dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
  1. #1

    Domyślnie projekt DOM W JABŁONKACH 22 pracownia ARCHON

    Hej!
    Szykuję się do budowy domu i wstępnie padło na projekt Archon'a Dom w Jabłonkach 22.
    https://www.archon.pl/projekty-domow...mb0e2566e7cb18

    Ważnym i decydującym czynnikiem jest dla nas powierzchnia zabudowy -> zgodnie z warunkami zabudowy na działce mogę postawić dom, który będzie miał max 100m^2 powierzchni zabudowy (10% powierzchni działki 10a)

    Główne rzeczy, na których nam zależy to 4 pokoje i garaż w bryle.
    Rodzina obecnie 2+1, natomiast w najbliższych planach jest 2+2 (stąd chcielibyśmy 4 pokoje).

    Mamy wątpliwości się w przypadku sypialni i garderoby (sypialnia z garderobą robi się malutka -> widzieliśmy na żywo)

    Ze zmian, które byśmy na pewno wprowadzili to:
    -zmniejszenie okna w kotłowni
    -usunięcie okna dachowego w pokoju nr 2
    -usunięcie 2-go komina (tam gdzie kominek- chcielibyśmy zrobić kominek na bioetanol, który nie wymaga komina)
    -zmiana 4 drewnianych słupów od tarasu na 2 lane betonowe do fundamentu (przedłużony fundament -> Czy to zmieni nam powierzchnię zabudowy???)
    -przesunięcie bramy garażowej trochę w prawo, żeby było symetrycznie z obu stron
    -schowek pod schodami z wejściem od strony łazienki
    -myślałem o lanym stropie
    -podniesienie ścianki kolankowej u góry o 2 pustaki

    Zastanawiamy się jak pogodzić kwestie garderoby i sypialni, żeby jakoś to wyglądało i żeby miało sens.
    Co ewentualnie byście doradzili przemyśleć/zmienić.

    Początkowo myśleliśmy o jabłonkach podstawowych -> tam jest inny układ sypialni/garderoby, ale powierzchnia zabudowy jest niestety zbyt duża.

    A może ma ktoś jakieś fajne propozycje innego projektu, który spełniałby nasze wymagania i nie był drogi w budowie?
    Chętnie wysłucham wszelkich propozycji/wskazówek

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał valentine28 Zobacz post
    Co ewentualnie byście doradzili przemyśleć/zmienić.

    Początkowo myśleliśmy o jabłonkach podstawowych -> tam jest inny układ sypialni/garderoby, ale powierzchnia zabudowy jest niestety zbyt duża.

    A może ma ktoś jakieś fajne propozycje innego projektu, który spełniałby nasze wymagania i nie był drogi w budowie?
    Chętnie wysłucham wszelkich propozycji/wskazówek
    Przede wszystkim dom ma za mało schowków jak na rodzinę 2+2

    Brak piwnicy to zaadoptowanie garażu do jej celów po dość krótkim czasie albo nigdy nie będzie garażu. Już lepiej od razu przewidzieć duze pomieszczenie gospodarcze, a samochód trzymać pod wiatą (może być dobudowana później).

    Nie budujcie kominów.

    Znajdźcie projekt bez okien dachowych.

    Schody lepiej by były w literę L niż U, co oznacza schody w salonie, ale oszczędność powierzchni na piętrze.

    Dobrze jest mieć jeden pokój na parterze (oprócz salonu).

    Dom niedrogi w budowie to dom prosty. Pytanie: czy chcesz jednocześnie dom niedrogi w użytkowaniu? Hint: to zadaszenie nad tarasem komplikuje i podraża budowę dachu.

    Moja rada: przeszukajcie projekty domów drewnianych i o konstrukcji szkieletowej. Projektanci takich domów jakoś dużo bardziej przykładają się projektów, udostępnionych w sieci. Chodzi o sam projekt koncepcyjny, bez technologii budowy.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Broken1Winggs

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Kostrzyn nad Odrą
    Kod pocztowy
    66-470
    Posty
    77

    Domyślnie

    Jak na rodzinę 2+2 to dom może być faktycznie za mały, kolega wyżej dobrze tłumaczy fakt zapełnienia garażu wszystkim innym niż tylko autem.
    100 m2 zabudowy bardzo was limituje, może by warto pomyśleć nad domem bez garażu w bryle a na zewnątrz wiata lub osobny garaż (po ostatniej zmianie przepisów chyba łatwiej zbudować, ale nie dam sobie ręki uciąć)

    My byliśmy w podobnej sytuacji w trakcie wybory projektu i wybraliśmy bez garażu projekt archona Zielistek 16.
    Może coś w ten deseń ?
    Załączam linka https://www.archon.pl/projekty-domow...mf1b246b054022

  4. #4

    Domyślnie

    1. Co do zielistek i pokoju na dole.
    Patrzyliśmy na nie, oraz malinówki, jednak w początkowej fazie zastanowień nad projektem doszliśmy do wniosku, że wolimy jednak garaż niż pokój na dole. Ja co prawda wolałem garaż jako osobny budynek, ale żona postawiła na swoim argumentując, że -> w zimie wjeżdża do garażu, jak leje, wjeżdża do garażu, z tego powodu też odrzuciliśmy pomysł z wiatą, bo nie rozwiązuje faktu, że i tak trzeba przejść z zewnątrz do środka. (max 10% zabudowy działki to dramat, no ale niestety w urzędzie nic nie wskóram dopóki nie powstanie w danym obrębie więcej domów

    2. W garażu poza samochodem i podstawowymi narzędziami/pierdołami na regale nie będę nic trzymał -> chcemy zrobić dodatkowy budynek gospodarczy/szopę na basen,trampolinę,kosiarkę,rowery i inne tego typu pierdoły. Planujemy też pod dachem zrobić strych (na wzór domu u gościa, który budował ten projekt i oglądaliśmy na żywo), w projekcie jest spiżarnia i schowek pod schodami

    3. Co do piwnicy - działka jest praktycznie idealnie płaska, w związku z czym odrzuciliśmy ten pomysł.

    4.Fajnie jakby dom był też niedrogi w użytkowaniu. Na pewno zrobimy rekuperację i klimatyzację + instalację fv (nie wiem czy od razu, ale docelowo będzie).
    Pytanie teraz odnośnie kominów -> Czy mogę zrezygnować całkowicie z kominów jeśli nie planuję ogrzewać zwykłym piecem oraz:
    a) kominek w salonie będzie na bioetanol
    b) myślę nad ogrzewaniem gazowym, lub pompa ciepła+fv+klimatyzacja/rekuperacja (muszę zweryfikować czy mnie na taki wydatek stać)
    Mam jakieś inne alternatywy, na które mógłbym zwrócic uwagę?

    5. Schody- w jaki sposób możnaby je zmienić w tym projekcie, bo nie bardzo mogę sobie wyobrazić z której strony by musiały iść, albo jak być rozprowadzone

    6. A może pójść w projekt indywidualny? Da się przy 100m^2 zabudowy faktycznie spełnić wszystkie te wymagania które mam tak aby zyskać coś więcej niż mam w jabłonkach?

    Pytanie jeszcze co do powierzchni zabudowy. Co wchodzi w skład tej powierzchni. Czy tarasy też są liczone do tego, czy sam obrys budynku po ścianach? |
    Na przykładzie tej wersji jabłonek, która ma 102,27 m^2. Musiałbym przesuwać ściany, czy są jakieś elementy z których śmiało mogę zrezygnować a zmieścić się w moich 100 metrach?
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m5082704ef5ffe
    Ostatnio edytowane przez valentine28 ; 04-09-2023 o 15:29

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał valentine28 Zobacz post
    Ważnym i decydującym czynnikiem jest dla nas powierzchnia zabudowy -> zgodnie z warunkami zabudowy na działce mogę postawić dom, który będzie miał max 100m^2 powierzchni zabudowy (10% powierzchni działki 10a)
    Jak dokładnie brzmi ten zapis ograniczający powierzchnię zabudowy? Bardzo ostre te wymagania. Jakie jest przeznaczenie tego terenu wg MPZP?
    Masz jakieś wymagania co do intensywności zabudowy i powierzchni biologicznie czynnej?

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Broken1Winggs

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Kostrzyn nad Odrą
    Kod pocztowy
    66-470
    Posty
    77

    Domyślnie

    Koniec końców razem z zona musicie mieszkać w tym domu także musisz się z nią zgadzać Niestety trzeba się liczyć z trochę większym kosztem budowy + ogrzewaniem przy garażu.
    Z tego co wiem i co Internet podpowiada to taras niezabudowany (zimowy) nie wlicza się w powierzchnie zabudowy - https://www.mpoia.pl/index.php/dzial...zchni-zabudowy
    Wymiary 11mx9m też mówią 99 metrów zabudowy

    Projekt raczej już tak upchnięty że ciężko z czegoś innego zrezygnować niż z garażu, no może z łazienki na dole na rzecz pokoju 2,20 na 2,20 ale to już klimaty schowka pod schodami rodem z Harryego Pottera.

    Nie wiem jak tam teraz z cenami u architektów ale 2 lata temu jak szukaliśmy za projektem indywidualnym to wszystko było po 12k i więcej. Tutaj za projekt z Archona (3k jakoś tak ) plus zmiany (stropu na terive ) + wpisanie projektu w mapkę 1600 zł także tutaj był przeskok duży w cenie. Okolice Gorzowa Wielkopolskiego.
    Ostatnio edytowane przez Broken1Winggs ; 04-09-2023 o 16:24 Powód: Korekta

  7. #7

    Domyślnie

    b) wskaźnik wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki/terenu, w tym udział powierzchni biologicznie czynnej.
    Wskaźnik wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działek nr X, X2, X3 obręb X Nowa Huta, ustala się na poziomie 8% z tolerancją 2%.
    Wskaźnik ten wyznaczono w oparciu o &5 ust. 2 rozporządzenia
    Udział powierzchni biologicznie czynnej w stosunku do powierzchni działek nr X,X2,X3 obręb X Nowa Huta, ustala się minimum 60%.
    c) szerokość elewacji frontowej.
    Szerokość elewacji frontowej nowej zabudowy ustala się: w przedziale od 9 do 14m.
    Szerokość tę wyznaczono zgodnie z &6 ust. 1 rozporządzenia

    Miasto Kraków, MPZP na tym terenie nie ma i według wydziału infrastruktury to póki co nie ma planu na stworzenie planu zagospodarowania.
    Decyzja wydana z Warunków zabudowy. Pytałem w wydziale infrastruktury jakie są szansę na zwiększenie tego procenta, to dostałem odpowiedź, że na podstawie map jakie gość ma przed sobą , mogę wystąpić o nowe warunki zabudowy (co może trwać i 2 lata) ale dostane pewnie podobne parametry, bo na mapach nie widzi, żeby cokolwiek się zmieniło (nie przybyło budynków) a w danym obrębie gdzie jest działka wyliczają powierzchnię zabudowy licząc średnią zabudowę w tym obrębie.
    Ostatnio edytowane przez valentine28 ; 04-09-2023 o 16:27

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Broken1Winggs

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Kostrzyn nad Odrą
    Kod pocztowy
    66-470
    Posty
    77

    Domyślnie

    A to nie jest tak, że jeśli nie ma wydanego MPZP to wnioskuje się o wydanie warunków zabudowy na podstawie wybranego projektu w przybliżeniu ? Wymiary, kat nachylenia dachu itd. ?

    My mamy akurat działkę na wiosce gdzie nie ma planu i musieliśmy wnioskować o wydanie warunków zabudowy w oparciu o nasz projekt - bez problemu dostaliśmy na to co chcieliśmy. Pytanie czy w okolicy nie ma nic większego niż 100m2 faktycznie czy tylko nie chciało się im dokładniej sprawdzić.
    Ale warto się mimo wszystko z tym pospiesznych bo z tego co pamiętam to planują wprowadzić plan ogólny do 2026, z tego co słyszałem od osób zajmujących się kredytami hipotecznymi to może wpłynąć na spowolnienie lub wydawanie wniosków budowlanych do tego czasu. Nie wiem ile w tym prawdy ale coś musi być.

    https://www.rp.pl/w-sadzie-i-w-urzed...kiem-o-wuzetke

  9. #9

    Domyślnie

    Też o tym słyszałem.
    Co do warunków zabudowy to nie wiem jak to wygląda bo kupiłem działkę z wydanymi warunkami zabudowy.
    Jeżeli chodzi o większe budynki to jak najbardziej są i to w bardzo bliskim otoczeniu, z tym że są one postawione na większych działkach.
    Gdybym miał działkę np. 20 arów to mógłbym na niej postawić dom 200m^2 .
    Teren dookoła jest mocno zielony i niezabudowany - stąd też im w obrębie wyszło 8% zabudowania.
    Wystąpiłbym o pozwolenie na budowę większego domu to odrzucą z automatu bo warunków zabudowy nie spełnia, a jakbym chciał nowe to z kolei może zająć dużo czasu , a biorąc pod uwagę możliwość kredytu 2% za dużo nie mam.
    Chcę w końcu zejść z wynajmu mieszkania i iść na swoje. Tak czy inaczej z 2-pokojowego mieszkania 40m^2 przechodząc na ponad 100 to będzie gigantyczny przeskok.

    P.S. Rozumiem samowolkę budowlaną, ale żeby nie móc sobie normalnego domu postawić na działce to jednak jest przesada.
    https://www.extradom.pl/projekt-domu...ny-d39-WWB1038

    Taki był wstępnie projekt jaki mi się marzył, ale trudno. Będzie to na co mam możliwość

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał valentine28 Zobacz post
    1. Co do zielistek i pokoju na dole.
    Patrzyliśmy na nie, oraz malinówki, jednak w początkowej fazie zastanowień nad projektem doszliśmy do wniosku, że wolimy jednak garaż niż pokój na dole. Ja co prawda wolałem garaż jako osobny budynek, ale żona postawiła na swoim argumentując, że -> w zimie wjeżdża do garażu, jak leje, wjeżdża do garażu, z tego powodu też odrzuciliśmy pomysł z wiatą, bo nie rozwiązuje faktu, że i tak trzeba przejść z zewnątrz do środka. (max 10% zabudowy działki to dramat, no ale niestety w urzędzie nic nie wskóram dopóki nie powstanie w danym obrębie więcej domów

    2. W garażu poza samochodem i podstawowymi narzędziami/pierdołami na regale nie będę nic trzymał -> chcemy zrobić dodatkowy budynek gospodarczy/szopę na basen,trampolinę,kosiarkę,rowery i inne tego typu pierdoły. Planujemy też pod dachem zrobić strych (na wzór domu u gościa, który budował ten projekt i oglądaliśmy na żywo), w projekcie jest spiżarnia i schowek pod schodami

    3. Co do piwnicy - działka jest praktycznie idealnie płaska, w związku z czym odrzuciliśmy ten pomysł.

    4.Fajnie jakby dom był też niedrogi w użytkowaniu. Na pewno zrobimy rekuperację i klimatyzację + instalację fv (nie wiem czy od razu, ale docelowo będzie).
    Pytanie teraz odnośnie kominów -> Czy mogę zrezygnować całkowicie z kominów jeśli nie planuję ogrzewać zwykłym piecem oraz:
    a) kominek w salonie będzie na bioetanol
    b) myślę nad ogrzewaniem gazowym, lub pompa ciepła+fv+klimatyzacja/rekuperacja (muszę zweryfikować czy mnie na taki wydatek stać)
    Mam jakieś inne alternatywy, na które mógłbym zwrócic uwagę?

    5. Schody- w jaki sposób możnaby je zmienić w tym projekcie, bo nie bardzo mogę sobie wyobrazić z której strony by musiały iść, albo jak być rozprowadzone

    6. A może pójść w projekt indywidualny? Da się przy 100m^2 zabudowy faktycznie spełnić wszystkie te wymagania które mam tak aby zyskać coś więcej niż mam w jabłonkach?

    Pytanie jeszcze co do powierzchni zabudowy. Co wchodzi w skład tej powierzchni. Czy tarasy też są liczone do tego, czy sam obrys budynku po ścianach? |
    Na przykładzie tej wersji jabłonek, która ma 102,27 m^2. Musiałbym przesuwać ściany, czy są jakieś elementy z których śmiało mogę zrezygnować a zmieścić się w moich 100 metrach?
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m5082704ef5ffe
    Ten projekt to lekka wariacja poprzedniego - niewiele zmienia.

    Schody: zobacz przykładową aranżację w salonie. Chodzi o to, aby mieć prosty bieg schodów, czyli wygodę, bezpieczeństwo (jak na schody) i mało zajętego miejsca na górze dzięki wąskiemu otworowi w stropie.

    Garaż: weź prześledź drogę wyjścia z garażu, zabrania zakupów i wejścia do domu. Czy to jest wygodne? Czy jesteś w stanie dostawić tam jakikolwiek regał? Weź Wasz samochód i wstaw go w ten garaż o szerokości 315 cm, otwórz drzwi itd. Zrób takie ćwiczenie, to zobaczysz w co się pakujesz. Między bramą garażu i wejściem do domu można zrobić zadaszony pasaż, jak w tym projekcie. Nie będzie się lało na głowę.

    Projekt indywidualny: jak najbardziej. Masz trudne warunki, postawione przez starostwo. Architekt/ka moze się nieźle wykazać.

    Możesz całkowicie zrezygnować z kominów. Biokominek to ozdoba, a nie realne źródło ciepła, bo jest za słabe i za drogie.

    W gaz nie wchodź, bo już teraz jest nagonka na kotły gazowe. Unia chce całkowicie zakazać używania gazu w domostwach (gaz do przemysłu, pompy ciepłą do domów).

    Wejdź w pompę ciepła, zasilającą wodną podłogówkę To są sprawdzone technologie, na dodatek bardzo oszczędne eksploatacyjnie. Na taki dom powinna wystarczyć najsłabsza pompa ciepła o mocy 3kW.

    Rekuperator jak najbardziej.

    Alternatywy: ew. GWC, ale moim zdaniem tutaj to kwiatek do korzucha.

    Klimatyzacja: ja bym przewidział małą jednostkę (3,5 kW) na poddaszu, najlepiej kanałową, żeby każdy pokój miał sensowne temperatury i wilgotność podczas upałów. Inaczej latem będziecie się tam smażyć, a już na pewno z oknami dachowymi (dlatego lepiej ich unikać jak ognia).

    Pralkę miejcie obok sypialni, nie w kotłowni. W tak małym domku pozostaje tylko pralko-suszarka albo mała szafa suszarniana.

    Moim zdaniem największy mankament Twojej propozycji to garaż w bryle. Część dzienna mogłaby być większa o jakieś 10 m2​.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 04-09-2023 o 17:21
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Broken1Winggs

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Kostrzyn nad Odrą
    Kod pocztowy
    66-470
    Posty
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał valentine28 Zobacz post
    Też o tym słyszałem.
    Co do warunków zabudowy to nie wiem jak to wygląda bo kupiłem działkę z wydanymi warunkami zabudowy.
    Jeżeli chodzi o większe budynki to jak najbardziej są i to w bardzo bliskim otoczeniu, z tym że są one postawione na większych działkach.
    Gdybym miał działkę np. 20 arów to mógłbym na niej postawić dom 200m^2 .
    Teren dookoła jest mocno zielony i niezabudowany - stąd też im w obrębie wyszło 8% zabudowania.
    Wystąpiłbym o pozwolenie na budowę większego domu to odrzucą z automatu bo warunków zabudowy nie spełnia, a jakbym chciał nowe to z kolei może zająć dużo czasu , a biorąc pod uwagę możliwość kredytu 2% za dużo nie mam.
    Chcę w końcu zejść z wynajmu mieszkania i iść na swoje. Tak czy inaczej z 2-pokojowego mieszkania 40m^2 przechodząc na ponad 100 to będzie gigantyczny przeskok.

    P.S. Rozumiem samowolkę budowlaną, ale żeby nie móc sobie normalnego domu postawić na działce to jednak jest przesada.
    https://www.extradom.pl/projekt-domu...ny-d39-WWB1038

    Taki był wstępnie projekt jaki mi się marzył, ale trudno. Będzie to na co mam możliwość
    No to już zależy od was, my wnioskowaliśmy o nowe warunki, działka z drugiej ręki. Poprzednia właścicielka miała warunki zabudowy na parterówke co nam nie pasowało.

    Z tego co wiem to kredyt na 2% nie jest ograniczony ilością wniosków ani budżetu, w tym roku przynajmniej i na kolejny też się nie zapowiada. Przygotuj się na około dwa miesiące załatwiania dokumentów i oczekiwania, jesteśmy świeżo po tym procesie. Jest jeszcze dużo baboli prawnych w ustawie takich jak np: kredy na zasadach 2% nie może być w celu zakupów udziałów w nieruchomości, ale za to ustawa pozwala na zakup nieruchomości będąc w konkubinacie ( i posiadając jedno lub więcej dzieci) - czyli zakup udziałów po 50% każde

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ten projekt to lekka wariacja poprzedniego - niewiele zmienia.

    Schody: zobacz przykładową aranżację w salonie. Chodzi o to, aby mieć prosty bieg schodów, czyli wygodę, bezpieczeństwo (jak na schody) i mało zajętego miejsca na górze dzięki wąskiemu otworowi w stropie.

    Garaż: weź prześledź drogę wyjścia z garażu, zabrania zakupów i wejścia do domu. Czy to jest wygodne? Czy jesteś w stanie dostawić tam jakikolwiek regał? Weź Wasz samochód i wstaw go w ten garaż o szerokości 315 cm, otwórz drzwi itd. Zrób takie ćwiczenie, to zobaczysz w co się pakujesz. Między bramą garażu i wejściem do domu można zrobić zadaszony pasaż, jak w tym projekcie. Nie będzie się lało na głowę.

    Projekt indywidualny: jak najbardziej. Masz trudne warunki, postawione przez starostwo. Architekt/ka moze się nieźle wykazać.

    Możesz całkowicie zrezygnować z kominów. Biokominek to ozdoba, a nie realne źródło ciepła, bo jest za słabe i za drogie.

    W gaz nie wchodź, bo już teraz jest nagonka na kotły gazowe. Unia chce całkowicie zakazać używania gazu w domostwach (gaz do przemysłu, pompy ciepłą do domów).

    Wejdź w pompę ciepła, zasilającą wodną podłogówkę To są sprawdzone technologie, na dodatek bardzo oszczędne eksploatacyjnie. Na taki dom powinna wystarczyć najsłabsza pompa ciepła o mocy 3kW.

    Rekuperator jak najbardziej.

    Alternatywy: ew. GWC, ale moim zdaniem tutaj to kwiatek do korzucha.

    Klimatyzacja: ja bym przewidział małą jednostkę (3,5 kW) na poddaszu, najlepiej kanałową, żeby każdy pokój miał sensowne temperatury i wilgotność podczas upałów. Inaczej latem będziecie się tam smażyć, a już na pewno z oknami dachowymi (dlatego lepiej ich unikać jak ognia).

    Pralkę miejcie obok sypialni, nie w kotłowni. W tak małym domku pozostaje tylko pralko-suszarka albo mała szafa suszarniana.

    Moim zdaniem największy mankament Twojej propozycji to garaż w bryle. Część dzienna mogłaby być większa o jakieś 10 m2​.
    Zacząłem jeszcze raz oglądać projekty, tym razem bez garażu ( żona prawie przekonana, że ten metraż garażu jednak nie będzie wcale taki fajny- pomierzyłem, pokazałem)

    Zapewne będzie trochę szukania teraz na nowo projektu, jak już finalnie przekona się do końca, ale na szybko szukając ten (nie licząc schodów w U) wydaje się w porządku
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m57e275187eba6

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Broken1Winggs

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Kostrzyn nad Odrą
    Kod pocztowy
    66-470
    Posty
    77

    Domyślnie

    Projekt nie najgorszy, fajnie rozwiązana spiżarnia pod schodami przynajmniej miejsce się nie marnuje.
    Pomierz sobie kotłownie czy miejsca wystarczy żeby wszystkie sprzęty wstawić (pralka, suszarka itd.) bo w zadniej z łazienek chyba nie uda się wam zmieścić.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    masz ograniczenia w dachu? wysokości?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    masz ograniczenia w dachu? wysokości?
    Tak aby wszystko było w jednym poście:

    b) wskaźnik wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki/terenu, w tym udział powierzchni biologicznie czynnej.
    Wskaźnik wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działek nr X, X2, X3 obręb X Nowa Huta, ustala się na poziomie 8% z tolerancją 2%.
    Wskaźnik ten wyznaczono w oparciu o &5 ust. 2 rozporządzenia
    Udział powierzchni biologicznie czynnej w stosunku do powierzchni działek nr X,X2,X3 obręb X Nowa Huta, ustala się minimum 60%.

    c) szerokość elewacji frontowej.
    Szerokość elewacji frontowej nowej zabudowy ustala się: w przedziale od 9 do 14m.
    Szerokość tę wyznaczono zgodnie z &6 ust. 1 rozporządzenia

    d) Wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej- wysokość głównej kaletnicy dachu ustala się na poziomie 8,5m, z tolerancją +/- 0,5m.
    Wysokość do okapu połaci dachowych wynikać będzie z geometrii dachu, tj. będzie zależna od przyjętego kąta nachylenia połaci i wysokości kaletnicy.
    Powyższe wysokości mierzy się od średniego poziomu terenu przed głównym wejściem do budynku.

    e)Geometria Dachu
    -Dach połaciowy
    -kąt nachylenia od 20 do 45 stopni
    -dach dwu lub wielospadowy, doświetlenie w formie okien połaciowych i/lub lukarn i/lub facjat, przy czym łączna szerokość lukarn i facjat nie powinna przekraczać 1/2 szerokości danej elewacji

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał valentine28 Zobacz post
    Tak aby wszystko było w jednym poście:
    No, to przy takich założeniach ciężko i trzeba się ze wszystkich ściskać na maksa. Kotłownia za mała. Mały garaż będzie zagracony sprzętami potrzebnymi przy domu - zapomnij o parkowaniu w nim auta. Obstawiam, że nawet jak postawisz domek narzędziowy to będzie tyle rzeczy, którym mróz może zaszkodzić że jednak w garażu auto się nie zmieści.

    Zacząłbym od poszukania działki z większą dopuszczalną powierzchnią zabudowy.
    Jak nie da rady - to mocno przemyśl rezygnację z garażu w bryle i postaw wiatę (albo garaż osobny, jak się da).
    Te Jabłonki to będzie rzeźba, żeby coś poprawić a i tak mieszkanie będzie niewygodne a budowa i urządzanie drogie. Schody zabiegowe - niewygodne. Na rzucie tego nie widać - ale uświadom sobie, jak mało masz wysokich ścian na poddaszu, przy których możesz coś postawić czy na nich powiesić. W pokoju 2 na marketingowym rzucie stoi monitor na biurku w miejscu, gdzie sufit jest na wysokości 140cm... Tia. Biureczko chyba dziecięce i mały monitor.
    Zamiana portfenetrów na zwykłe okna zrobią miejsce na biurka i trochę sytuację poratują - ale nie za dużo.
    Wyłaz na strych pro-forma. Może i nim jakoś wejdziesz, ale wnieść coś nawet niedużego będzie trudne (jakbyś tam chciał mieć rekuperator to jego wymiana będzie wyzwaniem).

    Jakbym taki domek dostał w spadku to bym w nim nie chciał mieszkać - sprzedałbym albo wynajął komuś.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał valentine28 Zobacz post
    Zacząłem jeszcze raz oglądać projekty, tym razem bez garażu ( żona prawie przekonana, że ten metraż garażu jednak nie będzie wcale taki fajny- pomierzyłem, pokazałem)

    Zapewne będzie trochę szukania teraz na nowo projektu, jak już finalnie przekona się do końca, ale na szybko szukając ten (nie licząc schodów w U) wydaje się w porządku
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m57e275187eba6
    Moja rada: nie napalajcie się na projekt gotowy, bo nie macie dośwadczenia. Można to lepiej rozplanować. Naprawdę pomysł z projektem indywidualnym jest bardzo dobry.

    Unikajcie też okien o szerokości 80 cm, bo przy styropianie o grubości 20 cm (mniej się nie opłaca dawać) i ścianie konstrukcyjnej 25 cm z takiego okna zrobi się mało użyteczny otwór. Okno w małej łazience więcej przeszkadza niż pomaga. W kotłowni też do niczego nie jest potrzebne (ile się przebywa w kotłowni, żeby ją doświetlać jak jakiś pokój?) - jedna lampa tam wystarczy.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #18

    Domyślnie

    Co do działki - nie biorę takiej opcji pod uwagę. Sama jej lokalizacja jest na tyle dobra, że gdybym chciał kupić inną w Krakowie, to bym musiał wyłożyć kosmiczne pieniądze, (400m od działki mam przystanek linii tramwajowej chociażby). Warunki zabudowy muszę jakoś przetrawić...

    Po dyskusji z żoną, wymierzeniu, zobrazowaniu wszystkich waszych argumentach, dot. garażu dała się przekonać i zrobimy rozwiązanie, które chciałem od początku.
    Tj. brak garażu w domu i prawdopodobnie dobudujemy osobny budynek na garaż
    (jak to się ma do mojej powierzchni zabudowy? Mogę postawić na nim budynek do 35m^2 jeśli te 60% biologicznej zostanie zachowane? - z tego co czytam to takie garaże dobudówki także są wliczane przez nadzór budowlany do powierzchni zabudowy)
    Także teraz ponownie będziemy szukać projektu, tym razem bez garażu. (chociaż mi się te wisterie podobają )
    Ostatnio edytowane przez valentine28 ; 04-09-2023 o 20:01

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Poproś architekta o prosty garaż przy budynku, tak, żeby tworzył z nim jedną bryłę. Ma to wpływ na podatki. Taki garaż może być wybudowany z drewna i obity płytą MFP.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zielony dach zmniejsza o 50% powierzchnię zabudowy

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony