dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Kocioł na zgazowane drzewo a inne paliwa

    Witam. Przeszukałem chyba cały Internet w tym temacie i informacji praktycznie nie ma, oprócz tego że są jakieś suche stwierdzenia, że w piecu na drzewo nie da się palić innym paliwem... Bez żadnego uzasadnienia dlaczego. W związku z tym że mam dostęp do dużej ilości taniego bądź darmowego drzewa własnego, rozważam opcję wymiany starego pieca pierwszej klasy na piec piątej generacji do zgazowania drzewa. Moja powierzchnia do ogrzania to około 75 m². Myślę więc o piecu w okolicach 10 - 11 KW oraz zbiorniku buforowym 400 do 500 litrów, ponieważ większy nie zmieści mi się w kotłowni której wysokość to niestety tylko 170 cm. Niektórzy producenci opisują swój piec, jako piec na drzewo i węgiel. Moje główne pytanie, to czy da się palić prócz drzewa, zwykłym kamiennym węglem, pomieszanym z drzewem, ewentualnie kawałkami desek, zcinkami, resztkami drzewa technicznego, kawałkami kory czy trocinami. Mam też drzewo częściowo lakierowane z elementami kleju. Nie jest tego wiele i mogę oczywiście wyrzucić na śmietnik, pytanie tylko co się stanie jeśli takie resztki wrzucę do pieca. Oczywiście nie mam zamiaru palić lakierem plastikiem i tak dalej, jednak w praktyce opałowej nieraz elementy tego typu (rama drewnianego okna -lakier, pocięta kolorowa paleta -tez lakier, itp) wrzucałem również w niewielkiej ilości. Pytanie, czy te wszystkie powyższe paliwa pójdą w piecu piątej klasy?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Pierwszy lepszy kocioł typu MPM to potrafi łącznie z ewentualnymi oknami malowanymi i gumiakami ale jeszcze lepiej w zasadzie najlepiej do drewna to nadaje się atmos ale nie wiem jaka najmniejsza moc ich. MPM masz do wszystkiego.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Pierwszy lepszy kocioł typu MPM to potrafi łącznie z ewentualnymi oknami malowanymi i gumiakami ale jeszcze lepiej w zasadzie najlepiej do drewna to nadaje się atmos ale nie wiem jaka najmniejsza moc ich. MPM masz do wszystkiego.
    Dzięki za konkretne info, natomiast tak się zastanawiam czy jeśli MPM potrafi spalać wszystko i jest dość uniwersalny, to czy inne piece innych producentów, budowane jakby nie patrzeć w oparciu o podobną technologię zagazowywania i odzyskiwania energii, nie wykażą się tymi samymi uniwersalnymi zdolnościami do spalania?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Pewnie że tak , teraz jeden drugiego podpatruje bo aż takiej rewolucji spodziewać śię nie można , patrz byle miał ta kichaną 5 klasę i tyle.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Pierwszy lepszy MPM jako tako spali inne paliwa, bo to jest kocioł dolnego spalania dostosowany do spalania drewna. Nie jest to typowy kocioł zgazowujący, jak np wspomniany Atmos. Jednak, przy opale innym niż drewno też mogą się zdarzyć pewne problemy. Chociażby przytykanie się palnika i rusztu przy spalaniu opału z większą zawartością popiołu. Dolniaki przystosowane do drewna mają zwykle dość ciasny palnik i umieszczony niżej w porównaniu do dolniaków węglowych. Albo przegrzanie i uszkodzenie elementów ceramicznych w wyniku spalania węgla.
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 05-09-2023 o 15:29
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chalice Zobacz post
    Pytanie, czy te wszystkie powyższe paliwa pójdą w piecu piątej klasy?
    Jeśli będzie to dobry kocioł i prawidłowo obsługiwany spali wszystko czysto i bezdymnie.
    Regulamin forum

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chalice Zobacz post
    natomiast tak się zastanawiam czy jeśli MPM potrafi spalać wszystko i jest dość uniwersalny, to czy inne piece innych producentów, budowane jakby nie patrzeć w oparciu o podobną technologię zagazowywania i odzyskiwania energii, nie wykażą się tymi samymi uniwersalnymi zdolnościami do spalania?
    Może i spalą tylko dwa razy więcej.
    Regulamin forum

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Nie jest to typowy kocioł zgazowujący, jak np wspomniany Atmos.
    Co za bzdura — MPM DS, DS WOOD, WOOD PLUS czy WOOD PELL są kotłami zgazowującymi, wykorzystującymi zjawisko pirolizy.
    Dolniaki przystosowane do drewna mają zwykle dość ciasny palnik i umieszczony niżej w porównaniu do dolniaków węglowych
    Kolejna bzdura - różnica jest tylko w częstości odpopielenia rusztu i ilości powietrza wtórnego.

    PS.
    Znam takich, że nawet im się nie chce usunąć popiołu z popielnika, a później wypisują głupoty, że nie chce się palić.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 05-09-2023 o 15:50
    Regulamin forum

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Co za bzdura — MPM DS, DS WOOD, WOOD PLUS czy WOOD PELL są kotłami zgazowującymi, wykorzystującymi zjawisko pirolizy.

    Kolejna bzdura - różnica jest tylko w częstości odpopielenia rusztu i ilości powietrza wtórnego.

    PS.
    Znam takich, że nawet im się nie chce usunąć popiołu z popielnika, a później wypisują głupoty, że nie chce się palić.
    Gdy spalamy kawałek drewna, to w jego wnętrzu, w wyniku ciepła zachodzi zjawisko pirolizy. Tak więc, zjawisko to zachodzi przy każdym spalaniu drewna, w każdym kotle. Ba, nawet w ognisku. Ale czy z tego powodu kotły MPM można nazwać zgazowującymi? Moim zdaniem nie. Zauważ, że producent też nie używa takiego określenia. Moim zdaniem dlatego, że w kotłach aspirujących do nazwy "zgazowujący", dołożono starań by podzielić proces spalania na etapy: pirolityczne uzyskanie gazu drzewnego, pomieszanie tego gazu z powietrzem, spalenie gazów w komorze dopalającej i odbiór ciepła. Komora opałowa i komora dopalająca są wyraźnie oddzielone wąską dyszą. Powietrze podaje się wentylatorem, bo dzięki temu łatwiej podać więcej powietrza wtórnego. W kotle dolnego spalania dostosowanym do spalania drewna, czyli MPM właśnie, proces spalania nie jest tak wyraźnie podzielony na poszczególne procesy. Taka drobna, ale jednak różnica. Nie wnikam w końcową, faktyczną skuteczność obydwu rozwiązań.

    P.S. Ale przyznasz, że jest różnica, gdy wcale nie musisz odpopielać od rozpalenia do wypalenia, od sytuacji gdy musisz odpopielić, bo inaczej przygaśnie.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Ale czy z tego powodu kotły MPM można nazwać zgazowującymi? Moim zdaniem nie. Zauważ, że producent też nie używa takiego określenia.
    Kolejna bzdura zaczerpnięta z Internetu lub celowe wprowadzenie w błąd przez konkurencję.
    Moim zdaniem dlatego, że w kotłach aspirujących do nazwy "zgazowujący", dołożono starań by podzielić proces spalania na etapy: pirolityczne uzyskanie gazu drzewnego, pomieszanie tego gazu z powietrzem, spalenie gazów w komorze dopalającej i odbiór ciepła.
    Kotły MPM DS, DS WOOD, WOOD PLUS i WOOD PELL są kotłami zgazowującymi w najczystszej postaci, czyli proces zgazowania "pirolizy" odbywa się w sposób naturalny z wykorzystaniem praw fizyki (bez elektroniki). To czy kocioł jest zgazowujący, określa akredytowane laboratorium.
    https://drive.google.com/file/d/1DFT...PHW/view?pli=1

    Ale przyznasz, że jest różnica, gdy wcale nie musisz odpopielać od rozpalenia do wypalenia, od sytuacji gdy musisz odpopielić, bo inaczej przygaśnie.
    MPM-a na jednym załadunku węglem również nie trzeba odpopielać tak jak i inny kocioł zgazowujący. Mowa tylko o dłuższym paleniu i ciągłym dokładaniu opału, np. węgla.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 06-09-2023 o 08:17
    Regulamin forum

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Kolejna bzdura zaczerpnięta z Internetu lub celowe wprowadzenie w błąd przez konkurencję.

    Kotły MPM DS, DS WOOD, WOOD PLUS i WOOD PELL są kotłami zgazowującymi w najczystszej postaci, czyli proces zgazowania "pirolizy" odbywa się w sposób naturalny z wykorzystaniem praw fizyki (bez elektroniki). To czy kocioł jest zgazowujący, określa akredytowane laboratorium.
    https://drive.google.com/file/d/1DFT...PHW/view?pli=1

    MPM-a na jednym załadunku węglem również nie trzeba odpopielać tak jak i inny kocioł zgazowujący. Mowa tylko o dłuższym paleniu i ciągłym dokładaniu opału, np. węgla.
    Muszę przyznać, że w kwestii zgazowywania w kotłach MPM masz rację, a ja się myliłem. Można by powiedzieć, że papier wszystko przyjmie, ale nie będę się spierał z legalnym oświadczeniem Instytutu Energetyki. Widocznie coś się w branży pozmieniało od czasów gdy z 10 lat wstecz paliłem drewnem w Logano S111.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chalice Zobacz post
    Pytanie, czy te wszystkie powyższe paliwa pójdą w piecu piątej klasy?
    Pójdzie wszystko o co pytałeś. Kwestia odpowiedniego ułożenia w komorze załadowczej i warstwa żaru do prawidłowego procesu spalania. Ważne !!!! Jeśli chcesz spalać węgiel szukaj kotła w którym można spalać węgiel ponieważ nie w każdym można.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony