dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam_1980

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    41-900
    Posty
    24

    Domyślnie Wykorzystanie nadwyżki prądu go C.O.

    Cześć, zalożyłem ostatnio inst fotowoltaiczną ( w dobrej cenie ) 10,5 Kwp. Dom ogrzewam gazem gdzie koszt za ostatni sezon to ok. 5 tyś ( 180m2 ).
    Jaką polecacie alternatywę żeby wykorzystać nadwyżke pradu. Mam klimatyzacje w pomieszczeniach ale jakoś grzanie tym sposobem nie za bardzo mi odpowiada. Nie chciałbym też montować PC. Czy ktoś poleci jakąś grzałkę do C.O. lub ma jakiś inny pomysł?
    W mam zainstalowany zestaw Viessman ( vito 100, zasobnik 300l, na dachu solary próżniowe )

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Nadwyżkę energii masz latem, kiedy nie trzeba grzać domu, pozostaje CWU, a tę grzejesz solarami Vissmana.
    Możesz ładować samochód elektryczny albo własny magazyn energii. Możesz sprzedać energię do sieci.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Wydaje mi się, ze masz prawdopodobnie w dobrej cenie zbędną instalacje.

    Może zaczniesz spawać, głównie jak swieci słońce.

    Energię wykorzystasz na schłodzenie domu i grzanie w okresach przejściowych, plus auto elektryczne.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam_1980 Zobacz post
    Cześć, zalożyłem ostatnio inst fotowoltaiczną ( w dobrej cenie ) 10,5 Kwp. Dom ogrzewam gazem gdzie koszt za ostatni sezon to ok. 5 tyś ( 180m2 ).
    Jaką polecacie alternatywę żeby wykorzystać nadwyżke pradu. Mam klimatyzacje w pomieszczeniach ale jakoś grzanie tym sposobem nie za bardzo mi odpowiada. Nie chciałbym też montować PC. Czy ktoś poleci jakąś grzałkę do C.O. lub ma jakiś inny pomysł?
    W mam zainstalowany zestaw Viessman ( vito 100, zasobnik 300l, na dachu solary próżniowe )
    Kotłownia hybrydowa z piecem gazowym
    www.tanie-ogrzewanie.pl

    U mnie ta sama sytuacja.. waham się nad wyborem, albo kocioł czy podgrzewacz elektryczny, albo grzejniki energooszczędne z wkładem ceramicznym koalit.
    Wyliczenia wg zużycia prądu, najkorzystniej wychodzą grzejniki energooszczędne, nie ma żadnych strat ... tylko cenowo jest droższe od kotłów elektr
    www.jawo-polska.pl
    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 03-09-2023 o 15:28

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    grzejniki energooszczędne z wkładem ceramicznym koalit.
    Wyliczenia wg zużycia prądu, najkorzystniej wychodzą grzejniki energooszczędne, nie ma żadnych strat ... tylko cenowo jest droższe od kotłów elektr
    www.jawo-polska.pl
    I jakieś 20 razy droższe od zwykłych elektrycznych grzejników konwektorowych z pierwszego z brzegu hipermarketu. Dają tyle samo ciepła, też bez strat.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Kotłownia hybrydowa z piecem gazowym
    www.tanie-ogrzewanie.pl

    U mnie ta sama sytuacja.. waham się nad wyborem, albo kocioł czy podgrzewacz elektryczny, albo grzejniki energooszczędne z wkładem ceramicznym koalit.
    Wyliczenia wg zużycia prądu, najkorzystniej wychodzą grzejniki energooszczędne, nie ma żadnych strat ... tylko cenowo jest droższe od kotłów elektr
    www.jawo-polska.pl
    Na tej stronie jest jakaś informacja o kotłowni hybrydowej?

    Nie ma energooszczędnych grzejników elektrycznych.
    Mogą być takie które są złotówkooszczędne bo nagrzewają się w tańszej taryfie i oddają ciepło w dłuższym okresie.
    Takie grzejniki akumulujące ciepło.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Na tej stronie jest jakaś informacja o kotłowni hybrydowej?
    Jest..
    https://www.tanie-ogrzewanie.pl/pora...m-gazowym.html
    PV gruntowa 9,9 kWp - stara zasada. Dom piętrowy ocieplony, 185 m2 po podłodze. Kocioł dwupaliwowy: drewno zgazowane (na wzór kotłów szwedzkich typu holzgas) i pellet, palnik pelletowy - Revo Mini 4-26 kW. Hybryda kocioł kondensacyjny De Dietrich MCR3 EVO 4-24 kW + ekonomiczne niemieckie grzejniki z wkładem ceramicznym "Koalit" Lamina (jawo-polska.pl) - zużycie prądu w m-cu III `24 - 407 kWh na piętrze - 90 m2. Faktura-Energa za I i II '24 - 50 zł. Bojler CWU 140 l z grzałką wifi 3 kW

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nie ma energooszczędnych grzejników elektrycznych.
    Mogą być takie które są złotówkooszczędne bo nagrzewają się w tańszej taryfie i oddają ciepło w dłuższym okresie.
    Takie grzejniki akumulujące ciepło.
    Grzejniki koalitowe, w czasie godzinnego grzania pobiera energii w 11-15 minut
    Np. grzejnik koalitowy o mocy 700 W pobiera w czasie 15 minut 175 W. W kilowatach - 0,175 kWh
    Dziennie - 0,175 kWh x 16 godz = 2,80 kWh, oczywiście bez pory nocnej
    Obciążenie cieplne domu 12000 kWh, połowa na jedno piętro- 6000 kWh na grzejniki koalitowe zasilane z foto, a druga połowa na parter - 6000 kWh z kociołka gazowego
    Koszt gazu - 6000 kWh (520m3) x 0,31 zł netto = 1860
    Koszt 5 grzejników koalitowych - 12300 zł na 95m2 (piętro)
    Koszt kotła elektr 24 kW 4200 zł + sprzegło hydr. z pompą grupową 3500 zł.. razem 7700 zł, a gdzie cały osprzęt i zapłata dla instalatora i dla elektryka też.. i jeszcze trzeba do istniejacej instalacji CO podpiąć.
    Otrzymany koalit w 10 minutach rozpakujesz i podłączysz do sieci el. i gotowe do grzania. Nie wymaga serwisu, nie ma ruchomych elementów jak w PC, 30 lat gwarancji i masz święty spokój, automatycznie działa, co prawda nie ma wifi, można podłączyć do gniazdka inteligentnego i zdalnie ze smartfona
    To tyle, aż tyle... pozdrawiam
    Ciao
    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 04-09-2023 o 09:59
    PV gruntowa 9,9 kWp - stara zasada. Dom piętrowy ocieplony, 185 m2 po podłodze. Kocioł dwupaliwowy: drewno zgazowane (na wzór kotłów szwedzkich typu holzgas) i pellet, palnik pelletowy - Revo Mini 4-26 kW. Hybryda kocioł kondensacyjny De Dietrich MCR3 EVO 4-24 kW + ekonomiczne niemieckie grzejniki z wkładem ceramicznym "Koalit" Lamina (jawo-polska.pl) - zużycie prądu w m-cu III `24 - 407 kWh na piętrze - 90 m2. Faktura-Energa za I i II '24 - 50 zł. Bojler CWU 140 l z grzałką wifi 3 kW

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    I jakieś 20 razy droższe od zwykłych elektrycznych grzejników konwektorowych z pierwszego z brzegu hipermarketu. Dają tyle samo ciepła, też bez strat.
    Gdzie tam 20 razy... podaj ile konwektorowe pobierają prądu w czasie godzinnego grzania?
    W przeszłości kupowałem taniochy... szlag trafiał.
    Koalitowe nie byle co, z porządnego materiału wykonane
    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 04-09-2023 o 10:01
    PV gruntowa 9,9 kWp - stara zasada. Dom piętrowy ocieplony, 185 m2 po podłodze. Kocioł dwupaliwowy: drewno zgazowane (na wzór kotłów szwedzkich typu holzgas) i pellet, palnik pelletowy - Revo Mini 4-26 kW. Hybryda kocioł kondensacyjny De Dietrich MCR3 EVO 4-24 kW + ekonomiczne niemieckie grzejniki z wkładem ceramicznym "Koalit" Lamina (jawo-polska.pl) - zużycie prądu w m-cu III `24 - 407 kWh na piętrze - 90 m2. Faktura-Energa za I i II '24 - 50 zł. Bojler CWU 140 l z grzałką wifi 3 kW

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Gdzie tam 20 razy... podaj ile konwektorowe pobierają prądu w czasie godzinnego grzania?
    W przeszłości kupowałem taniochy... szlag trafił.
    Koalitowe, nie byle co, z porządnego materiału wykonane
    Podać link do grzejnika o mocy 3000 W i kosztującego "zaledwie" 10 tysięcy złotych?
    Kit to możesz wciskać babciom. Metoda podobna, bo zamiast "na wnuczka" będzie "na koalit".
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #11

    Domyślnie

    Piszę o grzejnikach Lamina, a ty o grzejnikach Jawotherm.
    Grzejniki Jawotherm mają podwójne wklady ceramiczne sa przeznaczone dla domów nieocieplonych i na taryfę nocną... i dla tych co nie mają foto. Dobre dla mieszkańców III i IV strefy klimatycznej.
    Grzejniki Jawotherm 3000 W kosztują około 8 tys zł
    Zresztą, kto prądem grzeje dom bez PV, może kiedyś będzie opłacalne z energii atomowej

    Ty lepiej czytaj uważnie, a nie po łebkach.

    Bez odbioru !
    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 04-09-2023 o 11:37
    PV gruntowa 9,9 kWp - stara zasada. Dom piętrowy ocieplony, 185 m2 po podłodze. Kocioł dwupaliwowy: drewno zgazowane (na wzór kotłów szwedzkich typu holzgas) i pellet, palnik pelletowy - Revo Mini 4-26 kW. Hybryda kocioł kondensacyjny De Dietrich MCR3 EVO 4-24 kW + ekonomiczne niemieckie grzejniki z wkładem ceramicznym "Koalit" Lamina (jawo-polska.pl) - zużycie prądu w m-cu III `24 - 407 kWh na piętrze - 90 m2. Faktura-Energa za I i II '24 - 50 zł. Bojler CWU 140 l z grzałką wifi 3 kW

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Dziękuję.
    Hybrydowa - do istniejącego kotła gazowego dodajemy kocioł elektryczny.
    Zamiast kotła elektrycznego można podstawić pompę ciepła tylko inwestycja będzie droższa.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Piszę o grzejnikach Lamina, a ty o grzejnikach Jawotherm.
    Grzejniki Jawotherm mają podwójne wklady ceramiczne sa przeznaczone dla domów nieocieplonych i na taryfę nocną... i dla tych co nie mają foto. Dobre dla mieszkańców III i IV strefy klimatycznej.
    Grzejniki Jawotherm 3000 W kosztują około 8 tys zł
    Zresztą, kto prądem grzeje dom bez PV, może kiedyś będzie opłacalne z energii atomowej

    Ty lepiej czytaj uważnie, a nie po łebkach.

    Bez odbioru !
    Co mam czytać? Widzę cenę i moc grzejnika na podanej stronie - tyle.

    Ach, więc podwójne wkłady ceramiczne mają zastosowanie w domach nieocieplonych. Na taryfę nocną, która zaraz zniknie całkowicie, a już teraz jest zwyczajnie droga. I jeszcze w IV strefie - pewnie najlepiej w polskim biegunie zimna?

    PV na obecnych zasadach to chyba na otarcie łez po zapłaconych rachunkach
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Grzejniki koalitowe, w czasie godzinnego grzania pobiera energii w 11-15 minut
    Coraz większą pewność mam, że jesteś ich marketingowcem. Bo tyle razy tłumaczyłem, że nie można tego nie zrozumieć jak ktoś jest na tyle rozwinięty, że potrafi pisać.

    Niezależnie od tego, czy w tym pomieszczeniu zamontuję grzejnik 300W czy 2000W?

    Zrozum wreszcie, że każdy system grzewczy ma uzupełnić straty. Nie więcej, i nie mniej żeby utrzymać stałą temperaturę. A to znaczy, że ma dostarczyć tyle samo kWh i ile do tego energii zużyje zależy tylko od sprawności. Wszelkie grzałki i grzejniki mają sprawność grzewcza bliską 100% - taką samą. Więc do utrzymania w pomieszczeniu tej samej temperatury tyle samo kWh z gniazdka pociągnie farelka, grzejnik konwektorowy, olejowy, koalit, superhiperit, kable czy maty w podłodze*, promienniki podczerwieni** i inne cuda.

    *ogrzewanie podłogowe dla utrzymania tego samego komfortu może utrzymywać niższą temperaturę powietrze a tym samy będą niższe straty a co za tym idzie niższe zużycie prądu.
    ** te prawdziwe promienniki podczerwieni ogrzewają powierzchnię, na którą świecą, a nie powietrze (jednak wiele zwykłych grzejników marketing nazywa promiennikami - bo w sumie każde źródło ciepła promieniuje promieniowaniem cieplnym, jednak prawdziwe promienniki znacznie większy % promieniują, a mniej przekazują konwekcją). Więc powietrze może być jeszcze zimniejsze, niż przy podłogówce, więc straty i zużycie będą jeszcze mniejsze. Ale, niestety, nie jest tak pięknie, jak mogłoby się wydawać - bo jak tylko ktoś/coś znajdzie się "w cieniu" to przy zimniejszym powietrzu marznie. A trudno naświetlić równomiernie całe pomieszczenia z każdej strony i z jednej strony nam będzie często za zimno, a z drugiej za ciepło.

  15. #15

    Domyślnie

    Jakieś dane? 10,5kWp i nie wiadomo co z tym zrobić?
    Ja mam 9kWp.
    Wiem, co mam z tym zrobić, bo znam zapotrzebowanie domu na grzanie, na ciepłą wodę, zużycie prądu.
    A Ty, wyskakujesz, że masz gaz, masz solary i nagle pv.
    Pochwaliłeś się modułami.
    W zasadzie, tylko tyle.
    Jeśli zależy Ci na podpowiedzi, to może podaj więcej
    danych?
    To do autora tematu.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 05-09-2023 o 17:55
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam_1980 Zobacz post
    Cześć, zalożyłem ostatnio inst fotowoltaiczną ( w dobrej cenie ) 10,5 Kwp. Dom ogrzewam gazem gdzie koszt za ostatni sezon to ok. 5 tyś ( 180m2 ).
    Jaką polecacie alternatywę żeby wykorzystać nadwyżke pradu. Mam klimatyzacje w pomieszczeniach ale jakoś grzanie tym sposobem nie za bardzo mi odpowiada. Nie chciałbym też montować PC. Czy ktoś poleci jakąś grzałkę do C.O. lub ma jakiś inny pomysł?
    W mam zainstalowany zestaw Viessman ( vito 100, zasobnik 300l, na dachu solary próżniowe )
    Podgrzewaczem do CO lub hybrydą do kotła gazowego...
    https://allegro.pl/oferta/elterm-str...0v-13550107041

  17. #17

  18. #18

    Domyślnie

    A nie prościej zwykła grzałka wkładana do zasobnika c.o.?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    A nie prościej zwykła grzałka wkładana do zasobnika c.o.?
    Na portalu globenergia mówili że to marnotrawstwo energi i nie wiem czy mieli na myśli oddać prawie za darmo i kupić po 2 zł czy co ,zaczynam się gubić w tym wariactwie

  20. #20

    Domyślnie

    "Pani Ewa z Łodzi w swoim mieszkaniu wymieniła piec węglowy na nasze grzejniki i zamiast 9.500 zł zapłaciła tylko 500 zł."
    www.jawo-polska.pl
    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 09-09-2023 o 13:52

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony