dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Pex zaciskany w posadzce

    Mam oferty od 3 różnych hydraulików na instalacje wodną.
    Ceny wysokie. Każdy proponuje zrobić instalację trójnikową na zaciskanych rurach alupex. I żaden nie widzi problemu, że złączki będą pod wylewkami.
    Proponowane systemy to Qik, Wavin Tigris, Trinnity.

    A czytam, że złączki pex w wylewkach to słaby pomysł.

    Jak to jest? Hydraulicy nie idą na łatwizne, czy może technologia pex tak poszła do przodu, że już nie ma ryzyka przecieków na złączkach?

  2. #2

    Domyślnie

    Każ im zrobić na rozdzielaczach.

  3. #3

    Domyślnie

    Myślałem o tym. Ale nie bardzo mam miejsce na rozdzielacze. Będą na widoku. A wszelkie wkuwanie w sciany i zostawianie otworów rewizyjnych też nie jest estetyczne.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Każ im zrobić na rozdzielaczach.
    ZWU tylko na rozdzielaczach, CWU z cyrkulacją słaby pomysł na rozdzielaczach. Nic nie musi byc łaczone pod posadzką moze byc w scianie stosując złaczki w sytemie Kan-therm Ultraline. takie jak:
    "Kolano ścienne mosiężne typu U GW" z katalogu
    https://pl.kan-therm.com/resfile/ope...l-21-11-25.pdf
    str. 49

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Myślałem o tym. Ale nie bardzo mam miejsce na rozdzielacze. Będą na widoku. A wszelkie wkuwanie w sciany i zostawianie otworów rewizyjnych też nie jest estetyczne.
    Do podłogówki tez nie bedziesz stosował rozdzielaczy?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Do podłogówki tez nie bedziesz stosował rozdzielaczy?
    Rozdzielacze do podłogówki uda się schować lub zamaskować.
    Rozdzielacze do wody użytkowej byłyby montowane w łazienkach i to w miejscach mocno widocznych.

  7. #7

    Domyślnie

    Takie kolanka jak Kan-Thermu ma też TECE. Sam takie zakładałem do cyrkulacji. Mam też cyrkulację na rozdzielaczach i nie ma problemu, straty są zdecydowanie wyższe, ale jak coś to każdy punkt można zawsze zakręcić.

    Nie wiem jak to jest, że rozdzielacz od podłogówki schowasz, a od CWU musi być akurat w łazience i się nie da schować. Przecież to nie zajmuje nie wiadomo ile miejsca. Można za szafką w kuchni, w garażu, pod schodami...
    Dom piętrowy, grzane 190m2. Podłogówka 100%. Płyta fundamentowa. Ściany silikat 18cm + 25cm styropianu 0,031, strop 30cm PUR. Zapotrzebowanie na ciepło by ASOLT: 31 kWh/m2. PW Daikin Altherma III 8kW, rekuperator Wanas 615 entalpiczny. PV 7,12kWp 25o (południe 4,45kWp, zachód 2,67kWp).
    Sezon od 1 października do 30 września.
    Sezon 2021-2022 - CO 2 570 kWh, CWU 1 041 kWh, SCOP 3,32
    Sezon 2022-2023 - CO 1 974 kWh, CWU 1 113 kWh, SCOP 3,35

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał jambos Zobacz post
    Nie wiem jak to jest, że rozdzielacz od podłogówki schowasz, a od CWU musi być akurat w łazience i się nie da schować. Przecież to nie zajmuje nie wiadomo ile miejsca. Można za szafką w kuchni, w garażu, pod schodami...
    Mozna. Ale ze wzgledu na najkrotsza droge od zasobnika do umywalki w lazience i zlewu w kuchni wypada go zamontowac wlasnie w lazience. I nie chce robic cyrkulacji.

    Wstepnie liczylem, to od zasobnika do zlewu w kuchni pojemnosc rur to okolo 1,8 litra, od zasobnika do umywalki okolo 1,4 litra. Cyrkulacja chyba nie ma w takim razie sensu?
    Pojemnosc rur od zasobnika do wanny i prysznica nie ma wiekszego znaczenia. W wannie woda sie miesza, a prysznica sie korzysta raz na dobe.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Rozdzielacze do wody użytkowej byłyby montowane w łazienkach i to w miejscach mocno widocznych.
    Nigdy nikomu nie zamontowałem rozdzielacza do zwu w łazience. Zawsze to była kotłownia, czasem pralnia, garderoba, czasem pod schodami, czasem garaż. Dlaczego miałaby być to łazienka i tylko łazienka nie wiem, widocznie to ma być jakas specjalistyczna instalacja zwu.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja sie nie znam. Jakis hydraulik mialby to robic. Temat watku dotyczy ksztaltek pex w wylewce, zeszlo na rozdzielacze. Dla mnie raczej oczywiste, ze rozdzielacz blisko punktow poboru. Mozna go wstawic gdzies w garderobie i jednoczesnie zrobic cyrkulacje. Tylko chyba lepiej wtedy zrobic wode trojnikowo na rurach pp. Tylko czy znajde takiego hydraulika?

    Podsumowujac:
    1. Co z tymi zlaczkami pex pod wylewkaw scianie? Unikac hydraulikow, co tak proponuja?
    2. Co z cyrkulacja, jesli pojemnosc rur jest mniejsza niz 2 litry?
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 12-09-2023 o 20:42

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Ja sie nie znam. Jakis hydraulik mialby to robic. Temat watku dotyczy ksztaltek pex w wylewce, zeszlo na rozdzielacze. Dla mnie raczej oczywiste, ze rozdzielacz blisko punktow poboru. Mozna go wstawic gdzies w garderobie i jednoczesnie zrobic cyrkulacje. Tylko chyba lepiej wtedy zrobic wode trojnikowo na rurach pp. Tylko czy znajde takiego hydraulika?

    Podsumowujac:
    1. Co z tymi zlaczkami pex pod wylewkaw scianie? Unikac hydraulikow, co tak proponuja?
    2. Co z cyrkulacja, jesli pojemnosc rur jest mniejsza niz 2 litry?
    Jezeli koniecznie mają byc kształtki PEX pod wylewką to zastosowac systemy wczesniej opisane czyli Kantherm Ultraline, Wavin i Tece. Na PP tez mozna, co kto chce do wyboru do koloru. Owszem na PP najtaniej, ale funkcjonalnosc rozdzielacza ZWU jest duzo wieksza niz zwykły system trojnikowy nezaleznie na czym wykonany. Co do cyrkulacji to nie nie obowiazku jej stosowania, jezeli komus nie przeszkadza oczywiscie poza wanną, wylewanie 1 czy 2 litrów zimnej wody w oczekiwaniu na ciepłą to czmu nie. Chcącemu nie dzieje sie krzywda jak mawiali starozytni Rzymianie.

  12. #12

    Domyślnie

    Po prostu trochę mnie przeraza fakt, że tych 3 hydraulików, to firmy albo z polecenia, albo z wieloma (ponad 100) pozytywnymi opiniami w internecie (i każda się szczyci referencjami od swoich klientów), a kazdy z nich chce zrobic byle łatwiej i szybciej ze swojego punktu widzenia. Stąd system trojnikowy ze zlaczkami pod posadzką.
    Dodatkowo ręce mi opadły, gdy policzyłem pojemnosc wodna rur. Umywalka w linii prostej od zasobnika 2-3 metry, a uwzgledniajac dlugosc (optymalna) i przekroje rur wychodzi 1-1,5 litra wody. A gdyby to zrobić na rozdzielaczu (i zamontowac go gdzie estetyczniej, a nie gdzie krocej), to pojemnosc wychodzi nawet wieksza. I wypadaloby sie zastanowic nad cyrkulacja.
    Znow czytam internet i niby jesli pojemnosc jest do 3 litrow, to raczej mozna bez cyrkulacji.

    Ja sie nie znam, hydraulicy ktorych pytam maja takie dywagacje gdzies. Stad watek na forum.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 12-09-2023 o 21:23

  13. #13

    Domyślnie

    Jak masz niewielkie odległości rzeczywiście to możesz robić bez cyrkulacji, ale po to się buduje dom, żeby się przyjemnie mieszkało, a komfort takiej cyrkulacji jest naprawdę zdecydowanie lepszy. Nawet jak piszesz o umywalce i ok. 1-1,5l wody w rurze to będziesz musiał czekać co najmniej pół minuty na ciepłą wodę. Zdążysz ze 3 razy ręce umyć w zimnej wodzie. To po co w sumie ciepłą robić jak i tak nigdy nie skorzystasz. To są zalety cyrkulacji, wadą jak już pisałem to jest zdecydowanie większe zużycie energii na przygotowanie CWU. Nikt nikogo nie zmusza, ale przemyśl jeszcze.

    Co do połączeń w posadzce. W celu ich uniknięcia nie muszą być instalowane rozdzielacze tylko jak pisaliśmy można zastosować odpowiednie złączki w ścianie (w razie W zawsze łatwiej się do tego dokopać i zdecydowanie mniejsze zniszczenia w domu będą).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2023-09-13 082645.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	7,5 KB
ID:	466274
    Dom piętrowy, grzane 190m2. Podłogówka 100%. Płyta fundamentowa. Ściany silikat 18cm + 25cm styropianu 0,031, strop 30cm PUR. Zapotrzebowanie na ciepło by ASOLT: 31 kWh/m2. PW Daikin Altherma III 8kW, rekuperator Wanas 615 entalpiczny. PV 7,12kWp 25o (południe 4,45kWp, zachód 2,67kWp).
    Sezon od 1 października do 30 września.
    Sezon 2021-2022 - CO 2 570 kWh, CWU 1 041 kWh, SCOP 3,32
    Sezon 2022-2023 - CO 1 974 kWh, CWU 1 113 kWh, SCOP 3,35

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    419

    Domyślnie

    Da się też zrobić cyrkulację na rozdzielaczu, zastosować zawory zwrotne i na zaworach kulowych ustawić przepływy. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20230824_151026.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	99,5 KB
ID:	466277

  15. #15

    Domyślnie

    Złączki zaciskane pow wylewkami to nie jest jakiś ból głowy, one są też do tego przeznaczone. Z tych 3 co wymieniłeś producentem jest tylko Wavin, te pozostałe to marki czyli coś się kupuje w Chinach od nie wiadomo kogo i każe zapakować w w swoje opakowania.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Mozna. Ale ze wzgledu na najkrotsza droge od zasobnika do umywalki w lazience i zlewu w kuchni wypada go zamontowac wlasnie w lazience. I nie chce robic cyrkulacji.

    Wstepnie liczylem, to od zasobnika do zlewu w kuchni pojemnosc rur to okolo 1,8 litra, od zasobnika do umywalki okolo 1,4 litra. Cyrkulacja chyba nie ma w takim razie sensu?
    Pojemnosc rur od zasobnika do wanny i prysznica nie ma wiekszego znaczenia. W wannie woda sie miesza, a prysznica sie korzysta raz na dobe.
    Rozdzielacz powinien być jak najbliżej zasobnika z ciepła wodą. Nie cuduj tylko tak zrób i będziesz miał spokój bez żadnej cyrkulacji. Ja mam odległości większe a ciepłą wodę po kilku sekundach.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony