dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 45
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    zielony dach zmniejsza o 50% powierzchnię zabudowy
    Nie mylisz powierzchni zabudowy z powierzchnią biologicznie czynną?

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Poproś architekta o prosty garaż przy budynku, tak, żeby tworzył z nim jedną bryłę. Ma to wpływ na podatki. Taki garaż może być wybudowany z drewna i obity płytą MFP.
    W sensie, projekt domu bez garażu, a do tego do jednej ściany doklejony garaż z drewna i obity płytą MFP?

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał valentine28 Zobacz post
    W sensie, projekt domu bez garażu, a do tego do jednej ściany doklejony garaż z drewna i obity płytą MFP?
    Moze być murowany, jeśli ma mieć stropodach, tylko to wszystko kosztuje. Prosty garażyk w konstrukcji drewnianej przyda się niemal na każdym kroku, bo w czasie budowy będzie magazynem, a jest przy tym tani. Zdaj sobie sprawę, że w domu bardzo kosztowny jest strop, dach, elewacja... Jak garaż będzie poza bryłą domu mieszkalnego, to te kosztowne rzeczy zostaną "dla ludzi", a dla samochodziku może zostać prosty i tani w budowie garażyk
    Zobacz taką prostą wiatę. Bardzo łatwo ją obić płytą. Ale: niech architekt się wykaże wiedzą i inwencją.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie mylisz powierzchni zabudowy z powierzchnią biologicznie czynną?
    chyba tak

  5. #25

    Domyślnie

    Decyzja praktycznie podjęta. Weźmiemy architekta i projekt indywidualny.
    Teraz pytanie odnośnie pracy nad takim projektem, na co zwrócić szczególną uwagę, czego unikać we współpracy z taką osobą.
    Wysłałem wstępne zapytania do kilku architektów w okolicy i czekam na odpowiedzi.
    Zaproponować samemu jakiś rozkład pomieszczeń/szkic czy powiedzieć czego oczekuje i dać się zaskoczyć architektowi?
    Wiem, że powierzchnia zabudowy nie jest za duża, ale chciałbym mieć jednak ten garaż w bryle z tym że z większą szerokością (chyba że się zrobi zbyt mała część dzienna to zrezygnujemy) Na coś powinienem zwrócić szczególną uwagę ?

    Jak już zaczniemy współpracę to będę się starał wrzucać co jakiś czas szkice/układy, które mi są zaproponowane, bo co kilka par oczu to nie jedna a widzę że można liczyć na konstruktywne opinie dot. Różnych rzeczy

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Wysoka ścianka kolankowa i minimalny, dozwolony kąt nachylenia dachu, aby zwiększyć przestrzeń poddasza

    zrobienie dużej lukarny także pozwoli ci zwiększyć funkcjonalność poddasza.





    garaż w bryle kosztuje za m2 tyle co pow. mieszkalna. Ograniczacie przestrzeń mieszkalną dla człowieka na rzecz samochodu.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał valentine28 Zobacz post
    Decyzja praktycznie podjęta. Weźmiemy architekta i projekt indywidualny.
    Dyskusji o wyższości gotowca nad indywidualnym i odwrotnie było trochę.
    W przypadku projektów z katalogu to już najprawdopodobniej ktoś przetestował, zgłosił niedoróbki i błędy i możesz o nich poczytać na FM czy innych portalach albo w komentarzach u sprzedawcy. A w przypadku indywidualnego sam jesteś pierwszym i ostatnim recenzentem i testerem. Więc dużo ważniejsza jest jakość i nieomylność projektanta niż gdy zamawiasz projekt z katalogu, wg którego ktoś już budował. Do tego nie wszystko jest błędem, a niektóre rzeczy trudno ocenić na papierze. Niektóre są efektem wyznawanych idei projektanta - nie koniecznie zgodnych z Twoimi czy z ekonomią i ergonomią użytkowania domu.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał valentine28 Zobacz post
    Decyzja praktycznie podjęta. Weźmiemy architekta i projekt indywidualny.
    Bardzo dobra decyzja! Statystycznie (podobno) jedynie 5% projektów gotowych pasuje na działkę, u Was to pewnie nie będzie nawet 1%.
    Teraz pytanie odnośnie pracy nad takim projektem, na co zwrócić szczególną uwagę, czego unikać we współpracy z taką osobą.
    Najlepiej moim zdaniem będzie, gdy architekt Was wypyta, zrobi coś w rodzaju ankiety:
    • ile osób obecnie i planowo, płeć i wiek
    • pracujecie zawodowo - w domu? daleko do pracy?
    • jak wygląda dalsza okolica - czy są sklepy i ile (ważne przy projektowaniu kuchni i spiżarki)
    • jak spędzacie czas wolny, jakie macie hobby, np gdzie trzymać narty i jak je wnieść do domu, od razu kłania się szerokość drzwi i korytarzy
    • czy jesteście towarzyscy, czy odwiedza Was rodzina
    • jak wygląda sąsiedztwo, bo np od strony sypialni raczej nie warto mieć psa z budą u sąsiada
    • czy lubicie prace w ogrodzie - dodatkowe domki, ukształtowanie terenu pod oczko wodne, ale też może się okazać łatwe dojście do WC z ogrodu, żeby w brudnych butach nie łazić po całym domu
    • czy lubicie kominek od czasu do czasu czy moze musi być odpalany codziennie

    itd itp
    Wysłałem wstępne zapytania do kilku architektów w okolicy i czekam na odpowiedzi.
    Umówcie się na osobiste spotkanie. Będziecie wspólnie pracować nad domem, a nie nad wiatą przystankową. Musicie nadawać na jednej fali.
    Zaproponować samemu jakiś rozkład pomieszczeń/szkic czy powiedzieć czego oczekuje i dać się zaskoczyć architektowi?
    Nie znasz się, on/ona jest fachowcem. Dom to dużo więcej niż rozkład pomieszczeń.
    Wiem, że powierzchnia zabudowy nie jest za duża, ale chciałbym mieć jednak ten garaż w bryle z tym że z większą szerokością (chyba że się zrobi zbyt mała część dzienna to zrezygnujemy) Na coś powinienem zwrócić szczególną uwagę ?
    Przekazać tę uwagę projektantowi/ce. I spisać sobie na kartce, co ma być a co nie, bez podpowiadania rozwiazania.
    Jak już zaczniemy współpracę to będę się starał wrzucać co jakiś czas szkice/układy, które mi są zaproponowane, bo co kilka par oczu to nie jedna a widzę że można liczyć na konstruktywne opinie dot. Różnych rzeczy
    To ja od razu powiem, że pokazywanie takich szkiców bez najpierw kazania mapki sytuacyjnej jest bez sensu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #29

    Domyślnie

    To co Elfir wkleiła to taki dom nie ma sensu, lepiej zbudować klocka piętrowego. Ile on ma w kalenicy z 9.50m, docieplić wysoko, skosy i docieplenie skosów. Jak taka wysoka ścianka kolankowa to lepiej parę rzedow pustaka dołożyć i mieć pełne piętro i okna w ścianach

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    To co Elfir wkleiła to taki dom nie ma sensu, lepiej zbudować klocka piętrowego. Ile on ma w kalenicy z 9.50m, docieplić wysoko, skosy i docieplenie skosów. Jak taka wysoka ścianka kolankowa to lepiej parę rzedow pustaka dołożyć i mieć pełne piętro i okna w ścianach
    Nie było wyżej, że minimalny kąt nachylenia połaci to 30 stopni?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #31

    Domyślnie

    Jeśli tak to nei doczytałem ale nawet i kopertkę można na 30stopni dać, powinno wyjść w kalenicy ciekawe jaki limit wysokości w planie zagosp.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    To co Elfir wkleiła to taki dom nie ma sensu, lepiej zbudować klocka piętrowego.
    wysokość głównej kaletnicy dachu ustala się na poziomie 8,5m, z tolerancją +/- 0,5m.

    [...]
    e)Geometria Dachu
    -Dach połaciowy
    -kąt nachylenia od 20 do 45 stopni


    Jak ten piętrowy klocek z tym pogodzisz?

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    To co Elfir wkleiła to taki dom nie ma sensu, lepiej zbudować klocka piętrowego. Ile on ma w kalenicy z 9.50m, docieplić wysoko, skosy i docieplenie skosów. Jak taka wysoka ścianka kolankowa to lepiej parę rzedow pustaka dołożyć i mieć pełne piętro i okna w ścianach

    tam jest nakaz min. 20 stopni nachylenia dachu i wysokość 8,5 m

  14. #34

    Domyślnie

    no to w czym problem, 20-25 stopni to typowe dachy dla klocków z dachem kopertowym.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    i jaką wysokość ma taki budynek?
    Bo mój klocek z płaskim dachem ma docelowo 8,2 m wysokości

  16. #36

    Domyślnie

    https://z500.pl/projekt/796/zx63+b,n...opertowym.html
    Przy "selekcji projektów" jak wybraliśmy jabłonki to mieliśmy na liście taką właśnie "kostkę" z dachem kopertowym (o tego typu budynku mówicie?) -> zrezygnowaliśmy z niego ze względu na małe pokoje i salon. Ale sama kostka też jest ok.
    Nie podobają mi się za to standardowe stodoły, więc wolałbym iść w klasykę (jako, że nie mogę mieć płaskiego dachu)
    Tak sobie teraz pomyślałem odnośnie tego garażu, że przecież mogę wybudować póki co dom, a później złożyć wniosek o nową wuzetkę skoro liczą po powierzchni zabudowy w danym obrębie. Dojdzie mój dom, 2 sąsiadów i po drugiej stronie ulicy gość wykańcza kolejny dom, może wtedy ta średnia zabudowa wzrośnie o te 2-3% i styknie powierzchni na dodatkowy budynek w którym będzie garaż.
    Tak sobie teraz myślę dodatkowo, że skoro do 2026 mają wejść zmiany co do mpzp w gminach to może też coś się w tej kwestii zmieni (gorzej jak ustalą tą okolicę pod tereny zielone, bo miasto już wykupiło niedaleko kilka hektarów właśnie pod takie przeznaczenie)

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    i jaką wysokość ma taki budynek?
    Bo mój klocek z płaskim dachem ma docelowo 8,2 m wysokości
    To masz wysokie pomieszczenia albo parę schodków do posadzki. Licz nawet 3.4 do wieńca i potem 3 na drugiej kondygnacji to 6.4 i śmiało zostanie dwa metry na dach kopertę. Przejrzyj sobie typowe projekty to większość się mieści w 8.5 śmiało


    Do autora: ten klocek zawsze można powiększyć zwiększyć szer i długość domu i automatycznie masz duże pokoje. Wg mnie normalny projekt ale co kto potrzebuje

  18. #38

    Domyślnie

    Pytanie odnośnie zakresu prac architekta :
    -analiza terenu i warunków zagospodarowania,
    - projekt koncepcyjny,
    - projekt architektoniczno-budowlany,
    - projekt techniczny (architektura, konstrukcja, branża sanitarna, branża elektryczna, charakterystyka energetyczna)
    - projekt zagospodarowania terenu,

    Cena nie uwzględnia:
    - mapy do celów projektowych
    - geologii
    - projektu przyłączy
    - projektu instalacji rekuperacji i klimatyzacji
    - wszelkich dodatkowych uzgodnień

    Czy projekt instalacji rekuperacji i klimatyzacji zakładając że będę chciał mieć taką wentylację powinienem uwzględniać w projekcie architekta, czy nie ma sensu dopłacać do tego skoro firmy instalatorskie robią projekt w cenie ? Czy czegoś brakuje jeszcze w tym zakresie prac , co powinno być / powinienem dodać ? Kolejna sprawa , lepiej iść w lokalnego architekta czy kogoś z dobrymi opiniami ale z drugiego końca Polski , zakładając że ta druga osoba ma trochę niższa cena
    Ostatnio edytowane przez valentine28 ; 06-09-2023 o 20:09

  19. #39

    Domyślnie

    Wszystko zależy ile masz kasiory

  20. #40

    Domyślnie

    Odświeżę temat, jesteśmy po pierwszej koncepcji domu i pierwszych poprawkach i mam teraz dylemat, chętnie posłucham rad co i ewentualnie jak zmienić -> może ktoś będzie miał jakiś fajny pomysł
    Dom będzie w stylu "kostki" -> pełne dwa piętra z dachem kopertowym
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kostka pierwsza.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	56,9 KB
ID:	466673
    Teraz idąc do środka, zależy nam na :
    Parter:
    Salon+jadalnia+kuchnia (najlepiej openspace) + pokój + łazienka+kotłownia + mały przedsionek
    Piętro:
    Sypialnia+ garderoba + 2 pokoje + łazienka+schowek/sauna (docelowo będzie sauna)

    Pierwsza koncepcja wyglądała tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	koncepcja pierwsza.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	466672

    Dół nam się podobał, z kolei góra niebardzo-> nie chcieliśmy pralni, nie chcieliśmy schowku. Doszliśmy do wniosku, że chcielibyśmy sypialnie z garderobą mieć po jednej stronie, a pokoje dzieci po stronie drugiej i wyszło nam coś takiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	koncepcja druga.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	99,0 KB
ID:	466674

    No i teraz jest w sumie wszystko spoko tylko dwie rzeczy. Łazienka jest w miejscu gdzie znajdują się dwa duże frontowe okna 100x240 (jakoś nie mogę sobie wyobrazić korzystania z łazienki z oknem 2m/2,4m przy ścianie 3m -> wydaje mi się, że łazienka nie może być w tym miejscu (ale jak to inaczej teraz ułożyć?)
    Druga sprawa to kotłownia, która jest w teorii połączona z dolną łazienką pod schodami. Czy zmieści mi się tam pompa ciepła, rekuperacja i inne potrzebne rzeczy?

    Chętnie posłucham rad i uwag. Z góry dziękuję

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony