcy.
    Eaton (USA, kupił niemieckiego Moellera, austriackiego F&G) - wyłączniki nadprądowe, RCD w Serbii, Rumunii.
    Schrack (Austria) - wyłączniki nadprądowe, RCD made in EU (brak kraju produkcji), na moduły produkowane w UE jako jeden z nielicznych producentów posiada polski certyfikat ze znakiem jakości/bezpieczeństwa "B", prawdopodobnie obecnie zleca produkcję w Chinach (Chint?), na etykietach brak napisu "made in".
    SEZ (Słowacja) - wyłączniki nadprądowe, rozłączniki, RCD w Słowacji.
    OEZ - grupa kapitałowa Siemens (Czechy) - wyłączniki nadprądowe, rozłączniki, RCD w Czechach
    Doepke (Niemcy) - wyłączniki nadprądowe, RCD w Niemczech.
    Gewiss (Włochy) - produkcja we Włoszech oraz w innych fabrykach w Europie.
    LOVATO Electric (Włochy) - produkcja we Włoszech oraz w innych fabrykach w Europie.
    LSIS - LS ELECTRIC, grupa kapitałowa LG (Korea Południowa) - produkcja w Korei Płd. oraz w innych państwach azjatyckich.
    C&S Electric, grupa kapitałowa Siemens (Indie) - produkcja w Indiach.
    Ww. producenci poza ETI, SEZ, OEZ produkują w swoich fabrykach w Chinach i Indiach, ale najczęściej na rynki azjatyckie włącznie z byłym ZSRR.
    Chint/Noark, LC-Tec, Ideal (Kanlux), Bemko/Schelinger, Gacia, Adelid, E.Next, Zext, Tracon, Apar Electric, Doktorvolt produkcja w ChRL, czego nie kryją, bo jest to podane na etykietach. Większość aparatury modułowej jest tylko brandowana i pochodzi z różnych fabryk w Chinach, bazuje na konstrukcji DZ47. Zasadniczo wszystko zależy od użytych materiałów i ich jakości wykonania, bo konstrukcyjnie są takie same. Z małymi wyjątkami, gdzie producent w wielu produktach stosuje autorskie patenty, produkuje w swoich fabrykach oraz oferuje szeroki asortyment np. Chint/Noark. Marka Noark jest własnością chińskiej firmy Chint, tylko że zarejestrowana jest w Czechach i jest jedynie dystrybutorem na Europę, a wiele osób traktuje te produkty jako czeskie. Każdy z europejskich producentów ma własne patenty, a ich aparaty różnią się budową w stosunku do konkurencji.
    Tu link do producentów ograniczników przepięć.
    https://www.lsp-international.com/pl...ective-device/
    Ostatnio edytowane przez 1500-2900 ; 11-02-2024 o 17:22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony