dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Harpo1

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2

    Domyślnie Wybór kotła - zasypowy lub zgazowujący

    Dobry wieczór,
    przyszedł czas, że staję przed trudnym wyborem instalacji kotłowni. Pomysł jest taki - kocioł zasypowy zwykły dwupaliwowy lub zgazowujący. W wersji pierwszej znalazłem dwa kotły - Tekla Classico lub Pereko Retro Duo. W przypadku kotłów zgazowujących Atmos lub MPM. Całość wpięta w bufor 800-1000L, budynek to dwa piętra po ok. 60 m kw do ogrzania - podłogówka. Czy na taki projekt/pomysł są dotacje z programu Czyste powietrze? Nadmienię, że w pierwotnym projekcie był piec na ekogroszek z grzejnikami. Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.
    Pozdrawiam Marek.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Harpo1 Zobacz post
    Dobry wieczór,
    przyszedł czas, że staję przed trudnym wyborem instalacji kotłowni. Pomysł jest taki - kocioł zasypowy zwykły dwupaliwowy lub zgazowujący. W wersji pierwszej znalazłem dwa kotły - Tekla Classico lub Pereko Retro Duo. W przypadku kotłów zgazowujących Atmos lub MPM. Całość wpięta w bufor 800-1000L, budynek to dwa piętra po ok. 60 m kw do ogrzania - podłogówka. Czy na taki projekt/pomysł są dotacje z programu Czyste powietrze? ....
    Jezeli to dom nowy to nie obejmuje go program czyste powietrze, jezeli dom stary (termomodernizowany) to dotacje są na kotły zgazowujące i na pellet, bufor mozna podłaczyc pod modernizację instalacji co i cwu. bo na to tez jest dotacja.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Harpo1 Zobacz post
    budynek to dwa piętra po ok. 60 m kw do ogrzania - podłogówka.
    Maksymalnie na taka powierzchnię kocioł zgazowujący drewno o mocy 14 kW z buforem 800 l.
    W przypadku kotłów zgazowujących Atmos lub MPM
    Atmos to pożeracz opału w którym z czasem ludzie wyłączają "elektronikę" i przechodzą na sterowanie ręczne.
    W wersji pierwszej znalazłem dwa kotły - Tekla Classico lub Pereko Retro Duo.
    Daj sobie spokój z tym zabawkami.
    Czy na taki projekt/pomysł są dotacje z programu Czyste powietrze?
    Odpowiedz już dostałeś od @asolt
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 08-09-2023 o 15:47
    Regulamin forum

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał Harpo1 Zobacz post
    Dobry wieczór,
    przyszedł czas, że staję przed trudnym wyborem instalacji kotłowni. Pomysł jest taki - kocioł zasypowy zwykły dwupaliwowy lub zgazowujący. W wersji pierwszej znalazłem dwa kotły - Tekla Classico lub Pereko Retro Duo. W przypadku kotłów zgazowujących Atmos lub MPM. Całość wpięta w bufor 800-1000L, budynek to dwa piętra po ok. 60 m kw do ogrzania - podłogówka. Czy na taki projekt/pomysł są dotacje z programu Czyste powietrze? Nadmienię, że w pierwotnym projekcie był piec na ekogroszek z grzejnikami. Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.
    Pozdrawiam Marek.
    Olej te zasrane dotacje kup sam za swoje kociołek jaki ci pasuje i z mety 2 wanny (tiry) 50 ton węgla bo nigdy nie wiadomo co świrom do łbów strzeli ,o pompach ciepła chyba trzeba zapomnieć bo ja swoją prawdopodobnie wyłączę na amen w ten sezon, prąd ma wstępnie kosztować około 1,6 zł za kw więc nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie się chyba grzał bo 19 stopni to raczej grzania nie przypomina.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Broken1Winggs

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Kostrzyn nad Odrą
    Kod pocztowy
    66-470
    Posty
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Maksymalnie na taka powierzchnię kocioł zgazowujący drewno o mocy 14 kW z buforem 800 l.

    Atmos to pożeracz opału w którym z czasem ludzie wyłączają "elektronikę" i przechodzą na sterowanie ręczne.
    Ja się powoli czaje na piec Atmosa, aż tak problematyczne ? To co warto MPM zamiast tego ?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Broken1Winggs Zobacz post
    Ja się powoli czaje na piec Atmosa, aż tak problematyczne ? To co warto MPM zamiast tego ?
    Aż się ciśnie na usta "cudze chwalicie swego nie znacie". Co ma takiego Atmos czego nie ma MPM?.
    Do wydajnego i czystego spalenia drewna potrzebujemy:
    1. Drewna o wilgotności około 20%
    2. Prawidłowego rozpalenia i dołożenia opału
    3. Wysokiej temperatury powyżej 900'C
    4. Idealnej ilości tlenu
    5. Idealnego, stabilnego ciągu kominowego

    Kocioł to tylko ważny szczegół i im prostszy, tym lepszy. Stara maksyma brzmi " najtrudniej jest wymyślić coś prostego", więc lepiej jest komplikować.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 08-09-2023 o 21:55
    Regulamin forum

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Harpo1

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Asolt - sprawdzałem w necie, faktycznie dotacje tylko dla domów już istniejących.
    Bufor, tak jak pisałem 800-100L, zastanawiam się tylko nad kupnem bardziej "wypasionego" z możliwością podłączenia solarów (2 wężownice)
    Pozostaje wybór kotła. Dlaczego Tekla i Pereko to zabawki, co przemawia za Atmosem lub MPM?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony