dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Podbudowa pod fundamenty

    Witam,

    Mamy mały projekt domku na zgłoszenie. W chwili obecnej jesteśmy po zdjęciu humusu i iłów do warstwy piasku. Niestety sytuacja troszkę się skomplikowała.
    Czy w takim przypadku jest sens robić podbudowę pod płytę lub ławy, czy lepiej przesunąć domek w stronę lepszego gruntu.

    Pozdrawiam,
    Marek.

    Zdjęcia:
    https://zapodaj.net/plik-zJNzgSSHAX
    https://zapodaj.net/plik-mq4EQbWlqU
    https://zapodaj.net/plik-NDfroASEas

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Rozumiem że badania gruntu nie były robione?
    Jeśli działka pozwala to można się pokusić o przesunięcie i wykonanie od razu drenażu.
    Nie wykonywać gwałtownych ruchów i decyzji tylko poczekać na rozwój sytuacji.
    Możliwe że wody magazynowanej w okolicznych iłach jest niewiele więc wsiąknie głębiej.
    Podbudowa zawsze jest potrzebna, więc jeśli nie ma tam bagna z gliną i tylko woda naszła z okolicy to spokojnie w tym miejscu równać wykonać podbudowę, podsypkę itd.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja z tych zdjęć nic nie widzę. Jakaś kałuża , ryb nie ma to chyba nowa

  4. #4

    Domyślnie

    Mareks77: Badania gruntu był robione i akurat wypadły w miejscach gdzie jest piasek, w miejscu gdzie jest zagłębienie nie było odwiertu. Poziom wody gruntowej jest poziomem takim samym jak mam na stawie obok. W badaniach wyszło, że piasek jest na 1m - 1,2m (przy wodzie na poziomie 1,6-1,7m) niestety jak widać wzdłuż środka zostało wybrane więcej. Widać na przekroju poprzecznym wykopu jak piasek schodzi w dół.

    Zanim woda zdążyła najść było widać piasek w zagłębieniu. Pytanie czy można tłuczeń dać do wody czy wypompować szlamówką? W tej chwili jest około 15cm wody.
    Ostatnio edytowane przez Markus1991 ; 19-09-2023 o 19:23 Powód: Zmiana wpisu

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Zaproś geotechnika żeby ocenił te warunki gruntowe.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Jeśli woda w stawie jest na tym samym poziomie to gdy odpompujesz zawartość którą widać, po kilku dobach będzie znowu to samo.

    Rozumiem że w zagłębieniu jest woda ale czy zagłębienie jest poniżej 1.2m na poziomie 1,5 - 1,6m a woda w wykopie jest na poziomie wody w stawie.

    Czy projekt płyty fundamentowej lub adaptacja projektu budowlanego przewiduje zagłębienie zbliżające się do poziomu wód gruntowych?
    Jeśli nie to z jakiego powodu zostało wybrane głębiej.......warstwa nośna (piasku) tak nierówno przebiegała ?

    Nie mamy gwarancji iż po przesunięciu wykopu trafimy na płytki grunt nośny.

    Z kolei poziom wody nie jest aż tak wielki więc po wyrównaniu tego poprzez wybranie pagórka na którym nie ma wody a następnie wykonanie 30 - 40 cm podbudowy z zagęszczonego tłucznia na geowłókninie, pospółki i normalnie styroduru folii a następnie zalanie płyty fundamentowej, ale to jak i dalsze postępowanie oraz zabezpieczenie hydroizolacyjne należało by skonsultować z geologiem i projektantem.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    ... adaptacja projektu budowlanego.
    Nie ma czegoś takiego, jak " adaptacja projektu budowlanego ". Jak już, to mamy opracowanie projektu budowlanego ( tzw. adaptacja ) na podstawie projektu gotowego koncepcyjnego ( który nie jest projektem budowlanym ! ). Powracając do tematu: jeśli został opracowany Projekt Budowlany, to pytanie Markus1991 - powinno być skierowane do projektanta, a w szczególności projektanta konstrukcji, który odpowiada za statykę / konstrukcję obiektu, w tym jego posadowienie z podbudową fundamentów włącznie.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Nie ma czegoś takiego, jak " adaptacja projektu budowlanego ". Jak już, to mamy opracowanie projektu budowlanego ( tzw. adaptacja )....
    A adaptacja czyli przystosowanie gotowego projektu do warunków panujących na działce budowlanej jest ?

    Przecież opracowanie projektu budowlanego to nic innego jak projekt indywidualny.który raczej uwzględnia warunki gruntowe.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 20-09-2023 o 19:16
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    A adaptacja czyli przystosowanie gotowego projektu do warunków panujących na działce budowlanej jest ?
    - nie ! „ adaptacja ” to opracowanie PROJEKTU BUDOWLANEGO na podstawie projektu gotowego koncepcyjnego ( tzw. projektu gotowego )

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Przecież opracowanie projektu budowlanego to nic innego jak projekt indywidualny.który raczej uwzględnia warunki gruntowe.
    - opracowanie PROJEKTU BUDOWLANEGO nie odnosi się tylko i wyłącznie do rozwiązań konstrukcji z uwzględnieniem warunków gruntowych.
    Projekt Budowlany to opracowanie dokumentacji projektowej zgodnej z Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, obowiązującymi przepisami budowlanymi i odnoszącym się do rozwiązań projektowych budynku i zagospodarowania działki w zakresie: architektury / konstrukcji / instalacji sanitarnych / elektrycznych / projektowanej charakterystyki energetycznej / … innych wymaganych opracowań.

    REASUMUJĄC :
    - projekt gotowy jest tylko i wyłącznie
    projektem gotowym koncepcyjnym budynku, stanowiącym dopiero podstawę do opracowania Projektu Budowlanego
    - adaptacja jest opracowaniem PROJEKTU BUDOWLANEGO na podstawie projektu gotowego koncepcyjnego.
    - projekt gotowy nie jest projektem indywidualnym, bo trudno mówić o rozwiązaniach indywidualnych skoro w tzw. „ projekt gotowy ” wpisane są już gotowe rozwiązania architektury, konstrukcji, instalacji, … .
    - projekt indywidualny – jest usługą architektoniczną, która ma się nijak do kupna projektu gotowego koncepcyjnego i odnosi się ( w szczególności ) do opracowania indywidualnej koncepcji projektowej budynku i zagospodarowania działki, na podstawie wcześniejszych uzgodnień z Inwestorem i poprzedzonej analizami działki, warunków zabudowy, geotechniki, ... itd, czego w przypadku kupna projektu gotowego - BRAK !
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 21-09-2023 o 09:29
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.323

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - nie ! „ adaptacja ” to opracowanie PROJEKTU BUDOWLANEGO na podstawie projektu gotowego koncepcyjnego ( tzw. projektu gotowego )

    - opracowanie PROJEKTU BUDOWLANEGO nie odnosi się tylko i wyłącznie do rozwiązań konstrukcji z uwzględnieniem warunków gruntowych.
    Kolego @Łukaszu.......bez urazy..........daj sobie troszkę na wstrzymanie bo sądzę że obydwoje rozmawiamy o tym samym zagadnieniu tylko inaczej przez Ciebie ujętym ( nazwanym ).

    Jestem prawdopodobnie człowiekiem starszej daty ale nazywanie " osoby sprzątającej" " konserwatorem powierzchni płaskich" i wmawianie iż jest to poprawne nazewnictwo jakoś do mnie nie przemawia bo obie nazwy nie robią dla mnie większej róznicy
    Nigdy nie twierdziłem że adaptacja ( opracowanie projektu budowlanego ) ogranicza się tylko do warunków np. gruntowych, gdyż może to być między innymi również dostosowanie projektu do MPZP lub indywidualnych wytycznych inwestora.

    W tym przypadku chodzi o warunki gruntowe a w szczególności wysokość wód gruntowych.

    Mój wpis dotyczył pytającego więc nie sądzisz że wciskanie swoich 5 groszy do toczącej się dyskusji zamydla meritum sprawy.

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    to pytanie Markus1991 - powinno być skierowane do projektanta, a w szczególności projektanta konstrukcji, który odpowiada za statykę / konstrukcję obiektu, w tym jego posadowienie z podbudową fundamentów włącznie.
    Dlatego też ostatecznie taką dostał poradę
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 21-09-2023 o 10:12
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Broken1Winggs

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Kostrzyn nad Odrą
    Kod pocztowy
    66-470
    Posty
    77

    Domyślnie

    Taki troche off topic ale mnie ciekawi jak przy badaniu geotechnicznym to nie wyszło. Ja pamiętam jak u mnie robli badnaie to pobrali próbki z 4 rogów planwanego miejsca +/- 0,5 metra.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Mareks77
    może faktycznie piszemy o tym samym tylko trochę inaczej.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  13. #13

    Domyślnie

    Jestem teraz na kursie projektowania fundamentów. Mogę przesłać Ci plik PDF z notatkami dotyczącymi projektowania fundamentów płytkich i głębokich. Mam także plik mathcad pokazujący, jak dobrać wymiary głębokich fundamentów. Podaj mi na PW swój e-mail, jeśli chcesz Speed Test https://vidmate.bid/ .
    Ostatnio edytowane przez ribak31 ; 26-02-2024 o 08:07

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony