dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36
  1. #21

    Domyślnie

    Dzwoniłem do Hagera - SPA931 ma na fazy tylko warystor, na N jest iskrownik i warystor. Iskrownik na wszystkie fazy posiada SPA401. Ale SPA401, przy cenie za SPA931 na poziomie około 550 zł, kosztuje grubo ponad 1200 zł... To już nie na mają kieszeń za coś, co może nigdy nie być potrzebne.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vendeur Zobacz post
    Dzwoniłem do Hagera - SPA931 ma na fazy tylko warystor, na N jest iskrownik i warystor.
    Które nigdy nie będą miały szansy zadziałać, gdy masz PEN podzielony tuz obok i na stałe N podpięte do uziomu. Zupełnie bez sensu "zabezpieczać" N w takim układzie. Bo chyba wiesz, że zadaniem SPD jest odprowadzenie ładunku do ziemi, gdy przekroczy parametry. A skoro N jest ciągle uziemiony to SPD nigdy tu nie zadziała.
    Nie raz i w tym wątku było, że przy TN-C nie ma sensu ogranicznik czteropolowy. I padły przykłady tych, co się nadają.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Które nigdy nie będą miały szansy zadziałać, gdy masz PEN podzielony tuz obok i na stałe N podpięte do uziomu. Zupełnie bez sensu "zabezpieczać" N w takim układzie. Bo chyba wiesz, że zadaniem SPD jest odprowadzenie ładunku do ziemi, gdy przekroczy parametry. A skoro N jest ciągle uziemiony to SPD nigdy tu nie zadziała.
    Nie raz i w tym wątku było, że przy TN-C nie ma sensu ogranicznik czteropolowy. I padły przykłady tych, co się nadają.
    To które nie będą miały szans zadziałać ? Piszesz o dość konkretnym przypadku gdzie SPD znajduje się w miejscu podziału PEN ale nie zawsze tak jest.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    To które nie będą miały szans zadziałać ? Piszesz o dość konkretnym przypadku gdzie SPD znajduje się w miejscu podziału PEN ale nie zawsze tak jest.
    Z ciekawości - gdzie (w jakiej odległości od SPD) musiałaby być GSW, podział PEN i jakie warunki, żeby napięcie między N i uziomem przekroczyło próg zadziałania SPD? Mi jakoś brakuje wyobraźni.

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Z ciekawości - gdzie (w jakiej odległości od SPD) musiałaby być GSW, podział PEN i jakie warunki, żeby napięcie między N i uziomem przekroczyło próg zadziałania SPD? Mi jakoś brakuje wyobraźni.
    A jak i w jakich warunkach mierzyłeś to napięcie nie powołując się na wyobraźnię.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Które nigdy nie będą miały szansy zadziałać, gdy masz PEN podzielony tuz obok i na stałe N podpięte do uziomu. Zupełnie bez sensu "zabezpieczać" N w takim układzie. Bo chyba wiesz, że zadaniem SPD jest odprowadzenie ładunku do ziemi, gdy przekroczy parametry. A skoro N jest ciągle uziemiony to SPD nigdy tu nie zadziała.
    Nie raz i w tym wątku było, że przy TN-C nie ma sensu ogranicznik czteropolowy. I padły przykłady tych, co się nadają.

    Mieszkam w przedwojennej kamienicy, w której sieć była kilka razy przerabiana. Oczywiście w mieszkaniu jeszcze niedawno były wszędzie przewody dwużyłowe, także aluminiowe. Obecnie w całym mieszkaniu jest nowa instalacja, pozostała jeszcze do zrobienia skrzynka rozdzielcza.

    Wystąpiłem o zwiększenie mocy do 11 kW i w WP mam oczywiście napisane, że sieć nN jest TN-C, a swoją mam wykonać w TN-S.

    I teraz kwestia gdzie jest uziom... Instalacja główna budynku została przerobiona X-lat temu, może dekadę, może kilka dekad... Ze słupa ulicznego idą 3 osobne "rury", które schodzą po słupie do ziemi. Na poniższym zdjęciu, widać, że do jednej wchodzą przewody niebieskie, do drugiej żółte, do trzeciej czarne. Co jakby sugerowało, że już na słupie N i PE są rozdzielone - tak, czy się jednak mylę?

    Następnie od słupa ziemią idą przewody do złącza na ścianie budynku. Na ścianie są 2 skrzynki, jedna nad drugą. Do dolnej nie mam dostępu (bez siłowej ingerencji). Do tej wyżej udało mi się dostać lekką siłą, przy okazji ją wyczyściłem w środku, bo było tam gniazdo pająków... Skrzynka oznaczona jako WLZ, stąd wnioskuję, że poniższą przewody jedynie "przechodzą". Skoro zatem w skrzynce przewody są już już podzielone, to gdzie jest właściwy podział PEN i gdzie uziom? Czy może jednak patrząc na kable idące ze słupa, to już jest sieć TN-S...? Może podzielenie jest gdzieś dalej na ulicy, przy transformatorze (nie wiem gdzie jest, ale ostatnio gdy padła jedna faza i kilka budynków nie miało prądu (moje mieszkanie np. nie miało, sąsiedzi niżej mieli...), to pogotowie przejechali obok i gdzieś dalej na ulicy naprawili.

    Wcześniej pisałeś, że powinno się użyć SPA930. Ale na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=HtjpqXMp_1M (przytoczonym wcześniej), jest wyraźnie powiedziane, że SPA931 będzie działał w każdym typie sieci. Dodatkowo, skoro w moim budynku (2 lokale, piętrowo) jest rozprowadzone osobno N i PE, no to gdzieś ten N muszę podłączyć, czyż nie? Przecież nie zamontuję ogranicznika 3+0 i pominę go żyłą N, bo to byłoby niezgodne z normami.

    Wedle całej wiedzy, jaką udało mi się odnaleźć, wyborem dla mnie jest SPA931.


    Osobną kwestią, którą chcę rozpracować, to gdzie jest uziom. Oraz co to są za przewody w skrzynce WLZ - 3 czarne i jeden czerwony, który widać jak wchodzi na dole w peszel w ścianie, z kolei czarne idą tym peszlem obok czerwonego. Co ciekawe, za tą ścianą jest piwnica sąsiada, ale byłem u niego i nic tam nie widziałem z instalacji... Numery 22 i 24 oznaczają 2 części budynku bliźniaka (zatem jest jedno przyłącze prądowe dla 2 osobnych klatek).

    Zdjęcia.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	387593903_1513181336097432_1961071945472801073_n.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	91,4 KB
ID:	466532

    SKRZYNKA WLZ na ścianie budynku.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	387328864_334803275627377_7902216195639010001_n.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	99,0 KB
ID:	466533

    Cienkie przewody, które nie wiem, do czego służą.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	387638859_707611144065836_5508137947242984183_n.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	103,1 KB
ID:	466534

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	387525229_701917781994538_3166842465716774418_n.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	466535
    Ostatnio edytowane przez Vendeur ; 11-10-2023 o 00:03

  7. #27

    Domyślnie

    Kolejne zdjęcia

    Skrzynka na parterze klatki schodowej (pomińmy ten wycięty ogranicznik (stało się to nie za moich czasów...) )

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	349428432_764614665209721_3969078878251930141_n.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	466536

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	370279485_337540302121817_5206410036546539996_n.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	93,7 KB
ID:	466537

    Moja skrzynka na piętrze mojego mieszkania (jest tam już wprowadzony nowy przewód 5x6.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	387332585_6678541038894172_4766930822389518133_n.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	97,0 KB
ID:	466538

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A jak i w jakich warunkach mierzyłeś to napięcie nie powołując się na wyobraźnię.
    Nie mierzyłem, bo nie miałem przepięcia (a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo a nie monitorują stale). Kiedy mierzyłem to zawsze było 0V między N a PE w rozdzielnicy. Bo czemu miałoby być inne, gdy są na stałe spięte w jednym bloku rozdzielczym?
    Możesz rozrysować instalację, gdzie to napięcie ma się niby pojawiać? Oby na pewno jest wykonane zgodnie ze sztuką?

    Cytat Napisał Vendeur Zobacz post
    Wystąpiłem o zwiększenie mocy do 11 kW i w WP mam oczywiście napisane, że sieć nN jest TN-C, a swoją mam wykonać w TN-S.
    Nie wykonujesz sieci, tylko instalację. W układzie TN-C-S.

    Cytat Napisał Vendeur Zobacz post
    Co jakby sugerowało, że już na słupie N i PE są rozdzielone - tak, czy się jednak mylę?
    Jaki kabel dał dawno temu elektryk o niczym nie świadczy (ani czy to było prawidłowe wtedy, ani czy później nie zmienił się układ sieci). Jak na słupie masz cztery kable, to o czego ten żółty jest podpięty? Ale skoro na piśmie masz TN-C, to do tego masz się dostosować.


    Cytat Napisał Vendeur Zobacz post
    Skoro zatem w skrzynce przewody są już już podzielone, to gdzie jest właściwy podział PEN i gdzie uziom?
    Od znalezienia odpowiedzi na to ostatnie musisz zacząć. SPD ma jak najkrótszą drogą odprowadzić przepięcie do gruntu. Przy linii napowietrznej największe ryzyko to przepięcie z sieci (wystarczy, że w pobliżu linii nastąpi wyładowanie i w kablu wyindukuje się prąd). Dlatego SPD należy zamontować jak najbliżej wejścia WLZ do budynku i jak najkrótszą drogą połączyć z uziomem.


    Cytat Napisał Vendeur Zobacz post
    Wcześniej pisałeś, że powinno się użyć SPA930. Ale na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=HtjpqXMp_1M (przytoczonym wcześniej), jest wyraźnie powiedziane, że SPA931 będzie działał w każdym typie sieci.
    W Internecie znajdziesz masę głupot. Popatrz, jak idą przewody do tego kanału N. Obydwa wychodzą z tego samego bloku rozdzielczego i tworzą ładną pętelkę indukcyjną. Gdyby nie istniało zjawisko indukcji - nie miałoby to znaczenia (byłoby tylko wywalaniem kasy w błoto, bo tam nie pojawi się napięcie, które spowoduje przewodzenie SPD, bo to jest cały czas połączone). Jak jednak kupisz taki SPD, to sprawdź sobie - wyłącz FR i sprawdź rezystancję na zaciskach SPD pomiędzy uziomem a poszczególnymi chronionymi przewodami. Dla faz będziesz miał nieskończoną rezystancję, a dla N zero. Bo te przewody są połączone na stałe.

    Jak robisz taką pętelkę, to tym więcej szkód ona uczyni w razie W, im dłuższa będzie.
    Indukcja jest też przyczyna, dlaczego SPD ma być jak najbliżej wejścia WLZ i uziomu do budynku - bo im dalej pójdzie przepięcie, tym więcej prądów wyindukuje w instalacji i tym groźniejsze skutki będą.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-10-2023 o 08:16

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Które nigdy nie będą miały szansy zadziałać, gdy masz PEN podzielony tuz obok i na stałe N podpięte do uziomu. Zupełnie bez sensu "zabezpieczać" N w takim układzie.
    A w przypadku TT?

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    A w przypadku TT?
    W przypadku TT nie masz PEN.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak robisz taką pętelkę, to tym więcej szkód ona uczyni w razie W, im dłuższa będzie.
    Indukcja jest też przyczyna, dlaczego SPD ma być jak najbliżej wejścia WLZ i uziomu do budynku - bo im dalej pójdzie przepięcie, tym więcej prądów wyindukuje w instalacji i tym groźniejsze skutki będą.
    No dobrze, czyli SPD wedle tego, co piszesz, powinien być w miejscu, gdzie był kiedyś, czyli w klatce na parterze budynku, tak?
    Z tym byłby problem, gdyż trudno dogadać się z sąsiadami na jakikolwiek temat, a tym bardziej zmian, inwestycji itp. Poza tym sąsiedzi jużmają swój SPD w mieszkaniu, no a z tego co pamiętam, instalację robił im uznany elektryk. Raczej nie zgodzą się na wspólny zakup kolejnego, albo jakieś ingerencje w skrzynkę.

    Skrzynka na parterze klatki schodowej jest oddalona od skrzynki WLZ około 10m, z kolei od niej do mojego mieszkania jest kolejne 10.

    Co według Ciebie powinienem zrobić zatem?
    Zakładając brak możliwości instalacji SPD w skrzynkach zewnętrznych, czy mam zainstalować go w swojej w mieszkaniu? A jeśli tak, to czy SPA931? Pominąć N przecież nie mogę... Czy przy takiej odległości od WLZ nie ma to sensu i w ogóle pominąć ogranicznik? Spory koszt, a jest mała szansa, że kiedykolwiek będzie miał okazję zadziałać...

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vendeur Zobacz post
    Co według Ciebie powinienem zrobić zatem?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał Vendeur Zobacz post
    Skoro zatem w skrzynce przewody są już już podzielone, to gdzie jest właściwy podział PEN i gdzie uziom?
    Od znalezienia odpowiedzi na to ostatnie musisz zacząć.
    Bo jeżeli uziom to ten kabel, co wchodzi razem z WLZ to zaproś najpierw elektryka do pomiarów, czy to faktycznie działający uziom (albo i w ciemno od pomiarów zacznij). Bo bez uziomu SPD nie zadziała.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bo jeżeli uziom to ten kabel, co wchodzi razem z WLZ to zaproś najpierw elektryka do pomiarów, czy to faktycznie działający uziom (albo i w ciemno od pomiarów zacznij). Bo bez uziomu SPD nie zadziała.
    Czyli sugerujesz, że w skrzynce WLZ, gdzie przewody są już podzielone na PE i N, PE może jednak nie być uziemiony, bo kłóciłoby się to z informacją o typie sieci TN-C? Nie powinno być tak, że skoro są podzielone, to PE jest uziemiony po prostu gdzieś wcześniej? Może przy słupie pod ziemią?

  14. #34

    Domyślnie

    Jeszcze kilka zdjęć słupa. Na słupie są 4 linie, do każdej linii jest podłączony przewód żółty, czyli cztery żółte schodzą peszlem po słupie w dół. Do 3 linii są podłączone po 2 czarne (+ żółty), do jednej linii są podłączone 2 niebieskie (+ żółty). W dół w dwóch peszlach schodzą po 3 czarne i po 1 niebieskim.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	387657231_1511687796232487_480286632229096435_n.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	466550

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	387331967_1006146680593931_1945904039146054324_n.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	92,7 KB
ID:	466551

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	387556103_1483684339056651_4933051770493932575_n.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	100,9 KB
ID:	466552

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vendeur Zobacz post
    Jeszcze kilka zdjęć słupa. Na słupie są 4 linie, do każdej linii jest podłączony przewód żółty, czyli cztery żółte schodzą peszlem po słupie w dół. Do 3 linii są podłączone po 2 czarne (+ żółty), do jednej linii są podłączone 2 niebieskie (+ żółty). W dół w dwóch peszlach schodzą po 3 czarne i po 1 niebieskim.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	387657231_1511687796232487_480286632229096435_n.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	466550

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	387331967_1006146680593931_1945904039146054324_n.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	92,7 KB
ID:	466551

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	387556103_1483684339056651_4933051770493932575_n.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	100,9 KB
ID:	466552
    Do słupa masz przypięte 3 WLZ-y wystarczy policzyć. Te żółte kiedyś były białe pewnie to osobny WLZ. Na słupie masz pierwszy ochronnik tak jak by ktoś nie widział. Uziom powinien być przy budynku i podłączony tam gdzie pojawiają się rozdzielone N niebieski i PE żółto zielony. W rozdzielnicy mieszkaniowej musisz instalować SPD 4 polowy inaczej musiał byś połączyć N z PE czego robić nie wolno skoro są już rozdzielone.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #36

    Domyślnie

    Udało mi się obejrzeć webinar firmy Hager na temat ograniczników przepięć. Zapytam ich o kwestię tego, czy i jaki osprzęt mogę zainstalować w swojej rozdzielni, zakładając pominięcie skrzynki na parterze klatki schodowej (w której też powinno być zabezpieczenie) i odległość około 25 metrów od złącza WLZ w zewn. ścianie budynku. Dam znać, gdy uzyskam odpowiedź.
    Ostatnio edytowane przez Vendeur ; 11-10-2023 o 21:20

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony