dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Jaki kociol mieszkanie 100m2 kamienica

    Witam,


    posiadam 12 letni kocioł 2 funkcyjny Termet mini term z otwartą komorą. Od jakiegoś czasu często jest cofka spalin i to mnie bardzo niepokoi.

    Byl kominiarz i stwierdził, ze pw mieszkaniu parterowym + wysoki temperatury na zewnątrz powodują cofkę. Oczywiście zalecił kociol kondesnasyjny. Tutaj dodam, ze bede musiał pociagnac rure wewnętrzną na okolo 12m.



    Mam pytanko który z tych 2 będzie bardziej ekonomiczny i tańszy w eksploatacji? Dodam jeszcze, ze mam stare żeliwne grzejniki.

    -Junkers cerapur gc2200w

    -Viesmann vitodens 050



    Chyba, ze ktoś poleci coś innego?

  2. #2

    Domyślnie

    Viesmann niżej moduluje - 3,2 vs 4,8 kW. Przepaść. Pytanie jakiej minimalnej mocy potrzebujesz.
    Ile pomieszczeń, ściślej ile grzejników? Jak wysoko były grzane? Może się okazać, że warto je wymienić na przewymiarowane (o ile się zmieszczą), żeby móc zejść z temperaturą wody w obiegu do poziomu, przy którym działa kondensacja. Inaczej o wysokiej sprawności można zapomnieć i 5-10% zapłaconego ciepła pójdzie w komin.

  3. #3

    Domyślnie

    Ludziczek, na cofkę jest rada.. nasada obrotowa kulista.

    https://komin-center.pl/product/nasa...xoCBvIQAvD_BwE

  4. #4

    Domyślnie

    Turbowent mam juz w kanale wentylacyjnym wlazience tam gdzie jest kociol. Hmm, czyli warto dolozyc kolejny do kanalu od kotla? Z tym, ze ja nie mam kulistego.

    Odnosnie kotla to dzieki kolego za pomoc. Skoro Junkers pali wiecej gazu to jednak zdecyduje sie na Viesmanna 050. Ktos polecal 111w z zasobnikiem wody ale koszt samego kotla to okolo 11.000zl do tego pewnie kilka tysiecy za montaz itp.

  5. #5

    Domyślnie

    Dodam jeszcze, ze od jakiegoś czasu sasiad mial u siebie remont. Od tamtej pory pojawiły sie u mnie w domu kłopoty z wentylacja. Z kratki w kuchni zamiast wyciągać powietrze to nawiewa w dodatku bonusowym czuje zapachy a bardziej smrod jak cos gotuja lub smaza. Mam wrazenie, ze zamontowali okap elektryczny. Kominiarz oczywiscie byl i stwierdzil, ze mam za szczelne okna ale problem jest nawet w okresie gdzie okna sa otwarte cala dobe.

    Malo tego w wentylacji w łazience jest ten sam problem zamiast wyciagac powietrze to wlatuje, ze ogień z zapalniczki gasnie.

    Ktoś jest w stanie poradzić jak sie tego problemu pozbyc?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ludziczek Zobacz post
    Turbowent mam juz w kanale wentylacyjnym wlazience tam gdzie jest kociol. Hmm, czyli warto dolozyc kolejny do kanalu od kotla? Z tym, ze ja nie mam kulistego.
    I kominiarz tego nie oprotestował? Przecież wspomagany wyciąg z kotłowni (łazienki), gdzie jest kocioł z otwartą komorą, to zaproszenie do niepełnego spalania gazu i ulatniania się CO do pomieszczenia.

    Odnosnie kotla to dzieki kolego za pomoc. Skoro Junkers pali wiecej gazu to jednak zdecyduje sie na Viesmanna 050. Ktos polecal 111w z zasobnikiem wody ale koszt samego kotla to okolo 11.000zl do tego pewnie kilka tysiecy za montaz itp.
    To trochę nie tak. Ilość gazu jaką zużyją będzie dosyć podobna, w każdym razie nie będzie takiej różnicy jak między ich mocami minimalnymi.
    Minimum modulacji odpowiada za skłonność kotła do taktowania. W momencie, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze od minimalnej mocy kotła, ten się wyłącza i czeka aż temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach spadnie. Wtedy włącza się znowu i znów trochę podgrzewa. Taka praca jest nieekonomiczna, bo przy zapłonie przez chwilę podawane jest dużo gazu, a co gorsza, duża liczba cykli powoduje szybkie zużywanie konstrukcji kotła. Powoduje też mniejszy komfort, bo kaloryfery są raz ciepłe, raz zimne. Powietrze utrzymuje względnie stabilną temperaturę, ale grzanie przez promieniowanie pojawia się i znika. Ideałem jest sytuacja, kiedy moc minimalna jest tak niska, że kocioł pracuje cały czas.

    Zrobiłbym co się da, żeby taktował jak najmniej, ale przede wszystkim, żeby grzejniki zasilać wystarczająco nisko, żeby działała kondensacja.

    Dodam jeszcze, ze od jakiegoś czasu sasiad mial u siebie remont. Od tamtej pory pojawiły sie u mnie w domu kłopoty z wentylacja. Z kratki w kuchni zamiast wyciągać powietrze to nawiewa w dodatku bonusowym czuje zapachy a bardziej smrod jak cos gotuja lub smaza. Mam wrazenie, ze zamontowali okap elektryczny. Kominiarz oczywiscie byl i stwierdzil, ze mam za szczelne okna ale problem jest nawet w okresie gdzie okna sa otwarte cala dobe.

    Malo tego w wentylacji w łazience jest ten sam problem zamiast wyciagac powietrze to wlatuje, ze ogień z zapalniczki gasnie.

    Ktoś jest w stanie poradzić jak sie tego problemu pozbyc?
    Sąsiedzi dłubiący w wentylacji to jest plaga. Mam to samo i niespecjalnie da się coś z tym zrobić. Zwłaszcza że potrafią na czas kontroli wentylacji zdejmować te swoje przeróbki i zakładać na następny rok zaraz po wyjściu kominiarza. Na szczęście u mnie przynajmniej nie ma w budynku gazu.

    Mimo wszystko zgłoś to do administracji i próbuj walczyć.
    Ostatnio edytowane przez Juan ; 25-08-2023 o 19:19

  7. #7

    Domyślnie

    Dzieki za informację. Odnosnie wentylacji jest u mnie w kominie wolny kanal wiec tam sie podlacze i mam nadzieje, ze to pomoże.

    Wracając do tematu kotla. Inwestowac w Viessmana 050, lub 100 czy lepiej jakiegoś innego?

    Jeden z instalatorow powiedzial mi, ze Termet i Junkers beda palic wiecej gazu od viessmana. Czy to prawda?
    Ostatnio edytowane przez Ludziczek ; 28-08-2023 o 07:28

  8. #8

    Domyślnie

    Poszukaj kart ze specyfikacją do wszystkich rozważanych kotłów. Porównaj moc minimalną (maksymalną każdy będzie miał z zapasem wystarczającą) przy różnych parametrach zasilania grzejników, ceny, zużycie prądu, głośność, wymiary. Wpisz w tabelkę i wybierz.
    Analizowałem tak niedawno dla kogoś kocioł do małego mieszkania:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kociol.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	466055

  9. #9

    Domyślnie

    Juan, dzieki za rozpiske. Wlasnie rozwazam jeszcze Termet Gold Plus 20. Z tego co czytam o Viessmannach to ktos wlasnie pozbyl sie poniewaz palil wiecej gazu niz termet ktorego podalem. Ahh dobrac kociol to nie jest taka latwa decyzja.

  10. #10

    Domyślnie

    Tam chodziło o mieszkanie trzykrotnie mniejsze, więc moc minimalna była krytyczna. Musisz sobie zrobić analogiczną tabelkę z modelami wybranymi pod własny przypadek.

    Fajne są dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem. Do wanny czy długiego prysznica grzeją przepływowo bez ograniczeń, a do umycia rąk czy czegoś w kuchni nad zlewem nie muszą od razu odpalać palnika, co zawsze się wiąże z czekaniem na ciepłą wodę i jeszcze na ustabilizowanie się jej temperatury. Niestety są dużo większe, bo się ten bojler musi w środku zmieścić, no i droższe.
    Ostatnio edytowane przez Juan ; 28-08-2023 o 22:15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony