dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 28 z 28
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tom_bombadil

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    114

    Domyślnie

    Ale się dyskusja rozwinąła

    Bardzo dobrze to wszystko przemyślałeś - wszystkie detale takie jak kierunki świata itp. Zwróciłeś mi uwagę na rzeczy o kórych wcześniej nie myślałem jak np wpływ podcienia na wychładzanie drzwi przez wiatr.

    Dzięki z namiary na wykonawcę OZC. Ile taka symulacja mniej więcej kosztuje ? Robiłeś to dla siebie by optymalizować projekt, czy było to potrzebne do jakiś formalności?

    Może będziesz w stanie doradzić mi co mam zrobić z garażem?
    Rozważamy garaż "doklejony" do budynku domu. Jak w takim garażu podejść do tematu ogrzewania? Można pozostawić go w ogóle bez ogrzewania?


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Żadnych grzałek w wymienniku nie potrzebuję, bo mam GWC.
    To jest GWC w pompie czy w GWC na wlocie rekuperacji?
    Z czego masz zrobione kanały w rekuperacji i jaki masz typ wymiennika?

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ciepło z wyrzutu wentylacji wraca do pompy ciepła, która zasila podłogówkę.
    Tago nie rozumiem. Skoro wentylacja ma oddać ciepło w domu (przez wymiennik) to na wyrzutni powinieneś mieć powietrze tylko odrobinę cieplejsze niż na zewnątrz.
    W jaki sposób pompa fizycznie odbiera tę energię ?

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tom_bombadil

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    114

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Do tego Asolt i inni audytorzy trzymają się normowych, bardzo starych danych. AFAIK sprawność rekuperatora przyjmują 52% jak nowoczesne mają średnio ponad 80%. Do tego biorą normowe przepływy 24/7 a nowoczesny rekuperator ustawiasz i jak nikogo nie ma w domu to chodzi na 20% normy, w innych trochę więcej a normowo może z 1/4 czasu średnio w roku.
    No tak, ma to sens. To sprawi że sprawność wentylacji będzie w praktyce jeszcze wyższa.
    Skoro nominalnie masz 85% a instlaacja pracuje na 1/4 mocy sprawność ma jeszcze większą.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    GWC przy rekuperatorze przynosi znikome zyski energetyczne. Zdecydowana większość trafia na wyrzutnię (podnosi jej temperaturę).
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132795
    Czyli GWC przy rekuperacji ma tylko sens w lecie, kiedy możemy w ten sposób schłodzić powietrze?

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom_bombadil Zobacz post
    Dzięki z namiary na wykonawcę OZC. Ile taka symulacja mniej więcej kosztuje ? Robiłeś to dla siebie by optymalizować projekt, czy było to potrzebne do jakiś formalności?
    Robiłem dla siebie, jako podstawę do projektu podłogówki wodnej i doboru pompy ciepła. Nie wiem ile kosztuje - to pytanie do wykonawcy OZC, ale obecnie w granicach 1000 zł jak sądzę.
    Może będziesz w stanie doradzić mi co mam zrobić z garażem?
    Rozważamy garaż "doklejony" do budynku domu. Jak w takim garażu podejść do tematu ogrzewania? Można pozostawić go w ogóle bez ogrzewania?
    Zdecydowanie lepiej pozostawić bez ogrzewania. Bramy garażowe nie mają żadnej klasy szczelności, dmucha przez nie powietrze. Naprawdę nie widzę sensu ogrzewać garaż.
    To jest GWC w pompie czy w GWC na wlocie rekuperacji?
    GWC przed rekuperatorem i przed pompą ciepła.
    Z czego masz zrobione kanały w rekuperacji i jaki masz typ wymiennika?
    Jeszcze tego nie zrobiłem, ale kanały będą ze spiro, izolowane. Wymiennik - jeszcze nie wiem, ale na początek HRV, przeciwprądowy, bez odzysku wilgoci.
    Skoro wentylacja ma oddać ciepło w domu (przez wymiennik) to na wyrzutni powinieneś mieć powietrze tylko odrobinę cieplejsze niż na zewnątrz.
    Powietrze z zewnątrz wchodzi najpierw do GWC, gdzie jest podgrzewane powyżej zera, typowo 5-15 °C. Jeśli z GWC wychodzi np +10, to po przejściu przez rekuperator będzie +12.
    W jaki sposób pompa fizycznie odbiera tę energię ?
    Jest to pompa typu powietrze-woda, przeznaczona do grzania CWU, czyli taka ze zbiornikiem. Ma ona dwa króćce powietrzne, wlotowy i wylotowy, oba o średnicy 160 mm. Po prostu do wlotowego podłączę wyjście z rekuperatora i w GWC, równolegle. Potrzeba jeszcze kilku przepustnic, kolanek itd. To działa już w kilku budynkach w Polsce.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Miałem na myśli to, że gdy zmieniłem sobie na 90% odzysku, to w bilansie ogólnym % strat na wentylację wiele się nie zmienił.
    Czyli z ilu na ile się zmienił?

    A swoją drogą, to wentylacja odpowiada u Ciebie za 30% wszystkich strat przy 80% sprawności reku to dziwne. U mnie przy 85% sprawności mam przy 150m3/h 10% wszystkich strat.



    Żeby wyszło mi 30% to rekuperator musiałby mieć sprawność 35%. Wtedy tak wychodzi:


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Zdecydowałem się przepuścić te powietrze przez pompę ciepła. Rekuperator wg relacji znajomego, który ma podobny układ, dodaje od siebie 3 stopnie w stosunku do GWC i o to mi chodziło - żeby punkt pracy pompy przesunąć możliwie wysoko. Dodatkowo rekuperator daje ujemne opory powietrza zaciąganego przez PC, a trochę bałem, że będzie miała zbyt niski spręż dyspozycyjny. Trzy zalety tego układu.
    I jakie przepływy powietrza masz przez jednostkę zewnętrzną PC? I jakie opory daje GWC? Co zaoszczędzisz na ogrzaniu (jak masz automatykę, która przypilnuje, żeby w sytuacji, gdy wymęczony GWC schładza powietrze pobierać je bez przepuszczania przez GWC) powietrza to z nawiązką stracisz na zmniejszeniu przepływów powietrza przez skraplacz i na zwiększonym zużyciu prądu przez wentuylator dla pokonania oporów GWC>

    Cytat Napisał tom_bombadil Zobacz post
    Skoro nominalnie masz 85% a instlaacja pracuje na 1/4 mocy sprawność ma jeszcze większą.
    Nominalnie to ja mam "Sprawność odzysku ciepła do 95%". Szacuję, że średnia w sezonie jest ponad 85%.

    Cytat Napisał tom_bombadil Zobacz post
    Czyli GWC przy rekuperacji ma tylko sens w lecie, kiedy możemy w ten sposób schłodzić powietrze?
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132793
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	85.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	9,4 KB
ID:	466279   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	35.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	7,6 KB
ID:	466280  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-09-2023 o 20:47

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli z ilu na ile się zmienił?
    Nie pamiętam.
    A swoją drogą, to wentylacja odpowiada u Ciebie za 30% wszystkich strat przy 80% sprawności reku to dziwne. U mnie przy 85% sprawności mam przy 150m3/h 10% wszystkich strat. Żeby wyszło mi 30% to rekuperator musiałby mieć sprawność 35%.
    Albo: dużo mniej ciepła ucieka poprzez przenikanie i niekontrolowaną infiltrację powietrza. Zyski słoneczne pewnie też mamy zupełnie inne.
    I jakie przepływy powietrza masz przez jednostkę zewnętrzną PC? I jakie opory daje GWC? Co zaoszczędzisz na ogrzaniu (jak masz automatykę, która przypilnuje, żeby w sytuacji, gdy wymęczony GWC schładza powietrze pobierać je bez przepuszczania przez GWC) powietrza to z nawiązką stracisz na zmniejszeniu przepływów powietrza przez skraplacz i na zwiększonym zużyciu prądu przez wentuylator dla pokonania oporów GWC>
    Już chyba trzeci raz zadajesz mi te pytania. Zapisz sobie może te odpowiedzi. Nie mam jednostki zewnętrznej, to pompa ciepła do CWU all-in-one.
    Nominalnie to ja mam "Sprawność odzysku ciepła do 95%". Szacuję, że średnia w sezonie jest ponad 85%.
    Liczę na taką samą sprawność. Jeśli będzie gorsza, to pompa ciepła zrobi robotę.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom_bombadil Zobacz post
    Robiliście u siebiebie inspekcję czystości kanałów? Robi się to mini kamerką na wysiegniku (źródło Youtube).
    Wsadzam rękę ze ścierką do kanału i jest czysto. Sorry, ale jak ktoś się powołuje na filmik z youtube jako wartościowe na źródło to nie jest dla mnie poważnym dyskutantem
    Filmy kręcone kamerą inspekcyjną w kanałach WM pokazywał jeden forumowicz tutaj na forum kilka lat temu - właśnie na wiosek jakiegoś kolesia, który gadał głupoty o kurzu i pleśniach w WM wychwalając GW. Do tego potem załączył film z wyglądu kanałów wentylacji grawitacyjnej, której przecież nikt nie czyści i tam był sajgon.

    Nie przyszło ci do głowy, że spreparowane filmiki z brudnymi kanałami WM robione są tylko po to by sprzedać urządzenia? Co za problem nawrzucać brudu a potem pokazać jak ładnie jest czyszczone??

    Cytat Napisał tom_bombadil Zobacz post
    Da się Wpisz w google "uszkodzona rura ogrzewania podłogowego" - może się to zdarzyć przez uszkodzenie podczas montażu innych elementów lub przez np rozmarznięcie wody w rurze i jej wysadzenie. Woda jak wiadomo - żywioł niszczący, stąd mój pomysł aby ewentualnie zastosować kable grzejne.
    Ale ty tak na serio piszesz czy trolujesz? Jak przewiercisz rurę to oczywiście ją uszkodzisz. Tylko po co miałbyś to robić? Albo dlaczego miałbyś doprowadzić do zamarznięcia wody w rurze? Nie planujesz ogrzewać domu?
    To jakby na pytanie czy ceramiczna dachówka jest dobrym pokryciem, ktoś odpowiedział, ze fatalnym, bo jak się rzuci na ziemię to się roztrzaska.


    Cytat Napisał tom_bombadil Zobacz post
    Robiliście montaż okien na w warstwie ocieplenia?
    Robiliście jakąś analizę termowizją?
    Mamy okna częściowo wysunięte w ocieplenie.
    Nie bawiłam się w termowizję. Starczą mi rachunki z gaz. Za rok ok. 1000-1200 zł (przed podwyżkami cen gazu).

    Właśnie sobie uświadomiłam, że mam łazienkę na parterze sąsiadującą z wiatrołapem
    Tyle, ze mój wiatrołap nawet nie doczekał się drzwi wewnętrznych, więc wszędzie temperatura podobna.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 15-09-2023 o 23:19

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie pamiętam.
    Ej, no nie opowiadaj bajek, jak nie pamiętasz.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Albo: dużo mniej ciepła ucieka poprzez przenikanie i niekontrolowaną infiltrację powietrza. Zyski słoneczne pewnie też mamy zupełnie inne.
    Nic nie pisałem tu o zyskach - same straty.
    To jakie masz straty na przenikanie, a jakie na wentylacji?


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Już chyba trzeci raz zadajesz mi te pytania. Zapisz sobie może te odpowiedzi. Nie mam jednostki zewnętrznej, to pompa ciepła do CWU all-in-one.
    Cztery dni temu pisałeś:
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jeszcze nie skończyłem budowy, niestety.

    Rekuperacja u mnie będzie jak najbardziej.

    To już masz?

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Nie mam. Pisałem, że straty określiło OZC. W rzeczywistości będę wiedział dokładnie, jeśli zrobię pełne opomiarowanie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony