dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Bufor z higieniczną wężownicą

    Czy ktoś przerabiał temat bufora z higieniczną wężownicą?
    Wykonawca proponuje mi zamiast osobno bufora i zbiornika na CWU zastosować bufor 1000 l z wężownicą higieniczną przez którą będzie przepływała woda CWU. Obawiam się czy ta woda odpowiednio się zagrzeje bo sprawdziłem że w wężownicy mieści się 30l wody (pow. wymiany 9m2) i czy przetpłtwając osiagnie wymaganą temp - czyli przynajmniej 38stC?

  2. #2

    Domyślnie

    Wszystko zależy od tego jaki będziesz miał przepływ wody i do jakiej temperatury będziesz grzał bufor. Jak nagrzejesz bufor do 39st.C to nie ma szans żebyś uzyskał 38st.C. Chyba @Owczar ma przepływowy z tego co pamiętam.
    Dom piętrowy, grzane 190m2. Podłogówka 100%. Płyta fundamentowa. Ściany silikat 18cm + 25cm styropianu 0,031, strop 30cm PUR. Zapotrzebowanie na ciepło by ASOLT: 31 kWh/m2. PW Daikin Altherma III 8kW, rekuperator Wanas 615 entalpiczny. PV 7,12kWp 25o (południe 4,45kWp, zachód 2,67kWp).
    Sezon od 1 października do 30 września.
    Sezon 2021-2022 - CO 2 570 kWh, CWU 1 041 kWh, SCOP 3,32
    Sezon 2022-2023 - CO 1 974 kWh, CWU 1 113 kWh, SCOP 3,35

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliwki Zobacz post
    Wykonawca proponuje mi zamiast osobno bufora i zbiornika na CWU zastosować bufor 1000 l z wężownicą higieniczną przez którą będzie przepływała woda CWU.
    Szkoda pieniędzy — ni to praktyczne, ni to oszczędne.. Chcąc zagrzać C.W.U. trzeba ładować 1000 L wody nie wiedząc czy woda użytkowa będzie potrzebna w danym czasie.
    Regulamin forum

  4. #4

    Domyślnie

    Bufor będę grzał na pewno do wyższej temperatury - minimalnie 50stC.

    Oszczędne jest na etapie zakupu, a woda użytkowa w normalnie zamieszkanym domu potrzebna na bieżąco.
    Chciałbym uzyskać opinie kogoś kto ma takie rozwiązanie i czy jest zadowolony czy zmieniłby na cos innego.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliwki Zobacz post
    Wykonawca proponuje mi zamiast osobno bufora i zbiornika na CWU zastosować bufor 1000 l z wężownicą higieniczną przez którą będzie przepływała woda CWU. Obawiam się czy ta woda odpowiednio się zagrzeje bo sprawdziłem że w wężownicy mieści się 30l wody (pow. wymiany 9m2) i czy przetpłtwając osiagnie wymaganą temp - czyli przynajmniej 38stC?
    To zależy od powierzchni wymiany i temperatury w buforze - pojemność wężownicy nie ma znaczenia.
    Jak masz źródło ciepła, które lubi wysoką temperaturę (czyli kocioł na paliwo stałe) i chcesz utrzymywać w buforze wysoką temperaturę - to dobre rozwiązanie na zimę. Tylko po co latem mieć taki wielki bufor, o dużych stratach postojowych, pełen gorącej wody?

    A jeszcze większy bezsens się robi, jak masz PC albo kocioł kondensacyjny - wtedy im wyższa temperatura, tym niższa sprawność wytwarzania ciepła.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliwki Zobacz post
    Bufor będę grzał na pewno do wyższej temperatury - minimalnie 50stC.
    .
    Jeśli będzie to kocioł na paliwo stałe (drewno , węgiel, ekogroszek, miał) to nie ma min. tylko trzeba grzać do 85'C.
    Oszczędne jest na etapie zakupu,
    ?
    Chciałbym uzyskać opinie kogoś kto ma takie rozwiązanie i czy jest zadowolony czy zmieniłby na cos innego.
    Człowiek traci czas i dostaje odpowiedz że to nie jest po linii pytającego - nie opłaca się.

    PS.
    Opisz dokładnie co masz lub co będziesz chciał mieć, a nie tylko że chcesz mieć bufor na który namawia cię cwany wykonawca.
    Regulamin forum

  7. #7

    Domyślnie

    Dom ok 155 m2 + piwnica ok 70m2. Cały dom ogrzewanie podłogowe łącznie z piwnicą. Źródłem ogrzewania ma być piec na pellet od lokalnego dostawcy KOŁTON BioPellMax o mocy 15kW. Do ogrzania jest jeszcze CWU dla 4 osób.
    W pierwotnym planie miałem bufor ok 400l, zbiornik CWU ok 250-300l. Do podłogówki są 3 osobne rozdzielacze na każdym poziomie osobny i mają być 3 grupy mieszające z siłownikami. Jak się wprowadzę to panuję zrobić małą instalację fotowoltaniczną OFFGRID w celu wpiecia grzałki do bufora i/lub zbiornika CWU .
    W przyszłości ma być też pompa ciepła która będzie działała razem z piecem na pellet.
    Napisałm że oszczedniej jest na etapie zakupu bo nie trzeba 2 zbiorników (bufor i zbiornik CWU) tylko jeden i odpada pompka z pieca do boilera, a to w sumie kilka tys zł wyjdzie.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliwki Zobacz post
    Napisałm że oszczedniej jest na etapie zakupu bo nie trzeba 2 zbiorników (bufor i zbiornik CWU) tylko jeden i odpada pompka z pieca do boilera, a to w sumie kilka tys zł wyjdzie.
    Pompa jest jedna, tylko zawór przełącza, czy grzeje CO czy CWU.
    Jak masz podłogówkę i przymierzasz się jeszcze do PC to bufor jest bezsensownym wydatkiem.

    3 grupy mieszające na 155m2 to przerost formy nad treścią - koszt i komplikacja układu i sterowania.

    Masz na to wszystko projekt? Rozstawy rur i długości pętli policzone, czy od czapy?

    Jak nie masz projektu - znajdź ogarniętego projektanta i niech CI to wszystko policzy i zaprojektuje (bazą musi być OZC policzone dla każdego pomieszczenia na podstawie realnych, a nie normowych danych wejściowych). I wykonawca ma zrobić DOKŁADNIE jak w projekcie, a nie "zawsze tak robiłem, i wszyscy zadowoleni". Bo nie wie, czy byli zadowoleni to raz. A dwa - każdy dom jest inny. I jak tak robi od czasów kotłów do których szuflowało się węgiel i grzały grzejniki żeliwne to nie ma prawa to działać nawet jako tako przy PC i podłogówce w domu spełniającym choćby WT2014 (o nowszych wymogach nie wspominając).

  9. #9

    Domyślnie

    Ta pompa ciepła to będzie kiedyś, może za 2 lata, może za 5, może za 10. Zależy jak będzie sie sprawował układ z pelletem, jak będę stał z kasą, jak wtedy będzie wyglądała opłacalność PC i do czego zmuszą nas władze, bo teraz mam wrażenie że jest lobby PC, a zaraz koszty energii elektrycznej poszybuja w górę....ale to osobny temat.

    3 grupy mieszające to mój pomysł, bo każda kondygnacja jest osobno:
    partek ok 80m2
    poddasze ok75 m2
    piwnica ok 70 m2

    Na wszystko jest projekt. Podłogówka już jest zrobiona - wykonawca zrobił tak jak w projekcie, nie dyskutował nawet potwierdził że dobrze że mam projekt.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliwki Zobacz post
    Na wszystko jest projekt.
    To rób zgodnie z projektem.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliwki Zobacz post
    W przyszłości ma być też pompa ciepła która będzie działała razem z piecem na pellet..
    To musi być od razu zaplanowane i sterowane za pomocą indywidualnego sterownika.
    Dom ok 155 m2 + piwnica ok 70m2.
    Do ogrzania jest jeszcze CWU dla 4 osób.
    Wszystko gra tylko moc kotła powinna być w granicach 20 kW nie mówiąc o kosmicznej cenie wybranego kotła, za która można wykonać całą kotłownię.
    W pierwotnym planie miałem bufor ok 400l, zbiornik CWU ok 250-300l.
    Czyli jest?.
    Do podłogówki są 3 osobne rozdzielacze na każdym poziomie osobny i mają być 3 grupy mieszające z siłownikami.
    Po co, wystarczy jeden na wyjściu z kotła (później z bufora pompy ciepła).

    PS.
    Dotacja będzie brana czy to nowy dom?.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 26-09-2023 o 12:33
    Regulamin forum

  12. #12

    Domyślnie

    Zapotrzebowanie na ciepło jest wyliczone 12 kW razem z piwnicą (do wyliczeń przyjęto stałą temperaturę na każdej kondygnacji 22stC), a zakładam że w piwnicy nie będę grzał lub utrzymam ok. 16stC - tam jest kotłownia, spiżarnia i warsztat/pomieszczenie na rowery etc. Z tego wynika że to 12 kW to nawet za dużo. Piec 15kW powinien chyba wystarczyć. Czy cena jest kosmiczna to nie wiem (płacę 12k PLN), a całej kotłowni za tyle raczej bym nie zrobił. Robiłem rekonesans i ta cena jest "średnia", a pyzatym mam mnóstwo serwisantów na miejscu, na wypadek ewentualnych awarii lub potrzeby zmiany ustawień.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony