dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Sprzedawać czy kupować - dylemat jesienno wiosenny net billingu

    Witam
    Jestem pechowcem który popadł w net billing i pompe ciepła. I teraz jak przychodzi czas ogrzewania zastanawiam się jak najlepiej wykorzystać instalację.
    Posiadam bufor i mógłbym przełączyć część lub nawet całość instalacji na grzanie tego bufora w trybie offgrid wykorzystując wszystko co panele dadzą w sezonie gdy potrzebne jest stałe ogrzewanie domu.W tym wypadku każda kilowatogodzina z paneli daje mi kilowatogodzinę ciepła czyli 1-1. Jednak sprzedając prąd po te 45 groszy miałbym pieniądze na prad do pompy ciepła która zjadając kilowatopgodzinę za którą płacę 1,3 wyprodukuje 3 lub może więcej kilowatogodzin ciepła. No i tu dylemat czy PC jednak wyprodukuje więcej ciepła za te 1,3 czyli trzy kilowatogodziny sprzedane czy jednak panele zostawią go więcej w buforze wpięte bezpośrednio. prosty rachunek mówi że PC musiałaby osiagnąć COP powyżej 3 ale może są jeszcze inne czynniki których nie widzę przemawiające za jedną lub drugą opcją to znaczy przełączać całą moc na off grid czy zostawić jak jest ?
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Jednak sprzedając prąd po te 45 groszy miałbym pieniądze na prad do pompy ciepła która zjadając kilowatopgodzinę za którą płacę 1,3 wyprodukuje 3 lub może więcej kilowatogodzin ciepła.
    A czemu nie poślesz tego prądu z PV do PC? Autokonsumpcja przez PC to najlepsze wyjście.

  3. #3

    Domyślnie

    To i tak się odbywa wtedy kiedy ona chodzi ale jak dom nagrzany panele nadal produkują i może szkoda to pchać w sieć jak mogłyby dogrzać bufor . W układzie ofgrid pompa załączałaby sie tylko jako dogrzewanie choć pewnie jego będzie więcej niż z tych paneli bo zimą to bieda ze słonkiem. Problem tez bierze się z tego że nawet zimą nie cała energia z paneli trafi na potrzeby domu bo sa godziny kiedy nikogo w domu nie ma i przeważnie są to godziny poranno południowe gdzie pompa stoi bo już dom nie odbiera .
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 27-09-2023 o 08:58
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    To i tak się odbywa wtedy kiedy ona chodzi ale jak dom nagrzany panele nadal produkują i może szkoda to pchać w sieć jak mogłyby dogrzać bufor . W układzie ofgrid pompa załączałaby sie tylko jako dogrzewanie choć pewnei jego będzie więcej niż z tych panel bi zima to bieda ze słonkiem
    Chcesz zapłacić za więcej kWh z własnej kieszeni? To jest Twój cel?

    Jak dom przez sezon zużyje, powiedzmy, 4000kWh z tego 3000kWh na CO i CWU a PV wyprodukuje w tym czasie 2000kWh, to wolisz zużyć na grzanie te 2000kWh i nic nie sprzedać, dokupić jakieś 300kWh do PC na dogrzanie tych 1000kWh i 1000kWh na bytowy - czyli razem byś kupił 1300kWh w 100% płatne z własnej kieszeni.

    Przy on-grid ogrzejesz dom 1000kWh z PV ustawiając tak, by PC chodziła gdy PV produkuje, 1000kWh z PV jeszcze sprzedasz za jakieś 500zł (albo i więcej, bo zimą ceny powinny być wyższe) i kupisz 1000kWh na bytowy częściowo opłacając pieniędzmi ze sprzedanego prądu.

    Założenia optymistyczne, że bufor przyjmie 100% produkcji PV (a raczej znacząca część przepadnie w ciepłe, słoneczne dni) i że 100% prądu do PC to będzie autokonsumpcja (trochę, przy dłuższej brzydkiej pogodzie trzeba będzie dokupić - a w słoneczne dni sprzedać).

    Efekt jednak będzie zawsze taki, że przełączając na grzałkę zapłacisz za więcej kWh i w całości z własnej kieszeni, a grzejąc PC + on-grid kupisz znacznie mniej kWh a za część jeszcze zapłacisz z depozytu.

    Przestaw PC na grzanie do wyższych temperatur w środku dnia, a obniż temperaturę w nocy.

    Gdzie sens przerabiania na off-grid (co też kosztuje)?

  5. #5

    Domyślnie

    Pakuj w bufor, energię przecież rozliczasz bez przesyłu, ale najlepiej było by ładować bufor z PC. Nie wiem jak u Ciebie, ale na mojej PC jest styk do sygnalizacji taniej energii - podaję tam faze (jest to złącze bezopciążeniowe) jak PV ma produkcję, a tą wykrywam SONOFF POW2 na tasmota wpięte w jedną fazę bezpośrednio za falownikiem. W ten sposób jak jest produkcja PV większa niz 1kW to PC załącza grzanie jak potrzeba, a jak nie potrzeba to wysyłam w sieć.
    Ostatnio edytowane przez damiaszek ; 27-09-2023 o 09:15

  6. #6

    Domyślnie

    Kaizen trochę racji masz jednak z drugiej strony bufor raczej przyjmie wszystko bo mogę go grzać nawet do 80 (nie wiem tylko co pompa na to jak zmarznie czy jej coś nie zaszkodzi zbyt gorąca woda jak postanowi się dogrzać -mam monobloka na wodzie) . Wtedy pompa rzadziej się włączy. Gra idzie faktycznie być może o małe pieniądz bo z całego sezonu grzewczego pewnie więcej niż 2000 kwh sie nie uzbiera - no i ten argument o wyższej wtedy cenie też nie bez racji. Z drugiej strony pompa się trochę poopiernicza co też ma znaczenie. Dodam jeszcze że mam możliwość rozpięcia instalacji w kotłowni na 3 6 9 paneli po 455w lub 12 paneli po 485. Panele 455w sa na elewacji pd zach 30 stopni od pionu a te 485 na dachu kierunek południe 30 stopni od poziomu.
    Damiaszek - ładować z pompy wbufor i tak ładuję bo mam go równolegle z instalacją CO i bez niego pompa za często się wyłączała .
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 27-09-2023 o 09:22
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Kaizen trochę racji masz jednak z drugiej strony bufor raczej przyjmie wszystko bo mogę go grzać nawet do 80
    Nie przyjmie więcej, niż dom zużyje z poprzedniego nagrzania. A w słoneczne, ciepłe (jak na sezon grzewczy) dni zużyjesz niewiele a PV wyprodukuje wiele.

  8. #8

    Domyślnie

    Tak teraz przemyśliwując to chyba lepszym rozwiązaniem byłoby coś jak watt router -coś co będzie załączało grzanie jak są nadwyżki których dom nie odbiera a dopiero po dogrzaniu zwrot do sieci. Nie mam doświadczenia z tymi rozwiązaniami - muszę się zapoznać chyba z opcją o której wspomina kolega Damiaszek co to to i za ile. Za mało na razie mam danych o zimowej produkcji żeby jakies decyzje bo przecież mogę tylko część paneli wpiąć w bufor tak aby połknąć sto procent ich produkcji - tyle że ustrojstwo które to będzie robić będzie musiało być minimum 4 kw aby ogarnąć albo te 9 z elewacji albo 12 paneli z dachu. Ustrojstwo na dwa stringi chyba będzie za drogie więc byłoby tak że maksymalnie ok 6 kwp by pracowało na bufor .
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Damiaszek - ładować z pompy wbufor i tak ładuję bo mam go równolegle z instalacją CO i bez niego pompa za często się wyłączała .
    Co znaczy że PC za często się włącza? Wg. mnie ona włącza się tak jak została ustawiona, uzupełnia straty energii czy to na CO czy CWU. Ładowanie bufora do wysokiej temp. wiąże się z wyższymi stratami, zawsze możesz zmagazynować trochę energii w "domu" ogrzewając go np. o 1oC więcej. Ile możesz zgromadzić energii w swoim buforze? Tak licząc rozładowanie od 60-30oC bo wyżej to PC nie załadujesz a 30o to do podłogówki wystarczy, a i od biedy jak nie jest za zimno na kaloryfery.

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Nie mam doświadczenia z tymi rozwiązaniami - muszę się zapoznać chyba z opcją o której wspomina kolega Damiaszek co to to i za ile. Za mało na razie mam danych o zimowej produkcji żeby jakies decyzje bo przecież mogę tylko część paneli wpiąć w bufor tak aby połknąć sto procent ich produkcji - tyle że ustrojstwo które to będzie robić będzie musiało być minimum 4 kw aby ogarnąć albo te 9 z elewacji albo 12 paneli z dachu. Ustrojstwo na dwa stringi chyba będzie za drogie więc byłoby tak że maksymalnie ok 6 kwp by pracowało na bufor .
    To moje ustrojstwo to za 5 dych . Nie mam licznika z pomiarem na wejściu/wyjściu z domu (tzn mam ale Tauronowski), przyjąłem najprostsze założenie - jeżeli z falownika wychodzi 3kWh(czyli ~1kWh na fazę) to daj sygnał to PC że może grzać - prymitywne nie wykorzysta każdej Wh ale mnie starcza. PC oczywiście jak trzeba to włącza się też bez tego sygnału.

    To ustrojstwo to sonoff pow2 z pomiarem energii i sonoff basic. Mają wymienione oprogramowanie na tasmote. Pierwszy cały czas włączony mierzy tylko produkcję z PV, a drugi załącza fazę ja właściwy styk sygnalizacyjny w PC. 50zł to było 4 lata temu teraz pewnie z 70-100zł.
    Ostatnio edytowane przez damiaszek ; 27-09-2023 o 11:39

  10. #10

    Domyślnie

    Zaciekawiło mnie i kupie taki zestaw POW R3 bo 2jki juz nie ma i basic -rozumiem że wtedy ten POW będzie sterował tym basic ? albo nawet trzema gdy dla 3ch faz je zastosuję przy grzałkach w buforze ?
    Wybacz tez pytanie - co to jest tasmote i dlaczego wymieniałeś ?
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Tak teraz przemyśliwując to chyba lepszym rozwiązaniem byłoby coś jak watt router
    Przy bilansowaniu godzinowym IMO stracił sens przy on-gridzie.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Zaciekawiło mnie i kupie taki zestaw POW R3 bo 2jki juz nie ma i basic -rozumiem że wtedy ten POW będzie sterował tym basic ? albo nawet trzema gdy dla 3ch faz je zastosuję przy grzałkach w buforze ?
    Wybacz tez pytanie - co to jest tasmote i dlaczego wymieniałeś ?

    Tasmota to alternatywne oprogramowanie wgrywane zamiast orginalnego, w przeciwieństwie do orginalnego nie działa w chińskiej chmurze, tylko lokalnie.

  13. #13

    Domyślnie

    Kupiłem i dojechało - na początek zacznę z tym ewe linkiem - tylko juz na poczatek mam pytanie - czy ten POWR potrafi załączać cokolwiek po osiągnięciu zadanej mocy czy tylko rozłącza ? i gdzie go wpiąłeś ? Na wyjściu z falownika ? Druga rzecz to taka czy ten ewelink o ile ma więcej urządzeń potrafi odczytać z POWR np moc i wg niej załączyć inne np ten basic ? Sorry za lamerskie pytania ale nie miałem z tym nigdy do czynienia.
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał damiaszek Zobacz post
    Tasmota to alternatywne oprogramowanie wgrywane zamiast orginalnego, w przeciwieństwie do orginalnego nie działa w chińskiej chmurze, tylko lokalnie.
    No tak teraz jak graty w domu doczytałem że udostepniam wszystko co jest w telefonie. Masakra z tymi chińczykami . Chyba będe musiał te tasmote jednak zaimplementować.
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony