dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Qba95

    Zarejestrowany
    Jul 2023
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    15

    Domyślnie Ogranicznik przepiec hager spa931

    Witam. Zastanawiam się nad poprawnością podłączenia ogranicznika przepięć. Układ sieci tn-c podział dokonany w rozdzielni z bloku rozdzielczego pen pociągnięty przewód LGY 16mm2 do ogranicznika w miejsce podłączenia przewodu ochronnego czy jest to poprawne? Przeglądam instrukcje producenta i dochodzę do wniosku że przewód PE powinien być podłączony do bloku przewód PE a nie do bloku podziału PEN. Drugi przewód ochronny podłączony do GSU wydaje się być Ok. Czy nie ma to wogole różnicy skoro i tak te bloki są ze sobą połączone? Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Narysuj schemat podłączenia, będzie łatwiej.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.316
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qba95 Zobacz post
    Zastanawiam się nad poprawnością podłączenia ogranicznika przepięć.
    Czy dobrze rozumiem, że do tego SPD z jednej strony jest podpięty N a z drugiej PE, które wcześniej są już spięte razem na stałe przy podziale PEN?
    Zresztą w instrukcji masz, że do TN-C jest SPA930.

    Jak są poprowadzone przewody? SPD jest przy wejściu WLZ do rozdzielnicy i krótką drogą poprowadzone do uziomu, żeby przepięcie nie indukowało prądów w aparaturze i przewodach w rozdzielnicy, czy "tradycyjnie" przez partaczy wejście WLZ i uziomu od dołu, a SPD na górze, bo "piszemy" od prawego górnego rogu?

    Do tego jak chcesz dobry ogranicznik, to ma mieć iskiernik. Sam warystor to za mało.
    https://ise.pl/phpbb3/viewtopic.php?t=19005

    Od Hagera jest to SPA400 który AFAIK jest OEM Dehnshield DSH TNC 255
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-09-2023 o 19:10

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qba95 Zobacz post
    Witam. Zastanawiam się nad poprawnością podłączenia ogranicznika przepięć. Układ sieci tn-c podział dokonany w rozdzielni z bloku rozdzielczego pen pociągnięty przewód LGY 16mm2 do ogranicznika w miejsce podłączenia przewodu ochronnego czy jest to poprawne? Przeglądam instrukcje producenta i dochodzę do wniosku że przewód PE powinien być podłączony do bloku przewód PE a nie do bloku podziału PEN. Drugi przewód ochronny podłączony do GSU wydaje się być Ok. Czy nie ma to wogole różnicy skoro i tak te bloki są ze sobą połączone? Pozdrawiam
    Jeśli w rozdzielnicy jest zamontowany dodatkowy wysoko-prądowy blok rozdzielczy dla dokonania podziału PEN to przewód PEN z WLZ powinien tam trafić.
    Z tegoż bloku przewodem 16mm2 powinien być pociągnięty przewód do ochronnika przepięć.
    Następny przewód z miejsca podziału do GSU
    Trzeci przewód do szyny PE rozdzielnicy, i czwarty przewód do szyny N rozdzielnicy.

    Chodzi o to aby wszystkie upływy zadziałania ogranicznika spowodowane przekroczeniem napięcia były odprowadzane do punktu rozdziału i bezpośrednio do GSU oraz uziemienia.
    Doprowadzenie tego przewodu z zacisku PE ogranicznika przepięć do szyny PE powodowało by w przypadku zadziałania ogranicznika przepływ prądu przez to dodatkowe połączenie co w przypadku awarii tego połączenia lub zwiększonej rezystancji powodowało by pojawienie się niebezpiecznego potencjału na szynie PE rozdzielnicy a więc na wszystkich przewodach podłączonych PE np ( obudowach urządzeń )
    Im więcej istnieje dodatkowych połączeń na drodze połączenia PE z ogranicznika do GSU tym większa możliwość awarii.

    https://elektrykapradnietyka.com/405...-przewod-pe-n/
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Qba95

    Zarejestrowany
    Jul 2023
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    Jutro zrobię zdjęcie jak to jest podpięte. Do bloku obok fr303 są wpięte przewody takie jak PEN, i przewód uziemienia idący z bloku GSU, od góry tego bloku wychodzą 3 przewody. Przewód N który w układzie V po przez tulejke twin wchodzi do SPD i dalej do bloku N, na drugą tulejke twin do bloku przychodzą dwa przewody PE jeden idzie do bloku PE a drugi do Spd. Ogólnie czy ten ogranicznik nadaje do sieci tn-c? W sumie to już tn-c-s? Chodzi mi o to czy ogranicznik nie powinien mieć PE podłączonego do bloku PE zamiast bloku PEN. Ogólnie mówiąc wszystkie przewody idące do ogranicznika po za przewodami fazowymi i przewodem uziemiającym. Wychodzą z bloku PEN

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Qba95

    Zarejestrowany
    Jul 2023
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    Wrzuciłem koledzy zdjęcie jak to jest wykonane, ma to jakiś sens? Ogólnie w 2 kolejnych rozdzielnicach elektryk chciał zamontować kolejne SPD. Jakie polecacie ?
    To jest rozdzielnica pierwsza w której jest podział PEN i mam dwie kolejne w których rozchodzą się obwody na dom garaż kotłownie. Wszystkie przewody tutaj to 16mm2 przewód do GSU 25mm2.

  7. #7

    Domyślnie

    Po pierwsze - myślę, że prawa listwa PE jest zbędna. Po drugie - skoro mamy układ TN, po co ogranicznik 4-polowy?
    Po trzecie - nie musi być linka z-ż 25 mm2 do GSU, wystarczy 16.
    Po czwarte - kolejne rozdzielnice to już w układzie TN-S
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Qba95

    Zarejestrowany
    Jul 2023
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    Jest jak jest lepsze 25mm2 niż by miał dać 10mm2, teraz pytanie czy ten SPA931 ma tutaj sens i zadziała? Czy kupić SPA400 i dać go tutaj a tego SPA931 założyć w innej rozdzielnicy? Do ktorej trafia już TN-S. Kolejne pytanie Prawy blok PE wywalić i dać ten przewód bezposrednio do bloku lewego PEN?
    Ostatnio edytowane przez Qba95 ; 10-09-2023 o 11:10

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qba95 Zobacz post
    teraz pytanie czy ten SPA931 ma tutaj sens i zadziała?
    Jeśli to ogranicznik 3+1 to dlaczego miałby nie zadziałać? To jedyny typ ogranicznika, który można stosować przy każdym układzie - może być TN-C, TN-S, czy TT. Inna sprawa to koszta, może akurat był na promocji i był tańszy niż 3+0 dedykowany do TN-C?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.316
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qba95 Zobacz post
    Wrzuciłem koledzy zdjęcie jak to jest wykonane, ma to jakiś sens?
    Prześledź jak ten niebieski przewód podpięty na dole SPD na sztywno jest połączony z tym żółto-zielonym na górze. To nie ma sensu. SPD ma za zadanie odprowadzić potencjał do uziemienia gdy przekroczy zadane parametry. Tu, czy SPD przewodzi, czy nie masz i tak to podpięte do uziomu + zrobioną pętlę indukcyjną.

    Cytat Napisał qropatwa Zobacz post
    To jedyny typ ogranicznika, który można stosować przy każdym układzie - może być TN-C, TN-S, czy TT. Inna sprawa to koszta, może akurat był na promocji i był tańszy niż 3+0 dedykowany do TN-C?
    Hager twierdzi inaczej - SPA931 (TT/TN-S)

    Po co sobie robić taką pętlę indukcyjną? Rozrysuj sobie, jakie kółko ładne się robi z N i PE.
    Do tego ogranicznik bez iskiernika to namiastka zabezpieczenia.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-09-2023 o 18:12

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Hager twierdzi inaczej - SPA931 (TT/TN-S)
    Jeżeli jest 3+1 (czy jest nie wiem), to nadaje się także do TN-C.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Qba95

    Zarejestrowany
    Jul 2023
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    Znalazłem bardzo podobne połączenie SPA931 jak jest u mnie
    Wrzucam filmik https://www.youtube.com/watch?v=HtjpqXMp_1M Na tym filmie jest podłączany jako 3+1


    Przeglądam różne stronki ale nie ma nic na temat tego ogranicznika, myślę że wymienie go na ogranicznik 3+0 pytanie jaki wybrać? Hager SPA400 mam rozumieć ze Hager SPA400 ma być podłaczony w podobny sposób przewody fazowe w ukladzie V, jeden przewód do mojego prawego bloku GSU a drugi do bloku PEN? Czy przewód PEN ma byc w również w ukladzie V ? czyli przewod z WLZ PEN na SPD i dopiero na blok ?
    Ostatnio edytowane przez Qba95 ; 10-09-2023 o 21:09

  13. #13

    Domyślnie

    W TT nie wolno stosować ograniczników 4+0, a Hager podaje, że SPA931 nadaje się zarówno to TN-S jak i TT, więc powinien to być ogranicznik 3+1. A skoro tak, to możesz go zostawić.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Qba95

    Zarejestrowany
    Jul 2023
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    Dzięki kolego za pomoc, jeśli ktoś ma jakieś uwagi itp rzeczy co do wykonania tej rozdzielnicy to proszę pisać ������ A ktoś mi powie jaki kolejny ogranicznik w następnej rozdzielnicy? Rozdzielnica oddalona po lini przewodu około 10m punkt pe dodatkowo uziemiony, przewody do rozdzielnicy to yky 5 zylowe 10mm2. Czy jest sens stosować drugi ogranicznik t1+t2?

  15. #15

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Qba95

    Zarejestrowany
    Jul 2023
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    Dzwoniłem po okolicznych hurtowniach i okazuje się że hagera nie ma dostępnego w wersji spa930 i SPA400 jest tylko 931. Tak to same chińczyki adelid itp. W hager twierdzi że jest to ogranicznik 3+1. U nich samych z dostępnością 3+0 jest ciężko mają 13szt spa930 zdecyduje się na wymianę tego 3+1 na 3+0. Tylko jaki hager spa930?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qba95 Zobacz post
    Dzwoniłem po okolicznych hurtowniach i okazuje się że hagera nie ma dostępnego w wersji spa930 i SPA400 jest tylko 931. Tak to same chińczyki adelid itp. W hager twierdzi że jest to ogranicznik 3+1. U nich samych z dostępnością 3+0 jest ciężko mają 13szt spa930 zdecyduje się na wymianę tego 3+1 na 3+0. Tylko jaki hager spa930?
    Tak dużo na tym zaoszczędzisz? Jeśli nie, to zostaw jak jest. Tak jak napisałem, ogranicznik 3+1 można stosować niezależnie od układu sieci. Szkoda czasu i nerwów.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.316
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qba95 Zobacz post
    Tylko jaki hager spa930?
    Do znudzenia - Z ISKIERNIKIEM i tylko na fazy.

    Poczytaj linka z #3.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-09-2023 o 18:25

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Qba95

    Zarejestrowany
    Jul 2023
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    Dzieki, za odpowiedzi

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qba95 Zobacz post
    Dzieki, za odpowiedzi
    I jak, znalazłeś jakiś ochronnik Hagera z iskiernikiem? Pytam, bo też przymierzam się do kupna i planowałem właśnie SPA931

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony