dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Schemat instalacji CO CWU - pompa + zewnętrzny kocioł + bufor

    Cześć,

    Szybki szkic sytuacji. Nowy dom 75m2 po podłodze z poddaszem użytkowym (czyli 115m2 użytkowej i jakieś 150m2 po podłodze), dobrze docieplony, pod lasem. Źródło ciepła w projekcie: pompa ciepła. Źródło ciepła mniej oficjalne - piec na paliwo stałe (drewno) w układzie otwartym, zalany glikolem. Piec umieszczony poza budynkiem jako osobne urządzenie (nie będę precyzował jaki dokładnie piec ale generalnie prosty, sterowany dmuchawą). Dom na etapie SSO. Pod fundamentami puszczone dodatkowe dwa PEX-y na źródło zewnętrzne (tak, wiem, kocioł i PEX-y ale raz, że markowe a dwa, że zrobię jakieś zabezpieczenie temperaturowe). Piec nie będzie używany okazyjnie - po prostu w zimie będę z niego korzystał a późna wiosna-wczesna jesień będzie używany znacznie rzadziej. Ogrzewanie w domu trochę złożone ale można uznać, że to podłogówka strefowa sterowana elektronicznie siłownikami/termostatami pokojowymi.

    Teraz meritum sprawy jako, iż nigdzie na polskich forach nie znalazłem takiej sytuacji.

    1. Chcę mieć instalację, w której pompa pracuje BEZ BUFORA (będzie dobrana jak należy) - nie chcę tracić COP-a. Bufor (1000l) ma być grzany tylko i wyłącznie przez piec na drewno.

    2. Piec na drewno ma KONIECZNIE grzać zarówno CO i jak CWU (dla zobrazowania możliwie najprostszy piec a'la koza z wężownicą miedzianą ustawiony poza domem).

    Załączam schemat ideowy instalacji. Proszę o ocenę samego schematu (idea instalacji nie ulegnie zmianie więc proszę tylko o omówienie schematu). Czy da się go jakoś uprościć? Czy gdzieś są większe błędy? Oczywiście zależy mi na tym, żeby to nie kosztowało majątku.

    Wiem, że sprzęgło prawdopodobnie będzie musiało być zastąpione malutkim buforem (zład wody do defrostu), ewentualnie zrobione jakieś sterowanie: defrost=włączenie pompy obiegowej bufor-sprzęgło (nawet w przypadku wyłączonego pieca na drewno temperatura w buforze będzie pokojowa) - domyślam się, że da się coś takiego wykombinować. Nie ukrywam, że wolałbym jednak kupić tylko sprzęgło bo raz, że jest sporo tańsze, dwa że mniej komplikuje układ a trzy, że pompa nie musi grzać tych 50 litrów bufora tylko kilka litrów sprzęgła. W najgorszym razie zostawię jedną pętlę ogrzewania otwartą (nie przeszkadza mi to pomimo, że nie jest to rozwiązanie technicznie poprawne).
    Ponadto wymiennik płytowy od pieca może być zastąpiony wężownicą w buforze ale wolę odgraniczyć układ "czysty" od "brudnego".



    Dziękuję za pomoc!

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogrzeanie copy.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	75,7 KB
ID:	466357
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogrzeanie copy2.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	74,7 KB
ID:	466358

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał matcza Zobacz post
    Źródło ciepła mniej oficjalne - piec na paliwo stałe (drewno) w układzie otwartym, zalany glikolem. Piec umieszczony poza budynkiem jako osobne urządzenie (nie będę precyzował jaki dokładnie piec ale generalnie prosty, sterowany dmuchawą).
    Dobry pomysł - trzeba tylko wybrać oszczędny kocioł i wszystko dopracować pod względem sterowania.
    Czy da się go jakoś uprościć?
    Może coś takiego: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogrzewanie-na-paliwo-stałe-monoblok.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	16,6 KB
ID:	466359
    Regulamin forum

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź,
    Z tego co widzę pompa grzeje tutaj cały bufor a tego bym chciał uniknąć (chyba, że coś źle interpretuje?).
    Dwa, że CWU zasilane bezpośrednio z bufora (nie będące dogrzewane po budofrze) spowoduje, że w buforze będę musiał zawsze utrzymywać min. 40-45st zamiast 25-30 i COP pompy spadnie. Oczywiście gdyby kocioł działał zawsze to by tego problemu nie było ale znaczną część roku będzie chodziła tylko pompa i będzie musiała utrzymywać 40-45st w wielkim buforze tylko na potrzeby CWU. Chyba, że coś źle rozumuje po tym schemacie?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał matcza Zobacz post
    ale znaczną część roku będzie chodziła tylko pompa i będzie musiała utrzymywać 40-45st w wielkim buforze tylko na potrzeby CWU.
    Wszystko jasne - https://youtu.be/9xnz3nf8mZk?t=473

    PS.
    Teraz do tego wszystkiego potrzebny jest odpowiednie sterowanie takim układem, które będzie umożliwiało automatyczne przełączenie układu na pompę ciepła bo wygaśnięciu w kotle na paliwo stałe. Oczywiście kocioł na paliwo stałe może (powinien) pracować ze swoim buforem jak i bez niego.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 24-09-2023 o 11:47
    Regulamin forum

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony